Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Padėka sovietiniam ministrui patiko ne visiems

 
2015 09 12 6:00
Memorialinė lenta, skirta Lietuvos SSR žemės ūkio ministrui Medardui Grigaliūnui, pritvirtinta prie bajoro Igno Karpio iniciatyva įkurtos Joniškėlio žemės ūkio mokyklos sienos.
Memorialinė lenta, skirta Lietuvos SSR žemės ūkio ministrui Medardui Grigaliūnui, pritvirtinta prie bajoro Igno Karpio iniciatyva įkurtos Joniškėlio žemės ūkio mokyklos sienos. Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio mokyklos nuotrauka

Pasvalio rajone ant Joniškėlio žemės ūkio mokyklos sienos atidengta memorialinė lenta, skirta sovietiniam žemės ūkio ministrui Medardui Grigaliūnui, sukėlė diskusijų, ar derėjo taip pagerbti žmogų, puoselėjusį kolūkinę žemės ūkio sistemą.

Atminimo lenta ilgamečiam Lietuvos SSR žemės ūkio ministrui M. Grigaliūnui ant Igno Karpio žemės ūkio mokyklos sienos iškilmingai atidengta rugpjūčio 18 dieną. Šios iniciatyvos autoriai taip norėjo pagerbti žmogų, puoselėjusį Lietuvos žemės ūkį, ir paskatinti jo pavyzdžiu sekti mūsų šalies jaunimą, ypač tą, kuria pasirinko žemdirbio specialybę.

Tačiau atsirado ir abejojančiųjų tokios pagarbos rodymu.

Jaukia protus

Vienas jų - „Lietuvos žinių“ skaitytojas, vadovaujantis vienai Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) pavaldžių įstaigų. Norėdamas išvengti perdėto savo kolegų dėmesio, aukštas valdininkas paprašė neskelbti jo pavardės. Šio vyro įsitikinimu, išsivadavę iš okupacinės sistemos ir panaikinę jai tarnavusius, mums visiškai svetimus darinius - kolūkius, neturėtume garbinti šios sistemos veikėjų.

„Kolūkiai buvo sukurti išvežus tikruosius žemės savininkus į Sibiro tolius arba palikus skursti Lietuvoje. Iš tikrųjų savininkų atimta žemė visiškai nebuvo tausojama, ją tiesiog prievartavo siekiant geresnio derliaus“, - tvirtino LŽ skaitytojas.

Pašnekovas pažymėjo, kad sovietinis žemės ūkis buvo plėtojamas ne išmone, o gudrumu, vežiojant kyšius ar kitaip įsiteikiant Maskvos funkcionieriams. Jo teigimu, kolūkiečiai buvo tapę per darbus šviesios dienos nematančiais žmonėmis, kuriuos pati sistema vertė vogti, kad galėtų pragyventi.

„Todėl tikrai nemanau, kad ministrui, uoliai tarnavusiam tokiai sistemai ir ją puoselėjusiam, reikėtų pagarbos ženklo - memorialinės lentos", - kalbėjo jis. Pašnekovo manymu, panašiomis iniciatyvomis tik jaukiami jaunuolių protai. Jie esą ims nebesusigaudyti, kas yra tikrosios vertybės.

Vertas žmogus

Memorialinė lenta M. Grigaliūnui atidengta Žemės ūkio ministrų klubo, Žemės ūkio senjorų klubo ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) iniciatyva. LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis LŽ tikino, jog tai padaryta privačiomis minėtų organizacijų ir jo vadovaujamos asociacijos narių lėšomis.

„Pirmiausia kaip M. Grigaliūno nuopelną vertinu tai, kad Lietuvos žemės ūkis buvo tvarkomas geriausiai visoje tuometėje Sovietų Sąjungoje. Numelioravus laukus derėjo sodai, augo javai ir vešėjo daržovės“, - aiškino J. Sviderskis. Anot jo, M. Grigaliūno pastangomis į Lietuvos žemės ūkį iš SSRS biudžeto "perpumpuotas“ ne vienas milijardas tuomečių rublių.

„Rusą nupirkti buvo nesunku. Tai padaryta į Maskvą nuvežus ne vieną rūkytą paršelį, o į Lietuvą parsigabenus daug trąšų ar žemės ūkio technikos“, - prisiminė praeitį J. Sviderskis. Jis pabrėžė, jog M. Grigaliūnas daug prisidėjo prie to, kad Lietuvos kaimuose buvo pastatyta mokyklų, kultūros rūmų, erdvių gyvenamųjų namų šiferio stogais, išasfaltuotos gatvės. „O kiek poilsio namų žemdirbiams pastatyta! Juose dviejų savaičių poilsis tekainavo septynis rublius“, - dėstė LŽŪBA vadovas.

Jis pridūrė, kad ministras M. Grigaliūnas buvo išsirūpinęs net aukso kolūkiečių dantims protezuoti. „Manau, tiek padaręs žmogus tikrai vertas atminimo lentos“, - reziumavo J. Sviderskis.

Garbė mokyklai

Atminimo lentos atidengimo ceremonijoje dalyvavusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė įsitikinusi, kad ministras M. Grigaliūnas vertas pagarbos kaip žmogus, sugebėjęs gerai tvarkyti sovietinį žemės ūkį ir mokėjęs tinkamai panaudoti respublikai skiriamus materialinius bei finansinius išteklius.

„Kritikuoti jį ir jo veiklą gali tik tie, kurie nepažinojo ano meto sistemos. O dirbti tuomet buvo daug sunkiau nei mums dabar", - sakė ministrė. V. Baltraitienė dėkojo įstaigai, noriai sutikusiai, kad memorialinė lenta būtų atidengta ant jos sienos.

Joniškėlio I. Karpio žemės ūkio mokyklos direktoriaus pareigas laikinai einanti Jūratė Jovaišienė prisipažino, jog šiuo faktu labai didžiuojasi. Vadovės žodžiais, mokykla tokios garbės nusipelnė todėl, kad M. Grigaliūnas buvo jos absolventas, šią įstaigą baigęs su pagyrimu.

Pasidomėjus, kaip šiandienos mokiniams mokykla pristato sovietinio laikotarpio žemdirbystę, J. Jovaišienė teigė, jog jaunuoliai mokomi technologijos dalykų, o į visuomenės formaciją pernelyg nesigilinama ir ji nevertinama.

Už pažangą

Verslininkas ir politikas, pagal specialybę - agronomas Ramūnas Karbauskis mano, kad visiškai teisinga buvo Joniškėlyje įamžinti konkretų žmogų, davusį Lietuvos žemės ūkiui daug naudos. „Palyginti su tuo, koks Lietuvos žemės ūkis buvo pokariu, ir koks jis tapo per visą sovietmetį, matyti neabejotina pažanga", - LŽ tvirtino R. Karbauskis.

Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas taip pat pritarė sumanymui atidengti M. Grigaliūnui skirtą memorialinę lentą. Ji esanti tarsi visų žemdirbių triūso įvertinimas, o drauge ir jų padėka gerai žemės ūkį tvarkiusiam ministrui.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"