Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Sveikos gyvensenos moko priebėgomis

 
2016 06 08 6:00
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, be kitų darbų ugdymo įstaigose, privalo rengti sveikatinimo projektus, padėti mokiniams ir ikimokyklinukams ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius, prižiūrėti mokinių maitinimo organizavimą.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, be kitų darbų ugdymo įstaigose, privalo rengti sveikatinimo projektus, padėti mokiniams ir ikimokyklinukams ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius, prižiūrėti mokinių maitinimo organizavimą. pixabay.com nuotrauka

Jaunąją kartą sveikai gyventi privalantys mokyti visuomenės sveikatos priežiūros specialistai šalies ugdymo įstaigose yra reti svečiai. Mat tik kiek daugiau nei minimumą uždirbantys šie specialistai priversti bėgioti per 4–6 įstaigas, kad susidarytų visas darbo krūvis.

Vienam visuomenės sveikatos priežiūros specialistui skirta prižiūrėti tūkstantį vaikų mieste arba 500 jų kaime. Savivaldybės siekia, kad būtų grįžtama prie normatyvų, galiojusių iki 2014 metų, kai vienam visuomenės sveikatos priežiūros specialisto etatui teko 200 vaikų. Tai padaryti ragino ir Seimo Sveikatos reikalų bei Švietimo, mokslo ir kultūros komitetai, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tam kol kas neranda pinigų.

Devyni amatai...

Šių dienų visuomenės sveikatos priežiūros specialistai – nebe tos pirmąją pagalbą teikiančios vadinamosios medicinos seselės, kurios visą mokyklos ar darželio darbo laiką sėdėdavo kabinetuose. Prireikus jos sutvarstydavo įsipjautą pirštą, patepdavo nubalnotą kelį, duodavo tabletę nuo galvos ar pilvo skausmo.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai veiklos turi gerokai daugiau. Jiems privalu teikti sveikatinimo veiklos metodines konsultacijas mokytojams, mokiniams, jų tėvams, o ugdymo įstaigų bendruomenėms – informaciją sveikatos išsaugojimo bei stiprinimo klausimais. Taip pat šie specialistai ugdymo įstaigose privalo rengti sveikatinimo projektus, padėti mokiniams ir ikimokyklinukams ugdyti sveikos gyvensenos ir asmens higienos įgūdžius, prižiūrėti mokinių maitinimo organizavimą, pagelbėti kūno kultūros mokytojams komplektuojant fizinio ugdymo grupes ir atlikti dar gausybę kitų funkcijų.

„Man tenka dirbti keturiose mokyklose, nes tik taip susidaro visas etatas. Todėl savo darbo taip, kaip derėtų, neatlieku. Viską darau tik priebėgomis“, – „Lietuvos žinioms“ prisipažino keliose vieno rajono mokyklose visuomenės sveikatos priežiūros specialiste dirbanti Virginija. Pasak jos, iki 2014-ųjų vienas visuomenės sveikatos priežiūros specialistas buvo atsakingas už 200 vaikų, o nuo 2014 metų šis skaičius padidintas net penkis kartus – iki 1000 vaikų mieste arba 500 kaimo vietovėse. Tad vidutiniškai specialistas turi aptarnauti 3–6 ugdymo įstaigas, nes jose daugelyje šalies rajonų vaikų belikę 200–300, o kaimo vietovėse – iki 100.

Nepatrauklus pasiūlymas

Lietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (LSVSBA) pirmininkė, Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė „Lietuvos žinioms“ sakė, kad nuo tada, kai 2014 metais buvo pakeistas finansavimo modelis bei padidintas vaikų, už kuriuos yra atsakingas visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, skaičius, situacija visoje Lietuvoje tik prastėja.

„Dabartinis finansavimas yra nepakankamas“, – pabrėžė LSVSBA vadovė. Pasak jos, mokyklose dirbančių visuomenės sveikatos priežiūros specialistų atlyginimas popieriuje siekia apie 490 eurų.

O reikalavimai šiems specialistams keliami tikrai griežti. Jie privalo būti baigę universitetines visuomenės sveikatos studijas ir turėti bakalauro diplomą. Be to, darbuotojams, dirbantiems kaimo ugdymo įstaigose, savo lėšomis reikia apmokėti ir kelionės išlaidas važiuojant iš vienos mokyklos į kitą. Po ugdymo įstaigas tenka nuolat važinėti, nes kaimo mokyklose mokinių tebūna apie 100, o specialistui jų skirta 500. „Labai sunku prisivilioti dirbti baigusius mokslus specialistus, nes nei atlyginimo, nei gerų darbo sąlygų pasiūlyti negalime. Jaunų specialistų ypač nevilioja pasiūlymai dirbti toliau nuo didmiesčių esančiuose rajonuose, kaimo mokyklose“, – pripažino D. Avižiuvienė.

Pinigų neskyrė

Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų atstovai kartu su Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Jurą Požėlą, prašydami kuo skubiau spręsti visuomenės sveikatos priežiūros mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose finansavimo klausimą. Ministras sutiko, kad vienas visuomenės sveikatos priežiūros specialistas turėtų būti atsakingas už 200 vaikų darželiuose, ir žadėjo atitinkamai pakeisti rengiamą aprašą.

Kaip „Lietuvos žinioms“ atsiųstame paaiškinime nurodė sveikatos apsaugos ministro patarėja Ligita Poškaitė-Balkauskė, 2013 metais Seime keičiant visuomenės sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių ugdymo įstaigose, finansavimo modelį, nebuvo įvertintas valstybės biudžeto lėšų poreikis šiai funkcijai vykdyti. Tai nepadaryta net ir tada, kai Seimas priėmė atitinkamų įstatymų pataisas. Esą todėl valstybės biudžeto specialioji tikslinė dotacija visuomenės sveikatos priežiūros funkcijoms ikimokyklinio ugdymo mokyklose vykdyti nebuvo skirta. Tad lėšos buvo kompensuojamos iš specialiosios tikslinės dotacijos, skirtos bendrojo ugdymo įstaigas lankančių vaikų visuomenės sveikatos priežiūrai.

„Klausimą dėl lėšų, reikalingų valstybinėms visuomenės sveikatos priežiūros funkcijoms vykdyti, skyrimo 2014, 2015, 2016 metams Sveikatos apsaugos ministerija buvo teikusi svarstyti Vyriausybei, bet lėšos nebuvo skirtos. Šįmet gegužę apie trūkstamų lėšų poreikį ministerija raštu vėl informavo Vyriausybę ir Finansų ministeriją“, – „Lietuvos žinioms“ teigė sveikatos apsaugos ministro patarėja.

Romo Jurgaičio nuotrauka
Romo Jurgaičio nuotrauka

Ne viskas padaryta

Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas „Lietuvos žinioms“ pripažino, kad ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros specialistų veiklos finansavimas, palyginti su buvusiu iki 2014 metų, iš tiesų labai sumažintas. Anot jo, pavasarį Seimo SRK bei Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas siūlė Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijoms keisti Visuomenės sveikatos priežiūros organizavimo mokykloje tvarkos aprašą ir palikti iki 2014 metų galiojusį skaičių vaikų vienam specialistui. Tačiau į pasiūlymą iki šiol nereaguota.

„Kai buvo kuriamas Visuomenės sveikatos biurų tinklas ir į jį pervesti iki tol ugdymo įstaigose dirbę visuomenės sveikatos specialistai, tai buvo progresyvu. Europos Komisija ne kartą Lietuvą gyrė už tai, kad sudaromos galimybės ugdyti sveikai gyventi mokančią kartą. Tačiau ne viskas tuomet buvo padaryta, kaip turėjo būti atlikta“, – pripažino parlamentaras. Jo nuomone, problemą reikia spręsti radus tinkamą finansavimo modelį.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"