Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Vienuolių svetingumo sušildyti namai

 
Nuo šiol vienuolyno gyvenimas bus atviresnis visuomenei
Nuo šiol vienuolyno gyvenimas bus atviresnis visuomenei Erlendo Bartulio (LŽ) nuotraukos

Tėvo diena, birželio 2-oji, Pažaislio kamaldulių vienuolyne bus ypatinga - po daugybės metų tylos istoriškai ir dvasiškai svarbioje vietoje duris atvers rekonstruoti svečių namai. 'Lietuvos žinių' žurnalistai gavo išskirtinę progą susipažinti su visu 'Monte Pacis' svetingumo kompleksu. 

Viename gražiausių brandžiojo baroko pavyzdžių Šiaurės ir Rytų Europoje - Pažaislio vienuolyne - gyvena ir juo rūpinasi Lietuvos Šv. Kazimiero seserų kongregacija. Tačiau nuo šiol vienuolyno gyvenimas bus atviresnis visuomenei. Mat jame įrengtame ir duris netrukus atversiančiame svetingumo komplekse bus galima viešėti kiek panorėjus, nakvoti ir paragauti išskirtinių valgių bei gėrimų. Svečių namuose jau įrengtos dvi konferencijų salės, 13 triviečių ir keturviečių kambarių svečiams, taip pat restoranas, lauko terasa, poilsio patalpos.

Svetingumo namams - 350 metų

Tie, kas bent kartą lankėsi Pažaislyje, žino, kad didieji vartai paprastai būna uždaryti. Jie atsiverdavo tik per didžiąsias šventes arba vasarą per klasikinės muzikos festivalių koncertus. Pro juos, įveikę alėją, lankytojai patekdavo į prieš 350 metų vienuolyno mecenato Kristupo Žygimanto Paco įrengtus svečių namus, jų vestibiulyje paprastai būdavo tikrinami bilietai. Iš čia žmonės eidavo į vienuolyno kiemą, esantį priešais bažnyčią.

"Monte Pacis" svetingumo namai.
"Monte Pacis" svetingumo namai.

O apleisti svečių namai savo tiesioginės funkcijos nebeatlikdavo. Apleistame, nešildomame ir pelėsiais apaugusiame pastate tik retsykiais įsikurdavo piligrimai, nereikalaujantys ypatingų sąlygų, trokštantys vien lovos bei ramaus miego.

Tačiau jau birželio 2-ąją viskas pasikeis. Pažaislio vienuolyno lankytojai per masinius renginius į objektą pateks pro šoninius vartus, nes didieji bus uždaryti. Kitomis dienomis svečiai, eidami alėja, atsidurs rekonstruotuose ir nuo šiol "Monte Pacis" vadinamuose svetingumo namuose.

Prie vienuolyno anksčiau daugelį metų veikė svečių namai, tad projektą remiant Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis reikalauta, kad jie būtų įrengti. Projekto vertė - daugiau kaip 9,6 mln. litų, iš kurių per 8,8 mln. litų sudaro ES ir bendrojo finansavimo lėšos bei daugiau kaip 734 tūkst. litų yra projekto partnerės - Kauno miesto savivaldybės - biudžeto pinigai.

"Ansamblio rekonstrukcijos darbai pareikalavo kantrybės bei seserų kazimieriečių ir Kauno miesto savivaldybės susitelkimo bendram tikslui. 2007-aisiais seserys kazimierietės įkūrė viešąją įstaigą Pažaislio kultūros ir turizmo centras, jos pagrindinis veiklos tikslas - organizuoti ir įgyvendinti Pažaislio kamaldulių vienuolyno ansamblio atkūrimą bei renovavimą", - teigė vienuolyno vyresnioji sesuo Lidija Edita Šicaitė. Pasak jos, pirmiausia jo įgyvendintojai turėjo užtikrinti, kad objektas būtų tinkamai suremontuotas. XVII amžiaus pastato restauravimo ir pritaikymo techninį bei darbo projektą apsiėmė rengti UAB Kančo studija.

Anksčiau šiame kiemelyje vykdavo renginiai, o dabar jis paliktas trokštantiesiems pasimelsti vienatvėje.
Anksčiau šiame kiemelyje vykdavo renginiai, o dabar jis paliktas trokštantiesiems pasimelsti vienatvėje.

Pacų Taikos kalnas

Svečių name įrengta 13 kambarių su 47 lovomis. Kambariai - dviejų tipų: triviečiai ir keturviečiai, išsidėstę pirmame aukšte bei palėpėje. Pirmame aukšte yra ir Fundatorių salė, kurioje gali tilpti iki 100 žmonių. Antro aukšto salė, kaip manoma, buvusi architekto Giovanni Battistos Frediani menė arba K.Ž.Paco žmonos kambarys. Joje dabar gali tilpti iki 80 žmonių. Maisto, vyno atsargos laikomos rūsyje, o valgiai patiekiami erdvėje, kur telpa apie 40 žmonių.

Daugiau kaip 1800 kvadratinių metrų ploto pastatas baigtas remontuoti pernai vasarą, tuomet buvo paskelbtas ir svečių namų valdytojo parinkimo konkursas. Jame dalyvavo keturi norintieji užsiimti objekto priežiūra bei gyvybingumu. Konkursą laimėjusi UAB "Rotušės sadutė" penkerius metus vienuolynui už svečių namų naudojimą nemokės jokio nuomos mokesčio, tačiau už tai įsipareigojo savo lėšomis įrengti kambarius, konferencijų sales, virtuvę.

"Komplekso pavadinimas - "Monte Pacis"- parinktas remiantis vietos istorija, mat vienuolyno ansamblį bei atskirą svečių namą - foresteriją Kauno pakraštyje XVII amžiuje vienuoliams kamalduliams pastatydinęs Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris Kristupas Žygimantas Pacas būtent taip ir pavadino. Pavadinimas "Monte Pacis" turi dvi prasmes. Viena - tai ramus atsiskyrėliško vienuolyno apibūdinimas (Taikos kalnas), kita - fundatorių pavardės (Pacų) žymė regimame kultūros metraštyje", - komplekso vadovė Indra Ramanauskienė apie šią istorinę XVII amžiaus vietą galėtų ilgai pasakoti.

Paslaptingas duonos receptas

"Monte Pacis" virtuvės gairės - kruopščiai suderintas meniu, natūralumas bei istorinių patiekalų šiuolaikinės interpretacijos. Virtuvės šefas Darius Dabrovolskas, 2012 metų pasaulinės virėjų olimpiados bronzos laimėtojas, LŽ pabrėžė, kad dalis ant stalo pateksiančių produktų užauginti vienuolių.

Vienuolyno puošmena - Lietuvoje sukurtos vaškinės figūros.
Vienuolyno puošmena - Lietuvoje sukurtos vaškinės figūros.

"Restorano svečiai turės galimybę ragauti ir retai kam pažįstamą vienuolynų kulinarinį paveldą - nuo šventosios duonos iki kamaldulių šventinio riešutų pyrago, aplieto marcipanu ir pertepto juodojo šokolado drožlėmis bei kremu, įdaryto šviežiais bei džiovintais Toskanos vaisiais. Tai bus ir vienintelė Lietuvoje vieta, kur patiekiamas unikalus vienuolių Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje ir kitose šalyse pagamintas vynas, taip pat alus, mineralinis vanduo", - pasakoja D.Dobrovolskas.

Konkurso sąlygose reikalaujama, kad svečių namų virtuvės meniu būtų sudarytas remiantis trijų vienuolijų - kamaldulių, stačiatikių, kazimieriečių, gyvenusių ir gyvenančių vienuolyne, maitinimosi tradicijomis. Archyviniai duomenys liudija, kad kamalduliai valgė daržovių, ryžių, miltų, silkių patiekalus, naudojo daug prieskonių. Svečiai tuo laikotarpiu buvo vaišinami alumi. Iki šiol gyva legenda apie kamaldulių duoną, jos receptas perduotas ir svečių namų valdytojui, galėsiančiam ją gaminti pagal senovinį, nuo visuomenės slepiamą receptą.

Stačiatikiai pabrėždavo, kad svarbu ne valgio kiekis, o jo kokybė. Beje, šie vienuoliai vartojo daug žirnių, o jų mėgstamų kepinių sąrašą vainikuodavo pyragai.

Šiuo metu vienuolyne gyvenančios seserys kazimierietės vertina košes, sriubas, apkepus. "Ir jokių stiprių alkoholinių gėrimų", - toks netrukus pradėsiančių veikti svečių namų kredo.

Darbai pajudėjo neseniai

Pažaislio vienuolynas su visais teritorijoje esančiais 23 objektais yra valstybės saugoma kultūros vertybė. Ansamblio pastatai išsidėstę 7,1 ha plote. XVII amžiaus 8-ajame dešimtmetyje pastatyto statinio paskirtis per kelis amžius kito. Dalyje jo šeimininkavo stačiatikiai, Pirmojo pasaulinio karo metais buvo įsikūrusi vokiečių karo ligoninė. Vėliau pastatai (dabartiniai svečių namai) naudoti ūkio reikmėms.

Muziejuje galima išmokti dailiai rašyti plunksna, kaip tai darė vienuoliai.
Muziejuje galima išmokti dailiai rašyti plunksna, kaip tai darė vienuoliai.

1967-1992 metais objektas tapo M.K.Čiurlionio dailės muziejaus filialu. Skirtingi šeimininkai savo poreikiams prisitaikydavo skirtingus vienuolyno pastatus, todėl kai kurie jų naudoti, o kiti liko itin apleisti. 1992 metais į vienuolyną grįžus seserims kazimierietėms ansamblio būklė jau kėlė didžiulį susirūpinimą. Daugelį tvarkymo darbų vienuolės atliko pačios, savomis lėšomis. Šiek tiek prisidėjo valstybė, skyrė aukų tikintieji. Iki 2005 metų Pažaislio vienuolynui tvarkyti iš viso išleista apie 3,7 mln. litų. Didesnioji dalis - pačių seserų įnašai ir tikinčiųjų parama.

Tik 2007-aisiais, kai buvo įsteigta VšĮ Pažaislio kultūros ir turizmo centras, prasidėjo tikrasis ansamblio atgimimas. Per penkerius metus gauta ir panaudota apie 14 mln. litų, skirtų atskiriems komplekso objektams atnaujinti.

Bene pirmasis reikšmingas darbas - rekolekcijų namo remontas. 0,5 mln. litų prireikė, kad kelių fondų, vienuolių bei privačių rėmėjų lėšomis būtų įrengtas pastatas, skirtas ilgesniam laikui apsistoti ansamblio teritorijoje. Tie, kas ieško ramybės ir erdvės apmąstymams, gali naudotis vienu iš šešiolikos kambarių, bendra virtuvėle, maldos kambariu. Seniau rekolekcijų namo, susijusio su įėjimu į bažnyčią, kiemelyje vykdavo renginiai, tačiau pritaikius pastatą norintiesiems atsiskirti ir pasimelsti nuspręsta nebeleisti drumsti besimeldžiančiųjų ramybės. Jame pasodinti ir keli krūmai tokių pat rožių, su kuriomis rankose dažniausiai paveiksluose vaizduojama Mergelė Marija.

Vienuolyno rūsio unikalūs eksponatai: K.Ž.Paco įkapės bei liturginiai drabužiai.
Vienuolyno rūsio unikalūs eksponatai: K.Ž.Paco įkapės bei liturginiai drabužiai.

2009-aisiais vienuolyno teritorijoje prasidėjo net du svarbūs darbai - oficinos sutvarkymo ir viešųjų tualetų statybos, mat Pažaislio vienuolynas yra vienas iš Jono Pauliaus II piligrimų kelio programos objektų. Būtent pagal ją Vyriausybė nusprendė finansuoti viešųjų tualetų prie vieno svarbiausių šalies kultūros objektų įrengimą. Tam kartu su projekto parengimu išleista apie 664 tūkst. litų.

Tuo metu oficinai tvarkyti gauta Norvegijos ir Islandijos fondų parama - maždaug 3,89 mln. litų. Nuo 2011-ųjų antros pusės pastate veikia bene moderniausias Lietuvoje muziejus ir edukacijų salė. Ekspozicija pribloškia modernumu ir interaktyvumu. Eksponatai sudėti taip, kad norint juos pamatyti pirmiausia reikia atverti specialias dureles, ant kurių puikuojasi ne tik aprašymai, bet ir piešiniai. Muziejuje viskas tarsi juda, keičiasi. Užsisakius iš anksto, jame vedamos aštuonios skirtingos edukacinės programos. Vienuolės yra parengusios specialius dviejų valandų užsiėmimus, skirtus, jų žodžiais, angelams pažinti, mozaikoms perprasti, Šv. Kazimiero seserų kongregacijos paveldui pristatyti, taip pat susipažinti su vaistažolių rinkimo subtilybėmis ar mokytis rašyti plunksna.

Pažaislyje norima sutvarkyti dar kelis objektus. Daugiausia investicijų neabejotinai pareikalautų bažnyčios remontas - stogo, langų, durų keitimas. Skaičiuojama, kad norint sutvarkyti Šv. Mergelės Marijos apsilankymo pas Elžbietą bažnyčią pagal visus reikalavimus gali prireikti net 100 mln. litų. Paprastesnė užduotis - Turizmo informacijos centro remontas. Vienuolės svajoja ir apie Kamaldulių archyvo, pargabento iš Gruzijos, susisteminimą ir įrengimą.

Kai kurie vienuolyno statiniai dar tik laukia restauratorių.
Kai kurie vienuolyno statiniai dar tik laukia restauratorių.

...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"