Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Švč. Mergelės Marijos statulėlę naujam gyvenimui prikėlė moteris

 

Jonavos parapijos tikintieji ar jų svečiai, atėję pasimelsti į adoracijos Švč. Sakramento garbinimo koplyčią, žvilgsniu pasveikina čia tyliai rymančią, kiekvieną pasitinkančią Švč. Mergelės Marijos statulėlę. Tik vargu ar kas žino, kad šioji statulėlė išgelbėta iš visiškos žūties ir prikelta gyventi, puošti koplyčią bei džiuginti parapijiečius buvusios mokytojos Aldonos Tuskevičienės iniciatyva. Ši auksarankė moteris savyje slepia daug gebėjimų, kukliai nutylėdama savo meninius talentus.

Aplinką puošė moters stendai

Jaunystėje puoselėtos svajonės - tapti architekte Aldonai įgyvendinti nepavyko: tiesiog neleido gyvenimo sąlygos. Tad pasirinko pedagogiką - visą gyvenimą paskyrė mokiniams, perteikdama jiems ne tik lietuvių kalbos ir literatūros žinias, bet ir ugdydama jų širdyse gerumą ir toleranciją. Nors architektūra ir liko neišsipildžiusia viltimi, moteris visada atskubėdavo į pagalbą ten, kur prireikdavo menininko rankos. 

Pavyzdžiui, dar tarybiniais laikais dirbdama Žeimių vidurinėje mokykloje, ji gamindavo ne tik savo darbovietei, bet ir kolūkiui reikalingus stendus. Kartą, netikėtai sužinojus apie atvykstančią komisiją į antrąją vidurinę, kur ji mokytojavo, per naktį visą įstaigą papuošė skoningais stendais.

Ir šiandien, jau būdama pensijoje, ji neatsisako suteikti pagalbą tiems, kuriems sunkiai sekasi gramatika ar rašinėlis. „Neteko konfliktuoti su mokiniais, man jie visi geri buvo, geri ir dabar. Gaunu padėkos atvirukų iš jų tėvelių - ir man tai labai malonu“, - nusišypso p. Aldona.

Pasiūlymo atsisakė

Prieš kelerius metus Aldonos draugas Česlovas, gyvenęs Kaune, papasakojo moteriai apie nepaprastą radinį kaimyno, kuris rinkdavo metalą, kieme. Anot vyriškio, krūvoje mėtėsi purvais ir samanomis aplipusi kažkokia keista figūra. Jis įtarė, kad tai esanti suniokota Švč. Mergelės Marijos skulptūra. Tad, nedelsdamas, kol su visais metalo gabalais neišgabeno jos į užsienį parduoti, žmogus paprašė kaimyną atiduoti jam.

„Mano bičiulis, papasakojęs šią istoriją, pasiūlė man, tuomet atrodė, neįtikimą dalyką: restauruoti skulptūrą. Net krūptelėjau nuo tokios jo minties - aš juk ne restauratorė kokia, niekada nemėginusi panašaus darbo. Maniau, tikrai nesugebėsiu įvykdyti šio atsakingo įpareigojimo. Tad atsisakiau“, - prisiminė moteris.

Bet draugas nerimo: ieškojo specialistų, kurie galėtų atnaujinti, tiksliau, iš naujo ant to paties skeleto pagaminti statulą. Tačiau restauratoriams įvardijus septynių ar aštuonių tūkstančių litų sumą už darbą, užsispyrusiam vyriškiui nusviro rankos - juk ne kiekvienas mėtosi tokiomis sumomis.

Kūrybai ryžosi po draugo mirties

Tačiau vienas tragiškas įvykis sujaukė ramiai tekėjusį gyvenimą. Prieš trejus metus, Kovo 11-ąją, Aldona sulaukė kraupios žinios - gaisro metu žuvo Česlovas, žmogus, labai gerbęs ir mylėjęs Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčią, dažnai ją lankydavęs. Jo mirtis suspaudė širdis bendraamžių, kurie dažnai susitikdavo Jonavoje. O Aldoną ėmė persekioti Česlovo pasiūlymas - prikelti ir atnaujinti Marijos statulėlę. Ir moteris ryžosi bent po draugo mirties išpildyti jo norą.

Nors iš skulptūros tebuvo likę griaučiai, keli vyrai ją atvežė ir nugabeno į rūsį. Šiose „dirbtuvėse“, kad spėriau sektųsi darbas, teko pagerinti apšvietimą, susiieškoti įrankių, apie kuriuos Aldona tąsyk ne ką ir tenusimanė.

„Mane užvaldė toks stiprus noras, kad, nežinodama nuo ko pradėti, įtikėjau: trūks plyš - Marijos statulėlę atnaujinsiu. O ji atrodė tikrai varganai: buvo nukirsti vienos rankos plaštakos pirštai, kitos rankos visai nebebuvo, akiduobės - tuščios, o iš pamato, ant kurio stovėjo, telikusios detalės. Suprantama, prie tokio purvino daikto negalėjau jokios apdailos imtis, tad, užsidėjusi dujokaukę, pradėjau gramdyti. Gramdžiau nuo spalio iki sausio, per dieną nugremždama po kelis centimetrus. įsigijau armatūros, gipso, dažų. Pagaliau keliese užtempė į ketvirtąjį aukštą, kuriame gyvenu, pastatė virtuvėje - laukė tolesni darbai“, - pasakojo jonavietė.

Statulėlė papuošė Adoracijos koplyčią

Anot pašnekovės, labai sudėtinga buvo padaryti kitą ranką - teko lyginti su likusia: matavo, gipsavo ir vėl matavo. Žiūrėdama į tuščias Marijos akiduobes, moteris niekaip nesumojo, kaip pagaminti akis, vokus taip, jog atrodytų natūraliai. Sumanė iš siūlų padaryti tinklelį, jį pritvirtinti ir gipsuoti. Pagaliau atsiduso - darbas pavyko.

Atlikusi glaistymo darbus, nudažiusi, ji pati stebėjosi savo užsispyrimu ir sugebėjimu įveikti, kaip anksčiau atrodė, neįveikiamą darbą. „Iki šiol nesuprantu: tai atsitiktinumas ar Dievo valia? Atnaujinusi Mariją, pamiršau ir dvasinį, ir fizinį skausmus, kurie mane anksčiau kamuodavo. Išnyko ir kitos negalios, kartais keldavusios man baimę. Prisipažinsiu - pradėjau tikėti malda“, - atvirai ištarė moteris.

Pašventinta Švč. Mergelės Marijos statulėlė papuošė Adoracijos koplyčią. „Ši moteris padarė gerą darbą, Dievas jai už tai atlygins, už tai mes esame labai dėkingi. Restauruotą statulą pastatėme Adoracijos koplyčioje, o iš ten į šventorių išnešėme kitą, kurią kažkada vandalai buvo suniokoję. Tad dabar šventoriuje Švč. Mergelė Marija yra po stiklu. Ačiū šiai moteriai už dėmesį, nelengvą darbą ir dvasingumą“, - dėkojo Jonavos parapijos klebonas kun. Audrius Mikitiukas.   

Dekoracijos - Aldonos sumanymas

Aldonos namų sienas puošia gipso dekoracijos. Veikiau ne dekoracijos, o paveikslai, išryškinantys žiemos vaizdą, gėles. Štai apie lempą išryškėję gipso ornamentai, tokie pat lapeliai ir kitokių formų grožybės puošia sienų ir lubų pakraščius. O viename kambaryje iš gipso sukurti žiedai tokie smulkūs, kad sunku įsivaizduoti, kaip jie laikosi tokiame aukštyje.

Šeimininkė teigia, kad, norėdama išgauti gėlių formą, turėjo klijuoti po lapelį. Vadinasi, ir čia reikėjo didelės kantrybės bei užsispyrimo. Aldona ne iš tų moterų, kurios net vinį įkalti prašo kaimyną - ji pati remontuoja savo būstą. Štai viena spintelė, užimanti pusę sienos, jos rankomis padaryta vonios kambaryje. Kita šeimininkės padaryta spinta kabo virtuvėje. Ir tai dar ne viskas. Mat joje - dešimtys raudonai nudažytų ir baltais taškeliais numargintų metalinių indelių, ant kurių priklijuoti užrašai nurodo jų paskirtį.

Vadina nepaprastu žmogumi

Jonavoje gyvenanti Nadežda Kriučkovaitė, buvusi Aldonos bendradarbė, sako, kad jai savo gyvenime teko pažinti dvi tokias visapusiškas moteris. 

„Gerai, kad rašote apie šį nepaprastą žmogų. Niekas ir nesužinotų, kokia talentinga ji yra. Galiu išvardyti įvairius jos gebėjimus: siuvėja, mezgėja, kulinarė, dainininkė, šokėja. Ir tai toli gražu dar ne viskas. Neįsivaizduoju, kuri moteris namuose atliktų visą buto remontą, pati susitvarkytų visą santechniką? Kuriai iš mūsų šautų į galvą mintis iš gabalėlių pasisiūti kailinius, pačiai siūti patalynę, ornamentuoti indelius produktams laikyti? Ji moka net kailius išdirbti.

Kartą prireikė man pusę paskerstos kiaulės išdarinėti, tai Aldona per vieną laisvą pamoką viską sutvarkė. Anksčiau į mokyklas atvažiuodavo įvairios komisijos, kurioms skubėdavome vaišių stalą paruošti. Tai ši mano kolegė visokius skanumynus pritvirtino ant kempinių, augančių prie medžių kamienų. Jas nuvalė, nulakavo, prismaigstė kažkokių strypelių ir užmovė ant jų sumuštinius. Visiems atrodė tarsi koks stebuklas.

Šios mokytojos kabinete buvo galima pamatyti visokiausių stulbinančių dalykų, todėl lietuvių kalbos kabinetas turėjo pirmąją vietą visoje Lietuvoje. Visa antroji vidurinė mokykla puošėsi Aldonos padarytais nepaprastai patraukliais stendais, tai lėmė, kad įstaiga kelerius metus Lietuvoje buvo pripažinta kaip pirmaujanti. O jeigu pamatytumėte jos sodą, tai žado netektumėte. Aldona - retas žmogus. Ji labai sumani, išradinga, pilna idėjų, kurias visada įgyvendina. Ši kukli moteris nusipelnė būti pagarsinta. Visiems reikėtų iš jos mokytis“, - pasakojo N.Kriučkovaitė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"