Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Svetima žemė tapo pasipelnymo vieta

 
Tokios nuotraukos įdėtos internete, siūlant nuomotis namelius Šventojoje.
Tokios nuotraukos įdėtos internete, siūlant nuomotis namelius Šventojoje.

Šventojoje, kauniečiui priklausančiame žemės sklype, jo kaimynas, vos prasidėjus vasaros sezonui, pasistatė poilsio namelius ir iki šiol juos nuomoja. Įvairias valstybės institucijas raštais užvertęs sklypo savininkas valdininkų pagalbos nesulaukia visą vasarą.

Kaunietis Ignas P. (pavardė neskelbiama pašnekovo prašymu) teigia negalintis disponuoti savo žeme, pavyzdžiui, jos parduoti, kol tebėra nelegaliai kaimyno pastatyti ir poilsiautojams nuomojami nameliai. Tačiau net kelių valstybės institucijų, į kurias šis vyras kreipėsi, valdininkai tikina niekaip negalintys paskubinti skandalingos statybos išaiškinimo procedūrų.

Namelius svetimoje žemėje pasistatęs kaimynas patalpų nuomos paslaugai įsigijo verslo liudijimą, galiojantį iki rugpjūčio 31 dienos. Jis tarsi iš anksto nuspėjo, kiek laiko valstybės institucijose užtruks visos procedūros, kol svetimoje žemėje iškilę statiniai bus pradėti griauti.

Nieko nestatė, bet... pastatyta

Kaunietis Ignas P. LŽ pasakojo balandžio mėnesį Šventojoje nusipirkęs keturių arų sklypą, kol kas neturintį jokio juridinio adreso. Tačiau gana greitai jis apsisprendė, kad nei verslo jame, nei gyvenamosios statybos neplėtos, todėl nutarė parduoti žemę naujam savininkui. Ieškodamas klientų informaciją apie parduodamą sklypą Ignas P. paskelbė internete ir netrukus sulaukė potencialaus pirkėjo skambučio. Norintysis įsigyti žemės Šventojoje teiravosi, ar kartu parduodami ir sklype stovintys statiniai.

„Tai mane labai nustebino, nes pirkau tuščią sklypą ir jame tikrai nieko nestačiau!“ - LŽ tvirtino Ignas P. Iškart po šio skambučio jis nuvyko į pajūrį pažiūrėti, kas vyksta jam priklausančiame sklype. Nuvykęs į vietą kaunietis įsitikino, kad potencialiam sklypo pirkėjui statiniai neprisisapnavo – ten iš tiesų stovėjo poilsio namelis, ir net ne vienas. Du nameliai į sklypą įsiterpė beveik visu savo tūriu, o dar du tarsi buvo padalyti pusiau – viena dalis įrengta Igno P. žemėje, o kita – greta esančiuose žemės sklypuose. Dar vienas pastatėlis taip pat iškilo "dviguboje" teritorijoje – Igno P. sklype ir valstybės žemėje.

Nustebintas kaimynų įžūlumo kaunietis kreipėsi į juos prašydamas pasiaiškinti. Tačiau šie atsisakė nugriauti poilsio namelius ir sklypo savininkui net neužsiminė apie galimybę gauti pelno iš pastatų nuomos. „Manęs nedomina namelių nuomos verslas, bet bent jau iš mandagumo galėjo tai pasiūlyti“, - pasakojo pašnekovas. LŽ jis prisipažino, kad labiausiai jį nustebino tai, jog nelegaliai statytus namelius ir poilsį juose kaimynai reklamuoja internete. Specialiai tam sukurtame tinklalapyje yra ne tik pastatų nuotraukos, bet ir klientų atsiliepimų, tarp jų galima rasti net ir žinomų Lietuvos žmonių pavardžių. Internete skelbiamos šių namelių ir apartamentų nuomos kainos varijuoja nuo 100 iki 250 litų.

Institucijos turėtų dirbti pačios

Nesulaukęs deramos kaimynų reakcijos Ignas P. dėl savavališkos statybos birželio 5-ąją kreipėsi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos Klaipėdos skyrių, o liepos 23 dieną - į Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Palangos skyrių dėl savavališkai pastatytų statinių naudojimo apgyvendinimo paslaugoms. Dar vienas raštas iškeliavo į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) dėl ūkinės veiklos vykdymo savavališkoje statyboje.

Ignas P. neslėpė, kad buvo šokiruotas valstybės institucijų valdininkų požiūrio. Pirmiausia, niekas deramai net nesureagavo į situaciją. Antra, Ignas P. buvo priverstas spėlioti, į kokią tarnybą dar kreiptis ir kokį dar raštą parašyti, kad kuriozinė situacija būtų skubiai bei kompetetingai išspręsta. „Pats turėjau aiškintis, kaip ginti savo teises. Tačiau taip neturėtų būti! Turbūt niekas tiksliai net nežino, kiek panašią veiklą vykdančių institucijų yra sukurta ir kur yra jų kompetencijų ribos. Juk gavę signalą apie nelegalią statybą, inspektoriai turėtų ne tik greitai atlikti veiksmus, bet ir perduoti informaciją kitoms institucijoms!“ - įsitikinęs Ignas P.

Jį nustebino ir tai, kad institucijos tarpusavyje nebendradarbiauja. Kauniečio nuomone, turėtų užtekti parašyti vieną raštą, ir informacija turėtų pasklisti po reikiamas tarnybas. „Viskas pajudėtų, jeigu valdininkų, privalančių išspręsti problemą, atsakomybė neperdavus informacijos reikiamoms tarnyboms būtų nustatyta įstatymuose. Jausdami, kad gali sulaukti baudos ar net netekti darbo, jie gerai pasuktų galvas, kaip padėti žmogui“, - neabejojo Ignas P. O kol kas, anot jo, vienintelis atsakymas yra gautas iš Klaipėdos visuomenės sveikatos centro. Jame nurodoma, jog patalpų nuomai higienos normos netaikomos, nors pagal paslaugų pobūdį akivaizdu, kad teikiamos apgyvendinimo paslaugos.

Tačiau Ignas P. labiausiai stebėjosi tuo, kad VTPSI darbuotojai net per kelis mėnesius niekaip nesugeba surašyti savavališkos statybos akto. Motyvuojama tuo, kad savavališkai namelius pastatę asmenys vengia apsilankyti jų institucijoje ir pateikti turimus dokumentus. „Valdininkai vis dar laukia, nors telefonu buvo patvirtinta, kad jokių dokumentų nėra. Visos reikalingos institucijos informuotos, tačiau nelegali ūkinė veikla mano žemėje vyksta ir toliau“, - tvirtino kaunietis.

Valdininkai pažeidimų nerado

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Palangos skyriaus vedėjas Remigijus Kučiauskas LŽ sakė, kad specialistai, gavę Igno P. pranešimą, buvo nuvykę į Šventąją. Patikrinę dokumentus įsitikino, kad yra patalpų nuomos verslo liudijimas. Tad namelių svetimoje žemėje statytojai nesulaukė jokių priekaištų ar baudų.

Klaipėdos apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento direktorės pavaduotojos Aldonos Butkienės teigimu, kiekvieno apgyvendinimo paslaugas teikiančio gyventojo situacija individuali. „Jei patalpas gyventojas nuomoja kitiems žmonėms, su nuomininku pakanka sudaryti nuomos sutartį ir gautas pajamas už turto nuomą deklaruoti iki kitų metų gegužės 1 dienos, iki to termino sumokant gyventojų pajamų mokestį“, - toks buvo valdininkės atsakymas.

Atvesdins pas inspektorių

VTPSI Strategijos ir analizės skyriaus vyriausiasis specialistas Ričardas Indrašius LŽ patvirtino, kad Igno P. pranešimas gautas birželio pradžioje. Tuomet galbūt svetimame sklype surentusiam poilsio namelius Algirdui Rušinskui surašytas privalomasis nurodymas pateikti informaciją ir turimus dokumentus dėl poilsio namelių Pylimo g. 47. Jis dokumentus turėjo pateikti 2014 metų liepos 4 dieną. Kadangi paaiškinimo ar dokumentų A. Rušinskas nepateikė, rugpjūčio 7 dieną jis iškviestas į skyrių administracinių teisės pažeidimų protokolui surašyti už privalomojo nurodymo nevykdymą (paaiškinimų, dokumentų nepateikimą).

VTPSI Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus Statybos valstybinės priežiūros poskyrio vedėjos Dainoros Bernotavičienės teigimu, A. Rušinskas neatvyko į susitikimą su inspektoriumi ir kviestas antrą kartą. Todėl ir rugpjūčio 8-ąją, ir 11-ąją surašyti šeši savavališkos statybos aktai dėl statinių Pylimo g. 47 ir greta esančiame, Ignui P. priklausančiame, sklype. Toliau nustatyta tvarka bus vykdomos savavališkos statybos padarinių šalinimo procedūros. „Privalomieji nurodymai jau rengiami, jie surašomi per 10 dienų. Taip pat rengiami kvietimai dėl savavališkos statybos surašymo. Kreipimasis į policiją dėl A. Rušinsko atvesdinimo jau derinamas su teisininkais," – LŽ tikino valdininkė. Anot jos, A. Rušinskui taip pat turėtų būti taikoma už statybos valstybinę priežiūrą atliekančių pareigūnų teisėtų nurodymų nevykdymą numatyta administracinė atsakomybė - bauda - piliečiams nuo 1 tūkst. iki 7 tūkst. litų.

Tuo metu A. Rušinskas, LŽ žurnalistės paprašytas pakomentuoti situaciją, atsisakė tai daryti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"