Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Redakcijos paštas. Paberžė visiems atvira ir laukianti

 
2013 05 31 7:01
LŽ archyvo nuotrauka

Paberžės ir Surviliškio parapijų klebonas kunigas Skaidrius Kandratavičius, Lietuvos rašytojų sąjungos narys, Kritinės minties instituto 'Demos' ekspertas, teologijos mokslų licenciatas, rašo pasirodžius, jo žodžiais, ne vieną jautrią sielą neteisingais faktais užgavusiam straipsniui 'Kas prikels Paberžę?' ('Lietuvos žinios', š. m. gegužės 23 d.):

"Ne tik (ir ne tiek) savo, bet ir mūsų gausios Paberžę ir Tėvą Stanislovą mylinčios bendruomenės - parapijų, Gudžiūnų seniūnijos, 1863 metų sukilimo muziejaus, Kauno arkivyskupijos, Kėdainių merijos ir nebeveiksnaus fondo "Tėvo Stanislovo namai" mecenatų, pagrindinių rėmėjų - "Viltis-Vikonda" fondo, Anoniminių alkoholikų draugijos, Miegėnų bendruomenės ir kitų geradarių institucijų ir suinteresuotų asmenų - vardu rašau.

Ne pirmą sykį tenka apgailestauti, kad garbioji pirmtako Tėvo Stanislovo dukterėčia gyd. Birutė Tiknevičiūtė, tegu labai mylėdama Tėvelį ir Paberžę, gal nesusivokdama, nepajėgdama peržengti psichologinio netekties barjero, gal ir nepiktybiškai, bet ardo Tėvelio kurtą ramybę Vienkiemyje ir širdyse. Ji, skirtingai nei kiti geranoriškai bendraujantys giminaičiai, 8 metus nuolat melagingai ir vis kitame leidinyje ar laidoje niekina, nepriima ir atmeta visų minėtų įstaigų bei talkininkų sutelktą darbą Kėdainių krašto garbės piliečio gyvenimui, žodžiams, raštams, darbams įamžinti, tęsti, plėtoti.

Nėra laiko ir gaila energijos vėl analogiškai jai atsirašinėti, kartoti tuos pačius argumentus, įvairialypės veiklos pavyzdžius, kasmet išdėstomus B.Tiknevičiūtei ir spaudiniuose, iš kurių galima susidaryti tikresnę nuomonę, kritiškiau įvertinti padėtį. Galbūt jūs apsilankysite sakralioje vietoje, pageidautina, susitarus el. paštu (skandratavicius@yahoo.com) arba su Sukilimo muziejaus darbuotojomis (tel. 8 620 59 882), nes čia tebevyksta "Poezijos pavasario" festivalis, kuriame dalyvauju kaip poetas ne tik savo rajone, čia ruošiamės Pirmosioms Komunijoms, dar dirbame prie ataskaitų, tekstų, padėkų po 19 dieną vykusio Sukilimo minėjimo ir 26 dienos Poezijos atlaidų - respublikinių, tarptautinių renginių. Jau nuolat čia gyvena anoniminiai alkoholikai ir kiti stovyklautojai, vaikai, menininkai. Visus viešinčiuosius tenka valgydinti, išklausyti, mat čia jie veržiasi krikštytis, tuoktis iš didmiesčių. Taigi Paberžė gyva! O kad prikelti reikėtų, ne taip lengva ją būtų numarinti.

Pateiksiu tik keletą teisinių ir moralinių pastabų, konceptualių akcentėlių. Gaila, bet špitolė "Meilės simfonija" ne tik nebuvo įregistruota, ji nėra net suprojektuota. Taigi oficialiai egzistuoja tik parapijai priklausanti senoji špitolė ant fondui mero potvarkiu paskirtos vadovauti Kėdainių turizmo informacijos centro direktorės Dainos Balasevičienės pastangomis įteisintos žemės. Minėtas mecenatų fondas ir mecenatų valdyba nebeveiksnūs, niekuo neprisideda prie Tėvo Stanislovo veiklos. Fondas su parapija ir Krašto muziejumi, pavaldžiais arkivyskupui ir savivaldybei, pasirašė 10 metų trišalę sutartį, pagal kurią Bažnyčia drauge su muziejumi vykdo sielovadinį, kultūrinį, pedagoginį, reabilitacinį, materialinį viso sakralinio paveldo apsaugos ir tarnavimo žmonėms darbų barą. Moralinį Tėvelio testamentą vykdome sutarties pagrindais ar Bažnyčios kanonais neprivalomu, bet su filantropišku, humanišku pasiryžimu, dvasiniu įsipareigojimu Vienuolio valiai su seniūnija, "Vikondos" rėmėjais, mokančiais už valytojos, vargonininkės darbą, už elektrą ir remontą (tos išlaidos siekiančias 1500 litų per mėnesį), taip pat su muziejaus darbuotojomis R. ir A.Galvanauskienėmis.

Naujajame namelyje, vadinamame parapijos namais, gamina sau maistą, prausiasi kas trečia stovykla vasarą, ypač neįgaliųjų ir dailininkų stovyklos, o visą žiemą dukart per mėnesį po keletą dienų - anoniminiai alkoholikai, kurių rėmėjas, būdamas abstinentas, esu pats. Kartą per mėnesį atvyksta ir namelio valgomajame dirba Stanislovo mokinė narkologė dr. Rūta Mizerienė, kuri paverčia raštinę gydytojo kabinetu. Antras aukštas neįrengtas, nes negalime, o ir nenorime, prisiteisti Bažnyčiai namelio, kol nepavyksta gražiuoju įtikinti mėginančios kištis ir privatizuoti Paberžės parapiją B.Tiknevičiūtės. Jis yra kaip muziejaus fondas, o patalpų tikrai mažai. Ant aukšto vasarą apsigyvena ir mano svečiai, o žiemą artimuosius guldau ten, kur yra krosnelė, pats miegu ant suolo valgomajame.

Tad vien savo reikmėms klebonas namelio tikrai nenaudoja, nors senąją Mackevičiaus kleboniją yra 8 metus teisiškai ir moraliai užleidęs 30 lovų stovykloms. Taip pat nupirkta naujų šaldytuvų, dujinė viryklė, lovų, įrengta pirmtako 30 metų senumo memorialinė celė ir renginių menė jo atminimui bei stovyklų gyvenimui. Esminis dalykas tas, kad prie tėvo Stanislovo visi narkomanai, alkoholikai, vaikai ir menininkai taip pat gyveno senojoje klebonijoje, o naujojoje - tik jo ūkvedys su šeima, tai liudija Tėvelio ranka rašytas dienoraštis, kiti gausūs liudijimai. Aš leidžiu daliai pažeidžiamesnių grupių naudotis abiem nameliais. Kasmet iš anksto užsirašančių stovyklėlių, projektų, ekskursijų, renginių vis daugėja, jų profilis labai įvairus, kaip to ir troško šviesaus atminimo vienuolis. Taigi įrengti pagal dukterėčios norą tik vieno tipo reabilitacijos centrą neatitiktų Jo valios.

Nuoširdžiai dėkodamas už pagarbą ir dėmesį mūsų mažam, bet garsiam šventam kampeliui norėčiau pridurti, jog nederėtų remtis klaidinga, neadekvačia, visiems gerokai pakyrėjusia interpretacija, nes gali - neduok Dieve - atsitikti taip, kaip rašoma neva esant dabar, - kad Paberžė gali nebebūti tokia gyva, kokia yra šiandien. Dabar ji kiek kitokia, bet ir ta pati - tvarkinga, pilna žmonių, atvira visiems ir mylinti, gydanti, laukianti.

Paberžė, mažam, bet uolių geradarių būreliui tarnaujant, neskaičiuojant darbo valandų, po bažnyčios ir klebonijos remonto virto mūsų krašto ir visos Lietuvos terapiniu židiniu, Sukilėlio Statytojo ir Šviesuolio Atstatytojo gyvu memorialu. Teesie taip ir toliau, Dievui ir žmonėms padedant ir keistuoliams trukdytojams atstojant, garbė Kristui. Amen."

Kun. SKAIDRIUS KANDRATAVIČIUS,

Paberžė

...

Straipsnį "Kas prikels Paberžę?" ("Lietuvos žinios", š. m. gegužės 23 d.) galite perskaityti čia .

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"