Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Neleidžia tyliai pertvarkyti pašto

 
2017 02 08 6:00
Nuo šio rudens į mažesnių miestelių ir kaimiškųjų vietovių gyventojų duris pasibels vadinamieji ateities laiškininkai.
Nuo šio rudens į mažesnių miestelių ir kaimiškųjų vietovių gyventojų duris pasibels vadinamieji ateities laiškininkai. Lietuvos pašto nuotrauka

Bendrovės Lietuvos pašto užmojai nuo rudens visoje Lietuvoje pertvarkyti kaimo paštų veiklą – atsisakyti 350 skyrių ir panaikinti 290 darbuotojų etatų – kelia sąmyšį ir nerimą ne tik kaimuose, bet jau ir Seime.

Kaimų gyventojams, seniūnams neaišku, kas ir kaip pristatys spaudą, kaip bus teikiamos kitos paslaugos, o parlamentarai nerimauja, kad pertvarka pradėta tinkamai neišanalizavus situacijos, su ja nesupažindinta nei visuomenė, nei savivalda, nei dalis Seimo narių.

Nuo šio rudens į mažesnių miestų ir kaimiškų vietovių gyventojų duris pasibels vadinamieji ateities laiškininkai. Kaip teigiama, išmaniąja įranga aprūpinti laiškininkai didžiąją dalį pašto ir kitų paslaugų, kurias iki šiol buvo galima gauti tik pašto skyriuose, suteiks žmonių namuose. Išsikviesti ateities laiškininką bus galima telefonu, paskambinus į Lietuvos pašto skambučių centrą. Iš čia užsakymas keliaus į laiškininko išmanųjį įrenginį, tad jis žinos, kur turi važiuoti ir kokią paslaugą suteikti. Tai numatyta Lietuvos pašto bendrovės diegiamoje naujojoje veiklos koncepcijoje. Telefonu iškviestas ateities laiškininkas aplankys namie tuos, kurie norės išsiųsti siuntą, sumokėti mokesčius, užsisakyti spaudos leidinio prenumeratą ar įsigyti kai kurių pašto skyriuose paprastai parduodamų prekių. Korespondencijos siuntos ir prenumeruoti spaudos leidiniai bus pristatomi kaip paprastai.

LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Ateities laiškininkai turės modernias darbo priemones – mobilųjį telefoną ir išmanųjį įrenginį, kuriame bus įdiegta speciali programa pašto ir finansinėms paslaugoms klientų namuose teikti. „Kaimo gyventojų poreikis naudotis Lietuvos pašto teikiamomis paslaugomis yra akivaizdus. Pavyzdžiui, šiuo metu net 7 iš 10 kaimo paštuose gaunamų įvairių mokesčių sumokami laiškininkams, kai šie pristatydami pašto siuntą lankosi žmonių namuose“, – „Lietuvos žinioms“ tvirtino Lietuvos pašto Tinklo tarnybos direktorė Inga Dundulienė. Ji tikino, esą 74 proc. spaudos leidinių prenumeratos užsakymų taip pat priima laiškininkai, o 65 proc. įvairių namų apyvokos prekių, kurių galima įsigyti pašto skyriuose, parduodamos gyventojų namuose.

Reformuojant Lietuvos pašto veiklą mažesniuose miesteliuose ir kaimuose bus uždaromi pašto skyriai. Skelbiama, kad įgyvendinant ateities laiškininko koncepciją iš viso planuojama pertvarkyti 350 stacionarių ir 27 kilnojamuosius pašto skyrius, panaikinti 290 darbuotojų etatų. Dabartinius skyrius pakeisiantys mobilieji laiškininkų paštai įsikurs sutartose vietose ir reguliariai, numatytu laiku aptarnaus klientus. Šiuo metu Lietuvoje veikia 674 pašto skyriai, iš jų 465 – kaimo vietovėse. Skaičiuojama, kad investicijos į pertvarką sieks daugiau kaip 1 mln. eurų, bet per kelerius metus bus sutaupyta 6,5 mln. eurų.

Sumažės darbo vietų

Pagal Lietuvos pašto pertvarkos projektą, pavyzdžiui, Kalvarijos savivaldybėje bus panaikinti Akmenynų, Sangrūdos, Liubavo skyriai. Vienintelis paštas turėtų likti tik savivaldybės centre – pačioje Kalvarijoje. Kaip „Lietuvos žinioms“ sakė Kalvarijos savivaldybės Liubavo seniūnas Gintautas Baliulis, Lietuvos pašto planai nuliūdino vietos žmonės. Jie tai supranta kaip darbo vietų kaimuose naikinimą.

„Mūsų seniūnijoje kol kas yra du pašto darbuotojai, tačiau nė vieno jų nebeliks. Bus ieškoma laiškininko, galinčio dirbti naujoviškai“, – kalbėjo seniūnas. Jis pabrėžė, kad kartu didės ir šio asmens darbo krūvis. Mat dabar Liubavo kaimo žmones aptarnaujančiai laiškininkei (dirbančiai 0,75 etato) teks apeiti jau beveik dvigubai didesnę teritoriją – dar ir Aistiškių kaimą, tačiau esą ji dirbs 0,8 etato. „Tai bendrovės veiklos optimizavimas darbuotojų sąskaita“, – svarstė seniūnas.

Anot G. Baliulio, abejonių kelia ir sumanymas telefonu išsikviesti laiškininką į namus. Seniūno nuomone, tuo daugiausia naudosis jaunesni kaimo gyventojai, o garbaus amžiaus žmonėms gali būti sudėtinga kreiptis į Lietuvos pašto skambučių centrą. Jiems kur kas paprasčiau buvo nueiti, tegul ir pėsčiomis, į seniūnijos centre esantį paštą ir ten akis į akį susitikus su darbuotoju susitvarkyti visus reikalus.

„Laiškininką reikės išsikvieti iš vakaro, bet vargu ar įmanoma susitarti dėl konkrečios jo apsilankymo valandos, ypač žiemą, kai gali būti visiškai neaišku, ar to gyventojo namus tądien apskritai bus galima pasiekti“, – darė prielaidą Liubavo seniūnas.

Klausimų daugiau negu atsakymų

Lietuvos pašto planuojamai kaimo skyrių pertvarkai kritikos negaili įvairių šalies seniūnijų atstovai. Jonavos rajone numatoma pašto reforma palies keturias seniūnijas – Šveicarijos, Ruklos, Upninkų ir Užusalių. Kaip rašė „Jonavos naujienos“, per susitikimą su Lietuvos pašto atstovais šių seniūnijų vadovams tie pokyčiai sukėlė daug klausimų ir abejonių. Ruklos seniūnui Gintui Jasiulioniui buvo neaišku, kaip pagal naują koncepciją dirbsiantys laiškininkai bus aprūpinami transportu, jei iki šiol savo automobilio neturintis žmogus negalėjo tikėtis gauti laiškininko darbo.

Šveicarijos seniūnas Algirdas Paplonskis stebėjosi, kad jo vadovaujamoje seniūnijoje daugėja gyventojų, statomi individualūs namai, yra nemažai verslo įmonių, verda kultūrinis gyvenimas, bet pašto darbuotojų sumažėjo jau metų pradžioje. „Šveicarijos pašte dirbo labai pareigingos ir savo darbą išmanančios paštininkės. Jos buvo seniūnijos ir ausys, ir akys – perduodavo visas žinias, žmonių pageidavimus. Tačiau vykdant reorganizaciją sumažinta etatų. Tad sausį mūsų vietovėje – tikra katastrofa, nėra kam net spaudos išnešioti. Per mėnesį pasikeitė keli žmonės, o sutaupyta tik 0,3 etato. Kokia nauda iš tokios maišaties?“ – retoriškai klausė A. Paplonskis.

Jonavos rajono seniūnams labiausiai skaudu, kad uždarius kaimų pašto skyrius nutrūks gyventojų bendravimas, nes tai jų susitikimų vietos.

Seimo narys Ričardas Juška. Romo Jurgaičio nuotrauka
Seimo narys Ričardas Juška. Romo Jurgaičio nuotrauka

Suabejojo pagrįstumu

Dėl Lietuvos pašto veiklos pertvarkos į bendrovės vadovus ir Susisiekimo ministeriją kreipėsi grupė Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narių, išrinktų vienmandatėse apygardose. Kaip „Lietuvos žinioms“ teigė šios frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, buvo prašoma paaiškinti, ką iš tiesų planuojama daryti, nes oficialios informacijos iš tiesų trūksta. „Tačiau atsakymų kol kas nesulaukėme“, – apgailestavo E. Gentvilas.

Seimo narys Ričardas Juška atkreipė dėmesį, kad ir anksčiau buvo bandoma pertvarkyti Lietuvos pašto veiklą kaimuose, bet vis pavykdavo rasti kompromisų. Pasak parlamentaro, žmonės labai nepatenkinti, nes kaimuose uždarant mokyklas, medicinos įstaigas bandoma užgesinti dar likusį kone paskutinį jų žiburį.

„Gal ir tikslinga optimizuoti Lietuvos pašto veiklą, tačiau net mes, Seimo nariai, nematėme jokių šios srities tyrimų. Be to, tokia pertvarka neatitinka dabartinės Vyriausybės programos. Juk pašto reforma turėtų būti derinama su savivaldybėmis, bendruomenėmis. Tačiau jokių diskusijų nevyksta“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Seimo narys. R. Juška pabrėžė, kad Lietuvos pašto atsakingi regionų darbuotojai savivaldybių, seniūnijų ar kaimo bendruomenių atstovus supažindina tik su tuo, kas jau ir be jų nuspręsta.

Anot parlamentaro, neatlikus analizės, skaičiavimų, kokie galėtų būti reformos rezultatai, sunku suvokti ir kaip bus teikiamos Lietuvos pašto paslaugos gyventojams. „Nežinant argumentų, kodėl tai daroma, sudėtinga vertinti. Tačiau tokia pertvarka kelia didelių abejonių“, – pridūrė R. Juška.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys "valstietis" Tomas Tomilinas. lvzs. lt nuotrauka
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys "valstietis" Tomas Tomilinas. lvzs. lt nuotrauka

Paprašė alternatyvų

Abejonių dėl Lietuvos pašto planuojamos kaimo skyrių reformos kyla ir daugumą Seime turinčiai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijai. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys „valstietis“ Tomas Tomilinas „Lietuvos žinioms“ užsiminė, kad Seimo valdantiesiems Lietuvos pašto pateikta veiklos pertvarkos analizė politikų neįtikino. „Neaišku, kodėl norima atleisti kaimuose dirbančius žmones. Džiaugiamės dėl bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ pertvarkos, nes mažėja viršininkų. Tačiau žemiausių grandžių darbuotojų mažinimas yra tragedija. Tai nesuderinama su mūsų partijos nuostatomis. Todėl paprašėme pateikti keletą galimų pertvarkos alternatyvų“, – kalbėjo parlamentaras.

T. Tomilino manymu, atliekant bet kokią pertvarką turėtų būti atsižvelgiama į darbuotojų, ypač netenkančių darbo vietų, interesus. Todėl viešosios infrastruktūros mažinimas kaime yra blogis, reikalaujantis, kad į šį procesą įsitrauktų politikai.

„Netariame griežto „ne“ reformoms, bet jos turi būti pagrįstos. Pritariame ir ateities laiškininko koncepcijai. Vis dėlto svarbiausia yra tai, kokiais būdais bus diegiamos šios naujovės“, – pažymėjo parlamentaras.

Informacijos nestigs

Susisiekimo viceministro Pauliaus Martinkaus įsitikinimu, Lietuvos pašto numatoma pertvarka tikrai yra socialiai jautri, tad esą būtina įsiklausyti į regionuose gyvenančių žmonių nuogąstavimus. „Lietuvos pašto pertvarkos tikslas – užtikrinti kokybiškas ir prieinamas pašto paslaugas net atokiausiose šalies gyvenvietėse. Ji taip pat padės įmonei optimizuoti veiklą, sumažinti nenaudojamo turto priežiūros sąnaudas. Tikime, kad bendrovė bus jautri ir socialiniu aspektu, atsakys į gyventojams rūpimus klausimus“, – vylėsi viceministras.

Lietuvos pašto Tinklo tarnybos direktorė I. Dundulienė „Lietuvos žinioms“ tvirtino, kad apie vykdomą pašto paslaugų teikimo modernizavimą kaimiškosiose vietovėse stengiamasi nuosekliai ir išsamiai informuoti visas suinteresuotas šalis. Įmonės darbuotojams apie tai aiškinama jau beveik visus metus, o praėjusių metų rugsėjo mėnesį sumanymas pristatytas visuomenei. 2016-ųjų pabaigoje projektas išsamiai buvo pristatomas savivaldybių merams, o nuo šių metų pradžios – ir seniūnijų vadovams.

„Pastaruoju metu bendrovę pasiekia ir Seimo narių, savivaldos politikų kreipimaisi, kuriais tikslinamasi dėl projekto reikalingumo, pagrįstumo, naudos gyventojams. Visi pasiūlymai nuosekliai išnagrinėjami. Norime užtikrinti, kad gyventojai ir toliau bus informuojami apie pašto paslaugų teikimo modernizavimą – tiek per vietos seniūnijas, tiek tiesiogiai“, – dėstė I. Dundulienė. Anot jos, kiekvieną šių vietovių gyventojo pašto dėžutę pasieks informacija apie išplėstas pašto paslaugų teikimo galimybes. Apie pašto paslaugų teikimą taip pat bus skelbiama svarbiausiose bendruomenių vietose, regioninėje žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"