Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Vaikų globą skatina išmokomis

 
2016 12 28 6:00
Lietuvos žinių archyvo nuotrauka

Vis daugiau savivaldybių atsigręžia į vaikus globojančias šeimas ir savo biudžeto sąskaita ryžtasi skatinti be tėvų priežiūros likusių vaikų globą šeimose.

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos 2015 metų duomenimis, tokią paramą skyrė 18 Lietuvos savivaldybių ir jų vis daugėja. Anot tarnybos specialistų, kiekviena savivaldybė tai gali daryti ir daro savo pasirinkta aprėptimi ir skirtingomis lėšų sumomis.

Paramą teikiančių savivaldybių atstovų teigimu, taip išsprendžiama ne viena problema – nebereikia ilgai ieškoti, kur priglausti vaikus, be to, taupomos ir biudžeto lėšos – globojamų vaikų išlaikymas vaikų globos įstaigose savivaldybėms kainuoja kur kas brangiau nei papildomos išmokos globėjams. Papildomomis išmokomis patenkinti ir globėjai, nes iki šiol valstybės skiriamos paramos – 190 eurų, jų manymu, yra per mažai.

Globą skatins ir Ukmergė

Nuo kitų metų papildomų 152 eurų išmokos gali tikėtis ir Ukmergės rajono gyventojai, globojantys be tėvų globos likusius vaikus. Ši išmoka bus mokama šalia valstybės skirtos paramos globėjams. Kaip „Lietuvos žinioms“ teigė Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas, tokį sprendimą rajono taryba priėmė atsižvelgdama į vykdomą valstybės politiką – siekį mažinti Lietuvoje esančių vaikų globos namų skaičių, institucinę globą pakeičiant globa šeimose ar šeimynose. „To neįmanoma pasiekti neskatinant globėjų instituto. Atsitikus nelaimei, net giminaičiai, paimdami globoti be tėvų likusius vaikus, svarsto, ar jie finansiškai išgalės tai daryti, nes valstybės skiriama parama yra gana menka“, – aiškino R. Janickas.

Parama vaikus globojantiems Ukmergės rajono gyventojams bus mokama nuo kitų metų kovo. Mat savivaldybė tam turi numatyti biudžeto lėšų, o 2017 metų biudžetas bus tvirtinamas kitų metų pradžioje. Skaičiuojama, kad per metus šiems poreikiams reikės išleisti apie 140 tūkst. eurų. Šiuo metu 49 ukmergiškiai globoja 66 vaikus. 35 jų auga pas senelius ir močiutes, 9 – pas pirmos eilės giminaičius – brolius, seseris, 11 vaikų globoja antros eilės giminaičiai – tetos ir dėdės. Su savo globėjų šeimomis giminystės ryšiais nesusiję tik 11 vaikų. Juos augina 9 globėjai.

Tačiau Ukmergės rajono savivaldybės remiami globėjai nebus diferencijuojami pagal tai, ar jie globoja giminystės ryšiais susijusius vaikus. Ukmergės rajono meras R. Janickas pabrėžė, kad nors šios išmokos pareikalaus iš rajono biudžeto papildomų lėšų, vėliau jos leis taupyti – mažiau teks išleisti mokant už globotinių išlaikymą Ukmergės vaikų globos namuose, kuriuose šiuo metu gyvena 66 vaikai. Juose vieno vaiko išlaikymas kainuoja 870 eurų per mėnesį (iš jų 152 eurus sudaro valstybės dotacija ir 718 eurų – savivaldybės biudžeto lėšos). Per metus iš savo vaikais pasirūpinti nesugebančių ukmergiškių šeimų paimama 12–15 vaikų.

Pavyzdžių netrūksta

Jau visus metus – nuo praėjusių metų lapkričio – 160 eurų priedą už kiekvieną globoti paimtą vaiką savo rajono gyventojams moka Alytaus rajono savivaldybė. „Tai patvirtino lūkesčius, nes padaugėjo žmonių, kurie norėjo globoti be tėvų priežiūros likusius vaikus. Šiuo metu jau 33 šeimos yra tapusios globėjomis. Prieš metus po keletą rajonų išsibarsčiusiuose instituciniuose vaikų globos namuose buvo 55 vaikai iš mūsų rajono, o dabar jų ten belikę 35“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

Alytaus rajono valdžia vaikus paimantiems globėjams nusprendė papildomai mokėti, kai susidūrė su itin skaudžia vaikams problema – pati neturėdama vaikų globos įstaigos, merija globos reikalingus vaikus turėjo „siūlyti“ kitų savivaldybių vaikų globos namams. Tačiau arčiausiai esančios Alytaus miesto įstaigos nenorėjo priimti vaikų iš rajono, tad šie būdavo apgyvendinami Lazdijų, Marijampolės, Kalvarijos savivaldybių vaikų globos namuose, t. y. toli nuo biologinių šeimų.

„Tokia situacija mūsų netenkino, todėl nusprendėme, kad dalį sutaupytų socialinės paramos lėšų galėtume skirti vaikų globai šeimose skatinti“, – kalbėjo A. Vrubliauskas. Mero teigimu, šioms reikmėms gali tekti skirti daugiausia iki 100 tūkst. eurų per metus, nors reali šių metų suma gali būti tik kiek didesnė nei 60 tūkst. eurų. Tačiau tokia tvarka merijai leido ir sutaupyti – už kiekvieno vaiko globą vaikų globos įstaigoms kas mėnesį tekdavo atseikėti ne mažiau kaip po 600 eurų, o globėjams mokama po 160 eurų.

Tiesa, A. Vrubliauskas pripažino, kad rasti šeimų, kurios norėtų tapti be priežiūros likusių vaikų globėjomis, nebuvo lengva. Merijos specialistai kartu su organizacijos „Gelbėkit vaikus“ atstovais važinėjo po rajono kaimus bei miestelius ir kalbėjosi su tokiomis pretendentėmis. Jų buvo nemažai, tačiau ne visos buvo atrinktos, ne visos turėjo galimybių bei noro dalyvauti mokymuose.

Pinigų nebus per daug

Lietuvos vaikų globėjų asociacijos pirmininkas Romas Liutkus „Lietuvos žinioms“ apgailestavo, kad dar palyginti nedaug savivaldybių ryžtasi prisidėti prie vaikų globos šeimose. Iš tiesų finansinė parama globėjams yra labai reikalinga, nes tai, ką skiria valstybė, nepadengia net minimaliausių išlaidų. „Valstybės skiriamų pinigų vos užtenka vaikui aprengti. Juk globotinis negali išsiskirti iš kitų vaikų nei prastesniais drabužiais, nei batais, o visa tai vis brangiau kainuoja. Be to, vaikai nori nuvažiuoti ir į teatrą, aplankyti kokį koncertą“, – priminė R. Liutkus. Jo teigimu, vaikui reikia ne tik apsirengti, bet ir pavalgyti, o jei jis gabesnis ir nori lankyti įvairius būrelius, pinigų reikia ir šiems, nes iš valstybės biudžeto apmokama tik labai nedidelė dalis popamokinės veiklos.

Statistikos duomenimis, praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje buvo globojama 11 010 vaikų. Iš jų 5 493 vaikai augo globėjų šeimose, 458 – šeimynose. Kiti – įvairiuose vaikų globos namuose. Pernai globa buvo nustatyta 1 837 vaikams, tačiau šeimų globai buvo patikėti tik 824 vaikai. Už kiekvieną globojamą vaiką valstybė šeimoms kas mėnesį skiria po 152 eurus. Vaikus globojančios šeimynos gauna dvigubai daugiau, o vaiko globa kai kuriose institucijose per mėnesį valstybei kainuoja per 1000 eurų. Tiesa, vaikus globojančios šeimos nuo šių metų gauna ir tikslines išmokas – kas mėnesį po 38 eurus. Nuo 2017-ųjų sausio 1 dienos tikslinis priedas didės iki 4 bazinių socialinių išmokų dydžio –152 eurų. Tad vaikus globojančios šeimos iš valstybės gaus 304 eurus.

„Net ir valstybei pradėjus mokėti padidintas išmokas, nenustosime globėjams mokėti savo paramos dalies – jie ir toliau gaus skirtus 160 eurų. Vaikus globojančioms šeimoms pinigų tikrai nebus per daug“, – pabrėžė Alytaus rajono meras.

Periodines išmokas globėjams skiria: Anykščių, Druskininkų, Elektrėnų, Jonavos, Kauno miesto, Kauno rajono, Kazlų Rūdos, Kelmės, Pagėgių, Panevėžio, Radviliškio, Šalčininkų, Švenčionių, Telšių, Trakų, Vilniaus miesto savivaldybės;

vienkartines išmokas: Klaipėdos ir Rokiškio rajonų savivaldybės.

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pabrėžia, kad tai nėra galutinis sąrašas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"