Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Statybininkai nesusišneka - šąla kultūrnešiai

 

Nors įpusėjo lapkritis, Jonavos kultūros centro renovacija, net gerokai neįsibėgėjusi, sustojo ties šildymo sistemos įranga - iki šiol pastatas nešildomas. Darbams atlikti viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi Jonavos bendrovė „Jonsta“ nevykdo savo įsipareigojimų.

Nepakenčiamos sąlygos

Jonavos rajono kultūrinių renginių židinys - Kultūros centras (KC) - kiekvieną dieną darbuotojus, koncertuoti atvykusius menininkus ir visus lankytojus pasitinka šaltomis patalpomis. į koncertus ateinantys žiūrovai salėje priversti sėdėti apsimuturiavę šalikais, apsirengę striukėmis ir paltais. Darbuotojai, nelinkę pasigauti virusą ir norintys pareigas atlikti kokybiškai, šildosi elektriniais šildytuvais, ryjančiais elektros energiją, kuri prikapsi didžiulius mokesčius. Pasitaikė atvejų, kai dėl perkrovos susvilo laidai, sudegė elektros lizdai. Netoli ir gaisras. Tačiau kitos išeities nėra - žmonės negali dirbti, kai kabinete tvyro apie dešimt laipsnių šilumos.

Šiame pastate kasdien repetuoja įvairūs kolektyvai - dainininkai, šokėjai, teatralai. „Mes ir apsirengę striukėmis galime dainuoti, bet koncertmeisterių pirštai, esant tokiai temperatūrai, yra nepaklusnūs, nes rankos grumba, kyla pavojus pertempti sausgysles“, - guodėsi choristai, atėję į nešildomą salę. „Ką man pasakys tėvai, jei vaikai po repeticijos susirgs? Juk šokti apsivilkę paltukais jie negali“, - atviravo šokių vadovė.

Gatvėje šilčiau nei salėje

Kultūros centro direktorius Gintautas Masteika panašių atvejų net neprisimena. „Negaliu suprasti, kodėl bendrovė, pasižadėjusi renovuoti pastatą, iki rudens nesugebėjo sutvarkyti šildymo sistemos? Mums, centro darbuotojams, gėda pasitikti žiūrovus, atėjusius į vieną ar kitą renginį, gėda prieš atvykstančius kolektyvus. Kai vyko fitneso varžybos ir į sceną kilo pusnuogiai sportininkai, mane graužė apmaudas. Žiūrovai priversti sėdėti su striukėmis, tarsi senais laikais kokiame klojimo teatre. Nejauku, kad kolektyvai negali repetuoti. Mes kabinetuose tai vis dar pasišildome, o salių juk neprišildysi. Nebūdami kalti, jaučiame kaltę ir prieš nuomininkus, kurie įsikūrę po mūsų stogu. Tiesiog nesuprantama, kodėl šildymo sistemos remontas nukeltas į rudenį? Lieka džiaugtis tik tuo, kad už lango ne minusinė temperatūra - gamta mūsų pagailėjo, gatvėje šilčiau, negu Kultūros centro pastate“, - sunerimęs kalbėjo rajono kultūros vadovas.

Statybos darbai galėjo palaukti

Pasak Savivaldybės administracijos Remonto ir statybos skyriaus vyr. specialisto Valdo Rėklaičio, kuruojančio KC pastato renovaciją, šiemet darbams atlikti skirta 500 tūkstančių litų. Objekto rangovu tapo „Jonstos“ bendrovė, pasiūliusi žemiausią kainą ir laimėjusi konkursą. žinia, viena įmonė nepajėgi atlikti specialiųjų darbų, sakykime, įrengti šildymo sistemą, tad ieško subrangovų, galinčių tai padaryti. Tad konkurso laimėtoja „Jonsta“ pasamdė šildymo sistemų įrengimus atliekančią „Osgitos“ bendrovę iš Alytaus.

„Šiemet Kultūros centre rangovas turėjo atlikti nemažai statybinių darbų, pakeisti vandentiekio vamzdynus bei sumontuoti visą šildymo sistemą. Tačiau dėl nesutarimų tarp „Jonstos“ ir „Osgitos“ darbai visiškai sustojo. Manau, kad stabdžiu tapo pinigai, kurių už atliktus darbus alytiškiams nesumokėjo genrangovas. Finansinio klausimo komentuoti negaliu, tai turėtų paaiškinti rangovo vadovai. Tačiau, mano manymu, statybos darbai galėjo ir palaukti - pirmiausia derėjo imtis šildymo sistemos. Pagal sutartį su rajono Savivaldybe ne samdytos įmonės, bet būtent „Jonsta“ atsakinga už darbų atlikimo kokybę ir visus grafikus. Antradienį žada paleisti šildymą. Jeigu pažadai nebus vykdomi, gali tekti imtis griežtesnių oficialių dalykų“,- komentavo situaciją V.Rėklaitis.

Nesėkmingas dialogas

Praėjusią vasarą rangovo ir subrangovo darbininkai įstatė plastikinius langus, atnaujino sanitarinius mazgus, nutiesė vandentiekio ir šilumos vamzdynus. Bet svarbiausia - beveik pusėje Kultūros centro kabinetų nuėmė senuosius radiatorius, kurių vietoje turėjo įrengti naujus, šiuolaikiškus. Deja, šiandien, lapkričio mėnesį, jų vietoje žiojėja apmusijusios ir tuščios sienos. Tai padaryti privalėjo „Osgitos“ bendrovės specialistai.

„Galiu garantuoti, kad šią savaitę šildymas Kultūros centre bus paleistas. Radiatoriai jau užsakyti ir sukomplektuoti. Tad juos montuosime patalpose, kur nuimti senieji, ir jungsime šildymą. Kas kaltas, kad Kultūros centras šąla? Klauskite genrangovo vadovų. Nuo birželio mėnesio pradėjome dialogą su jais dėl šildymo įrengimo. Kas kartą primindavau, kad netruks ateiti ruduo, todėl būtina viską sutvarkyti iki vėsių orų. Mūsų perspėjimų „Jonsta“ „negirdėjo“. Vasarą pakeitėme vandentiekio ir šiluminius vamzdynus, įrengėme šilumos mazgą. Seniai galėjome ir šildymo sistemą sutvarkyti. Atvirai sakant, nenoriu aiškinti finansinių klausimų, kuriuos reguliuoja „Jonsta“. Dabar, atrodo, ledai lyg ir pajudėjo - reikalai sprendžiami tvarkingai“, - sakė UAB „Osgita“ direktorius Silvestras Liudvinavičius.

Direktorius buvo nešnekus

Bendrovės „Jonsta“ direktorius Vytautas Januškevičius nebuvo šnekus. Jo žodžiais tariant, „nuo šių kalbų niekas nepasikeis“, tad kam aušinti burną. Suprask: žiniasklaidai neturėtų rūpėti genrangovo ir subrangovo reikalai.

„Tai, kad iki šiol nesutvarkyta šildymo sistema Kultūros centro pastate, lėmė ne viena priežastis. Jų įvardyti nenoriu. Yra „Osgitos“ kaltės, pripažįstame - ir mes ne šventieji. Bet galiu patikinti: šią savaitę Kultūros centras tikrai pajus šilumą. Esu žmogus ir gerai suprantu, kad iki šiol darbuotojai priversti dirbti nenormaliose sąlygose. Netrukus padėtis pasikeis. O ten, kur reikia sumontuoti naujus radiatorius, patalpos pradės šilti kiek vėliau - per dieną visko padaryti neįmanoma“, - taupiai ir labai atsargiai dėstė V.Januškevičius.

Sklinda kalbos, kad „Jonsta“ viena koja stovi ant bankroto ribos. Vasarą dirbę Kultūros centre darbininkai burnodavosi negauną algų po tris keturis mėnesius. Tie faktai rodo, kad įmonė išgyvena nelengvą metą.

Kaip finansuoja, taip ir dirba

Alytaus bendrovės „Osgita“ darbininkai Renatas ir Romualdas, dirbę Kultūros centro šilumos mazge, buvo atviri: „Kaip rangovas finansuoja, taip ir dirbame. Koks kvailys gali triūsti, jeigu „Jonsta“ pinigų neduoda?“ - vienu balsu tvirtino abudu.

Žinia, visų blogybių priežastis - pinigai, kurių „Jonsta“ dėl jos vadovams žinomų priežasčių laiku nepervedė „Osgitai“. Sklando gandai, kad rangovai dar skolingi Alytaus bendrovei už įrengtą šilumos mazgą.

„Jonstos“ statybos darbų vadovas Edmundas Rimgaila, koordinuojantis Alytaus įmonės darbą, dievagojasi, kad jau antradienį, vadinasi, šiandien, lapkričio 8-ąją, šiluma plūstels į atšalusias Kultūros centro patalpas. „Jei viskas eisis sėkmingai, radiatoriai pajus šilumą. O ten, kur jų nėra, šiluma tekės vamzdžiais. Bent gyvybę palaikys. „Osgitos“ vyrai žada greit sumontuoti naujus radiatorius“, - tarstelėjo E.Rimgaila.

Sutvarkyti reikėjo rugpjūčio mėnesį

Didžiulę darbo patirtį turintis akcinės bendrovės „Jonavos šilumos tinklai“ direktorius Alfredas Sadzevičius nėra toks optimistas, kaip minėtų įmonių vadovai. Anot jo, situacija daugiau negu bloga.

„Šiuos darbus būtina atlikti vasarą, o ne dabar, artėjant žiemai. Yra buvę, kad lapkričio mėnesį oro temperatūra nukrito iki minus dešimt laipsnių. Gerai, kai dabar už lango šviečia saulė. Bet niekas nežino, kada - rytoj ar poryt - atšals. Užšals visa šildymo sistema. Tada prireiktų baisiai didelių pinigų. Mano praktikoje yra pasitaikę, kai „sustojo“ katilai. Tad žinau, kokia tai didelė bėda, - sakė A.Sadzevičius. - Šildymo sistema turi būti sutvarkyta ne vėliau, kaip rugpjūčio mėnesį. šiandien, lapkritį, dar net radiatoriai nesumontuoti. Taigi turi būti kažkokie grafikai! Mes, tvarkydami gyvenamuosius namus, visada nustatome datą, iki kurios privalu remontą baigti. Nelabai įsivaizduoju, kaip per kelias dienas gali pradėti šilti visas pastatas, kai net radiatorių nėra? Jeigu nesusikalba dvi organizacijos, tai gal pinigų reikia ieškoti kokiame avariniame fonde, gal Kultūros centras galėtų iš kokių resursų prisidėti, nes ši situacija, kokia susidarė renovuojamame objekte, gali prišaukti dar didesnę tiek materialinę, tiek moralinę bėdą. Nebent oro temperatūra nenukris iki minusinės. Nenoriu būti blogas pranašas, bet, atvirai sakau, man tokia „renovacija“ visai nesuprantama.“

Pritrūko reiklumo

Jonavos KC atvejis galbūt sau lygių neturi visoje Lietuvoje. Tai kas tas kaltininkas, atvedęs iki tokios sudėtingos situacijos? Visi pirštu baksnoja į bendrovės „Jonsta“ vadovybę. Tačiau mėgina ir pateisinti - žiauri mokesčių sistema stumia organizaciją į bankrotą. Ar neturėtų prisiimti kaltės ir rajono Savivaldybė? Gal jau anksčiau derėjo nutraukti sutartį su rangovu ir ieškoti kito? Suprantama, gaila Jonavoje veikiančios įmonės, nes, jeigu ji žlugtų, padaugėtų bedarbių, kuriems vėlgi reikėtų mokėti pašalpas. Savivaldybės užkulisiuose kuždamasi apie klibančią „Jonstos“ direktoriaus kėdę.

O Jonavos kultūros centro direktorius ir visi jame dirbantys žmonės maitinami pažadais. Buvo kalbama, kad šildymas bus paleistas praėjusį savaitgalį, po to data „permesta“ į šį antradienį. Nieko kita nelieka, kaip laukti gerų žodžių išsipildymo jau šiandien.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"