Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Šv. Mato gimnazijos likimą atidavė į tėvų rankas

 
2016 06 07 6:00
Teigiama, kad Šv. Mato gimnazijai tapus prieš dvejus metus veiklą pradėjusio Kauno technologijos universiteto Inžinerijos licėjaus dalimi, įstaigai atsirastų galimybė atnaujinti savo patalpas už Europos Sąjungos lėšas.
Teigiama, kad Šv. Mato gimnazijai tapus prieš dvejus metus veiklą pradėjusio Kauno technologijos universiteto Inžinerijos licėjaus dalimi, įstaigai atsirastų galimybė atnaujinti savo patalpas už Europos Sąjungos lėšas. Kristinos Kučinskaitės nuotraukos

Kauno miesto merui Visvaldui Matijošaičiui užsimojus vietoj katalikiškos Šv. Mato gimnazijos įkurti, anot jo, prestižinį inžinerinį licėjų, tam pasipriešino gimnazijos steigėja Vilkaviškio vyskupija. Konfliktą gesinti verčiami gimnazistų tėvai, jie turės apsispręsti dėl gimnazijos likimo.

Kauno miesto savivaldybė ketina nutraukti patalpų nuomos sutartį su Vilkaviškio vyskupija ir Šv. Mato gimnazijai nuo rugsėjo 1 dienos suteikti Kauno technologijos universiteto (KTU) Inžinerijos licėjaus statusą.

Tačiau tokiems merijos, valdančios pastatus, kuriuose veikia katalikiška ugdymo įstaiga, planams pasipriešino jos steigėja Vilkaviškio vyskupija. Tad nesutariant, kaip nuo rugsėjo pradžios veiks ši ugdymo įstaiga, Kauno meras rado išeitį – pagrindinio sprendimo teisę patikėti tėvams. Būtent jie, Kauno valdžios viliojami prestižiniu pavadinimu, turės nuspręsti, ar vaikai mokslo metus pradės katalikiškoje gimnazijoje ar inžinerijos licėjuje.

Pasiekimai yra geri

Vilkaviškio vyskupijos atstovai tvirtina, kad iš savivaldybės išsinuomotą pastatą Panemunėje jie iš dalies jau atnaujino Bažnyčios lėšomis. Katalikiškų gimnazijų tinklą Lietuvoje norintys plėsti Bažnyčios tarnai sakė, jog viešai nei apie netinkamą statinio būklę, nei apie europines lėšas valdininkai jiems nesakė. Pagrindinis jų oficialus motyvas – mokyklą paversti prestižine.

Iniciatyva katalikišką ugdymo įstaigą transformuoti į inžinerinę galėjo būti mero ir jo aplinkai artimų žmonių bendras sumanymas.
Iniciatyva katalikišką ugdymo įstaigą transformuoti į inžinerinę galėjo būti mero ir jo aplinkai artimų žmonių bendras sumanymas.

Šv. Mato gimnazijoje mokosi 447 moksleiviai. Už mokslą jų tėvai nemoka, stojamųjų patekti į ugdymo įstaigą vaikai nelaiko. Vilkaviškio vyskupijos Šakių dekanas kanauninkas Donatas Jasulaitis pasakojo, kad iš daugiau nei 400 reitinguojamų Lietuvos mokyklų Šv. Mato gimnazija pagal rodiklius užima 162 vietą. Vertinant Kauno gimnazijas – tas, kurios atsirenka jose besimokančius vaikus, ir priimančias visus – minėtoji yra įsitaisiusi reitingo viduryje.

„Tokie gimnazijos rezultatai yra geri. Vyskupija jos steigėja yra trejus metus, tad paversti ugdymo įstaigą prestižine tikrai trūko laiko. Be to, norint siekti tokio tikslo, tektų priimti tik geriausiai besimokančius vaikus iš viso miesto, o ne orientuotis į visus Panemunės moksleivius“, – patikino kanauninkas D. Jasulaitis. Jo nuomone, Šv. Mato gimnazijoje ugdytinių netrūksta, nors mokykla galėtų priimti dvigubai daugiau moksleivių. Tačiau jis pabrėžė, kad Kaune veikia ne viena ir gerokai už ją mažesnė gimnazija. Jau žinoma, kad nuo rugsėjo 1-osios šioje mokykloje bus suformuotos dvi pirmos ir dvi penktos klasės. „Tad nei gimnazistų stygiaus, nei prasto pasiekimų reitingo mokyklai prikišti negalima“, – įvertinęs turimus duomenis pabrėžė Vilkaviškio vyskupijos Šakių dekanas.

Turi tik prestižinį pavadinimą

Tačiau, pagal Kauno miesto merijos sumanymą, nevyriausybinė Šv. Mato gimnazija turėtų tapti valstybinė. Tam jos steigėja Vilkaviškio vyskupija turėtų atsisakyti savų teisių į ugdymo įstaigą ir mokykla būtų nebe katalikiška. Teigiama, kad Šv. Mato gimnazijai tapus prieš dvejus metus veiklą pradėjusio KTU Inžinerijos licėjaus dalimi, įstaigai atsirastų galimybė atnaujinti savo patalpas už Europos Sąjungos lėšas. Tai, pasak Kauno miesto savivaldybės atstovų, beveik neįmanoma, jei ugdymo įstaigos steigėja yra vyskupija.

KTU Inžinerijos licėjaus vadovas Dainius Žvirdauskas pripažino, kad dvejus metus veikianti jo vadovaujama ugdymo įstaiga kol kas turi tik prestižinį pavadinimą, bet realiai tokia dar nėra.
KTU Inžinerijos licėjaus vadovas Dainius Žvirdauskas pripažino, kad dvejus metus veikianti jo vadovaujama ugdymo įstaiga kol kas turi tik prestižinį pavadinimą, bet realiai tokia dar nėra.

KTU Inžinerijos licėjaus direktorius Dainius Žvirdauskas „Lietuvos žinioms“ pasakojo, kad visi norintieji lankyti jo vadovaujamą ugdymo įstaigą kol kas to negali padaryti. Mokykloje yra daugiau kaip 1100 moksleivių, todėl sutalpinti dar daugiau auklėtinių neįmanoma. Mokslas KTU Inžinerijos licėjuje nemokamas, tačiau į šią ugdymo įstaigą nepilnamečiai patenka išlaikę stojamuosius egzaminus.

Vis dėlto KTU Inžinerijos licėjaus vadovas pripažino, kad dvejus metus veikianti ugdymo įstaiga kol kas turi tik prestižinį pavadinimą, bet realiai tokia dar nėra. „Ateityje pasieksime ir užsibrėžtų tikslų. Tačiau kitąmet reitingai gali būti ir žemesni nei Šv. Mato gimnazijos“, – atvirai pripažino D. Žvirdauskas.

Vilioja prestižiniu pavadinimu

Šv. Mato gimnazijoje surengus visuotinį tėvų susirinkimą mėginta išsiaiškinti, kokia bus ši mokykla ir kaip nuo rugsėjo 1-osios ji vadinsis. Per jį neprasitarta, iš kur kilo iniciatyva katalikišką ugdymo įstaigą transformuoti į inžinerinę. Tačiau užsimenama, kad tai galėjo būti mero ir jo aplinkai artimų žmonių, kurių atžalos lanko Panemunėje esančią ugdymo įstaigą, bendras sumanymas.

Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila (dešinėje) neslėpė, jog Kauno valdžios planai nutraukti patalpų nuomos sutartį sukėlė šoką.
Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila (dešinėje) neslėpė, jog Kauno valdžios planai nutraukti patalpų nuomos sutartį sukėlė šoką.

Kauno meras V. Matijošaitis susirinkusiems tėvams pasakojo esąs panemuniškis, todėl pats kurį laiką lankęs šią mokyklą, anksčiau turėjusią kitą, ne Šv. Mato gimnazijos, pavadinimą. Esą šios mokyklos suoluose sėdėjo ir jo sūnus, ir artimi giminaičiai.

V. Matijošaitis, viešai kalbėdamas, neslėpė noro, kad Šv. Mato mokykla taptų prestižinė ir ateityje ją lankytų jo anūkai. Tačiau meras pabrėžė, kad tai – ne jo užgaida. Esą, įvertinus visą Kauno miesto švietimo sistemą, nustatyta, kad Panemunėje nebeliko nė vienos ugdymą nuo pirmos iki dvyliktos klasės užtikrinančios valstybinės mokyklos. Pripažinęs, kad kol kas jokie teisiniai procesai, dėl kurių ugdymo įstaiga būtų reorganizuojama, nepradėti, miesto vadovas užsiminė, kad atitinkamus dokumentus galima parengti itin greitai ir mokykla KTU Inžinerijos licėjumi gali tapti jau šį rudenį.

Merą į susitikimą atlydėję Kauno miesto savivaldybės atstovai kelis kartus pabrėžė, esą vyskupija delsia ugdymo įstaigą paversti geresne bei per lėtai siekia užsibrėžtų tikslų. „Inžinerija ir katalikybė galėtų bendradarbiauti. Bet problema kyla ne dėl to, o dėl turto valdymo – kas mokyklai vadovaus“, – sakė Kauno miesto vicemeras Povilas Mačiulis.

Įžvelgia prieštaravimų

Kanauninkas D. Jasulaitis tikino mero kalboje įžvelgęs prieštaravimų. Bažnyčios atstovas sakė, kad su miesto vadovu tartis ir ieškoti kompromiso nepavyksta, nes jis, kalbėdamas neviešai, yra aiškiai pareiškęs, kad Šv. Mato gimnazija bus reorganizuojama. „Apie kokias derybas galima kalbėti, jei mums buvo aiškiai pasakyta, kad nuomos sutartis bus nutraukta ir Šv. Mato gimnazija turės išsikraustyti“, – atvirai su V. Matijošaičiu vykusio pokalbio temą įvardijo kanauninkas.

Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila pasakojo, kad nuo 2005 iki 2013 metų mokykla turėjo du steigėjus – vyskupiją ir savivaldybę. Tuomet atlikus tėvų apklausą nutarta ugdymo įstaigai suteikti katalikišką kryptį. Kaune yra dvi Bažnyčios įsteigtos mokyklos. Dar dvi – Marijampolėje ir viena Alytuje. „Mokyklos bendruomenės atstovai patys į mus kreipėsi. Atsakingai svarstėme, ar tapti vieninteliais jos steigėjais, – prisiminė vyskupas. – Dabar jaučiamės Kauno valdžios įspausti į kampą, mat mėginimų susitarti nevainikavo sėkmė.“

R. Norvilos teigimu, patalpų panaudos sutartis pasirašyta iki 2018-ųjų. Pagal įstatymus, jei ugdymo įstaiga nekeičia krypties, dokumentai be papildomų diskusijų gali galioti dar 10 metų. „Taigi tai, kad turime išsikraustyti iki rugsėjo 1-osios, mums sukėlė šoką“, – sakė vyskupas.

Taryba dar neinformuota

Kauno miesto tarybos narys Gediminas Žilinskas sakė, kad sutarties su vyskupija dėl patalpų panaudos be tarybos sprendimo negalima nutraukti. Tačiau klausimas komitetuose dar nesvarstytas, jo projektas neužregistruotas. Apie tai nediskutuota ir Mokyklų tinklo pertvarkos darbo grupėje. Tai „Lietuvos žinioms“ patvirtino net du jos nariai: Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos Kauno skyriaus vadovė Ingrida Pagrandienė ir Lietuvos tėvų forumo vadovas Audrius Murauskas.

„Kaip turi jaustis tėvai ir mokytojai, jei, neatlikus visų būtinų procedūrų, ima sklisti kalbos, kad mokykla uždaroma? Ar nebūtų protingiau, jei tai pirmiausia aptartų specialistai?“ – svarstė A. Murauskas. Jo teigimu, patalpų panaudos sutartį nutraukti galima tik dviem atvejais – jei jos privatizuojamos arba turto skubiai prireikia jo savininkui.

„Mokytojams bus daug bėdų dėl reorganizacijos. O gal visas mokyklas paverskime inžinerijos licėjais ir Kaunas taps prestižiškiausiu miestu?“ – ironizavo I. Pagrandienė. „Negalima tarpusavyje lyginti skirtingų mokyklų, o tėvams pageidaujant katalikiškoje mokykloje taip pat galima įvesti inžinerijos kursą. Tačiau keisčiausia, kad kalbant apie mokyklos uždarymą niekas neužsimena apie mokytojus“, – stebėjosi Šv. Mato gimnazijos mokytoja Loreta Žilinskienė.

Po beveik dviejų valandų diskusijų Šv. Mato gimnazijoje Kauno meras V. Matijošaitis pareiškė, kad mokyklos likimą nuspręs tėvai, „o ne ta moterėlė, kuri garsiau rėks“. „Matau tą šios mokyklos „gerumą“, nes esu vietinis, o jūs (kreipėsi į kunigus – aut.) – atvažiavusieji. Tad arba rūpinkitės mokykla, arba pasitraukite!“ – pareiškė miesto vadovas. Baigdamas pokalbį jis pridūrė, kad artimiausiu metu bus organizuojama visuotinė tėvų apklausa, per kurią paaiškės ugdymo įstaigos likimas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"