Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Nakvynės namai rengiasi priimti benamius

 

Vėstant orams, savo pastogės neturintys žmonės jau dairosi į Nakvynės namus ir tikisi jų malonės. Benamiai šioje valdiškoje įstaigoje bus apgyvendinti nuo lapkričio 3-ios dienos. Ateinančio šaltojo sezono metu Nakvynės namuose prieglobstį ras apie 70 vargetų.

Kambariuose – tvarkingieji

Pasak Nakvynės namų direktorės Ritos Eimutienės, žiemą kambariuose gali apsigyventi 54 žmonės. Tačiau į gyvenamąsias patalpas yra pertvarkyti du sandėliukai, kuriuose dar dešimt benamių šiltai leis naktis.

„Tie, kurie ateis anksčiau, gaus vietas kambariuose. Tačiau ne visiems, net ir anksti užsiregistravusiems, skirsime lovas jaukiose patalpose. Kambarių negaus asmenys, kurie nesilaiko taisyklių, dergia patalpas, yra labai nešvarūs ir netvarkingi. Negaliu sakyti, kad visi mūsų gyventojai yra apsileidę. Jokiu būdu. Yra nemažai tvarkingų ir kultūringų žmonių. Tad kas būtų, jeigu vienoje patalpoje apsigyventų tas, kuris nenori naudotis tualetu? Kaimynui tikrai pridarytų nemalonumų. Mes juk daugelį pažįstame kelerius metus ir žinome, koks tas žmogus. Nors ir laukiame naujų Nakvynės namų pastato, vis tiek turime saugoti dabartines patalpas, tad negalime leisti, kad netikėliai gadintų nuotaiką. Juk apie porą metų tikrai dar turėsime čia gyventi“, - pasakojo direktorė.

Bet, R.Eimutienės teigimu, kokie bebūtų žmonės, jie nebus varomi lauk - vargšus vis tiek reikia priglausti. Todėl vieniems kelios lovos bus pastatytos prausykloje, o kitiems teks tenkintis koridoriuje įrengtais gultais. įstaigos darbuotojai viliasi, kad, kol šaltukas neprispaus, tvarkos nemėgstantys piliečiai galbūt tenkinsis dabartinėmis „palėpėmis“ gamtoje. „Nukritus temperatūrai iki minusinės, priimsime, tikrai neišvarysime į gatvę”, - sako pašnekovė.

Pirmieji sezono klientai

Pokalbio metu į Nakvynės namus prašytis prieglobsčio atėjo smarkiai įkaušęs Aleksandras. Įstaigos darbuotojams jis gerai pažįstamas, nes kiekvieną žiemą praleidžia po valdišku stogu. Šįkart atėjo ne vienas – atsivedė apsimuturiavusią moterį iš Užusalių seniūnijos. „Matote, kaip atrodau – šalta man. Naktį miegu po atviru dangumi“, - dėstė savo problemas vyriškis. Tačiau paklaustas, kas dėl tokio gyvenimo kaltas, vyriškis tik linktelėjo galvą: „Aš pats“.

Kokius penkerius metus į Nakvynės namus ateina vadinamieji „konteineriniai“ asmenys. Pikčiausia, kad jie netausoja nei darbuotojų sveikatos, nei patalpose esančio inventoriaus. Pavasariop, kai oro temperatūra pakyla iki 20 laipsnių, gyventojai išprašomi iš patalpų, nes reikia dezinfekuoti vidų, kai ką paremontuoti, išskalbti antklodes, pagalves ir t. t. Tačiau, pasak R.Eimutienės, su daugeliu jų sunku susitarti.

„Kai pagaliau išeina, vis tiek iki vidurvasario miega mūsų laiptinėje, nors lauke tvyro apie trisdešimt laipsnių karštis. Nakvynės namai traukia visus tarsi koks magnetas, - sako ji. - Per kelerius metus neįmanoma „praplauti“ jų smegenų, kad pradėtų tvarkytis. Juk nedaug reikalaujame, tik tvarkos, švaros ir kultūros: nederkite kambariuose, nes yra tualetas, pasiklokite lovas, nusiprauskite, išmokite vartoti alkoholį - blaivininkais jų vis tiek nebepadarysime. Bet ne - daro savaip, ir tiek“, - apgailestauja R.Eimutienė.

Vietoj pakrūmės pasirinko lovą

Vis dėlto direktorė turi kuo pasidžiaugti. Štai Linas, bastęsis pakrūmėmis, turėjęs draugužę, kuri įjunkusi į alkoholį, ir pats buvo paskendęs juodame dumble. Tačiau pastangos ištraukti žmogų į šviesą pagaliau davė naudos. Po daugelio pokalbių vyras spjovė į įprastą savo gyvenimo būdą – susitvarkė, nustojo girtauti. Gyvena gražiai, ramiai ir tvarkingai Nakvynės namuose. Jo buvusi draugė, deja, nepasidavė auklėjimui – vietoje švarios ir šiltos lovos pasirinko šaltą ir purviną guolį.

Pasikeisti žada ir iš įkalinimo vietos neseniai sugrįžęs Saulius, Šiuo metu besiglaudžiantis prausykloje pastatytoje lovoje. „Viskas, išmėginau kalinio duoną. Pats sau prisižadėjau: pasikeisiu, gyvensiu ramiai, gal pavyks kur įsidarbinti. Dėl manęs problemų tikrai nebus“, - sakė vaikinas. Anot jo, tėvui mirus, jam nebeliko, kur prisiglausti, tad atėjo į Nakvynės namus. „Nesvarbu, koks bus mano kaimynas, sutinku su visomis sąlygomis“, - tikino direktorę. Tačiau namų vadovė jau žino, kuriame kambaryje ir su kuo apgyvendins šį vaikiną - jam reikia tvarkingo „kompaniono“.

Reikia išblaivinimo įstaigos

Nakvynės namai nebuvo ištuštėję ir visą vasarą – įstaigoje gyveno 28 asmenys. Tai tie, kurie turi negalią ar grįžusieji iš įkalinimo vietų, neturintys kur prisiglausti. įsikūrė ir keletas iš Bukonių slaugos namų. Pastaruoju metu užsiregistravo keli naujokai. Apsigyveno žmogus, persirgęs erkiniu encefalitu.

„Normalus, tvarkingas, bet anksčiau gyveno draugo šeimoje, o po ligos pasiprašė į mūsų įstaigą. Matyti, kad sveikata susilpnėjusi, nori išsinuomoti butą, bet tam dabar neturi pinigų. Ketina užsidirbti, yra statybininkas, bet kad jėgų nėra. Mėginsime į Senelių pensionatą ruošti dokumentus. Jam būtinai turime padėti“, - sako direktorė.

Pašnekovės teigimu, į šią įstaigą rastus gatvėje asmenis atgabena ne tik Greitosios medicinos pagalbos stoties medikai, bet ir policijos pareigūnai. „štai vieną naktį patruliai atvežė girtą ir agresyvų pilietį, kuris gatvėje švaistėsi buteliu. Mūsų budėtoja tikrai negalėtų jo sutramdyti, jeiguviduje pradėtų siautėti, todėl nepriėmėme. šis faktas tik patvirtina, kad labai reikia vėl atgaivinti išblaivinimo įstaigas. Mes jų funkcijų juk neatliekame“, - dalijosi patirtimi pašnekovė.

Būtinas sveikatos pažymėjimas

Norintieji šaltmetį praleisti Nakvynės namuose privalo turėti asmens dokumentus ir būtinai būti užsiregistravę Darbo biržoje. Jei asmens bedarbių sąrašuose nėra, jis negalės nemokamai pasitikrinti sveikatos, nes nebus socialiai draustas.

„Dar gali neturėti asmens dokumento, bet registracija Darbo biržoje yra būtina, nes be sveikatos pažymėjimo į Nakvynės namus patekti negalima. Pažyma yra būtina, nė vienas pilietis be šio pažymėjimo mūsų įstaigoje prieglobsčio neras. Privalu žinoti, ar asmuo neserga hepatitu, tuberkulioze, kitomis užkrečiamomis ligomis. Negalima rizikuoti savų darbuotojų sveikata. Beje, būsimieji gyventojai turi pristatyti gyvenamosios vietos deklaraciją. Nesvarbu, kad neturi būsto, bet privalo būti prisiregistravę prie rajono Savivaldybės. Tai labai nesudėtinga, dokumentai paprasti“, - primena direktorė.

Nedraugiški kaimynai

Nakvynės namai kol kas įsikūrę po vienu stogu su bendrabučiu, kuriame gyvena daugiavaikės šeimos, nemažai rizikos grupei priklausančių asmenų. Tokia kaimynystė nieko gera neduoda.

„Mūsų įstaigos gyventojai tikrai nesielgia blogai, nenueina į bendrabutį ir nedaužo ten langų, nelaužo durų. Tuo tarpu mes nuo kaimynų esame ne kartą nukentėję. Štai neseniai kažkas apie vienuoliktą valandą vakaro padegė durų kodo įrenginį. Iš pradžių trumpai skambtelėjo. Kai budėtoja atsiliepė ir pasakė, kad durys atidarytos, sukikeno, o po kelių akimirkų ėmė virsti juodi dūmai, pasklido smarvė - baisu. Kvietėme ugniagesius. žinoma, didesnis gaisras nekilo, bet naujos durys su signalizacija, automatika mums kainavo tris tūkstančius litų. Dabar taip ir gyvensime, kaip mėgstama sakyti, „atlapi“. Rakinti metalinę pertvarą į Nakvynės namus draudžia priešgaisrinės saugos taisyklės. Ją užrakiname tik tada, kai kyla pavojus iš gatvės pusės. Tai pasitaiko labai retai“, - dalijasi patirtimi moteris.

Direktorė įtaria, kad taip padaryti galėjo bendrabutyje gyvenantys asmenys, nes Nakvynės namų gyventojai niekada iki šiol nėra taip piktybiškai pasielgę. „Mūsiškiai gali pasigerti, bet gadinti durų jiems ranka nepakiltų. šiltuoju metu mes geranoriškai durų nerakinome, kad bendrabučio žmonės galėtų laisvai vaikščioti per šią pusę. Norėjome gyventi taikiai ir draugiškai. Bet, matyt, teks vargti tol, kol išsikelsime į naujas patalpas“, - svarsto R.Eimutienė.

Benamiams - sporto ir poilsio kambariai

Naujasis trijų aukštų statinys, priglausiantis benamius, turėtų iškilti Girelės gatvėje. Jame planuojama apgyvendinti maždaug tiek pat žmonių, kaip ir čia, S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje esančiuose namuose.

Pirmajame aukšte, anot direktorės, bus priėmimo kambarys, dezinfekavimo patalpos, čia prisiglaus laikini užklydėliai. Antrajame įsikurs gyventojai jiems skirtuose kambariuose, be abejo, veiks buitinės patalpos, dušai. O viršutinis, trečiasis, aukštas pakvies visus į jaukius poilsio kambarius, sporto salę. Kelia šypseną būtent paskutinės patalpos paskirtis. žinant, kad Nakvynės namuose glaudžiasi be sveikatos, neretai neįgalūs asmenys, jiems tikrai bus sudėtinga pakilti į laiptais į viršutinį statinio aukštą.

„Šiandien dar nieko negalima pasakyti apie būsimuosius namus, tačiau jeigu Savivaldybės tarybos sprendimas naujai įstaigai pastatyti yra, vadinasi, ji bus. Kantriai lauksime“, - viliasi R.Eimutienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"