Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Ortopediniai batai brukami sveikiems vaikams

 
2016 04 07 6:00
Reuters/Scanpix nuotrauka

Tėvų raginimai tramdyti galbūt nesąžiningus ortopedus, vaikų lopšeliuose-darželiuose vertinančius ikimokyklinukų kojyčių būklę, yra pasiekę ne vieną – valstybės ar savivaldos – instituciją. Tačiau valdininkai į juos kol kas nereaguoja, tik... atseikėja valstybės lėšų, gydytojų teigimu, už sveikų vaikų luošinimą.

Kol Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir Valstybinės ligonių kasos (VLK) valdininkai yra užsiėmę kitais reikalais, ortopediniais batais prekiaujančios įmonės atstovai teigia vykdantys vaikų profilaktinio pėdų tikrinimo programą „Kad pėdutės būtų sveikos“. Jie lankosi Kauno vaikų lopšeliuose-darželiuose, apžiūri vaikų kojytes ir maždaug kas trečiam mažyliui nustato pėdų pakitimų, kuriuos esą taisyti galima ortopedinėmis priemonėmis arba batais. Pabrėžiama, kad jų kainą kompensuos VLK.

Tačiau Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos gydytojai ortopedai tokią iniciatyvą vadina sveikų vaikų luošinimu. Jiems dažnai tenka paneigti vaikų darželiuose apsilankiusių specialistų rekomendacijas. Tačiau tik tais atvejais, kai tėvai ryžtasi į juos kreiptis dėl nerimą keliančios diagnozės.

Diagnozė šokiravo

Istorijos apie vaikams skiriamus ortopedinius batus LŽ pasiekė jau prieš pusmetį. Per tą laiką apie tai LŽ jau papasakojo dešimtys Kauno tėvų (pavardės redakcijai žinomos), leidžiančių savo atžalas į vaikų lopšelius-darželius. Visos istorijos panašios: ikimokyklinio ugdymo įstaigoje išgirsta „diagnozė“, kad vaikams esą nustatyta plokščiapėdystė arba šleivapėdystė, tad šie turi avėti ortopedinius batus. Išgąsdinti tokios diagnozės kai kurie tėvai kreipėsi į ortopedus traumatologus. Tačiau tai, kas buvo diagnozuota ikimokyklinėje įstaigoje apsilankiusių specialistų, daugeliu atvejų nepasitvirtino.

Pasipiktinęs batų pardavėjų savivale ne vienas tėvas pasakojo skambinęs ir į Kauno miesto savivaldybę, ir į SAM. Šiai ministerijai buvo išsiųstas ir ne vienas raštas, tačiau į tėvų skundus, kaip teigiama, niekas nereagavo. „Tėvų, supratusių, kad jų vaikai iš tiesų yra sveiki, buvo galbūt dešimtys. O kiek jų paprasčiausiai patikėjo diagnoze? Kiek jų visai nesigilino į situaciją?“ – svarstė tėvai.

Pasakodami apie ortopedinių batų dalybas Kauno vaikų lopšeliuose-darželiuose, vieni tėvai teigė atsimenantys, kad tai jau vyko ir prieš dešimtmetį, o kiti tvirtino tai patyrę prieš šešerius metus. Net tie kauniečiai, kurių atžaloms nebuvo nustatyta nei plokščiapadystė, nei šleivapadystė, prisimena atvejus, kai kitų mažylių gimdytojai ant savo vaikų spintelių rasdavo nemokamus ortopedinius batus.

Gydytojui Emiliui Čekanauskui tenka konsultuoti tėvelius su vaikais, kuriems ortopedinė avalynė buvo skirta be reikalo.LŽ archyvo nuotrauka
Gydytojui Emiliui Čekanauskui tenka konsultuoti tėvelius su vaikais, kuriems ortopedinė avalynė buvo skirta be reikalo.LŽ archyvo nuotrauka

Patogi paslauga

Darželinukus specialia avalyne aprūpina dvi organizacijos – Nacionalinė medikų asociacija ir Nacionalinis ortopedijos centras. Asociacijos direktorius – Dalius Ramančionis, o ortopedijos centrui vadovauja Aušra Skėberė. Įdomus sutapimas – abi organizacijos nurodo tą patį kontaktinį mobiliojo telefono numerį. Beje, juo paskambinus atsiliepia D. Ramančionis.

LŽ šaltinių teigimu, sistema veikia taip: darželyje ant vaikų drabužių spintelių paliekamas raštas, kuriame nurodoma, kad dvi minėtos įstaigos organizuoja 4–7 metų vaikų profilaktinio pėdų tikrinimo programą „Kad pėdutės būtų sveikos“. Tvirtinama, kad gydytojai specialistai profilaktiškai tikrins vaikų pėdas dėl plokščiapėdystės, šleivapėdystės, kitų pėdos deformacijų ir pagal nustatytus pakitimus pateiks rekomendacijas dėl tolesnės stebėsenos ar gydymo. Skelbime rašoma, kad tėvams pageidaujant ir esant medicininėms indikacijoms bus galima užsakyti iš VLK kompensuojamas ortopedijos technines priemones.

Prie skelbimo pridėtame lape kviečiami registruotis tėvai, sutinkantys, kad Nacionalinio ortopedijos centro gydytojas ortopedas traumatologas atliktų jų vaikų medicininį patikrinimą dėl pėdų patologijos. Taip tėvai, dėdami savo parašą, iškart sutinka ir su tuo, kad mažyliui prireikus būtų užsakytos ir VLK kompesuojamos priemonės, už kurias nereikės primokėti, arba priemoka nebus didesnė kaip 5 eurai.

„Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo tobula. Gydytojai patys atvažiuoja į darželį, apžiūri vaikus, užsako reikiamus batelius, juos atveža ir palieka ant spintelės. Nereikia nei laiko gaišti, nei kitokių rūpesčių nėra... Patogu, todėl daugelis tėvų į tikrąją padėtį per daug ir nesigilina“, – LŽ pasakojo penkiametės mama (pavardė redakcijai žinoma). Kaunietė irgi buvo iš tų tėvų, kurie norėjo, kad dukrai būtų atliktas profilaktinis pėdų tikrinimas. Moteris pasirašė dokumentą ir tai paprasčiausiai pamiršo.

Luošina sveikus vaikus

Tėvai prisimena atvejus, kai kitų mažylių gimdytojai ant savo vaikų spintelių rasdavo nemokamus ortopedinius batus.
Tėvai prisimena atvejus, kai kitų mažylių gimdytojai ant savo vaikų spintelių rasdavo nemokamus ortopedinius batus.

Tačiau jau po kelių savaičių kaunietei tai buvo priminta. Darželio grupės spintelėje, kurioje laikomi jos vaiko drabužiai, moteris rado dokumentą. Jame nurodyta, kad dukrai nustatyta įgimta plokščiapėdystė. Penkiametei rekomenduojama užsakyti specialią ortopedinę avalynę, kurios gamybą kompensuoja VLK. Priemoka – tik penki eurai.

Kaunietė sakė negalėjusi patikėti diagnoze. Ji ėmė išsamiau domėtis darželiuose vykstančiais profilaktiniais pėdų tikrinimais, bet į daugelį jai kilusių klausimų atsakymų taip ir nesužinojo. Pavyzdžiui, kodėl vaikai specialistų apžiūrimi ugdymo įstaigoje, kurioje nėra sąlygų atlikti tyrimus, nes vaikų darželis neturi licencijos teikti gydytojo ortopedo traumatologo konsultacijų? Kodėl apžiūrint vaiką nedalyvauja tėvai? Kodėl apie projektą „Kad pėdutės būtų sveikos“ nėra informacijos viešojoje erdvėje? Kodėl, paklaustos apie vaikų privatumą, darželio vadovės nieko negalėjo pasakyti?

Ikimokyklinukės mama užsiregistravo į konsultaciją pas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos Vaikų chirurgijos klinikos Ortopedijos traumatologijos sektoriaus vadovą Emilį Čekanauską. Apžiūrėjęs vaiką gydytojas plokščiapėdystės diagnozės nepatvirtino. Ortopedinių batų pritaikymą sveikiems vaikams E. Čekanauskas be išlygų vadino jų luošinimu. „Profilaktinei ir individualiai ortopedinei avalynei taikomi skirtingi reikalavimai. Ortopedinė avalynė turi būti skiriama tik rimtų sveikatos sutrikimų turintiems vaikams. Tačiau dabar valstybės lėšos išnaudojamos sveikiems vaikams luošinti, o neįgalieji negauna individualių batų, nors jiems tokia avalynė būtina“, – kalbėdamas su LŽ pabrėžė E. Čekanauskas. Gydytojas patvirtino, kad anksčiau jam masiškai tekdavo konsultuoti tėvelius su vaikais, kuriems ortopedinė avalynė buvo skirta be reikalo. Pastaraisiais metais tokie atvejai kiek retesni, bet jų vis dar yra tikrai ne viena dešimtis.

Tiesiai neatsako

Vaikų pėdų profilaktinį tikrinimą darželiuose organizuojantis D. Ramančionis, paklaustas, kas sieja Nacionalinę medikų asociaciją ir Nacionalinį ortopedijos centrą, tiesiai neatsakė. Paklaustas apie programą „Kad pėdutės būtų sveikos“, D. Ramančionis LŽ sakė, kad tai – Europos Sąjungos remiamas projektas, apie kurį žinoma ir SAM, ir VLK, ir kitoms jį remiančioms valstybės institucijoms. Nacionalinės medikų asociacijos vadovas tvirtino, kad visa informacija apie iniciatyvą paskelbta viešai, ji prieinama kiekvienam, tačiau kur konkrečiai ieškoti duomenų, D. Ramančionis nenurodė.

LŽ primena, kad Nacionalinis ortopedijos centras (jo nurodytu telefonu atsiliepia D. Ramančionis) yra vienas iš trijų gamintojų, kurių veiklą VLK iš dalies apribojo po 2015-aisiais įvykusio skandalo. Tuomet ekspertai nustatė, kad neįgaliesiems vietoj individualios pateikiama masinės gamybos avalynė, bet iš valstybės kišenės mokama kaip už individualią.

SAM ir VLK neturi žinių

Apie projektą „Kad pėdutės būtų sveikos“, jokios informacijos LŽ nepavyko gauti nei iš SAM, nei iš VLK. „Mes neturime jokių žinių“, – teigė SAM Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Giedrė Maksimaitytė.

VLK pateikė panašų atsakymą, tačiau patikslino, kad pernai iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto kompensuotos ortopedinės avalynės vaikams (6789 vnt.) vertė – maždaug 223,2 tūkst. eurų.

Abiejų institucijų valdininkai patvirtino, kad vaikų pėdų profilaktiniu tikrinimu darželiuose nesidomima. Duomenų apie projektą „Kad pėdutės būtų sveikos“ LŽ nepavyko rasti ir tinklalapyje esparama.lt, kuriame privalo būti skelbiami visi ES remiami projektai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"