Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Pamaryje kyla grėsmė karių citadelei

 
KAM nuotrauka

Klaipėdos rajono tarybai palaiminus gyvenamųjų namų kvartalo Kairių poligono pašonėje statybų koncepciją ir pradėjus rengti detaliojo planavimo procedūras, imta būgštauti, kad dėl verslininkų interesų Lietuvos kariuomenė gali netekti strategiškai itin svarbaus objekto.

Apie verslininkų užmojus sužinojusi buvusi krašto apsaugos ministrė, Seimo narė Rasa Juknevičienė skambina pavojaus varpais. Ji perspėja, kad "negalint Kairių poligono atimti tiesiai, bandoma tai padaryti aplinkiniu keliu", juoba kad anksčiau ar vėliau tikrai kils konfliktas tarp karių ir gyventojų.

Dabartinis krašto apsaugos ministras Juozas Olekas LŽ pabrėžė, kad neketinama nei mažinti poligono, nei riboti pratybų intensyvumo, tad gyvenamųjų namų statybos tratančių automatų ir sproginėjančių sviedinių fone yra ne itin vykęs sumanymas.

Nors kariškiai tam ir priešinasi, gyvenamojo kvartalo statybų projektas tyliai juda pirmyn.

Užprogramuotas konfliktas

Pirmoji viešai apie ketinimus Klaipėdos rajono Kairių kaime, visai šalia poligono, statyti gyvenamųjų namų kvartaliuką prabilo parlamentarė R.Juknevičienė. Jos manymu, Lietuvos kariuomenė gali netekti svarbaus objekto, „į kurį nuolat kėsinasi verslo struktūros“. Politikė pabrėžė, jog poligonas reikšmingas ne tik dėl to, kad čia vyksta svarbios pratybos, bet ir todėl, kad jis būtų bene svarbiausias priimančios šalies (Lietuvos) paramos objektas, jei prireiktų partnerių pagalbos.

Kitaip tariant, pamaryje esantis ir beveik 400 hektarų užimantis poligonas Lietuvos užpuolimo atveju būtų naudojamas kaip pagrindinis "šliuzas", tiltas išsilaipinti NATO pajėgoms, kurios būtų dislokuotos jūroje. Per poligoną į Lietuvos gilumą pajudėtų ne tik pėstininkai, bet ir karinė technika, tankai.

R.Juknevičienė mano, kad į Kairių poligoną nuolat kėsinasi verslo struktūros. /Oresto Gurevičiaus nuotrauka
R.Juknevičienė mano, kad į Kairių poligoną nuolat kėsinasi verslo struktūros. /Oresto Gurevičiaus nuotrauka

„Klaipėdos rajono savivaldybė šiaurinėse uostamiesčio prieigose planuoja gyvenamųjų namų kvartalą. Jei jis būtų pastatytas, poligonas negalėtų atlikti svarbiausių funkcijų. Kariuomenei čia atvykti reikia su sunkiąja technika, būsimi išasfaltuoti keliai to neatlaikytų. Mokymai vyksta naktimis, riboto matomumo sąlygomis, kai šaudoma, yra daug garso, o tai, žinoma, neišvengiamai sukeltų būsimų gyventojų pasipiktinimą. Negalint Kairių poligono atimti tiesiai, bandoma tai padaryti aplinkiniu keliu”, - įsitikinusi R.Juknevičienė.

LŽ ji sakė ketinanti šį klausimą kelti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete bei kreiptis į Vyriausybę, kad ši skubiai reaguotų.

„Gyvenamųjų namų kvartalo statybos, naujakurių noras gyventi ramiai užprogramuotų ilgalaikį konfliktą su kariškiais. Poligone pratybos vyksta ne kartą per pusmetį, o nuolat, ten kiekvieną savaitę aidi ginklų garsai, važinėja karinė technika. Leisti statyti privačius namus tokioje vietoje būtų klaida. Tačiau mes žinome, kad į teritoriją, kurioje yra poligonas, kaip labai patrauklią, esančią ant Kuršių marių kranto, nuolat kėsinasi verslo struktūros“, - teigė buvusi krašto apsaugos ministrė.

Kairių poligonas yra vienas svarbiausių Lietuvoje, jis kaip tiesioginis koridorius į sausumą iš jūros pusės. /KAM nuotrauka
Kairių poligonas yra vienas svarbiausių Lietuvoje, jis kaip tiesioginis koridorius į sausumą iš jūros pusės. /KAM nuotrauka

Ignoravo ministeriją

Savo ruožtu į tai, kad Klaipėdos rajono taryba pernai sugebėjo patvirtinti gyvenamųjų namų prie poligono detaliojo plano rengimo koncepciją, reagavo Krašto apsaugos ministerija (KAM). Jos vardu praėjusio mėnesio pabaigoje rajono merijai viceministras Ramūnas Usonis išsiuntė ir raštą, kuriame apgailestavo, kad derinant procedūras buvo apeinama KAM.

„UAB „Pamario projektai“ 2008 metais ministerijai pateikė informaciją dėl detaliojo plano rengimo, siekiant pakeisti 15 žemės sklypų, esančių Klaipėdos rajono savivaldybėje, Kairių kaime, naudojimo paskirtį. Atsakydama į minėtus raštus ministerija paprašė, kad iki viešojo svarstymo detalusis planas būtų pateiktas ministerijai peržiūrėti. Šis prašymas nebuvo įvykdytas“, - konstatavo viceministras R.Usonis.

KAM informuoja, kad 2012 metų rudenį Klaipėdos rajono taryba patvirtino karinio poligono kaimynystėje esančių 15 žemės sklypų detaliojo plano koncepciją. Jos esmė - keisti žemės naudojimo paskirtį ir gauti leidimą vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų statyboms.

Ministerijos rašte pažymima, kad pagal teisės aktus be raštiško dalinio vado sutikimo 5 metrų atstumu nuo saugomų krašto apsaugos objektų teritorijų ribos draudžiama bet kokia ūkinė veikla.

KAM taip pat pabrėžia, kad poligone vyksta ne tik kelias savaites trunkančios didžiulio masto tarptautinės, bet ir vietinės karinės pratybos. Per jas yra naudojama karinė technika, šaudoma, vyksta sprogimai, veikiama bet kuriuo paros metu, todėl neįmanoma bus užtikrinti būsimų naujakurių ramybės.

Taip pat atkreipiamas dėmesys į kelius, vedančius ir į poligoną, ir į Kairių kaimelį, kuriame planuojamos statybos. Mat dabar keliais rieda sunkiasvorė karinė technika, kuri turėtų naudotis tais pačiais keliais ir pastačius gyvenamąjį kvartalą. Tad jei pagal reikalavimus bus duoti statybų leidimai ir nutiesti nauji asfaltuoti privažiuojamieji keliai prie gyvenamojo kvartalo, kariškiai neturės kito pasirinkimo, kaip tik naudotis nauju keliu. Jis ilgainiui būtų deformuotas, nes vargu ar verslininkai įrengs militaristinį gelžbetonio kelią, pritaikytą šarvuočiams ir galingiems sunkvežimiams.

J.Olekas patvirtino, kad ramybės naujakuriams tikrai neverta tikėtis, nes poligonas yra intensyviai naudojamas visus metus. /Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka
J.Olekas patvirtino, kad ramybės naujakuriams tikrai neverta tikėtis, nes poligonas yra intensyviai naudojamas visus metus. /Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Kariškiai nesitrauks

LŽ kalbintas krašto apsaugos ministras J.Olekas tikino, jog dėl verslininkų noro statyti naują gyvenamųjų namų kvartalą poligono panosėje neketinama imtis jokių drastiškų veiksmų, susijusių su paties poligono infrastruktūra, zonomis ar naudojimo intensyvumu.

„Tas poligonas - vienas svarbiausių Lietuvoje. Jis nebus nei mažinamas, nei mažiau naudojamas. Gerai, kad apie verslininkų planus pradėta kalbėti dabar, kai dar nėra patvirtintas detalusis planas. Jį bet kuriuo atveju reikės derinti ir su KAM. Turės būti atsižvelgta į visus mūsų reikalavimus. Tačiau rajono taryba jau palaimino koncepciją, tad iš principo gyvenamųjų namų statybų klausimas nebuvo blokuojamas. Čia rajono teisė, o mes paisysime savo interesų“, - teigė jis.

Ministras taip pat patvirtino, kad ramybės naujakuriams tikrai neverta tikėtis, nes poligonas yra intensyviai naudojamas visus metus, o ne tik per tarptautines pratybas, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

„Žinoma, per pratybas yra naudojami imitaciniai sprogmenys ir šoviniai, tačiau garsas yra toks, koks ir turi būti, kad kariai pratintųsi prie jo. Šaudoma ir tikrais koviniais šoviniais, tačiau į specialiai pastatytus taikinius, prieš tai labai griežtai izoliavus teritoriją nuo pašalinių žmonių, ją saugant. Nežinau, ar malonu būtų naktimis girdėti automatų kalenimą, sprogmenų gaudimą. Na, bet negali uždrausti norėti, o įstatymai yra įstatymai“, - svarstė J.Olekas.

Ministras tikino kalbėjęs apie naujų statybų klausimą su Klaipėdos rajono meru Vaclovu Dačkausku. Jis esą tikino viską darysiantis pagal įstatymus, tačiau pripažino, kad noro pasinaudoti tuščia laukyme Kairių kaimelyje iš tiesų esama.

Procedūros nenutrauktos

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas, vyr. architektas Gytis Kasperavičius iš pradžių LŽ tvirtino nežinantis, apie kokią teritoriją kalbama. Tačiau vėliau jis pateikė trumpą ir formalų atsakymą.

“Pagal Klaipėdos rajono bendrąjį planą 15 žemės sklypų, esančių Kairių kaime, kuriems rengiamas detalusis planas, yra numatomoje urbanizuoti teritorijoje. Šių žemės sklypų detaliojo plano koncepcija patvirtinta savivaldybės tarybos sprendimu. Vyksta tolesnės plano rengimo procedūros. Pateikus Nuolatinei statybos komisijai detalųjį planą, bus įvertintos aplinkybės, išdėstytos Krašto apsaugos ministerijos rašte”, - teigė G.Kasperavičius.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Banevičius LŽ aiškino, jog detaliojo plano koncepcijos patvirtinimas esą dar nieko nereiškia.

“Rajono taryba tvirtins arba ne detalųjį planą. Tačiau iki šio veiksmo jį dar turės suderinti daugybė institucijų. Aš, kaip direktorius, negaliu neleisti norėti statyti. Jie kreipėsi, mes norus palaiminome, o ar tie norai realūs ir ar juos pavyks įgyvendinti, parodys laikas. Nes turės būti atsižvelgta ir į KAM reikalavimus, paisoma jų pozicijos”, - dėstė valdininkas.

Tačiau jis neslėpė, kad Kairių poligonas ir aplinkinės vietovės išties jau seniai yra tiek verslininkų, tiek politikų akiratyje dėl visiškai nepanaudoto didžiulio rekreacinio potencialo.

“Taip, ten susisiekimas su Klaipėda yra idealus, vietovė miškinga, teka Vilhelmo kanalas, šalia - Kuršių marios su vaizdu į neriją. Labai patraukli vieta investicijoms. Bet ten nuo seno yra karinis poligonas ir jo juk nepanaikinsi, tad reikia taikytis su esama situacija”, - kalbėjo Č.Banevičius.

Beje, UAB “Pamario projektai”, kuri ir kreipėsi dėl detaliojo plano koncepcijos į rajono tarybą, dabar pasirodė esąs vaiduoklis. Panaikintas ir firmos internetinis puslapis, neveikia nurodyti telefonai, o portale rekvizitai.lt rašoma, kad įmonė bankrutavusi arba išregistruota.

“Nežinau, kaip ten kas. Bet tas išregistravimas nieko nereiškia. Gal restruktūrizavo firmą ir pasivadino kitaip. Dabar dažnai taip būna”, - sakė Č.Banevičius.

Paklaustas, ar nemano, jog gyvenamųjų namų statybos militaristinio ir intensyviai naudojamo objekto pašonėje automatiškai užprogramuoja būsimą ilgalaikį konfliktą tarp naujakurių ir kariškių, valdininkas atsakė teigiamai. Tačiau jis užsiminė, kad verslininkai ir statybininkai visada turi įvairiausių planų, o stabdyti investicijų politikai nedrįstantys.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"