Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Sąvartynas ir rojus - du viename

 
2011 11 17 6:00

Netoli Vilniaus esančio Balžio ežero pakrantė šią vasarą buvo tapusi dekoracija siaubo filmams - vėjo nešiojamos šiukšlės, gaisravietė, suniokoti pastatai, benamiai... Toks vaizdas čia tapo įprastas, kai dar Gedimino Kirkilo vadovaujamos Vyriausybės nutarimu kai kurie valstybinio miško plotai buvo perduoti sostinės savivaldybei.

Nekilnojamojo turto agentūros už būstą prie Balžio ežero prašo įspūdingų sumų - 200 kvadratinių metrų butas kainuoja 1,5 mln. litų. Tai nestebina, nes nuo sostinės centro iki šio ežero yra tik 20 kilometrų. Vandens telkinį supa gražus miškas, kuriame kol kas nedaug pastatų, krantai nuolaidūs, smėlėti, beveik visose vietose tinkami maudytis. Šiltuoju metų laiku prie ežero pailsėti traukia būriai vilniečių. Balžio ežero pakrantės buvo populiarios ir sovietmečiu, čia pastatyta reabilitacijos sanatorija ir kelios poilsinės.

Naujovės neprigijo

Iki 2007 metų ežerą ir jo pakrantes prižiūrėjo Nemenčinės miškų urėdija. Nors ji ne itin stengėsi tvarkyti aplinką, šiukšlės buvo surenkamos, tilteliai ir mediniai takai remontuojami. Tiesa, nei sovietmečiu, nei per daugiau kaip 20 atkurtos nepriklausomybės metų paplūdimiuose nebuvo pastatyti tualetai.

2001 metais prie Balžio padvelkė naujovėmis. Urėdija išnuomojo du sklypus (1 ir 0,5 hektaro) miške vilniečiui Vytautui Galiniui, sumaniusiam populiarioje vietoje pastatyti vandens čiuožyklą ir įrengti kavinę. Didesniojo sklypo paežerėje nuomos kaina metams buvo tik 2100 litų.

Kavinė ir čiuožykla buvo įrengtos (tualetai - ne). Jas V.Galinis pernuomojo vilnietei Irenai Nesovienei, kuri ir ėmėsi verslo. Pasak I.Nesovienės, kelerius metus jai sekėsi neblogai, kol dalis valstybinio miško prie ežero 2007 metais buvo perduota sostinės savivaldybei. Tada viskas sustojo. Negana to, šį pavasarį sudegė medinis kavinės pastatas.

Paslaptingas nutarimas

Pagal 2007 metais gruodžio 19 dieną priimtą Vyriausybės nutarimą, parengtą tuomet Arūno Kundroto vadovautos Aplinkos ministerijos, iš valstybinių miškų plotų buvo išbraukta 100 hektarų sostinės savivaldybės teritorijoje esančių miškų. Populiariausios poilsio vietos prie Vilniaus neteko jas saugojusio valstybinio miško statuso.

Šimtą hektarų miško, atitekusio savivaldybei, sudarė atskiri sklypeliai patraukliose vietose prie ežerų. Nuo to laiko ne tik Balžio ežero pakrantės tapo Vilniaus valdžios paslaptingų derybų ir neviešinamų planų objektu.

"Urėdija nebuvo to išbraukimo iniciatorė. Nežinau, kodėl tai buvo padaryta", - Vyriausybės nutarime viešojo intereso ir po ketverių metų neįžvelgė Nemenčinės miškų urėdas Eligijus Ryškus. Pagal specialiojo plano rengimo procedūras turėjo būti urėdijos parašas. "Tačiau su mumis nutarimas nebuvo derintas. Vėliau, kai kreipėmės į Miškotvarkos institutą, nustebome sužinoję, kad tuo nutarimu iš valstybinių miškų kategorijos buvo išbrauktos visos poilsiavietės ir visos pelkės. Kokiu pagrindu, nežinau. Matyt, kažkas turėjo kokį nors užslėptą interesą. Kol tie plotai priklausė valstybiniams miškams, juose nieko privačiai daryti nebuvo galima. Ir staiga vieną dieną jie tapo Vilniaus miesto teritorija... Neteko valstybinės paskirties ir didelio statuso. Tai žingsnis tolesnių veiksmų", - kalbėjo E.Ryškus.

Pasirinko klaipėdiečių įmonę

Nors urėdija nuo 2008-ųjų pradžios nebeprivalėjo tvarkyti iš valstybinių miškų kategorijos išbrauktų teritorijų, nežinodama apie Vyriausybės nutarimą ji dar porą metų tęsė darbus.

"Kai paaiškėjo, kad tos teritorijos mums administraciškai nebepriklauso, parašėme raštą sostinės merijai, - apie tolesnius įvykius pasakojo E.Ryškus. - Informavome, kad kai kurios tų teritorijų buvo išnuomotos, tačiau nuomos sutartys nutrauktos, nes nuomininkas nemoka mokesčio. Ten šiuo metu esantys statiniai yra neteisėti ir savininkas turi juos nugriauti. Savivaldybė mums padėkojo už informaciją, ir tiek."

Prieš kurį laiką LŽ gavo prie Balžio ežero mėgstančių sportuoti sveikuolių laišką, kad miškas ir pakrantės skęsta šiukšlėse, konteineriai perpildyti, nuo sezono pradžios nė karto nebuvo išvežtos šiukšlės. Aplūžę mediniai tilteliai ir takai nesaugūs, o apleista vandens čiuožykla gali tapti didelės nelaimės priežastimi.

"Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje esančių Nemenčinės miškų urėdijos plotų sanitarinio valymo konkursą laimėjo ir 2011 metų liepos 15-ąją paslaugų teikimo sutartį pasirašė UAB "Atsakingi sprendimai", - į LŽ klausimus dar rugpjūčio 19 dieną atsakė Vilniaus merijos Viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė Inga Simanonytė. - Pagal šią sutartį vykdomas sanitarinis valymas apie 800 hektarų valstybinių miškų teritorijoje (įskaitant prie Balžio ežero esančią poilsiavietę). Metinė paslaugos kaina - 60 tūkst. litų. Sanitarinio valymo paslaugų kokybė savivaldybės bei urėdijos specialistų periodiškai tikrinama, apie pastebėtus trūkumus paslaugą teikianti įmonė informuojama ir juos šalina."

UAB "Atsakingi sprendimai" vadovas Remigijus Vasiliauskas, taip pat gavęs vilniečių skundą, pasipiktino reiškiamomis pretenzijomis.

"Tos pretenzijos nepagrįstos, nes jos rašytos gerokai anksčiau, kai dar sutarties neturėjome, mes tik rugpjūčio mėnesį pasirašėme sutartį, - teisinosi R.Vasiliauskas. - Nesvarbu, kad mūsų įmonė registruota Klaipėdoje, mes turime filialus visoje Lietuvoje. Bendrovėje dirba per 300 darbuotojų, 98 proc. iš jų neįgalieji. Sutartis su savivaldybe sudaryta metams ir numatyta galimybė ją pratęsti. Ten nuolat dirba 14 žmonių, šiukšlės vežamos du kartus per savaitę. O žiemą bus vežamos kas antra savaitė."

Tačiau prie Balžio kasdien sportuojantys vilniečiai tikino niekada nematę šiukšles renkančio 14 neįgaliųjų desanto. LŽ žurnalistė, buvusi prie Balžio ežero rugsėjo 4-ąją, ne tik asmeniškai įsitikino, bet ir nufotografavo vis dar perpildytus konteinerius ir šiukšles.

Kodėl savivaldybė tik liepos viduryje paskelbė konkurso nugalėtoją, pasirinkusi juo Klaipėdoje registruotą įmonę?

Kodėl konkurso nuostatose radosi reikalavimas, kad bus renkamasi iš neįgalius asmenis įdarbinančių bendrovių? Ar ne tam, kad būtų rastas pretekstas atsisakyti Nemenčinės urėdijos paslaugų?

Nežino savininkų?

Ką rezga Vilniaus valdžia, beveik visą vasarą netvarkiusi 800 hektarų miško? Ką ketinama daryti su populiariausioje vietoje stovinčia sudegusia kavine ir be priežiūros palikta gremėzdiška vandens čiuožykla, nuo 2007 metų gruodžio tapusiais nelegaliais statiniais?

"Informacijos apie sudegusios lauko kavinės bei nenaudojamos čiuožyklos prie Balžio ežero dabartinius savininkus Vilniaus miesto savivaldybė neturi, - iš kojų verčiantį atsakymą atsiuntė I.Simanonytė. - 2001- 2007 metais šią kavinę bei vandens čiuožyklą pagal sutartį su Nemenčinės miškų urėdija savo lėšomis įrengė ir  eksploatavo UAB "Vandapolis" (teisingas pavadinimas "Vandpolis" - red.). 2009 metų birželį urėdija šią panaudos sutartį su UAB "Vandapolis", kaip nevykdančia veiklos, nutraukė ir įpareigojo ją demontuoti visus pastatytus laikinus statinius ir įrenginius, tačiau šis įpareigojimas iki šiol neįvykdytas. Artimiausiu metu, patikslinus duomenis, bus imtasi priemonių, kad minėti laikini statiniai ir metaliniai čiuožyklos įrenginiai būtų pripažinti bešeimininkiu turtu ir tuo remiantis būtų galima pradėti juos likviduoti."

LŽ šios savaitės pradžioje vėl apsilankė prie Balžio ežero, kad įsitikintų, jog vaizdelis nepakito. Šiukšlių paplūdimiuose nebuvo matyti, konteineriai buvo tušti, tačiau pakrantę "tebepuošia" sudegusi ir neatstatyta kavinė, kiek toliau tarp medžių išsiraizgę likimo valiai palikti vandens čiuožyklos vamzdžiai.

Reikėtų taip suprasti, kad savivaldybė vis dar ieško ir neranda savininkų. Galėtų pasimokyti iš žurnalistų, kaip reikia ieškoti. Arba bent jau pasitikslintų įmonės pavadinimą, gal tada surastų? LŽ ne tik surado savininką ir nuomininkę, bet ir sužinojo, kad merijoje jie puikiai žinomi.

Vargų vasara

"Kavinė ir čiuožykla priklauso V.Galiniui, aš nuomoju šiuos du objektus iš jo, - pasakojo verslininkė I.Nesovienė. - Šiais metais taip pat norėjau dirbti. V.Galinis visada už tai, kad aš ten dirbčiau, tačiau teritorijas prie Balžio ežero išbraukus iš valstybinių miškų, reikėjo sudaryti naują sutartį - su Vilniaus miesto savivaldybe. Vaikščiojau pusę vasaros po meriją, kad gaučiau leidimus, galiausiai nusiuntė pas žemėtvarkininkus. Padariau brėžinius, užsakiau architektą, išleidau daug pinigų, kad leistų man vasaros sezonu naudotis ta žeme. Ir rugpjūtį gavau atsakymą, kad leidžia dirbti iki spalio 1 dienos. Ką aš per vieną mėnesį, pasibaigus sezonui, galiu nuveikti? Tokia nesąmonė, tokia betvarkė!"

Bet tai dar ne viskas. LŽ užklausus Aplinkos ministerijos Miškų departamentą dėl minėto Vyriausybės nutarimo, departamento vadovo Vaido Vaičiūno atsakymas visiškai supainiojo ir taip painią situaciją.

"Vyriausybės nutarimu tikslinant valstybės miškų teritorijas išbraukti 100 hektarų miško prie Vilniaus, nes jis neatitinka miško žemei keliamų reikalavimų, - paaiškino V.Vaičiūnas. - Tačiau tuo nutarimu prie Balžio ežero ir artimiausiose apylinkėse jokių tikslinimų nebuvo ir jokie plotai iš valstybinės reikšmės miškų ploto nebuvo išbraukti."

Jei tai tiesa, kas tuomet vyksta miškuose prie Vilniaus? Kodėl urėdija nusprendė, kad jai nebepriklauso 100 hektarų valstybinio miško? Ir kodėl savivaldybė noriai priėmė šias teritorijas savo globon, bet nenoriai jomis rūpinasi? Kieno interesai susigrūmė dėl vaizdingų sklypų prie Balžio ežero? Kodėl iš vilniečių siekiama atimti patogioje ir žmonių mėgstamoje vietoje esančius paplūdimius ir paversti juos privačia nuosavybe?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"