Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Vėzdu - ir per besitvarkančius ūkininkus

 

Lietuvos valdžia skelbia karą apleistų žemių savininkams. Į represijų mėsmalę jau pateko Vilkaviškio rajono ūkininkai - jie, 'neteisėtai' sutvarkę buvusių kolūkinių pastatų teritoriją, gavo baudą.

Ramoniškių kaime (Vilkaviškio r.) ūkininkaujančių Redos ir Vyginto Vilimaičių žemės sklype nuo seno riogsojo kolūkinio kiaulių komplekso griuvėsiai. Šiemet ūkininkai baigė juos tvarkyti. Kiek buvo įmanoma, išardė pamatus, o kur negalėjo to padaryti, paliko, bet užpylė žemėmis, kad netrikdytų žvilgsnio ir per ilgesnį laiką sunyktų savaime. Be to, Vilimaičiai tą vietą užsodino pušaitėmis - norėjo, kad buvusių fermų ir kluonų teritorijoje svyruotų gojelis. Tačiau šiandien jo jau nebėra.

Nedrįsta pasipriešinti įstatymui

Ūkininkų sumanymui apleistą 30 arų sklypą paversti miškeliu kategorišką "ne" pareiškė Vilkaviškio rajono žemėtvarkininkai. Biurokratiniu požiūriu žemė, kurios dalyje riogso buvusio kolūkinio gyvulininkystės komplekso griuvėsiai, yra žemės ūkio paskirties. O tokios paskirties sklype sodinti mišką - šiukštu negalima. Už "neteisėtą savivalę" gojelį kūrusiems ūkininkams grėsė piniginė bauda.

Nacionalinės žemės tarnybos Vilkaviškio žemėtvarkos skyriaus vedėja Vilija Belozarienė LŽ tikino, kad jie tiesiog negalėjo nerašyti administracinio teisės pažeidimo protokolo ūkininkams, bandžiusiems neteisėtai žemės ūkio paskirties žemėje įveisti mišką, nes antraip neva patys būtų pažeidę įstatymus. "Jei aptinkame pažeidimų, privalome juos fiksuoti ir skirti pažeidėjams pinigines baudas. Kitaip elgtis mums nesuteikia teisės įstatymai", - tvirtino V.Belozarienė.

Anot jos, supratę situacijos, į kurią pateko Ramoniškių kaimo ūkininkai, absurdiškumą, žemėtvarkininkai patys bandė rasti kokią nors išeitį, kad nereikėtų gražiai besitvarkančius žmones bausti taip pat kaip ir tuos, kurie turimus žemės sklypus yra apleidę. "Kreipėmės į teismą. Paprašėme leisti ūkininkų pasigailėti ir nebausti pinigine bauda, nes taikyti kitokias nuobaudas mums nesuteikia teisės įstatymai", - aiškino Vilkaviškio žemėtvarkos skyriaus vedėja. Ji neslėpė, kad sulaukusi teismo sprendimo pareikšti ūkininkams įspėjimą lengviau atsiduso ir pati.

Beje, šeima neseniai pasodintus medelius dar šį rudenį spėjo perkelti į kitą vietą.

Pasigenda kitokio požiūrio

Išgirdusi, kuo baigėsi ūkininkų Vilimaičių istorija, lengviau atsikvėpė ir Vilkaviškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Onutė Kartavičienė. Pasak jos, gerai, kad tiek teismas, tiek žemėtvarkininkai į susiklosčiusią situaciją pažiūrėjo ne biurokratiškai, o tolerantiškai. "Žmonės sutvarkė buvusio komplekso liekanas. Manyčiau, kad tuos, kurie taip tvarko griuvėsius, kaip tik reikia skatinti, o ne bausti", - kalbėjo O.Kartavičienė.

Ji teigė, jog sunku įsivaizduoti, kam kitam būtų galima panaudoti rekultivuotą buvusių statinių teritoriją, jei ne miškui. Mat žemėje liko pamatų likučių, kitų įvairių atliekų. Tokio sklypo jau nei arsi, nei akėsi, nes gali bet kokią žemės ūkio techniką sugadinti. Jis tiktų nebent žolei auginti.

"Manau, derėtų rasti kokį mechanizmą, kad tokių išpuolių prieš dirbančius žmones nesikartotų. Panašių dar nesutvarkytų griuvėsių yra begalė tiek Vilkaviškio rajone, tiek visoje Lietuvoje", - sakė O.Kartavičienė. Ji svarstė, kad ūkininkams reikėtų suteikti galimybę laisviau disponuoti ta žemės sklypo dalimi, kurioje likę griuvėsių. Juk ne kiekvieno kišenei būtų tūkstantinės išlaidos, leidžiančios sutvarkyti apleistas teritorijas taip, kaip šią vasarą tai buvo padaryta Vištyčio regioninio parke.

Norėtų lankstumo

Vilkaviškio žemėtvarkos skyriaus vedėja V.Belozarienė LŽ teigė pritarianti, kad šiuo metu galiojantys teisės aktai, pagal kuriuos žemėtvarkininkams suteikta teisė bausti apleistų žemės sklypų savininkus bei tuos, kurie žemę naudoja ne pagal numatytą paskirtį, galėtų būtų šiek tiek lankstesni. "Mums nesuteikta teisė atsižvelgti į visas galimas aplinkybes, bet kuriuo atveju privalome skirti piniginę baudą", - dėstė V.Belozarienė.

Jai pritarė ir Marijampolės, Kazlų Rūdos bei Kalvarijos žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Rolandas Andzelis. "Manau, be reikalo Administracinių teisės pažeidimų kodekse nenumatyta tokia priemonė kaip įspėjimas. Pirmą kartą galiojančiai tvarkai nusižengusius žmones, ypač vyresnio amžiaus, galėtume įspėti, duoti jiems gal dviejų savaičių terminą susitvarkyti. Tik paskui bausti piniginėmis baudomis", - kalbėjo R.Andzelis. Jis mano, kad įspėjimas galėtų būti toks pat veiksmingas, kaip ir piniginė bauda.

Gailesčio nebus

Šiuo metu jau yra parengti ir Seimui pateikti Administracinių teisės pažeidimų kodekso 100 straipsnio, numatančio atsakomybę už žemės naudojimo pažeidimus, pakeitimai. Žemės ūkio ministerija siūlo dar labiau didinti baudas, diferencijuojant jas pagal žemės sklypo dydį.

Kol diskutuojama, kokio dydžio gali būti piniginės baudos ar kitokios nuobaudos, šalies žemėtvarkininkai dairosi po žiemos sulaukusius laukus ir neprižiūrėtų sklypų savininkus kviečiasi "ant kilimėlio".

Vilkaviškiečiai jau surašė per keturias dešimtis administracinių teisės pažeidimų protokolų, Marijampolės žemėtvarkininkai - 91.

"Žemės naudojimo kontrolė - tik vienas pagrindinių mūsų darbų. Daugiau dėmesio galėtume skirti tiek žemės ūkio paskirties žemės naudojimo reikalams, tiek sodininkų bendrijoms, kurios labai dažnai skundžiasi. Tačiau viską riboja žmogiškieji ištekliai. Ir transportu negalime naudotis tiek, kiek reikėtų, - limituojami degalai", - guodėsi Vilkaviškio žemėtvarkos skyriaus vedėja V.Belozarienė.

Tuo metu Marijampolės, Kazlų Rūdos ir Kalvarijos žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas R.Andzelis LŽ pasakojo, kad jie susiduria su kita problema - nemažos dalies apleistų žemės sklypų savininkų išvis negali rasti Lietuvoje. "Prašome net policijos pagalbos. Bet iš jos atkeliauja informacija, kad savininkai išvykę ir gyvena Vokietijoje, Airijoje, Anglijoje ar kur nors kitur. Ir mes nieko negalime padaryti", - neslėpė R.Andzelis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"