Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Rinkliava sukiršino gimnazijos bendruomenę

 
2015 09 25 6:00
Pagal suplanuotą sąmatą VDG 100-mečio šventė numatoma tikrai įspūdinga – vien spalio 5-9 dienų renginiai turėtų kainuoti 50,6 tūkst. eurų.
Pagal suplanuotą sąmatą VDG 100-mečio šventė numatoma tikrai įspūdinga – vien spalio 5-9 dienų renginiai turėtų kainuoti 50,6 tūkst. eurų. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos (VDG), besirengiančios savo 100-mečio minėjimui, tėvų valdybos vardu išplatintas laiškas moksleivių tėvams, nurodant dėl šventės pervesti po 50 eurų, sujudino ugdymo įstaigos bendruomenę. Kilus pasipiktinimui rinkliava virto prašymu paremti renginius. Gimnazijos direktorės manymu, nepasitenkinimą reiškia žmonės, nežinantys, kur atvedė savo vaikus.

Spalio 5-9 dienomis Vilniaus VDG, minėsiančioje šios pirmosios lietuviškos gimnazijos Rytų Lietuvoje 100-metį, suplanuota daug iškilmingų renginių. Juos, prasidėsiančius mišiomis Šv. Teresės bažnyčioje, moksleivių - ne tik iš VDG, bet ir nuo pirmosios gimnazijos įvairiais laikotarpiais atskirtų Salomėjos Nėries gimnazijos, Antano Vienuolio progimnazijos bei Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos - eitynėmis senamiesčiu, koncertais Rotušės aikštėje, vainikuos „Siemens“ arenoje Mokytojų dienos proga vyksiantis Pirmosios lietuvių gimnazijos šimtmečio paminėjimas, kuriame dalyvaus mokytojai, mokiniai, jų tėvai bei giminės.

Artėjant iškilmių dienai, gimnazijos bendruomenė sulaukė elektroniniu paštu tėvų valdybos vardu išplatinto laiško. „Tėvų valdyba nutarė: paremti Vilniaus VDG 100-ąsias metines (šventę) surenkant po 50 eurų nuo šeimos iki šių metų spalio 1 dienos (...). Papildomą rinkliavą, esant poreikiui, organizuoti parengus lėšų panaudojimo ataskaitą tėvų valdybai“, - rašoma jame.

Ten pat nurodoma, kad tėvai prašomi pervesti 50 eurų į Vilniaus VDG paramos ir labdaros fondą, mokėjimo paskirties skiltyje nurodant vaiko(-ų) pavardę ir klasę bei pažymint - „Lėšas skiriu „Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos 100-ųjų metinių šventei“.

VDG tėvų valdybos pirmininkė Violeta Eberson LŽ sakė jau atsiprašiusi gimnazijos bendruomenės dėl šio jos vardu pasirašyto kreipimosi, kuris esą tebuvo nežinia kaip į viešumą patekęs pasitarimo juodraštis. „Tėvams jau pateikėme naują raštą, tikrai ne tokį beprotišką kaip pirmasis, kuriame buvo ne prašoma paremti, bet vos ne reikalaujama pervesti pinigus. To tikrai nėra - prašome prisidėti, kiek kas gali“, - teigė ji.

Ištiko šokas

LŽ kalbinta vieno gimnazisto mama Živilė Stipinienė svarstė, kad naująjį nutarimo tekstą skubiai rengti greičiausiai paskatino kilęs tėvų nepasitenkinimas. „Susirinkime nedalyvavau, mane ištiko šokas, kai gavau pirmąjį pranešimą. Kaip finansininkė pamačiau daugybę pažeidimų. Žmonės, rengę raštą, visiškai neįvertino žodžio galios: supainiojo žodį „rinkliava“ su „parama“ ir panašiai. Matyt, tėvų nepasitenkinimas buvo didžiulis, nes vos po dienos gavome atsiprašymo laišką ir performuluotą prašymo paremti tekstą“, - pasakojo ji.

Ž. Stipinienė sakė pati svarsčiusi gražaus jubiliejaus proga pirmajai lietuviškai gimnazijai skirti paramą - bet ne VDG, kuriai kasmet aukoja 2 proc. savo pajamų mokesčio, bet A. Vienuolio mokyklai, mat joje mokėsi. „Mane nustebino, kad taip greitai planuojamos tokios didelės iškilmės. Pati dirbu labdaros organizacijoje, žinau, kaip planuojamos lėšos, kaip organizuojami tokie renginiai, ir nesuprantu tokios pompastikos“, - apie planuojamus renginius kalbėjo ji.

V. Eberson teigimu, rugsėjo 14 dieną vykusio tėvų valdybos posėdžio dalyviai išties diskutavo apie sumas, kuriomis būtų galima paremti mokyklos 100-mečio renginius. „Buvo kalba apie konkrečią sumą, bet iš karto sutarėme, kad jokios prievartos ar nustatyto limito būti negali. Tačiau visiems buvo persiųstas pasitarimo juodraštis. Visų tėvelių atsiprašiau, nors šis atsitikimas - tikrai ne mano kaltė, taip pat išsiunčiau savo vardu naują raštą, kuriame nenumatoma jokios prievartos, tik pasakyta, kad ieškome rėmėjų, ir jeigu kas gali, prašome prisidėti. Buvo pridėta ir renginių išlaidų sąmata“, - LŽ sakė moteris.

Direktorė: tėvai nutarė paremti

Šventę rengianti VDG direktorė Danutė Bronė Puchovičienė apie tėvų valdybos pasitarimą LŽ pasakojo kiek kitaip. „Tėvai svarstė rinkti po 100 eurų, paskui po 75, po 50 eurų nuo kiekvieno. Vis dėlto šimtmetis - didžiulė šventė, ją surengti tik savomis jėgomis, be jokių pinigų - ir tėvai tai suprato - yra neįmanoma. Todėl jie nutarė, kad renginius reikia paremti. Bet aš tariau, kad galbūt rėmėjai parems, nebūtinai prireiks visų tų pinigų. Tuomet jie priėmė bendrą sprendimą dėl 50 eurų nuo šeimos, ir tada buvo rengiamas dokumentas - jį siuntė vieni kitiems, tarėsi, taip pasirodė juodraštinis variantas. Galutinį variantą man atsiuntė vakar. Ten siūloma paremti kiek kas gali, o pradžioje - atsiprašymas dėl ne visai tinkamo pirmojo dokumento“, - kalbėjo ji.

Pagal suplanuotą sąmatą VDG 100-mečio šventė numatoma tikrai įspūdinga – vien spalio 5-9 dienų renginiai turėtų kainuoti 50,6 tūkst. eurų. Brangiausiai - 21 tūkst. eurų - atsieis "Siemens" arenos nuoma bei bilietų spausdinimas, tačiau šią sumą, direktorės teigimu, įsipareigojo padengti Vilniaus miesto savivaldybė. Dar daugiau kaip 20 tūkst. eurų kainuotų salės apšvietimas, įgarsinimas, ekranizacija, režisierių darbas, orkestro bei solistų pasirodymai.

Vilniaus miesto savivaldybė LŽ nurodė kitą paramos VDG sumą - 100-mečio jubiliejui, kurį merija nusprendė sujungti su kasmet tradiciškai organizuojama Tarptautine mokytojų dienos švente, numatyta skirti 17,4 tūkst. eurų. „Savivaldybė turi sutartį su "Siemens" arena, pagal kurią ten kasmet rengiama renginių, taip pat ir mokytojų dienos šventė. Kultūros, švietimo ir sporto komitetas nusprendė, jog šalia tradicinio mokytojų dienos renginio, minint gražią sukaktį, galima įtraukti ir jau minėtos mokyklos jubiliejaus šventę“, - LŽ sakė Vilniaus miesto merijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento Neformaliojo švietimo poskyrio vedėja Zita Užlytė.

Gimazija turės ir kitų išlaidų: scena, podiumas, LED ekranas renginiams Rotušės aikštėje gimnazijos bendruomenei atsieis daugiau kaip 5 tūkst. eurų. VDG ketina kurti klipus, dokumentį filmą, pasirengusi nepamiršti net bažnyčios: Šv. Teresės bei Šv. Mikalojaus bažnyčioms ir Arkikatedrai, kuriose vyks mišios, numatyta paaukoti po 300 eurų.

„Kokia šventė be vaišių“, - atskira eilute išskirta sąmatoje. Prie šios eilutės numatomų pajamų išlaidoms padengti skirsnyje nurodoma “nuo sutaupytų“.

Abejoja neišmanėliai

„Šis jubiliejus neturėtų būti vien mūsų ir tų kitų trijų mokyklų, kurios išaugo iš mūsų gimnazijos, skausmas ir džiaugsmas, todėl apie jį ėjau kalbėti į Švietimo ir mokslo ministeriją, Vilniaus miesto savivaldybę. Ministerijoje nelabai suprato, apie ką aš kalbu - ji kol kas remia minimaliai“, - LŽ aiškino D. B. Puchovičienė.

Dosnesnė VDG pasirodė Vyriausybė - premjeras Algirdas Butkevičius sutiko tapti renginių globėju, be to, buvo skirta dalis reikiamų lėšų - 3 tūkst. eurų - pirmosios gimnazijos įkūrėjų Jono Basanavičiaus, Mykolo Biržiškos bei Povilo Gaidelionio bareljefui ant J. Basanavičiaus gatvės 16 namo, pirmojo, suteikusio pastogę šiai mokslo įstaigai, įrengti. Dar 2,5 tūkst. eurų šiam tikslui paaukojo „Lietuvos geležinkeliai“. Pati mokykla, kaip LŽ sakė D. B. Puchovičienė, taip pat yra sukaupusi lėšų šventei - nuo 2012 metų yra susidariusi apie 10 tūkst. eurų suma.

Jos manymu, gimnazistų tėvai, abejojantys, ar gimnazijai tikrai reikia organizuoti tokio masto iškilmes, „ne visi tikriausiai yra Lietuvos istorijos žinovai, ne visi žino, kur vaiką atvedė“. „Dalis tėvų yra nurodę, esą gyvena mūsų gimnazijos rajone tam, kad vaikas čia mokytųsi, bet iš tiesų čia negyvena. Visokių yra žmonių. Nesakau, kad jie kokie kenkėjai. Jie nori geresnės mokyklos, nori, kad vaikas patektų pas mus, bet nebenori paskui remti. O tie, kurie nuo seno čia yra, kurie yra atsidavę, tikrai žino, ką reiškia ši mokykla“, - kalbėjo D. B. Puchovičienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"