Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Šv. Jokūbo karilionas - džiaugsmo himnas Vilniui

 
2010 04 03 0:00
Netolimoje ateityje iš Šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios sklindanti kariliono muzika užlies ir atgaivins Lukiškių aikštę.
Netolimoje ateityje iš Šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios sklindanti kariliono muzika užlies ir atgaivins Lukiškių aikštę.

Galbūt jau kitais metais Kristaus prisikėlimo žinia Vilniui bus skelbiama stipriau ir garsiau: kai po sostinės bažnyčių skliautais nugriaudės George'o Friderico Handelio 'Aleliuja', džiugesio himnui pritars ir naujieji Šv. Jokūbo kariliono varpai, kurie, tikėkime, bus įrengti prie Lukiškių aikštės esančioje Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčioje.

Kad taip įvyktų, reikia ne tik tikėjimo, bet ir dosnių Lietuvos žmonių paramos. Dominikonų vienuolijos bei žymių Vilniaus architektų iniciatyva porą metų rengtam ir derintam kariliono projektui šį sausį suteiktas statybos leidimas. "Popieriuje buvęs užmanymas nuo šiol galėtų atsirasti bokšte", - LŽ sakė Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios rektorius brolis dominikonas Paulius Rudinskas. Jausdamas visos Baltijos valstybių dominikonų provincijos pritarimą, jis tapo pagrindiniu projekto vadybininku. Karilionas - skirtingo dydžio ir skambesio varpų komplektas, kuriuo skambina karilionieriumi vadinamas muzikantas. Kol kas projektui neprireikė nė lito - viskas buvo daroma iš geros valios ir entuziazmo. Senas varpų liejybos tradicijas turinti Asteno kompanija "Royal Eijsbouts" lietuviams nemokamai suprojektavo patį instrumentą - penkių oktavų, 61 varpo koncertinį karilioną, kuriuo galima atlikti net ir sudėtingiausius kūrinius. Tačiau dabar, kai atėjo metas atnaujinti bažnyčios bokštus, liedinti varpus ir pirkti būtiną įrangą, vien gerų norų nepakanka. Reikia pinigų. Ir nemažai - 4 mln. litų. Pietiniame bažnyčios bokšte įrengtas karilionas labiau pabrėžtų Lukiškių aikštės paskirtį, apčiuopiama linkme pakreiptų architektūrine dykyne virtusios teritorijos sutvarkymo darbus.

Principinės sąlygos

Po LŽ straipsnio sausio pabaigoje pirmąjį žingsnį, įgyvendinant šią iniciatyvą, žengė Vyriausybė. Jos sudaryta komisija paskelbė Lukiškių aikštės sutvarkymo konkurso principines sąlygas. Nuo šiol konkurso dalyviai savo sumanymuose turės įvertinti Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios urbanistinę padėtį bei galimybę jos bokštuose įrengti karilioną. Taip pat Vyriausybė įgaliojo Aplinkos ministeriją dar šiemet paskelbti konkursą aikštei sutvarkyti. Kai nugalėjusiame projekte paaiškės paminklo vieta, jo atsiradimu turės pasirūpinti Kultūros ministerija. Lukiškių aikštę užsibrėžta sutvarkyti iki 2012 metų.

Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios rektorius P.Rudinskas palankiai vertino Vyriausybės sprendimą. "Nuo šiol kariliono projektas tampa ne tik "P.Rudinsko ar dominikonų projektu". Už jo jau stovi Vyriausybė", - sakė vienuolis. Tačiau iniciatyvos autoriai nuogąstavo, kad esminių pokyčių nebus sulaukta. "Kyla klausimas, ar aikštės projektų rengėjai turės tik atsižvelgti į karilioną, ar privalės ir įkomponuoti jį į savo projektus? - svarstė P.Rudinskas. - Jei karilionas tampa projekto dalimi, ar galima tikėtis gauti jam finansinės valstybės paramos?"

Kalbinamas LŽ, Lukiškių aikštės sutvarkymo komisijos vadovas, Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis teigė, kad konkurso dalyviai turės įkomponuoti karilioną į bendrą aikštės sutvarkymo projektą. "Tačiau, ar valstybė imsis kokio nors vaidmens įgyvendinant patį Šv. Jokūbo kariliono projektą, šiandien dar negaliu pasakyti", - LŽ sakė D.Matulionis. Jis teigė, kad dabar svarbu, jog išaiškėtų galutinė Lukiškių aikštės vizija. "Kol jos nėra, kalbėti apie tai, kas bus 2012 metais, gana sudėtinga", - sakė Vyriausybės kancleris.

Lukiškių aikštėje ketinama suderinti keletą elementų: valstybinį reprezentacinį, memorialinį, visuomeninį ir rekreacinį. Aikštė turėtų būti padalyta į dvi organiškai susietas dalis. "Principinėse sąlygose taip pat numatyta išsaugoti želdinius, aikštės formą, šešis suolus, dešimt dekoratyvinių šviestuvų. Sutikome su miesto savivaldybės siūlymu po dalimi aikštės įrengti požeminį garažą", - sakė D.Matulionis.

Teiktų daug džiaugsmo

Profesoriaus, europarlamentaro Vytauto Landsbergio patarėjas Andrius Tučkus LŽ teigė, kad Šv. Jokūbo karilionas galėtų savitai įprasminti gražiausius tautos minėjimus, suėjimus. "Jį reikėtų laikyti pačiu svarbiausiu Lukiškių aikštės atgaivinimo elementu. Įsivaizduokite, jei per kurį nors piliečių susirinkimą iš Šv. Jokūbo bažnyčios bokšto imtų skambėti tautinis kūrinys. Juk tada renginys įgautų visai kitą turinį", - tvirtino A.Tučkus. Jis prisiminė, kaip, regis, dar visai neseniai, 1975 metais buvo minimas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo šimtmetis. "O jau kitą balandį bus praėjęs visas amžius nuo didžiojo mūsų kompozitoriaus ir dailininko mirties. Būtų prasminga, jei šia proga iš bažnyčios bokšto skambėtų karilionu atliekami jo kūriniai. Kasmet Vilniuje galėtų vykti M.K.Čiurlionio muzikos festivaliai. Miestas atgytų, kiekvieną rytą varpai sveikintų miestiečius vis kita melodija. Kiek pasididžiavimo ir džiaugsmo būtų mums visiems", - žavėjosi dominikonų idėja A.Tučkus. Paklaustas, ar realu per metus įrengti tokį muzikos instrumentą, pašnekovas tvirtino, kad 4 mln. litų suma valstybės mastu nėra didelė. "Bent jau turėtume šį tą apčiuopiamo. Atkreipkite dėmesį - kaip ilgai rinktasi iš gausybės aikštės tvarkymo variantų, vizijų. Visokių projektų buvo sumanyta! O jei iš pradžių susitelktume ties karilionu, jis taptų pagrindine Lukiškių atnaujinimo ašimi, apie kurią suktųsi visa aikštės apipavidalinimo idėja", - tvirtino A.Tučkus. Pašnekovas siūlė darbus suskirstyti etapais, pirmiausia sutvirtinant bažnyčios bokštą ir jame įrengiant karilioną. Po penkerių metų, valstybei išsivadavus iš sunkmečio gniaužtų, kai atsirastų daugiau pinigų, esą būtų galima užbaigti ir reprezentacinės miesto aikštės projektą.

A.Tučkus stebėjosi komisijos sprendimu Lukiškių aikštėje išsaugoti sovietinį palikimą - suolus ir žibintus. "Šie objektai neturi jokios išliekamosios vertės, nes tai masinės gamybos produktai. Jie styro visuose Rusijos parkuose ir aikštėse. Šitaip kažkas nori užnuodyti mūsų sąmonę, primesti stalininius reliktus - štai, lietuviai, turėkite", - piktinosi pašnekovas.

Padės, kuo galės

LŽ kalbintas profesorius V.Landsbergis pasidžiaugė dominikonų vienuolijos iniciatyva. "Apskritai, tai gražus dalykas. Negi galiu pasakyti, kad nepritariu? - klausė europarlamentaras. - Lukiškių aikštėje turėtų atsirasti memorialinių tautinio pasipriešinimo akcentų. Taip pat iškilti paminklas nežinomam partizanui, turėtų būti pagerbti 1863 metų sukilimo dalyviai. Karilionas galėtų daug ką įprasminti."

Seimo kancleris Jonas Milerius su dominikonų idėja sakė susipažinęs vasario pradžioje, kai į Sąjūdžio būstinę pasitarti su Lukiškių aikštės sutvarkymo komisijos nariais rinkosi šio sambūrio atstovai, akademikai, visuomenininkai. "Ir Vilniaus miestui, ir pačiam Lukiškių aikštės ansambliui karilionas tiesiog būtinas. Norėčiau pakviesti šio sumanymo autorius į Seimą. Padėsiu jiems, kuo galėsiu. Galbūt ši idėja sudomintų parlamento Švietimo ir kultūros komitetą, taip pat su ja vertėtų supažindinti profesoriaus Arimanto Dumčiaus vadovaujamos Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos narius", - sakė Seimo kancleris.

Lankysis ratuotas karilionas

Siekdami populiarinti instrumentą ir supažindinti vilniečius su kariliono muzika, domininkonai sumanė į miestą pasikviesti Gdansko (Lenkija) karilioną su ratais. Tai toks sunkvežimis su priekaba, kurioje po stiklo gaubtu įrengtas 48 varpų instrumentas ir karilionieriaus griežykla. Koncertuojant priekabos langai pakeliami ir varpų skambesys sklinda į miesto erdvę. P.Rudinskas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, kad ši susisiektų su Gdansko, miesto-partnerio, merija ir paprašytų atvežti karilioną į Vilnių. Keliaujantis karilionas ketino aplankyti Lietuvos sostinę Kovo 11-ąją, tačiau sutrukdė orai - šiam instrumentui nepalanki žema temperatūra. Pastarosiomis dienomis Vilniaus savivaldybė patvirtino, kad Gdansko karilionas atvyks vasarą. "Liepos 6-7 dienomis bus minima Valstybės diena ir 600-osios Žalgirio mūšio metinės. Šia proga Katedros aikštėje koncertuos keliaujantis Gdansko karilionas", - LŽ sakė Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros, sporto ir turizmo departamento, Kultūros ir meno skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Kolonaitienė. Instrumentu skambins Lietuvos karilionierių gildijos prezidentas kompozitorius Giedrius Kuprevičius, bendrą kūrinį atliks choras "Jauna muzika". Pasak V.Kolonaitienės, nekils sunkumų karilioną pervežti ir į Lukiškių aikštę, arčiau Šv. Jokūbo bažnyčios. "Apie tai dar kalbėsimės su bažnyčios rektoriumi, išgryninsime pačią idėją. Dar turime tam laiko", - sakė pašnekovė.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Užsienio ryšių skyriaus vedėjo pavaduotoja Tarptautinio bendradarbiavimo poskyrio vedėja Audronė Kraštinaitienė LŽ pasakojo, kad Gdansko karilionas kartą jau lankėsi Vilniuje. Prieš porą metų Vinco Kudirkos aikštėje jis "įgarsino" renginį "Lenkijos miestų dienos". "Karilionas su ratais priklauso Gdansko istorijos muziejui. Jo "komanda", gavusi kvietimą, keliauja po visas Europos šalis. Vilniaus miesto savivaldybė padengs instrumento kelionės išlaidas, garantuos apsaugą", - LŽ sakė A.Kraštinaitienė.

Žvelgti moderniau

Kompozitorius ir karilionierius G.Kuprevičius gyrė iniciatyvius dominikonų vienuolius ir sakė pritariantis jų sumanymui. Pats muzikas nuo seno puoselėjo mintį karilioną sukomponuoti Lukiškių aikštės viduryje, paversti jį muzikine centrinio monumento šerdimi. "Daugelį metų siekiau, kad Vilnius turėtų stacionarų, o ne atvežtinį karilioną, kuris pabūna porą dienų ir grįžta, iš kur atkeliavęs. Raginau instrumentą įkomponuoti į Lukiškių aikštės memorialinį paminklą. Deja, Lietuvoje niekas net nesureagavo į mano pasiūlymą", - sakė G.Kuprevičius. Jo manymu, instrumentas būtų pagyvinęs reprezentacinę aikštę. "Dabar ten vėl bus plytos, stelos ir visokie kitokie dalykai, žodžiu - kapinės", - neslėpė nusivylimo kompozitorius. Jis teigė susidūręs su nesugebėjimu moderniau pažvelgti į miestą. "Štai Kaune karilionas atgaivina visą rajoną, pasaulyje tokie instrumentai įrengiami net pačiose liūdniausiose vietose. Reikia žiūrėti į priekį, o ne dairytis atgal, į praeitį. Senų formų, simbolių reanimavimas mane slegia", - sakė pašnekovas. Jis išreiškė viltį, kad karilionas ilgainiui atsiras Šv. Jokūbo bažnyčioje. "Džiaugiuosi broliu Pauliumi, kuris asmeniškai inicijavo kariliono statybą. Vis dėlto protingiausia mintis būtų įrengti šį instrumentą pačiame memoriale. Iš tiesų bažnyčia yra gerokai nutolusi nuo aikštės. Žinoma, varpai bus girdimi, tačiau tik prie jos. Vargiai garsas atsklis iki tos vietos, kur ketinama statyti memorialą", - abejojo G.Kuprevičius.

Galimybė įsiamžinti

Lietuvos žmonėms dominikonai siūlo varpus nusipirkti. Pažymėti aukotojų vardais ir pavardėmis, jie ilgus dešimtmečius ar net amžius skambėtų Lietuvos sostinėje. "Varpai nėra labai brangūs. Tačiau reikia pinigų plieno sijoms, gelžbetoniui, griežyklai (iš jos karilionu skambinama - red.), klavišams, žaliuzėms, bažnyčios išorei sutvarkyti, bokšto kupolui pakeisti. "Pirkdamas varpą, kartu perki vieną klavišą, vieną plaktukėlį, vieną ritinį laidų. Štai kodėl keletą kilogramų sveriančio varpo kaina pašoka iki 10 tūkst. litų", - aiškino dominikonas. Visa bažnyčios rekonstrukcija vyks trimis etapais: pirmuoju bus atnaujintas pietinis bokštas ir įrengtas karilionas. Antruoju - šiaurinis bokštas, o vėliausiai bus imtasi bažnyčios išorės apdailos. Lietuvos žmonės kviečiami aukoti šiam projektui. Broliai dominikonai kviečia paremti: pagal LR paramos ir labdaros įstatymą skiriant 2 proc. valstybei sumokėto gyventojų pajamų mokesčio; pervedant asmeninę auką į fondo sąskaitą; paliekant auką Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčioje; remiant pasirinkto varpo liejimą ir įamžinant jame savo vardą (daugiau informacijos - www.dominikonai.org/joomla; e.p: jokubokarilionas@gmail.com).


Šv. Jokūbo kariliono paramos fondas

į/k 302294557

AB SEB bankas, Banko kodas 70440

SWIFT kodas: CBVILT2X

a.s.: LT10 7044 0600 0670 5528

Vasario 16-osios g. 10, LT-01107, VILNIUS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"