Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Sudegusios bažnyčios keliamos iš pelenų

 
Taip dabar atrodo vieta, kur stovėjo Kulautuvos bažnyčia.
Taip dabar atrodo vieta, kur stovėjo Kulautuvos bažnyčia. Wikimania.org nuotrauka

Tikintieji visomis išgalėmis bando prikelti per pastaruosius pustrečių metų ugnies pasiglemžtas tris medines mūsų šalies bažnyčias. Dvi jų – Balbieriškio ir Kulautuvos - šiuo metu atgimsta architektų vizijose, o Paštuvos bažnyčia jau realiai atstatoma.

Lietuvą šiurpinę medinių šventovių gaisrai prasidėjo 2012-ųjų gegužę. Pirmiausia sudegė Kauno rajono Paštuvos Šv. Barboros bažnytėlė. Po keturių mėnesių ugnis įsiplieskė ir Kulautuvos, esančios netoli Paštuvos, maldos namai - Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčia. Ši šventovė deginta net du kartus. Antrąsyk ji užsiliepsnojo ir visiškai sudegė praėjus tik kiek daugiau nei savaitei po pirmojo gaisro. Galiausiai 2013-ųjų rugpjūtį ugnis pasiglemžė Prienų rajono Švč. Mergelės Marijos Rožančiaus Balbieriškio bažnyčią. Nustatyta, kad Paštuvos ir Kulautuvos maldos namus sudegino psichikos ligos kamuojamas, nepakaltinamu pripažintas vyras. Balbieriškio bažnyčios gaisro priežastis nežinoma iki šiol. Kaip tvirtina visų trijų šventovių klebonai, parapijų gyventojų noras vėl turėti bažnyčias – didžiulis, žmonės dosniai aukoja, kad jos būtų atstatytos.

Gaisro priežastis neaiški

Šventoves atstatantys parapijų klebonai LŽ teigė, jog visas jas nutarta statyti nebe medines. Tokį sprendimą lėmė atsargumas - baiminamasi tolesnių gaisrų. Balbieriškio parapijos klebonas Remigijus Veprauskas vylėsi naują bažnyčią pastatyti daugmaž už du milijonus litų. Jis pabrėžė, kad šiuo metu yra suaukota maždaug šeštadalis statyboms reikalingos sumos. „Vyskupijos vadovybė mums patarė kreiptis į architektą Vilių Urboną, turintį patirties bažnyčių statybos srityje. Jis yra suprojektavęs Alvito parapijos šventovę. Būtent šiam architektui užsakėme parengti ir mūsų bažnyčios projektą“, - kalbėjo R. Veprauskas. Pasak klebono, sudegusi Balbieriškio bažnyčia buvo dvibokštė, o naujoji turės vieną bokštą. Jos apdaila bus raudonų plytų. „Labai vylėmės jau šiemet pakloti bažnyčios pamatus, o kitąmet imtis sienų statybos. Tačiau darbus teko atidėti, nes dar neturime projekto“, - pridūrė klebonas.

Balbieriškio bažnyčią ugnis pasiglemžė 2013-ųjų rugpjūtį. / vpgt.lt nuotrauka
Balbieriškio bažnyčią ugnis pasiglemžė 2013-ųjų rugpjūtį. / vpgt.lt nuotrauka

Sudegus Balbieriškio bažnyčiai ir tvarkant degėsius buvo paliktos mūrinės jos kolonos, bet ilgainiui šiuos stulpus teko nugriauti, nes kitaip Registrų centras nesutiko išregistruoti sudegusio statinio. Taip pat reikėjo išardyti medinės šventovės pamatus. Šiuo metu tikintieji meldžiasi bendruomenės namuose, o savaitgaliais šv. mišios vyksta miestelio kultūros centre.

Klebonas prisiminė, kad ne vienas vyskupijos kunigas Balbieriškio bažnyčiai atstatyti aukojo asmeninių lėšų. Parapijiečių ir kitų labdarių aukos gausiau plūdo pirmais mėnesiais po gaisro. Kunigas R. Veprauskas džiaugėsi sulaukęs ir visai nepažįstamų, kitur gyvenančių žmonių. Jie bažnyčiai atstatyti atveždavo tūkstantines sumas. Šiuo metu aukos renkamos lankant tikinčiuosius jų namuose. „Manau, pavasarį jau tikrai pradėsime statyti bažnyčią. O kada baigsime – priklausys nuo žmonių dosnumo, nuo to, kaip seksis rinkti statyboms reikalingas aukas“, - neslėpė Balbieriškio parapijos klebonas. Jis teigė iš gaisrą tiriančių atsakingų institucijų iki šiol negaunantis atsakymo dėl šios nelaimės priežasties.

Padovanojo altorių

Paštuvos parapijos klebonas Virgilijus Dudonis pasidžiaugė, kad jau pradėtas dengti atstatomos bažnytėlės stogas. „Šios parapijos žmonės be galo troško atstatyti bažnyčią, būrėsi į komitetą, rengė ir teberengia rinkliavas. Jų pagalba – neįkainojama“, - tikino dvasininkas. Klebonas pabrėžė, kad ir per šias Vėlines tikintieji rinkosi prie kapinių vartų (sudeginta bažnyčia stovėjo kapinėse) ir iš atvykusiųjų aplankyti mirusių artimųjų kapų prašė aukų bažnyčiai atstatyti. Žmonės aukojo gausiai. Buvo tokių, kurie skyrė ir tūkstantį, ir net tris tūkstančius litų. Vėlinių dienomis iš viso buvo surinkta net 14 tūkst. litų.

Klebonas V. Dudonis mano, kad nedidukę Paštuvos bažnytėlę pavyks atstatyti už pusę milijono litų. “Galbūt statybos galėjo kainuoti ir pigiau, bet kai po gaisro specialistai ėmė tyrinėti vietą, kurioje stovėjo grafo Ignoto Karpio pastatyta bažnyčia, paaiškėjo, kad ji labai šaltiniuota. Kadangi naujajai bažnyčiai buvo parinkta ta pati vieta, į žemę teko suleisti polius ir sutvirtinti pamatus”, - pasakojo kunigas. Jis pasidžiaugė, kad geradariai jau padovanojo altorių, taip pat kėdžių, skirtų vyskupui ir kunigams atsisėsti per šv. mišias. Tai teikia vilčių, jog Paštuvos bažnyčią, jei tik atstatymo darbai vyks sėkmingai, bus galima šventinti jau būsimą vasarą.

Paštuvos Šv. Barboros bažnyčia po 2012 metų gaisro. / wikipedia.com nuotrauka
Paštuvos Šv. Barboros bažnyčia po 2012 metų gaisro. / wikipedia.com nuotrauka

Renka geriausią

Sudegusios Kulautuvos šventovės vietoje šiandien stovi kryžius su gerokai apdegusia Kristaus kančios skulptūra, o kiek tolėliau - tokia pat suanglėjusi švč. Mergelės Marijos skulptūra. “Žmonėms tai primena baisią nelaimę, o drauge - barbarizmą”, - LŽ sakė Kulautuvos bažnyčios klebonas Ladislovas Baliūnas.

Dvasininkas priminė, kad šiuo metu Kulautuvoje eksponuojami devyni architektų sukurti eskizai, kaip galėtų atrodyti šios vietovės šventovė, o žmonės iš jų renka geriausią. Taupant aukotojų pinigus bažnyčios vizualizaciją kūrusiems architektams prizų neskirta. Konkurse jie dalyvauja be atlygio. Kiek galėtų kainuoti bažnyčios statyba ir kiek jau dabar surinkta tam pinigų, klebonas L. Baliūnas teigė negalįs atsakyti, nes ne taip seniai atsikraustė tarnauti į šią parapiją, o savo pirmtako atidarytos sąskaitos, į kurią pervedamos aukos, nuolat netikrinantis. “Didieji atstatymo darbai prasidės, kai išsirinksime, kokios bažnyčios norime, ir kai bus parengtas jos projektas”, - tvirtino klebonas. Jis patikino, kad naujoji Kulautuvos šventovė bus mūrinė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"