Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Padėka už paramą: Tautos fondui įteiktas garbingas apdovanojimas

 
2015 08 10 14:33
Tautos fondo pirmininkas Marius Griškonis (kairėje), valdybospirmininkė Laima Šileikytė-Hood ir Lietuvos ambasadorius JAVŽygimantas Pavilionis.
Tautos fondo pirmininkas Marius Griškonis (kairėje), valdybospirmininkė Laima Šileikytė-Hood ir Lietuvos ambasadorius JAVŽygimantas Pavilionis. Organizatorių nuotraukos

Tautos fondą kūrė ir kuria užsienio lietuviai, besirūpindami Lietuva ir jos ateitimi. Už tokią veiklą organizacija buvo apdovanota ir pakviesta toliau siekti užsibrėžtų tikslų.

2015 metų liepos 13 dieną Niujorke, Susivienijimo lietuvių Amerikoje patalpose, kur dabar veikia Tautos fondo raštinė, Lietuvos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis įteikė LR Užsienių reikalų ministerijos „Diplomatijos žvaigždės“ apdovanojimą Tautos fondo tarybos pirmininkui Mariui Griškoniui ir valdybos pirmininkei Laimai Šileikytei-Hood sakydamas: „Tai vienintelis lietuvių Fondas Amerikoje, kuris daugiausia dėmesio skiria ne tik pačiai lietuvybei, bet ir Lietuvai. Esame dėkingi Tautos fondui, kad tęsdamas garbingas VLIK“o tradicijas, palaikė tas vertybes, kurios šiandien Lietuvoje yra puolamos iš Rytų ir Vakarų.“ Jis dėkojo Tautos fondui už jų nuolatinę paramą Lietuvos mokykloms ir jaunimui ir ragino nepailsti vykdant savo užsibrėžtus tikslus. Jis pabrėžė, kad ta parama Lietuvai labai reikalinga dabar ir dar bus labai reikalinga ateityje.

Apdovanotieji nuoširdžiai dėkoja LR Užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui už įvertinimą Tautos fondo darbų, linki jam ir į Lietuvą grįžtančiam ambasadoriui Ž. Pavilioniui našaus ir sėkmingo darbo Lietuvos labui. Šis apdovanojimas priklauso visiems, gyviems ir mirusiems, kurie kūrė, vadovavo, dirbo ir aukojo Tautos fondui.

Tautos fondo nariai gavo apdovanojimą.
Tautos fondo nariai gavo apdovanojimą.

Šiek tiek apie Tautos fondą

Vokiečių okupacijos organams 1941 metų rugpjūčio 15 dieną suspendavus laikinąją Lietuvos vyriausybę, įvairių politinių grupių atstovų buvo įsteigtas Vyriausias lietuvių komitetas, kuris savo darbui remti sudarė finansų komitetą. 1943 metų lapkričio 25 dieną pradėjus veikti Vyriausiam lietuvių išlaisvinimo komitetui (VLIK'ui), šis komitetas perėjo VLIK'o žinion ir buvo pavadintas Tautos fondu. Karui pasibaigus Tautos fondas atsidūrė Vokietijoje, kur VLIK'as tęsė savo veiklą, o Tautos fondas ieškojo lėšų.

1955 metai VLIK'as ir Tautos fondas persikėlė į JAV ir įsikūrė Niujorke. Tautos fondą parėmė Lietuvių bendruomenė, Amerikos lietuvių taryba ir individualiai – lietuviai patriotai. Tačiau tų lėšų greitai neužteko ir reikėjo sudaryti rimtą aukų rinkimo planą. Tautos fondo valdybos sumaniu pirmininku buvo prel. Jonas Balkūnas.

Fondo remiamų darbų veiksmingumą patvirtino patys Maskvos statytiniai Vilniuje. Knygoje „Ideologinės srovės išeivijoje“ (Vilnius, „Mintis“ 1979) skaitome: „ VLIK'o iniciatyva pradėta leisti vadinamos „Laisvosios ELTOS“ biuleteniai vokiečių, italų, anglų, ispanų kalbomis; jų tikslas platinti pasaulio šalyse šmeižikišką informaciją apie Tarybų Sąjungą (p. 61). Vatikano, Romos, Madrido, „Amerikos Balso“, „Laisvės“ ir kitų radijo stočių programose netrūksta klerikalinio antikomunizmo mitų… Klerikalai klaidina pasaulio viešąją nuomonę, dezinformuoja kapitalistinių bei besivystančių šalių gyventojus.“ Tokie atsiliepimai paskatino užsienio lietuvius dar dosniau aukoti Tauos fondui.

1973 metais Tautos fondas (Lithuanian National Foundation, Inc.) buvo inkorporuotas JAV kaip pelno nesiekianti organizacija, kuri įgalino Tautos fondo aukotojus savo aukas nurašyti nuo valstybinių mokesčių. Buvo sudarytos atstovybės JAV, Kanadoje, Anglijoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, kurios rūpinosi aukų rinkimu. VLIK'o informacijos biuras, ELTA-os leidimas penkiomis kalbomis, įvairių knygų leidimo finansavimas, radijo programų transliavimas kainavo tarp 20,000.00 ir 30,000.00 dolerių per mėnesį. Kopenhagoje suruoštas Sovietų Sąjungos teismas bei sąskrydžiai Kopenhagoje, Helsinkyje bei Stokholme plačiai nuskambėjo Europoje ir sukėlė Maskvos piktą reakciją.

Po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo 1991 metais pasibaigė VLIK'o darbas, bet užsienio lietuvių sukauptas Tautos fondas, jau nepriklausomas nuo VLIK'o, tęsė savo darbą. Irstanti sovietinė imperija paliko 50 metų nelaisvės antspaudą – giliai įsisunkusią medžiaginę ir dvasinę taršą. 1993 metų gegužės 5 dieną įvykusiame Tautos fondo metiniame susirinkime buvo užsibrėžti uždaviniai: remti pastangas Lietuvoje įtvirtinti demokratinę santvarką, ypač tokius projektus, kurie padėtų Lietuvos jaunimui pasiruošti dirbti Lietuvai bei skatintų jaunimo tautinį sąmoningumą. Tautos fondo tarybos pirmininku buvo išrinktas ilgametis valdybos pirmininkas Juozas Giedraitis, o valdybos pirmininku – Aleksandras Vakselis.

Greitu laiku be kita ko Tautos fondas paskyrė po 100,000 dolerių Tarptautinių santykių institutui Vilniaus universitete, Lietuvos ambasadai Vašingtone ir Lietuvos Misijai prie Jungtinių Tautų įsteigti. Tautos fondas skyrė stipendijas, rėmė aukštesniųjų mokyklų jaunuosius dėstytojus, A.P.P.L.E. mokytojų kursus Lietuvoje, vykdė „Gyvosios istorijos“ projektą (nufilmuota virš 300 tremtinių, politinių kalinių ir partizanų liudijimai). Ruošė ir rėmė moksleivių ir studentų rašinių konkursus patriotinėmis temomis, kurie sulaukė įdomių ir įžvalgių referatų, aukštai įvertintų specialių komisijų. Jau daug metų buvo leidžiamas „Tėviškės šviesos“ priedas prie „Valstiečių laikraščio“, o dabar „Tėviškės aušra“ prie „Vorutos“ laikraščio, skirtas ir siuntinėjamas Lietuvos mokykloms. Šis priedas sudaro forumą mokytojams ir mokiniams pasisakyti rūpimomis švietimo temomis ir skatina tautišką auklėjimą ir sąmoningumą.

Ypatingą dėmesį Tautos fondas skyrė ir skiria Rytų Lietuvos lietuviškoms mokykloms, kurios veikia itin sunkiomis sąlygomis. Specialus vajus Lavoriškių mokyklos statybai paremti sulaukė plačios lietuvių visuomenės paramos. Ši mokykla augo ir didėjo ir 2014 metais buvo atidarytas naujas mokyklos priestatas.

Pasisekimo susilaukė ir Lietuvos mokyklų įdukrinimas, sumaniai vykdytas dr. Nijolė Bražėnaitės-Paronetto, kuris sudaro Tautos Fondo aukotojams progą paremti savo pasirinktas mokyklas Lietuvoje. Jau keletas metų vykdomas „Kuprinių projektas“, kurio dėka visų Rytų Lietuvos lietuviškų mokyklų pirmokai aprūpinami kuprinėmis, pripildytomis mokslo reikmenimis.

Dr. Rožės Šomkaitės vedamas „Knygos Lietuvai“ projektas praturtino Lietuvos mokyklų bibliotekas, nuskurdintas sovietinio režimo laikais, reikalingomis knygomis Lietuvos istorijos, tautinio ir moralinio auklėjimo temomis, bei grožine literatūra.

Čia tik dalinė įžvalga į Tautos fondo atliktus darbus. Kas įgalino tą milžinišką įnašą Lietuvos kovai už nepriklausomybę ir laisvos Lietuvos keliui į demokratinį mąstymą?

Didelis ačiū priklauso Tautos fondo tarybos pirmininkams: Jurgiui Valaičiui, Jurgiui Bobeliui, Juozui Giedraičiui, Jonui Vilgaliui, Algiui Vedeckui, dr. Giedrei Kumpikas, Gintautui Žemaitaičiui. Dabar šias pareigas eis naujai išrinktas Tautos fondo tarybos pirmininkas Marius Griškonis. Tautos fondo darbus administravo valdybos pirmininkai: prel. Jonas Balkūnas, Juozas Giedraitis, Algis Sperauskas, Aleksandras Vakselis, Jonas Vilgalys, Algis Vedeckas, dr. Giedė Kumpikas ir dabartinė valdybos pirmininkė Laima Šileikytė-Hood. Nepamirštami Tautos fondo atstovybių pirmininkai, jų valdybos ir padėjėjai nepailstamai dirbo surinkti lėšas Tautos fondo tikslams. Apie jų ryžtą ir darbus galima rašyti knygas.

Tačiau viskas būtų neįmanoma be lietuvių visuomenės paramos. Pradedant J. Giedraičio vadinamais „našlės skatikais“, einant prie stambių ir kuklių palikimų, sudarytų specialių fondų, mylimų asmenų įamžinimo ir bendrų aukų, Tautos fondą kūrė ir kuria užsienio lietuviai, besirūpindami Lietuva ir jos ateitimi. Jiems priklauso didžiausia padėka.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"