Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Tyrimai dėl tragedijos Kėdainiuose nebaigti – nėra kaltų

 
2017 03 01 14:55
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Tiek ikiteisminis tyrimas dėl tarnybos pareigų neatlikimo, tiek tarnybinis patikrinimas siekiant nustatyti, ar tinkamai reaguota į pirmąjį pranešimą apie Kėdainiuose smurtą patyrusį berniuką, dar nėra baigti, tačiau esminių pažeidimų pareigūnų veiksmuose sako neradusi nei prokuratūra, nei policija.

Tokią informaciją pateikė generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas bei policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris, trečiadienį dalyvavę Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdyje.

Komisija nagrinėja situaciją, kai sausio 27-ąją ligoninėje mirė prieš porą dienų į ją iš namų atvežtas žiauriai sumuštas keturmetis. Berniuko nužudymu įtariami patėvis ir motina. Be to, paaiškėjo, kad apie galbūt sumuštą tą patį vaiką teisėsaugai pranešta pernai lapkritį, tuomet pradėtas ikiteisminis tyrimas nutraukus, nusprendus, jog berniukas susižalojo pats. Tarnybos aiškinasi, ar tinkamai reagavo į pirmąjį pranešimą apie galimą smurtą.

Tyrimai – nebaigti

Komisija aiškinosi, kokias išvadas atsakingos institucijos padarė po vaiko mirtimi pasibaigusio smurto protrūkio Kėdainiuose. Ž.Radišauskas pažymėjo, kad ikiteisminis tyrimas dėl pareigų galimo neatlikimo, nėra baigtas, o tarnybiniame patikrinime dar laukiama prokurorų atsakymų, kurie turėtų būti gauti per penkias dienas.

„Tiek ikiteisminis tyrimas, tiek tarnybinis patikrinimas šiandien dar nėra baigtas“, – sakė Ž.Radišauskas, sukeldamas komisijos narių pasipiktinimą, kad praėjus mėnesiui po tyrimo pradžios vis dar nėra atsakymų.

Generalinio prokuroro pavaduotojo teigimu, visgi tarpinė išvada rodo, kad sisteminių bėdų organizuojant tyrimą dėl galimo smurto prieš vaiką nenustatyta.

„Buvo pasiųsta komanda iš Generalinės prokuratūros atlikti kompleksinį patikrinimą penkto skyriaus, Kauno apylinkės prokuratūros, kur patenka Jonava ir Kėdainiai. Kėdainiuose patikrinimas buvo atliktas, Jonavoje dar neatliktas, yra surašyta tarpinė išvada – esminių sisteminių pažeidimų Kėdainių skyriuje, kas susiję su prokuratūros, policijos, vaiko teisių apsaugos bendradarbiavimu, esminių sisteminių pažeidimų, kiek susiję su prokuratūros darbu, nebuvo nustatyta“, – trečiadienį Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdyje sakė Ž.Radišauskas.

Generalinio prokuroro pavaduotojas taip pat sakė, kad prokuratūrai nusprendus patikrinti visus nutrauktus ir atsisakytus pradėti tyrimus dėl galimo smurto prieš vaikus, yra rezultatai iš keturių apygardų prokuratūrų, tačiau Klaipėdos apygardos prokuratūra paprašė pratęsti terminą, tad galutinių apibendrintų duomenų dar nėra.

Per parą – nuo 5 iki 15 pranešimų apie smurtą prieš vaikus

Tarnybinio patikrinimo dėl policijos pareigūno veiksmų dar nebaigė ir policija. Kaip sakė generalinio komisaro pavaduotojas Edvarda Šileris, tyrimas užtruko dėl pareigūno ligos ir turėtų užsitęsti dar keletą dienų, tačiau preliminariai aplaidumo požymių policininko darbe nenustatyta.

„Terminas sueina rytoj, preliminarias išvadas mes turime, dėl sisteminių spragų mes teikiame siūlymus, kaip sistemiškai valstybė turi elgtis. Konkrečiai šitoj situacijoj dėl policijos pareigūno veiksmų šiam momentui kažkokių pareigūno aplaidumo veiksmų mes nematome“, – po komisijos posėdžio žurnalistams sakė E.Šileris.

Kalbėdamas apie policijos priemones, kurių imtasi po tragiško atvejo Kėdainiuose, E.Šileris įvardijo visų su vaikais susijusių smurto atvejų viešinimą. Per parą fiksuojama nuo 5 iki 15 tokių atvejų.

„Kaip spręsti tokius klausimus sistemiškai, turime daug pasiūlymų, pvz., po praėjusio (komisijos) posėdžio policija priėmė sprendimą viešinti maksimaliai visus įvykius, kurie susiję su vaikais. Per parą fiksuojama nuo 5 iki 15 atvejų Lietuvoje, kai smurtas yra naudojamas prieš nepilnamečius ar nepilnamečių akivaizdoje“, – sakė policijos atstovas.

Jis taip pat pabrėžė, kad kiekvienas toks atvejis gali baigtis tragedija, tad būtina ir kitų tarnybų reakcija, nes smurtas bet kada gali pasikartoti. Taip pat policijos vienas vadovų pabrėžė, kad smurto artimoje aplinkoje bylos turėtų būti nagrinėjamos greičiau.

„Kiekvienas tas atvejis gali baigtis tragedija, aš ir socialinės apsaugos ir darbo ministrui rodžiau, kaip gautas pranešimas 27 dieną Kalvarijoje, kad patėvis sumušė motiną ir trenkė kumščiu į veidą nepilnamečiui vaikui. Patys suprantame, už mėnesio už dviejų galėtų įvykti vėlgi tas pats. Mes kaip policija didžiausią dėmesį kreipiam, kad mes kaip galima greičiau atvyktume į įvykio vietą, ir kad tokio tipo įvykiai, kai aplinkybės aiškios, o tokie yra paie 90 proc., pasibaigtų kaip galima per trumpesnius terminus, 48 valandas“, – kalbėjo E.Šileris.

Reaguojant į policijos pastabas Seime pateiktos pataisos, kad smurto artimoje aplinkoje bylos būtų nagrinėjamos pagreitintai, kitu atveju – būtų sprendžiama dėl kardomųjų priemonių įtariamam smurtautojui.

Komisijos vadovas: prokuratūra turi prisiimti atsakomybę

Prokurorų atsakymais pasipiktinęs Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos vadovas konservatorius Mykolas Majauskas tuo tarpu pažymi, kad Lietuva ką tik susidūrė su dar vienu atveju, kai iki mirties sumuštas vaikas, nors jau anksčiau būta signalų dėl galimo smurto.

„Atsakingos institucijos dirbo aplaidžiai, ir nereikia vynioti į vatą, jos turi prisiimti atsakomybę. Šiandien ką girdėjome iš Generalinės prokuratūros atstovo, atrodo labai apgailėtinai. Mes prieš mėnesį kalbėjome apie situaciją, ir jie per mėnesį žadėjo atlikti tyrimą ir paaiškinti, kas buvo negerai. Šiandien atėjo ir sako, kad tyrimas nebaigtas, išvadų neturi. O mes turime labai tragišką atvejį, kuomet Šiauliuose mergaitei, prieš kurią buvo smurtaujama, jau konstatuota klinikinė mirtis“, – po posėdžio žurnalistams sakė M.Majauskas.

Šiaulių ligoninėje gydytai, įtariama, sumuštai, septynių mėnesių mergaitei diagnozuota smegenų mirtis. Į ligoninę ištikta klinikinės mirties ji buvo atvežta pirmadienio naktį. Medikai įtaria, kad kūdikis buvo muštas ar smarkiai supurtytas, teisėsauga pateikė įtarimus septyniolikmetei mergaitės mamai ir jos sugyventiniui. Galimas smurtas prieš mergaitę buvo tirtas anksčiau, bet ikiteisminis tyrimas tuomet nutrauktas.

„Tai antras atvejis prokuratūroje per pusantrų metų, kai buvo nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl smurto artimoje aplinkoje ir vaiko gyvo nėra, ir aš matau sistemines bėdas prokuratūroje ir manau, kad prokuratūra turi prisiimti atsakomybę, ar aukščiausiu lygiu, ar kitu lygiu, mes matysime po pateiktų išvadų po kelių savaičių“, – situaciją komentavo komisijos vadovas.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Ž.Radišauskas pažymi, kad ankstesniame tyrime dėl smurto prieš kūdikį figūravo kitas asmuo – ne dabartinis įtariamas motinos sugyventinis, o tyčios tuomet nenustatyta, tad tyrimas nutrauktas.

„Tyrimas buvo nutrauktas, nes nebuvo nustatyta, kad asmuo būtų veikęs tyčia. Buvo konstatuotas nežymus sveikatos sutrikimas, tai yra kraujosrūvos veideliuose, ir tai galėjo būti padaryta suspaudžiant pirštais. Tos aplinkybės buvo tikrinamos, ir buvo nustatyta, kas tai padarė, ir buvo nustatyta, kad tai buvo padaryta ne tyčia, o dėl neatsargių veiksmų. Tyrimas, kur dabar vyksta dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo, įtariamieji yra du, motina ir dar vienas asmuo, tas, kur tyrimas buvo nutrauktas, ne tas pats asmuo, kuris dabar įtariamas“, – kalbėjo prokuroras.

Tyrimas dėl mergaitės, kuriai diagnozuota smegenų mirtis, bet įstatymų nustatyta tvarka gyvybė dar 48 valandas bus palaikoma aparatais, buvo pradėtas pernai spalį Kaune, kai motina kreipėsi konsultacijos dėl nedidelio dviejų su puse mėnesių amžiaus dukters sveikatos sutrikimo, bet gydytojai sukėlė įtarimą kraujosrūvos.

Tyrimo metu nustatyta, kad mergaitę auginę nepilnametė motina bei savo pavardę vaikui suteikęs vyras neturi tinkamų socialinių, tėvystės įgūdžių, juos lankė socialinis darbuotojas, tačiau įtarimų dėl smurto nebuvo. Mergaitę auginęs vyras, apklausiamas specialiuoju liudytoju, papasakojo, kad išvakarėse žaidė su vaiku ir buvo suėmęs ją už žandukų. Jo teigimu, vaikas į tai reagavo juoku, todėl jis nepagalvojęs, kad daro kažką blogai. Šios versijos nepaneigė Valstybinės teismo medicinos tarnybos specialisto išvada, kitų apklaustų asmenų parodymai, todėl tyrimas buvo nutrauktas nenustačius nusikalstamos veikos požymių. Po kurio laiko mergaitės motinos ir šio vyro santykiai nutrūko, moteris su dukra grįžo gyventi į Šiaulius, čia jai toliau buvo teikiama socialinė pagalba.

E.Žiobienė: vaiko teisių apsaugos specialistai dirbo aplaidžiai

„Tikrai konstatavome aplaidų Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbą“, – trečiadienį išvadą dėl Kėdainių atvejo komisijos posėdyje pristatė E.Žiobienė. Anot jos išvados, gindami keturmečio berniuko interesus savo pareigų iki galo neatliko ne tik Kėdainių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai, bet ir Kėdainių medikai bei teisėsaugininkai.

„Atlikus tyrimą nustatytas aplaidus Kėdainių rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbas, teisėsaugos pareigūnų sprendimai neatitiko geriausių vaiko interesų užtikrinimo principo ir sąlygojo tęstinius vaiko teisių ir teisėtų interesų pažeidimus. Taip pat nustatyti Kėdainių ligoninės nepakankami veiksmai galimai smurtą patyrusiam mažamečiui (su mama) 2016–11–23 kreipusis į medikus“, – teigiama išvadoje.

E.Žiobienė nutarė kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, kad ši atliktų neplaninį Kėdainių ligoninės patikrinimą.

Dėl aplaidaus vaiko teisių apsaugos specialistų darbo kontrolierė kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorių Ovidijų Kačiulį. Mat iki šiol vaiko teisių apsaugos skyriai yra pavaldūs savivaldybių administracijoms.

E.Žiobienė rekomendavo administracijos direktoriui įvertinti minėto skyriaus specialistų tarnybinę atsakomybę, užtikrinti, kad skyriaus darbuotojų kvalifikacija būtų tinkama, kad jie vykdytų priskirtas funkcijas. Taip pat pasiūlyta užtikrinti sklandesnį savivaldybės įstaigų bendradarbiavimą, kovojant su smurtu artimoje aplinkoje į pagalbą pasitelkti nevyriausybines organizacijas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"