Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Nesinaudoja net ir nemokamomis paslaugomis

 

Jau kuris laikas Jonalaukio kaime (Jonavos r.) veikia bendrovės „Kauno švara“ eksploatuojama stambių gabaritų ir pavojingų atliekų priėmimo aikštelė ir perkrovimo stotis, priklausanti Kauno regiono atliekų tvarkymo centrui. čia galima atgabenti ne tik stambiuosius daiktus, kitas atmatas, bet ir senas padangas, kurių yra vos ne kiekvieno vairuotojo garaže. Deja, reali situacija rodo, kad jonaviečiai nereikalingais daiktais dažniausiai atsikrato mieste įrengtose komunalinių atliekų surinkimo aikštelėse.

Nereikalingi daiktai mėtomi pakelėse

Jonavoje yra daug buitinių atliekų aikštelių, kuriose pastatyti bendrieji pilkos spalvos konteineriai ir ryškiaspalviai kupolai stiklui, plastmasei bei popieriui. Gyventojai pamažu priprato rūšiuoti išmetamus daiktus.

Tačiau buitinių atliekų surinkimo aikštelėse neretai „išauga“ krūvos statybinio laužo, langų stiklų, sofų, fotelių bei nebenaudotų padangų. Pastarųjų ypač padaugėja prasidėjus vasarinių padangų keitimo į žiemines sezonu. Nors padangas pasikeisti vairuotojai turėjo iki lapkričio 10 dienos, bet šių nebenaudojamų atliekų problema išlieka ir toliau - jos mėtomos pakelėse, miškų aikštelėse, kitur. Atokiau miesto atsikratoma ir kitomis atliekomis, kurios sandėliukuose ar rūsiuose užima vietą. Važiuodami miškų keliukais, galime pamatyti ištisus nedideliais sąvartynais paverstus plotus.

Kodėl žmonės taip elgiasi, kodėl viso to šlamšto negabena į Jonalaukio kaime esantį atliekų priėmimo punktą, galima tik spėlioti. Toks kai kurių piliečių elgesys verčia dar kartą pasvarstyti baudų klausimą už aplinkos teršimą. 

Teršėjus nustatyti nelengva

Jonavos miesto seniūnas Valerijus Krugliakovas sako, kad nustatyti teršėją nėra taip paprasta. Net ir nusikaltimo vietoje užkluptas asmuo kartais sugeba pabėgti iš „įvykio vietos“. 

„Su bendrovės „Jonavos paslaugos“ direktoriumi Gintautu Kaiša dažnai apvažiuojame miesto aikšteles, apžiūrime, kokia čia situacija. Esame tiesiog vietoje užtikę asmenis, kurie mėtė automobilių dalis prie konteinerių. Ir ką manote? Skubiai stengiausi iškviesti aplinkosaugininkus. Bet tas pilietis pasirodė esąs ne iš kelmo spirtas. įsimetė į priekabą atgabentas atliekas ir, nepaisydamas to, kad aš stovėjau tiesiog prieš jo automobilį, sėdo į mašiną ir nuvairavo vos nekliudydamas manęs“, - prisimena seniūnas.

V.Krugliakovas papasakoja ir dar vieną atvejį. šit Lietavos gatvėje įrengtoje buitinių atliekų aikštelėje kartu su G.Kaiša pamatė kalną kartoninių dėžių. „Nustebome, iš kur gali atsirasti tokia jų daugybė? Tad pradėjome ieškoti toje krūvoje kokio nors ženklo, kuris padėtų išsiaiškinti šių daiktų savininką. Mums pasisekė - radome čekių. Pagal juos nustatėme parduotuvę, atsikračiusią dėžėmis vidury miesto. Apie tai pranešėme Jonavos aplinkosaugos srities pareigūnams, o šie surašė protokolą ir nubaudė teršėjus“, - dėsto pašnekovas.

Baudos turėtų drausminti

Ignas Stundys, Jonavos miesto seniūnijos vyr. specialistas, prisipažįsta, kad jam labai nemalonu matyti prišiukšlintas teritorijas. Nesvarbu, kur tai būtų - atliekų surinkimo aikštelėje ar daugiabučio kieme.

„Esu pastebėjęs, kad po nakties prie Chemikų gatvės vieno namo atsiranda maišelis su šiukšlėmis. Tai pasikartojo keletą kartų. Nusprendžiau pasekti, kas šitaip nekultūringai elgiasi. Juolab kad už kokių dvidešimt metrų stovi konteineriai. Ir išsiaiškinau, kad tai daro moteris, pasikalbėjau su ja. Manau, kad ji mane suprato ir daugiau šiukšlių prie namo nepaliks, - dalijasi patirtimi I.Stundys.

Anot jo, nė vienas žmogus neturėtų užmerkti akių prieš tokius negražius dalykus. Vyras sakė sugėdinęs ne vieną gyventoją, nudrebiantį maišą su šiukšlėmis tiesiog ant žemės, bet ne į konteinerį.

I.Stundys deda nemažai vilčių į būsimojo Viešosios tvarkos skyriaus, kuris pradės veikti rajono Savivaldybėje kitais metais, darbuotojų pagalbą. Jo manymu, gal žmones labiau drausmins baudos, kuriomis ketinama „pamaloninti“ pažeidėjus.   

Nemokama paslauga

Kauno regiono atliekų tvarkymo centro inžinierius Darius Dijokas teigia, kad kiekvienas gyventojas turi teisę nemokamai atgabenti stambiąsias atliekas ir padangas į Jonalaukyje esančią priėmimo aikštelę, kurios dalininkė yra Jonavos rajono savivaldybės taryba. 

„Pastaruoju metu buvo keičiamos vasarinės padangos į žiemines. Kiekvienas individualus asmuo gali atvežti iki penkių vienetų senų padangų. Jeigu šeima turi du automobilius, priimame ir didesnį kiekį, tik tokiu atveju reikia pateikti abiejų transporto priemonių techninius pasus. čia miestiečiai turėtų atgabenti ne tik senus baldus, bet ir kenksmingas sveikatai daiktus, pavyzdžiui, šaldytuvus, televizorius, taip pat langų stiklus, statybos laužą, trumpai tariant, visas namų ūkio atliekas, išskyrus komunalines. Už priėmimą nereikia mokėti“, - ragina D.Dijokas.

Iš Jonalaukio padangos išgabenamos į šiauliuose įsikūrusią įmonę „Metaloidas“, kur jos yra perdirbamos į granules, guminę dangą ir t.t.

Visas rūpestis - ant įmonės pečių

Uždarosios akcinės bendrovės “Kauno švara” operatorius priėmėjas Andrius Binevičius stebisi neaktyviais jonaviečiais. Anot jo, atliekų atgabenimas į Jonalaukį užkraunamas ant bendrovės „Jonavos paslaugos“ pečių. „Nežinau, kodėl čia tokia tvarka. Viskuo rūpinasi toji įmonė, o ne išmetamų daiktų savininkai. Manau, kad bendrovė jonaviečius įpratino taip elgtis, todėl ji pati ir priversta tvarkytis. O gal Jonavoje tokia sistema?“ - samprotauja pašnekovas.

Vien tai, kad už atliekų priėmimą neimamas joks mokestis, žmonėms turėtų būti tarsi paskata stambiagabarites atliekas čia atvežti. „Gal gyventojai nežino, kad mes jų laukiame? - svarsto A.Binevičius. - Dirbame kiekvieną dieną nuo 9 iki 18 valandos, išskyrus sekmadienį. O jeigu piliečiams kyla klausimų, gali paskambinti mums tel. 8 655 18778“, - sako jis.

Padangas privalo pasilikti

V.Krugliakovas teigia, kad pagal Lietuvoje galiojančių teisės aktų reikalavimus autoservisai visas po mašinos remonto ar aptarnavimo susidariusias atliekas, taip pat ir senas padangas privalo pasilikti. „Mano žiniomis, savininkas, norėdamas pasiimti su savimi padangas, turi prašyti, jei neklystu, net raštu, kad autoservisas atiduotų. Nusidėvėjusios padangos gali būti panaudotos energijai gauti arba perdirbtos į antrines žaliavas“, - aiškina Jonavos miesto seniūnas.

Tačiau iš kur atsiranda prie konteinerių krūvos senų padangų, taip ir lieka neaišku. Ne paslaptis, kad miesto buitinių atliekų surinkimo aikštelėse paliekama jų ne po dvi ar tris, bet kartais išmetama net po keliolika. Sunku įsivaizduoti, kas atsitiktų, jeigu čia besiknaisiojantys vaikai jas padegtų? Miestas paskęstų juoduose, dvokiančiuose dūmuose.

Stambiagabarites atliekas iš aikštelių surenka ta pati „Jonavos paslaugų“ įmonė miesto seniūnijos užsakymu. Tai daroma iš miesto tvarkymui skirtų lėšų. Tačiau surenkama pagal iš anksto paskelbtą grafiką. V.Krugliakovas atkreipia dėmesį, jog stambių gabaritų ir pavojingas atliekas palikti prie konteinerių draudžiama. 

Gyventojų gerovei

V.Krugliakovo teigimu, stambiosioms atliekoms surinkti ateityje ketinama įrengti aikštelę Darbininkų gatvėje. Kiek tokia teritorija turės įtakos jonaviečių suvokimui, šiandien kalbėti per anksti. „Ką nors kurdami, visada galvojame apie gyvenimo kokybę. Manau, kad aikštelė pačiame mieste, Darbininkų gatvėje, padės gyventojams įsisąmoninti, jog negalima stambių gabaritų atliekų palikti prie konteinerių, bet privalu nugabenti į jiems skirtą vietą. O kadangi Darbininkų gatvė yra arčiau negu Jonalaukio kaimo aikštelė, kurią eksploatuoja „Kauno švaros“ bendrovė, tikėkimės, kad problema bus išspręsta“, - samprotauja miesto seniūnas.

Džiugią naujieną išgirdome ir iš D.Dijoko lūpų. Anot jo, kitais metais Kauno regiono savivaldybės bus aprūpintos konteineriais kompostui gaminti. „Nežinau, po kiek jų ir kokia tvarka bus skiriama kiekvienam rajonui. Tie namudinio kompostavimo konteineriai netiks pramoninei gamybai, tiesiog jais galės naudotis individualūs gyventojai, turintys sodus ar savo kiemus. į šias talpyklas galima krauti sugrėbtus lapus, o paskui juos panaudoti kaip trąšą, - aiškina D.Dijokas, pridurdamas, kad į Jonalaukį lapus atveža taip pat „Jonavos paslaugos“, bet ne individualūs gyventojai. - Kviečiu visus Jonavos krašto žmones būti aktyvesnius, neatsisakyti mūsų siūlomų paslaugų. Nuo piliečių pozicijos priklausys ir viso miesto švara.“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"