Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Ventspilis: kai idėjoms nestinga pinigų

 
2008 06 26 0:00
Naftos duodanti karvė - miesto klestėjimo simbolis - pasipuošusi Joninių vainiku.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Naftos duodanti karvė - miesto klestėjimo simbolis - pasipuošusi Joninių vainiku.
LŽ archyvo nuotrauka

Latvijos naftininkų miestas Ventspilis demonstruoja, kad turi ir idėjų, ir pinigų joms įgyvendinti. Pavydas apima, kai šį pajūrio kurortą palygini su mūsiškiais.

Už mūsų Šventosios kirtus Lietuvos-Latvijos sieną iki Ventspilio - apie 150 kilometrų. Važiuojant pajūriu visur pilna nuorodų poilsiautojams. Bepigu latviams, tiek pajūrio turi! Ir patogu mums: atsivėrus Šengeno erdvei nesustodami galime ieškotis geresnių variantų atostogoms, kol mūsų pajūrio verslininkai snaudžia pernelyg nieko nekeisdami. Pasidairius po Latvijos pajūrį peršasi išvada, kad greitai dalis poilsiautojų ten ir išbildės: ir kainos mažesnės, ir pasirinkimas didesnis.

Ramesnio poilsio mėgėjai Latvijoje dar neprivažiavę Ventspilio gali susirasti tuščių laukinių paplūdimių, kur neerzins žmonių bruzdesys. Ir patogios nakvynės už 100 litų 4-5 asmenų šeimai įvairiuose pakelės vienkiemių svečių namuose - kiek nori.

Pasirinkimas Latvijos pajūry tikrai didelis. Nuo Ventspilio iki Rygos - apie 200 kilometrų pajūrio, o kur dar iki Estijos. Tai ne pas mus 100 kilometrų ruo�elis, o kai į j� per didžiuosius savaitgalius suguža visa Lietuva, tai paplūdimyje ir kojai įkelti vietos nelieka. Ilgas pajūrio ruožas Latvijoje, be abejo, lemia mažesnes nakvynės kainas. Ir močiučių, sėdinčių prie kelio jau miesto pakraštyje siūlančių kambarius, neteko matyti.

Ilgaamžis meras

Pirmiausia atvykus į Ventspilį akis pasigauna tvarkingas gatves, dauguma jų išklotos ne asfaltu, o betono trinkelėmis, tad nėra išmuštų duobių, ne taip įkaista per karščius. Trinkelės spalvotos, jomis išvingiuoti įvairūs raštai - malonu akiai. Pėsčiųjų takai pagarbiai aplenkia kiekvieną seną pušį, niekas čia nebuvo nukirsta ir nurėžta pagal statybininkų ar kelininkų liniuotę. Ventspilio gatvės pripažintos švariausiomis, lygiausiomis ir geriausiai apšviestomis Latvijos gatvėmis. Niekur neteko matyti akis badančių šiukšlių.

Įvairių skulptorių, architektų ir kraštovaizdžio planuotojų plenerų, simpoziumų metu Venspilyje gimė daug meninių projektų, išgražinusių miestą. Matyti, kad miestas turi bendrą stilių, savitą veidą - tarsi vieno šeimininko ilgai ir nuosekliai tvarkytasi. Pasirodo, taip ir yra. Ventspilio meras multimilijonierius Aivaras Lembergas, priklausantis patriotiškai Ventspiliui nusiteikusiai partijai "Latvijai ir Ventspiliui", miestui vadovauja nuo 1988 metų. Prieš dešimt metų, kai miestas šventė savo 700 metų jubiliejų, pradėtos įgyvendinti miesto gražinimo akcijos, neatpažįstamai nuo sovietmečio laikų jį pakeitusios.

Šeimai patogiausias miestas

Vietos įmonės, bendradarbiaudamos su Nyderlandų aplinkosaugos ekspertais, sutvarkė miestą pagal visus aplinkosaugos reikalavimus. Iš potencialios ekologinės nelaimės zonos (juk čia pat - naftos perdirbimo įmonė) Ventspilis tapo populiariu, ekologijos požiūriu sąmoningu kurortu. Įgyvendinta griežta kontrolė uosto terminaluose, nuolat imami mėginiai ir tiriama, ar neteršiamas vanduo. Nepatikėsite, bet vaikš�iodami gražiąja į jūrą įtekančios Ventos, tos pačios, kuri teka ir per Lietuvą, krantine, nejaut�me jokio nemalonaus kvapo. Kitame upės krante - daugybė krovininių laivų.

44 tūkst. gyventojų turintis Ventspilis su gausybe parkų, išpuoštų akmeninėmis bei gyvomis gėlių skulptūromis, vaikų žaidimų skverais jau ne pirmus metus interneto svetainės "Delfi.lv" lankytojų išrenkamas tinkamiausiu ir šeimai patogiausiai pritaikytu miestu. XIII a. Livonijos ordino riterių pilis, žyminti miesto gimimo pradžią, pripažinta moderniausiu muziejumi Baltijos šalyse. Pilies bokšte apžvalgos aikštelės nėra, tačiau įrengtos kelios stebėjimo kameros, jas mygtukais galima sukinėti 180 laipsnių kampu, vaizdą priartinti, nutolinti ir, kaip tikram pilies sargui, žvalgytis, ar kas nesiartina prie vartų.

Investicijų dydžiai

Pritrenkia ir investicijų į miesto infrastruktūrą dydžiai - kasmet skiriama nuo 7,5 iki 9 mln. JAV dolerių. Savivaldybės ir stambiųjų miesto kompanijų lėšomis kurorte pastatyta daugybė laisvalaikio objektų, atrakcionų paplūdimyje, kuris pirmasis iš Latvijos paplūdimių 1998 m. gavo Mėlynąją vėliavą ir jos nepaleidžia iki šiol. O tai byloja, kad paplūdimys švarus ir gerai prižiūrimas, atitinkantis Europos standartus. Čia tiesiog ties persirengimo būdelėmis pastatyti ir biotualetai. Veikia ir nudistų paplūdimys.

Miestas ypač patrauklus tapo, kai jame buvo pastatytas Olimpinis centras su šildomu stadionu, lengvosios atletikos maniežu, čiuožykla, teniso kortais, baseinu. Įrengtas didžiulis riedučių parkas. O jei jūra šalta, pajūryje po atviru dangumi veikia Ventspilio "Akvaparks" (valanda - 7 litai, visa diena - 15 litų). Galima mėgautis 24 laipsnių šilumos baseinais su čiuožyklomis ir tikra pajūrio saule.

Naftininkų pinigai - miestui

Ventspilis, investavęs į miesto infrastruktūrą, aplinkosaugą, meno akcijas, nusikratė naftininkų miesto reputacijos ir tapo moderniu kurortu. Sakysite, bepigu, kai prie įvairių miesto gražinimo akcijų prisideda turtingiausia įmonė "Ventspils nafta" (beje, miestas garsėja to paties pavadinimo bobslėjaus komanda), kai čia suplaukia naftos tranzito uždirbti pinigai. Taip, tai tiesa, tačiau ir mes turime "Mažeikių naftą". O kaip atrodo Mažeikiai? Sugretinus šiuos du pavyzdžius norom nenorom prisimeni frazę iš garsiosios rusų komedijos "Dvylika kėdžių": "Kisa, kam jums pinigai, jei neturite idėjų?" O Ventspilyje idėjos, rodos, trykšta fontanu, beveik kiekvienas gatvės kampas meniškai apipavidalintas: tai iš girnapusių sudėliotas fontanas, tai stora jūrininko virve sagos formos akmuo "prisiūtas" prie žemės, tai senų laivų inkarų prismaigstytas parkas, tai gėlės, išaugintos startui pasiruošusių bobslėjininkų poza. Galima įsėsti ir pasimatuoti šalia esančias bobslėjaus roges su užrašu "Ventspils nafta".

Karvės mieste

Tai vienur, tai kitur mieste akį traukia spalvingos karvių skulptūros. Uosto gatvėje - gražiai sutvarkytoje krantinėje - jų net keturios. Viena karvė keliauninkė - 4 metrų aukščio, 7 ilgio. Ji padaryta tarsi senas lagaminas - su rankena ant nugaros. Ant jos - lipdukai tų miestų, kuriuose taip pat "ganosi" panašios karvės. "Karvių paradas" - tarptautinė akcija, pirmąkart sumanyta Ciuriche. 1998 m. šio miesto valdžios žmonės laužė galvas, kaip patraukti turistus. Ir kilo ši dabar per pasaulio miestus keliaujanti idėja: pagaminama įvairių karvių skulptūrų, tada kviečiami menininkai, kad jas išgražintų, nuspalvintų. "Karvių parado" eksponatai pristatomi ir internete, jų gali nusipirkti kiti miestai, o gautos lėšos atitenka pasaulio labdaros organizacijoms. Kažkada brangiausiai viena karvė už 148 tūkst. JAV dolerių buvo parduota Dubline. Per dešimt tokių akcijų metų karvės labdarai uždirbo 15 mln. dolerių.

2002 metais mintis surengti "Karvių paradą" kilo ir Ventspiliui, akcijos rėmėja tapo turtingiausia miesto įmonė "Ventspils nafta". Tada buvo sukurtos 26 karvės. (Vieną jų nutapė ir lietuviai menininkai Marius Jonutis bei Dainius Liškevičius). Dabar Ventspilyje stovi septynios iš tų karvių. Jos kelia nuotaiką praeiviams. Vaikams patinka linksma karvutė ant sūpynių, kviečianti prisėsti šalia. Čia pat ir juodoji, naftos duodanti raguotoji - miesto klestėjimo simbolis. O ant uosto molo laivus pasitinka karvė jūrininkė dryžuotais marškiniais.

Neužšąlantis uostas

Moderniai suremontuota miesto krantinė - populiari kurorto svečių pasivaikščiojimų vieta. Šioje promenadoje rasite nuorodą į "piemineklį" - paminklą Latvijos jūreivystės pradininkui Krišjanimui Valdemarui. Į laivus žvelgianti jo skulptūra pasodinta ant suoliuko. Vietos šalia prisėsti yra ir turistams. Suoliukai krantinėje - iš brangaus baltųjų akacijų medžio. O geltonosios akacijos dabar kaip tik žydi miesto parkuose.

Tiesiog iš miesto centro, iš šios krantinės, galite sėsti į keltą ir nuplaukti pasidairyti toliau. Iš Ventspilio yra reguliarūs reisai į garsiąją Estijos salą Saremą, į Vokietijos Rostoką, Švedijos Nyneshamną bei Karlshamną.

Neužšąlantis Ventspilio uostas garsėja kaip vienas iš svarbiausių tranzito tarp Rytų ir Vakarų centrų. Kai 1998 m. kanalas buvo pagilintas, dabar čia ištisus metus gali prisišvartuoti laivai.

Sakoma, kad Ventspilis - visų turistų, atvykstančių į Latviją, tikslas. Ventspiliui galbūt stinga tik daugiau maitinimo įstaigų. Jų tikrai nerasite tiek, kiek pas mus, pavyzdžiui, Palangoje siūlo J.Basanavičiaus gatvė. Tačiau juk ne pavalgyti į kitą miestą atvažiuoji...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"