Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Palangos paplūdimiuose nebebus nakties

 
2013 04 24 8:03
Kol kas Palangoje apšviestas tik jūros tiltas.
Kol kas Palangoje apšviestas tik jūros tiltas. www.nbtours.com nuotrauka

Energija trykštantis Palangos meras Šarūnas Vaitkus užsimojo centrinio Palangos paplūdimio 3 km ilgio ruože pastatyti Saulės ir vėjo energija maitinamų žibintų eilę.

Idėja apšviesti šiuo metu naktimis tamsoje skendinčius paplūdimius iki šiol sklandė tik tarp Palangos vadovo bendražygių. Tik vakar iš "Lietuvos žinių" žurnalisto apie ją sužinoję kai kurie kurorto politikai neteko amo ir tvirtino, kad projektas jiems primena Ostapo Benderio postringavimus apie Naujuosius Vasiukus.

Kiek kainuotų paplūdimių apšvietimas, hibridinių modernių žibintų priežiūra, eksploatavimas, kokiomis lėšomis projektas būtų įgyvendinamas, kol kas neaišku.

Įkvėpė Ventspilis

Šiuo metu Palangoje paplūdimiuose naktiniais žibintais yra apšviestas tik tiltas į jūrą, o abipus jo esančius pajūrio pliažus saulei nusileidus apgaubia tamsa. Todėl Palangos meras LŽ tikino jau senokai ieškojęs sprendimų, kaip būtų galima paplūdimius naktimis apšviesti ir padaryti saugesnius, patrauklesnius. "Pavyzdžių toli ieškoti nereikia: žibintais apšviesti Latvijos miesto Ventspilio paplūdimiai. Tačiau ten naudojama elektros energija teka kabeliais, įkastais po žeme, o mums toks variantas netinka. Palangos paplūdimiai sezoniškai yra skalaujami bangų, siaučia audros, todėl kasti smėlį netikslinga. Daug efektyviau, ekonomiškiau ir ekologiškiau būtų įrengti hibridinius saulės ir vėjo energija maitinamus žibintus be požeminių komunikacijų. Tokie jau senokai apšviečia erdves Vokietijoje, Olandijoje, JAV, kitose civilizuotose valstybėse", - LŽ teigė meras.

Jis tikino, kad žibintų reikėtų apie 3 km ruože nuo paplūdimio ties S.Dariaus ir S.Girėno gatve iki gelbėtojų stoties už Rąžės upelio. Įrenginiai būtų statomi ne viduryje paplūdimių, o priekopyje, kur mažiausiai pasiekia jūros bangos. "Merijos specialistams esu pavedęs aiškintis, kiek tokie žibintai kainuotų, kas juos gamina, kokios būtų eksploatavimo išlaidos, atsipirkimo galimybės. Būtų pastatyti ne tik žibintai, bet ir įrengti stacionarūs lauko treniruokliai, modernios tinklinio aikštelės. Gal žibintai stovėtų kas 50, o gal ir kas 100 metrų. Preliminariai vienas toks žibintas gali kainuoti apie 8 tūkst. litų, o galutinė projekto kaina paaiškėtų po viešo konkurso", - tikino Š.Vaitkus. Tad jei būtų įrengta 60 žibintų kas 50 metrų, jie galėtų kainuoti apie 480 tūkst. litų.

Apšviestuose Ventspilio paplūdimiuose elektra teka po žeme, o Palangoje energiją gamintų saulė ir vėjas.
Apšviestuose Ventspilio paplūdimiuose elektra teka po žeme, o Palangoje energiją gamintų saulė ir vėjas.

Sumažintų sezoniškumą

LŽ paklaustas, kokiu tikslu taip netikėtai prireikė apšviesti Palangos paplūdimius, kurie ir neapšviesti populiarūs, Š.Vaitkus akcentavo sezoniškumo problemą. "Kiek Lietuvoje turime šviesių vakarų per metus? Du tris mėnesius. Tačiau rudenį, kai dar gana šilta, o Saulė leidžiasi anksti, taip pat žiemą, pavasarį paplūdimiai irgi gali būti lankomi. Dabar, kai jie skendi visiškoje tamsoje, pliažuose vaikščioti sutemus ir nesmagu, ir nesaugu. Juos apšvietus žmonės tikrai naudotųsi galimybe romantiškai pasivaikščioti vėlai vakare arba naktį. Taip Palangoje būtų sukurtas dar vienas naujas traukos taškas, žmonėms atsirastų dar viena atraktyvi vieta", - teigė meras. Pasak jo, hibridiniai, elektros energija apsirūpinantys žibintai labai padėtų išnaudoti paplūdimių infrastruktūrą.

"Dabar, pavyzdžiui, paplūdimiuose įsikuriančioms kavinėms reikia tiesti elektros kabelius per smėlį, jie šlampa, kartais gadinami poilsiautojų. O žibintuose būtų įtaisyti akumuliatoriai, maitinami saulės ir vėjo energijos, jie būtų naudojami įgarsinimui, lauko kavinių reikmėms. Tad būtų išspręsta daug techninių problemų. Be to, ant žibintų dėl saugumo būtų galima ir vaizdo kameras pakabinti, tai padėtų policijai užtikrinti viešąją tvarką per renginius paplūdimiuose", - žibintų idėjos pliusus vardijo meras. Jo manymu, pliažų apšvietimo idėjai įgyvendinti pinigų būtų galima gauti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, iš kurių finansuojami įvairūs su atsinaujinančia energija susiję projektai.

"O gal bus apsispręsta idėją realizuoti ir iš miesto biudžeto. Norėčiau, kad formuojant kitų metų biudžetą šis projektas būtų įtrauktas į sąmatą ir įgyvendintas jau kitąmet. Nebūkime atsilikę, civilizuotas pasaulis labai plačiai naudoja hibridinius atsinaujinančios energijos žibintus. Tad Palangos pliažai tikrai taptų patrauklesni ir saugesni naktį, gal ir verslininkai norėtų papildomai investuoti pasikeitus aplinkai. Būtų galima ir vakarais organizuoti įvairius masinius renginius, sporto varžybas", - idėją plėtojo Palangos vadovas.

Policija - už šviesą

Mero idėja - ne naujiena Palangos policijos vadovybei. Ji dar prieš metus primygtinai ragino svarstyti galimybę apšviesti paplūdimius. Anot Palangos miesto PK viršininko Alvydo Katkausko, tamsiu paros metu ypač per įvairius ilgiau trunkančius renginius vasarą paplūdimiuose padaugėja smulkių vagysčių, plėšimų. "Tamsoje iš nuo alkoholio apsvaigusių asmenų labai lengva pavogti vertingų daiktų ir likti nepastebėtam. Jei paplūdimiai būtų apšviesti, policijai tikrai būtų lengviau dirbti, žmonės jaustųsi saugesni. Tai būtų labai protingas sprendimas", - LŽ sakė A.Katkauskas. Jo manymu, Palangoje sutemus poilsiautojai ir vietos žmonės mėgsta romantiškai leisti laiką paplūdimiuose.

"Vakarais po darbų norisi pasivaikščioti pajūriu, tačiau tamsoje labai nejauku. Jei išties paplūdimiai būtų apšviesti, žmonėms tai labai patiktų, jie jaustųsi daug saugesni", - teigė pareigūnas.

Kreipėsi į tiekėjus

Tačiau kol kas paplūdimių apšvietimo projektas - tik ore sklandanti idėja, nes jokių konkrečių procedūrų dar neatlikta. Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjo Egidijaus Balsio, gautas mero pavedimas pasidomėti, kas galėtų įrengti hibridinius žibintus, kiek tai kainuotų ir kt. "Jau domėjausi bendrovėmis, veikiančiomis kaip tarpininkės tarp tokių žibintų gamintojų ir pirkėjų. Tačiau iš jų atsakymų negauta. Būtų skelbiamas viešas konkursas, be to, rengsime projektą, atliksime tyrimą,

kokio galingumo žibintai reikalingi: kiek saulės, vėjo energijos jie galėtų panaudoti ir pan. Taip pat reikės apskaičiuoti, kiek saulėtų, kiek vėjuotų dienų vidutiniškai būna Palangos pajūryje. Tačiau visa tai padaroma, o idėja, mano manymu, labai gera ir sveikintina", - LŽ sakė valdininkas.

Anot Palangos mero Š.Vaitkaus, žibintus prižiūrėti greičiausiai būtų pavesta savivaldybės UAB Palangos komunaliniam ūkiui. Šios bendrovės vadovas Konstantinas Skierus LŽ taip pat sakė žinantis apie kurorto mero planus apšviesti paplūdimius.

"Tai nesudėtinga. Be to, paplūdimių apšvietimo galimybė yra numatyta ir pliažų tvarkymo schemoje. Mūsų darbuotojai žinių apie saulės baterijų eksploatavimą įgytų iš kelininkų, kurie jau naudoja saulės baterijomis maitinamus greičio matuoklius. Mums tereikėtų įsigyti keltuvą, kuris galėtų važiuoti smėliu, mediniais kopų takais, nes reikėtų žibintus taisyti. Tokia mašina kainuotų apie 30 tūkst. litų", - LŽ aiškino K.Skierus. Jis taip pat itin palankiai vertino Š.Vaitkaus iniciatyvą ir tvirtino, kad apšviesti paplūdimiai pritrauks daugiau žmonių, o ir pailgins vasaros sezoną.

Tokie ar panašūs hibridiniai žibintai naudojami kitose šalyse.
Tokie ar panašūs hibridiniai žibintai naudojami kitose šalyse.

Monkės biznis?

Vis dėlto idėja apšviesti 3 km paplūdimių ruožą kai kuriems Palangos politikams kol kas atrodo kaip balandžio 1-osios pokštas, o patikinus, kad ketinimai rimti, sulaukta ir kritikos. Pasak Palangos miesto tarybos opozicijai atstovaujančio Dano Palucko, išleisti šimtus tūkstančių litų ar net visą milijoną pliažams apšviesti yra visiška nesąmonė. "Tai prioritetas? Leisti mokesčių mokėtojų pinigus dėl galimybės vasarą sutemus pasivaikščioti paplūdimiais? Atleiskite, bet man tai primena Naujųjų Vasiukų projektą arba siūlymą ravėti šieną... Pirmiausia, paplūdimių apšvietimas nesukurs jokios pridėtinės vertės, jokių naujų darbo vietų ar galimybių verslui. Juk pliažų kavinių savininkams dabar labai ribojama veikla, negalima leisti muzikos vakarais, tai ką išspręstų tas apšvietimas?" - klausė D.Paluckas. Tai, kad apšviesti paplūdimiai sumažintų sezoniškumo kurorte problemą, D.Paluckas pavadino nevykusiu pretekstu prastumti projektą.

Jo manymu, Palangos iždo pinigus būtų tikslingiau naudoti ten, kur jų esą verkiant reikia jau dabar. "Keliai duobėti, viešųjų tualetų trūksta, paplūdimiuose nėra dušų, infrastruktūros. Ir naujų, erdvių automobilių stovėjimo aikštelių mirtinai reikia Palangoje, kuri vasarą dūsta nuo mašinų antplūdžio. Europines lėšas vietoj žibintų geriau panaudoti darželiams, mokykloms modernizuoti. Jose juk taip pat galima įrengti saulės kolektorius. Nesuprantu idėjų apšviesti paplūdimius, kai Palangos biudžete - skylės, milijoninės skolos?" - negalėjo patikėti politikas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"