Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Valstybės pinigai – parkui privačiame sklype

 
2016 10 27 6:00
Valstybės paramos lėšomis privačioje žemėje kuriamas parkas, esantis tarp Lekėčių bendruomenės vadovui Arūnui Matusevičiui priklausančio vadinamojo Paliekio dvaro ir Liekės upės.
Valstybės paramos lėšomis privačioje žemėje kuriamas parkas, esantis tarp Lekėčių bendruomenės vadovui Arūnui Matusevičiui priklausančio vadinamojo Paliekio dvaro ir Liekės upės. sakiai.info nuotrauka

Šakių rajone, privačiame žemės sklype, įrengiamas parkas. Pinigų tam skyrė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) iš bendruomenėms remti skirtų lėšų.

Parkas kuriamas dangstantis vietos bendruomenės vardu – Lekėčių bendruomenės asociacijai iš jos pirmininko išsinuomojus tris žemės sklypus. Tačiau šis faktas SADM valdininkams vertinant pateiktą paraišką buvo nesvarbus. Jis nesukliudė nei skirti lėšų, nei pasirašyti sutarties. Tik vietos žmonės įtarė piktnaudžiavimą ir kreipėsi į etikos sargus.

Lekėčių parką pradėta kurti šiemet gavus 10,4 tūkst. eurų paramą. Ją Lekėčių bendruomenės asociacijai skyrė SADM iš bendruomenių veiklai stiprinti numatytų lėšų. Iš viso 2016 metais šioms reikmėms buvo išdalyta 2,5 mln. eurų. SADM paramą gavo 359 bendruomenės.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai tikino negavę jokios informacijos dėl netinkamo Lekėčių bendruomenės asociacijos projekto vykdymo./Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai tikino negavę jokios informacijos dėl netinkamo Lekėčių bendruomenės asociacijos projekto vykdymo./Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Gyventojų įtarimai

Tiesa, kai prieš keletą metų vietos verslininkas ir Lekėčių bendruomenės asociacijos pirmininkas Arūnas Matusevičius įsigijo keletą žemės sklypų šalia Liekės, tekančios per miestelį, ir nuardė lieptus per upę, kad ten negalėtų laisvai vaikščioti žmonės, vietiniai viešumoje tylėjo, tik tarpusavyje paburbėjo. Prieš kelerius metus verslininkas taip pat perstatė kiaulių kompleksui priklausiusį vaikų darželį, skambiai pavadino jį Paliekio dvaru ir pritaikė turizmui, pramogoms, klientų maitinimui bei apgyvendinimui.

Galbūt Lekėčių gyventojai nebūtų atkreipę dėmesio ir į tai, kad šiemet A. Matusevičiaus nupirktuose sklypuose pradėtas kurti parkas. Tačiau sužinoję, jog rekreacinė zona įrengiama valstybės pinigais, o ne žemės savininko lėšomis, žmonės sukilo, nes jau turėjo skaudžios patirties dėl nuardytų lieptų per Liekės upę. Vietiniai ėmė abejoti, ar kuriamu parku, esančiu tarp A. Matusevičiaus įkurto vadinamojo Paliekio dvaro ir Liekės upės, iš tiesų galės mėgautis miestelio gyventojai, ar jiems bus leista vaikštinėti įrengtais takais, o vaikams – žaisti žaidimų aikštelėse.

„Neatmetame tikimybės, kad po penkerių metų į A. Matusevičiui nuosavybės teise priklausančią žemę Lekėčių žmonės negalės įžengti, nes bendruomenės reikmėms skirtomis lėšomis privačioje žemėje įrengtas parkas bus, pavyzdžiui, aptvertas tvora“, – tvirtino savo pavardžių nenorėję viešinti miestelio gyventojai. Jie priminė, kad pagal paramos teikimo taisykles paramos gavėjai tik penkerius metus negali keisti projekte numatytų sąlygų.

„Lietuvos žinių“ kalbintas A. Matusevičius neigė vietos žmonių nuogąstavimus. Anot verslininko, valstybinės žemės, tinkamos rekreacinei zonai kurti, Lekėčiuose beveik nėra. Esą todėl šių metų pradžioje jis, žemės savininkas, 20 metų išnuomojo savo vadovaujamai bendruomenei tris beveik 2 ha žemės sklypus. Lekėčių bendruomenės asociacija už juos moka po vieną eurą nuomos mokesčio per metus.

„Visą nuomos laiką parkas bus prieinamas visiems gyventojams. Jame planuojama pastatyti dešimt suolelių žmonėms pailsėti, vėliau – įrengti vaikų žaidimų aikštelę ir pan.“, – žadėjo A. Matusevičius. Jis pabrėžė, kad visi parko kūrimo darbai kainuos brangiai ir iš SADM gautų lėšų tikrai nepakaks, todėl bus rengiama ir teikiama finansuoti daugiau projektų.

Valstybės paramos lėšomis privačioje žemėje kuriamas parkas, esantis tarp Lekėčių bendruomenės vadovui Arūnui Matusevičiui priklausančio vadinamojo Paliekio dvaro ir Liekės upės./sakiai.info nuotrauka
Valstybės paramos lėšomis privačioje žemėje kuriamas parkas, esantis tarp Lekėčių bendruomenės vadovui Arūnui Matusevičiui priklausančio vadinamojo Paliekio dvaro ir Liekės upės./sakiai.info nuotrauka

Valdininkai paraiškų nevertina?

SADM Šeimos ir bendruomenių departamento Bendruomenių reikalų skyriaus vedėja Birutė Zurlienė „Lietuvos žinioms“ teigė, jog ministerijos atstovams nežinoma atvejų, kad bendruomeninės organizacijos valstybės biudžeto lėšas naudotų privatiems objektams tvarkyti. „Organizacija, gavusi finansavimą projektui įgyvendinti, su Socialinių paslaugų priežiūros departamentu prie SADM pasirašo sutartį, kurioje įsipareigoja kiekvieną ketvirtį pateikti projekto įgyvendinimo ataskaitas. Departamentas turi teisę patikrinti, ar projekto vykdytojai laikosi reikalavimų, ar valstybės biudžeto lėšos naudojamos taip, kaip numatyta sutartyje. O dėl netinkamo Lekėčių bendruomenės asociacijos projekto vykdymo SADM nėra gavusi informacijos“, – tikino ministerijos valdininkė. Vėliau ji pridūrė, kad SADM, matyt, pasinaudos teise esant būtinybei atlikti projekto įgyvendinimo ir lėšų panaudojimo tikslingumo auditą. Tai bus padaryta siekiant detaliau išanalizuoti susidariusią situaciją.

B. Zurlienė taip pat sakė, kad ne SADM valdininkai vertino bendruomenių pateiktas paraiškas. Esą tai darė nepriklausomi ekspertai. Jie, įvertinę Lekėčių bendruomenės asociacijos parengtą projektą, neturėjo jokių pastabų, todėl bendruomenei ir buvo skirtas finansavimas.

Beje, „Lietuvos žinios“ jau rašė, kad skirstant paramą bendruomenių veiklai stiprinti SADM ne visada laikėsi skaidrumo principo. Tai šią vasarą konstatavo Vyriausioji administracinių ginčų komisija, išnagrinėjusi Šakių rajono Barzdų seniūnijos bendruomenės centro skundą. Komisija nurodė, kad vertinant parengtą projektą buvo pažeistos vertinimo procedūros ir šiai bendruomenei skirta nepagrįstai maža parama.

VTEK konstatavo pažeidimus

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), nagrinėjusi Lekėčių bendruomenės asociacijos atvejį, nusprendė, kad jos pirmininkas A. Matusevičius pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus.

VTEK atlikto tyrimo duomenimis, A. Matusevičius negalėjo dalyvauti balsavime dėl minėtų žemės sklypų nuomos bendruomenei. Taip pat nustatyta, kad jis sukėlė interesų konflikto situaciją ir pasirašydamas sklypų nuomos sutartis, nes tai darė ir kaip žemės sklypus išnuomojantis fizinis asmuo, ir kaip Lekėčių bendruomenės asociacijos vadovas. Be to, A. Matusevičius atstovavo bendruomenei pasirašydamas sutartį su SADM ir gaudamas lėšas.

VTEK atstovė žiniasklaidai Eglė Ivanauskaitė „Lietuvos žinioms“ pabrėžė, kad A. Matusevičius, kaip bendruomenės asociacijos pirmininkas, priskiriamas asmenims, dirbantiems valstybės tarnyboje, nes asociacija finansuojama iš valstybės biudžeto. Bet jis nėra valstybės pareigūnas, valstybės tarnautojas, tad svarstymas VTEK galėtų turėti poveikį, jei A. Matusevičius norėtų įsidarbinti ten, kur vienas reikalavimų yra nepriekaištinga reputacija. Tiesa, Lekėčių bendruomenės asociacijos vadovo veiklą gali įvertinti pati bendruomenė. Tačiau pats A. Matusevičius vakar tvirtino iš bendruomenės pirmininko pareigų nesitrauksiantis ir pradėtų darbų nestabdysiantis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"