Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Tėvai mokyklą gina teismuose

 
2016 07 26 6:00
Kristinos Kučinskaitės (LŽ) nuotraukos

Pradinukų tėvai teismuose užginčijo Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimą nuo ateinančių mokslo metų naikinti Vinco Bacevičiaus pradinę mokyklą, ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas uždraudė miesto valdžiai imtis ugdymo įstaigos uždarymo veiksmų, kol byla bus išnagrinėta iš esmės.

Viena geriausių Kauno pradinių ugdymo įstaigų laikyta V. Bacevičiaus pradinė mokykla, kaip teigia jos moksleivių tėvai, būtent dėl miesto politikų įgeidžių išgyvena bene sunkiausią savo 100 metų veiklos laikotarpį – nors vaikai rugsėjo 1-ąją į ją susirinks, kol kas nežinoma, ar jiems bus leista pabaigti mokslo metus.

Pradinukų tėvai neabejoja, kad rimtų priežasčių uždaryti ugdymo įstaigą nėra, todėl dėl, jų nuomone, logiškai nepagrįstų laikinosios sostinės valdančiosios daugumos sprendimų jie kreipėsi į teismą.

Opi tema

Apie tai, kad ugdymo kokybe išsiskirianti įstaiga turi būti uždaryta, nes pastatas, kurioje ji įsikūrusi, neatitinka higienos normų, diskutuota ne vienus metus. Tačiau moksleivių tėvams vis pavykdavo išsireikalauti, kad pradinukams skirta istorinė žinių meka išliktų.

Prieš savivaldos rinkimus visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ nariai rodė dėmesį unikaliai Kauno mokyklai, tačiau gavę reikšmingą mandatų skaičių taryboje visiškai pakeitė savo poziciją – vienas pirmųjų naujosios Kauno valdžios darbų buvo sprendimas uždaryti jų „saugotą“ įstaigą. Sprendimas naikinti seniausią Kauno lietuvišką mokyklą, pavadintą lietuvių pedagogo, chorvedžio, kompozitoriaus Vinco Bacevičiaus vardu, turėjo įsigalioti 2016-ųjų rugsėjį. Tačiau dėl kilusio tėvų pasipiktinimo ir teisybės ieškojimo teismuose to bent jau šįmet nebus daroma.

Beje, apie tai, kad politikai priėmė tokį svarbų ugdymo įstaigai sprendimą, pradinukų tėvai ir mokytojai sužinojo atsitiktinai, mat į savivaldybės tarybos posėdį suinteresuoti asmenys nebuvo pakviesti. Išgyvendami dėl to, kad buvo neišklausyti, o jų vaikai bus išblaškyti po kitas Kauno pradines mokyklas, kauniečiai patys ėmėsi iniciatyvos – bandė diskutuoti su Kauno meru Visvaldu Matijošaičiu.

Tačiau daugiau nei prieš metus prasidėjęs Kauno valdžios ir mokyklos bendruomenės ginčas tęsiamas teisme. Šiuo metu nuspręsta stabdyti savivaldybės tarybos sprendimą, susijusį su ugdymo įstaigos reorganizacija, ir neleidžiama imtis jokių jos uždarymo veiksmų, kol byla bus išnagrinėta iš esmės.

Povilas Mačiulis (centre): “Kaip ir visi adekvatūs žmonės, į gandus nekreipiu dėmesio.“
Povilas Mačiulis (centre): “Kaip ir visi adekvatūs žmonės, į gandus nekreipiu dėmesio.“

Tėvai mokykla patenkinti, valdžia – ne

Kreipdamiesi į Kauno merą V. Matijošaitį tėvai tikino, kad mokyklos pastato būklė juos tenkina. Šis medinis pastatas, Savanorių prospekte iškilęs XIX-XX amžių sandūroje, buvo antroji Kauno mokykla, kurioje vaikai buvo mokomi lietuviškai.

„Šiuo metu būtent V. Bacevičiaus pradinė mokykla, įsikūrusi jaukiame, mokyklai pritaikytame rąstų medinuke, yra pati seniausia išlikusi laikinosios sostinės lietuviška mokykla. Be to, tai – vienintelis medinis miesto pastatas, visą laiką buvęs pritaikytas visuomenės reikmėms“, – pasakojo mokyklos tarybos narys Kęstutis Markevičius. Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba 2011 metų gegužę minėtą pastatą nutarė įrašyti į Kultūros vertybių registrą.

Nors mokykloje nėra sporto salės ir galimybės vietoje vaikams gaminti maistą, tėvų tai nebaugina. Jie įsitikinę, kad atžaloms svarbiau ne materialinės sąlygos, o ugdymo proceso kokybė. „Baugina ne vaikų galimybės adaptuotis naujoje aplinkoje, o tai, kad pakeitę ugdymo įstaigą tokios kokybiškos paslaugos nebegausime. Ugdymo kokybė svarbiau nei nauji tualetai ar blizgančios sienos“, – neabejojo tėvai.

Kauno meras susirūpinusiems V. Bacevičiaus pradinės mokyklos likimu kauniečiams prieš metus sakė pats kelis kartus apžiūrėjęs ugdymo įstaigos patalpas ir tvirtai žinantis, kad joje ugdymo procesas negali vykti. V. Matijošaitis užsiminė, esą statinį reikėtų kapitališkai remontuoti, darbai galėtų kainuoti apie 600 tūkst. eurų, o tokios pinigų sumos miestui investuoti neverta, nes laisvų vietų yra kitose mokyklose.

Paaiškėjo naujų faktų

V. Bacevičiaus pradinę mokyklą norima sujungti su Žaliakalnio progimnazija. Tačiau, „Lietuvos žinių“ šaltinių teigimu, neseniai paaiškėjo, kad Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai Žaliakalnio ugdymo įstaigai pareiškė pastabų dėl higienos normų atitikties ir pareikalavo padėtį kuo skubiau ištaisyti.

„Įdomu tai, kad kovo pabaigoje surašytame patikrinimo akte Žaliakalnio progimnazijoje užfiksuoti labai panašūs trūkumai, dėl kurių norima uždaryti V. Bacevičiaus pradinę mokyklą. Kodėl viena ugdymo įstaiga naikinama, o kitai leidžiama dirbti?“ – stebėjosi tėvai. Pavardžių viešinti nenorėję kauniečiai pabrėžė, jog Žaliakalnio progimnazijoje taip pat nėra tinkamos sporto salės, o tos erdvės, kurioje moksleiviai sportuoja dabar, sienos dengtos itin degiomis medžio drožlių plokštėmis. Esą gaisro atveju fenolio formaldehido dervų savo sudėtyje turintis gaminys gerokai padidintų nelaimės riziką.

Be to, tėvų teigimu, Žaliakalnio progimnazijoje visi abiejų mokyklų auklėtiniai tikrai nesutilps. Tėvai sako negalintys suprasti, kaip bus atrinkti tie, kurie pateks į ugdymo įstaigą, ir tie, kurie privalės ieškotis kitos. „Kauno valdžios atstovai spaudžia ir mokyklos direktorę, ir tėvus, ir mokytojus. Per metus būta įvairių gudravimų. Pavyzdžiui, reikalauta, kad padavusieji ieškinį dėl savivaldybės tarybos sprendimo teisėtumo jį atsiimtų. Tvirtinta, kad tik tuomet pradinėje mokykloje esą bus leista formuoti klases. Tačiau politikų pažadais negalime tikėti, jie jau ne kartą įrodė, kad gali juos pamiršti“, – sakė su „Lietuvos žiniomis“ kalbėjęs vienas iš tėvų.

Tėvų teigimu, mokykla buvo gavusi Kauno miesto savivaldybės atstovų raštus, kuriuose tvirtinta, kad yra skirtas finansavimas pastato stogo ir šilumos punkto remontui. Tačiau pinigai ugdymo įstaigos taip ir nepasiekė.

Verčia susimąstyti

Faktai, kad nauja Kauno valdžia užsimojo uždaryti nebe pirmą ugdymo kokybe išsiskiriančią miesto mokyklą, pasak Kauno tarybos nario Andriaus Kupčinsko, verčia susimąstyti. „Tai turbūt galėtų paaiškinti į dienos šviesą iškilę faktai, jog Kauno vicemeras Povilas Mačiulis yra vienos iš privačių pradinių mokyklų steigėjų“, – svarstė pašnekovas. Jo teigimu, neatmetama galimybė, kad mažinant pirmokus-ketvirtokus priimančių įstaigų skaičių „Vieningo Kauno“ atstovui padedama dirbtinai sukurti potencialių klientų būrį.

Be to, A. Kupčinsko įsitikinimu, atsisakius investuoti į V. Bacevičiaus pradinės mokyklos pastato išsaugojimą, vėliau jį būtų galima parduoti verslininkams. Pavyzdžiui, tiems, kurie jau turi ugdymo įstaigą, bet neranda jai tinkamų patalpų Kauno centre.

Į „Lietuvos žinių“ klausimus raštu atsakęs P. Mačiulis patvirtino šių metų balandžio 19 dieną tapęs Erudito licėjaus ketvirtadalio akcijų savininku. Tai, kad pastarąjį pusmetį aktyviai vykstanti mokyklų reorganizacija jam gali būti itin naudinga, P. Mačiulis vadino gandais. „Kaip ir visi adekvatūs žmonės, į tai nekreipiu dėmesio“, – pabrėžė Kauno vicemeras.

Valdininkai laikosi savo

Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Ona Visockienė tvirtino, kad higienos normų pažeidimai V. Bacevičiaus pradinėje mokykloje fiksuojami nuo pat jos įsteigimo laikų, nes pastatas niekada nebuvo tinkamai pritaikytas mokyklai.

„Šis pastatas yra kultūros paveldo objektas, todėl patalpų, atitinkančių nustatytus reikalavimus mokslo reikmėms, perplanavimą riboja paveldosaugos reikalavimai. Ir šiais metais komplektuojant klases lieka rizika, kad leidimus-higienos pasus išduodančiai institucijai priėmus sprendimą sustabdyti jo galiojimą mokyklai teks išsyk nutraukti veiklą. Todėl, pasibaigus minėtos bylos nagrinėjimui, Kauno miesto savivaldybė turės skubiai spręsti klausimą dėl tolesnio mokinių mokymosi šioje pradinėje“, – dėstoma O. Visockienės rašte.

Ji patvirtino tėvų nuogąstavimus, kad abiejų ugdymo įstaigų auklėtiniai į vieną pastatą netilps. V. Bacevičiaus pradinėje mokykloje mokosi 188 vaikai, o Žaliakalnio progimnazijoje – 513. Šioje ugdymo įstaigoje sąlygos mokytis sudarytos iki 600 mokinių. Kur turėtų mokytis dar 100, pašnekovė konkrečiai neatsakė: „Šis klausimas bus sprendžiamas, kai bus vykdoma reorganizavimo procedūra. Šiuo metu yra taikomos teismo laikinos apsaugos priemonės, todėl šis klausimas nesvarstomas.“ Merijos valdininkė neatsakė ir į klausimą apie higienistų pateiktas pastabas Žaliakalnio progimnazijai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"