Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Ministras biblioteką vadina Vasiukais

 
Pačiame Kretingos centre riogso nebaigtų statybų vaiduoklis.
Pačiame Kretingos centre riogso nebaigtų statybų vaiduoklis. Deniso Nikitenkos nuotraukos

2006-aisiais pradėtam statyti daugiafunkcės Kretingos miesto viešosios bibliotekos pastatui šįmet nebeskirta nė lito, todėl aukščiausios valdžios slenksčius ilgai mynę Kretingos rajono vadovai ir kultūros žmonės šiandien lankysis prezidentūroje.

Šis Žemaitijos miesteliui reikalingas objektas gali visai neatverti durų, mat kultūros ministras Šarūnas Birutis, tvirtinantis, kad projektas neracionalus, ėmė jį stabdyti. Dalį statomo bibliotekos pastato ministras siūlo skirti verslininkams arba visą statinį, į kurį jau investuota per 5 mln. litų, sulyginti su žeme.

Kai kurie rajono politikai neslepia, kad puikioje vietoje, pačiame Kretingos centre, kylantis kultūros objektas nuo pat statybų pradžios atrodė patrauklus verslininkams. „Tačiau Vyriausybė patvirtino bibliotekų modernizavimo programą, mes parengėme projektą. Jis, kad ir menkai, bet kasmet buvo finansuojamas, o šiemet Kultūros ministerija neskyrė nė lito. Regis, lėšų neatsiras ir kitų metų biudžete. Dabar Kretingos viešoji biblioteka veikia antisanitarinėmis sąlygomis“, - LŽ pabrėžė Kretingos rajono meras Juozas Mažeika.

Amžiaus statybos

Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka šiuo metu įsikūrusi patalpose, kurios nepritaikytos jos funkcijoms ir neatitinka higienos normų reikalavimų. Čia nėra tinkamo apšvietimo, perpus mažiau ploto skirta kompiuterizuotoms darbo vietoms ir kt. Todėl naujo M. Valančiaus viešosios bibliotekos pastato statybą Vyriausybė įtraukė į Bibliotekų renovavimo ir modernizavimo 2003-2013 metų programą.

Kretingos objektas kartu su Trakų ir Plungės naujų bibliotekų statybomis buvo įvardytas kaip vienas prioritetinių. Iš viso naujai M. Valančiaus bibliotekai pastatyti planuota skirti beveik 15 mln. litų iš Vyriausybės investicijų programos (VIP). Naujam švietimo ir kultūros lopšiui kretingiškiai parinko ypatingą vietą: rajono savivaldybei priklausantį sklypą pačiame miesto centre, prie Pranciškonų gimnazijos. Pastatą projektavo Nacionalinės premijos laureatas architektas Saulius Juškys.

Suprojektuotos bibliotekos plotas – 3100 kvadratinių metrų. Joje numatyta ne tik saugoti knygas, periodiką, dokumentų fondus, bet ir išlaikyti skaityklas bei kitas bibliotekoms būdingas patalpas. Naujame pastate norima įrengti ir vienintelę Kretingos rajone meno galeriją, konferencijų salę, skirti erdvės jaunimo organizacijoms. Tačiau prasidėjus šio objekto statyboms iškart ėmė stigti lėšų. Vyriausybė kasmet įstengė atseikėti nuo kelių šimtų iki 1,5 mln. litų. Užsakovams teko keisti generalinį rangovą, o naujasis aptiko daugybę per laiką atsiradusių defektų.

Į objektą jau investuota daugiau kaip 5,150 mln. litų, bet darbų per aštuonerius metus atlikta vos trečdalis. Dabar pačiame Kretingos centre riogso nebaigtų statybų vaiduoklis, o pagal naują 2011-aisiais pasirašytą sutartį su rangovais darbus planuojama baigti tik 2017 metais.

Tačiau nei šiemet, nei galbūt kitais metais Kultūros ministerija neketina skirti lėšų bibliotekos statyboms. Tai rajono valdžią ir privertė griebtis paskutinio šiaudo - belstis į prezidentūros duris.

Iškankino pažadai

Kretingos rajono meras J. Mažeika LŽ teigė nesuprantantis, kodėl staiga nebenorima skirti lėšų anksčiau palaimintam objektui. „Mūsų biblioteka buvo tarp kelių atrinktųjų, kurioms labiausiai reikėjo naujo pastato. Tačiau jo statybų finansavimas vis stringa. 2006 metais skirta 200 tūkst. litų, 2007-aisiais – 500 tūkst. litų, 2010 metais – 300 tūkst. litų. Taip per aštuonerius metus gavome 5,150 mln. litų. Trūkstant lėšų ir stringant darbams ėmė irti ir pats objektas. Dabar jau reikia pinigų defektams, atsiradusiems dėl išorinio poveikio, šalinti“, - pasakojo meras.

J. Mažeika stebėjosi, kad Vyriausybė net didžiausios krizės metais rasdavo po kelis šimtus tūkstančių litų bibliotekos statyboms, o dabar - nė lito. „Šiemet negavome nieko. Pastatas virsta vaiduokliu. Premjero Algirdo Butkevičiaus prašėme nestabdyti statybų, skirti reikiamą finansavimą, tačiau sulaukėme tik pažadų. O dabar kultūros ministras Š. Birutis siūlo griauti 5 mln. litų investiciją“, - piktinosi meras.

M. Valančiaus viešosios bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė LŽ paaiškino, kad visos numatytos patalpos būtų funkcionalios. „Ir jaunimo organizacijas ten priimtume, ir meno galeriją atidarytume, ir seminarų, konferencijų salė būtų įrengta. Dabar tokių erdvių mieste nėra. Esame nusivylę pažadais, todėl kreipsimės į paskutinę instanciją - prezidentūrą“, - LŽ teigė bibliotekos vadovė.

B. Karčauskienė tvirtino, kad dokumentų turtingas fondas – 64 tūkst. egz. – dabar saugomas nepritaikytose patalpose, dalis jų - rūsyje ir buvusio garažo patalpose. Visas rūsys yra išraizgytas susidėvėjusio vamzdyno, kuris jau kelis kartus buvo trūkęs ir negrąžinamai sugadinęs bibliotekos dokumentus bei kitą turtą.

„Stokodama patalpų biblioteka negali tenkinti Kretingos rajono gyventojų poreikių: trūksta vietos kultūros renginiams organizuoti, vaikų ir jaunimo užimtumui po pamokų užtikrinti, patogiam dokumentų fondui išdėstyti. Dėl to buvo uždaryta užsienio kalbų mokymosi skaitykla, žaisloteka“, - apgailestavo bibliotekos direktorė.

Šarūno Biručio nuomone, nugriovus nebaigtą statyti bibliotekos pastatą būtų galima plėtoti naują projektą. /Romo Jurgaičio nuotrauka
Šarūno Biručio nuomone, nugriovus nebaigtą statyti bibliotekos pastatą būtų galima plėtoti naują projektą. /Romo Jurgaičio nuotrauka

Siūlo griauti

Kultūros ministras Š. Birutis kretingiškių projektą LŽ pavadino „Naujaisiais Vasiukais“. „Kam Kretingai reikia daugiau kaip 3 tūkst. kvadratinių metrų ploto bibliotekos už 15 mln. litų? Tai - Vasiukų projektas. Kretingai pakaktų mažesnės bibliotekos, o už tuos 15 mln. litų galima pastatyti keturias nedideles bibliotekas. Juk ministerijai taip trūksta lėšų, todėl finansuoti tokį neracionalų ir brangų projektą būtų klaida“, - dėstė jis. Ministro nuomone, nugriovus nebaigtą statyti bibliotekos pastatą būtų galima plėtoti naują projektą.

„Juk Kretinga yra vos už 20 km nuo Klaipėdos. Šiame mieste veikia didžiulė moderni biblioteka, turinti milžiniškus fondus, skaityklą ir kitokių patalpų. Kretingiškiai galėtų pasirašyti bendradarbiavimo sutartį ir dalį savo renginių perkelti ten. Ar jie bent apskaičiavo, kiek kainuos naujosios bibliotekos išlaikymas?“ - klausė Š. Birutis.

Kultūros ministras pridūrė, kad siūlomas ir kitas variantas: esamo pastato negriauti, o padalyti į dvi dalis ir vieną skirti verslininkams. „Jie savo lėšomis galėtų pusę pastato įrengti, išlaikyti ir mokėti nuomą rajono savivaldybei. Tačiau privataus kapitalo kažin kodėl nenorima įsileisti. Mūsų Vyriausybės investicinėje programoje tikrai nėra tiek pinigų, kad galėtume finansuoti nepamatuotai didelės mažam miesteliui bibliotekos statybas“, - kirto jis, leisdamas aiškiai suprasti, jog lėšų statyboms neatsiras ir kitąmet.

Susidomėjo verslininkai?

Tuo metu Kretingoje šnekama, kad bibliotekos statybų fiasko galbūt suinteresuoti verslininkai. „Tas sklypas yra prestižinėje vietoje. Kai buvo nuspręsta jame statyti erdvią biblioteką, kai kurie vietos verslininkai ir net politikai ėmė šiauštis, prieštarauti tokiems planams. Net buvo sakoma, kad bibliotekos nepavyks pastatyti, jei ten nebus įleisti privataus kapitalo atstovai. Dabar matome: objektas merdėja, o šįmet ir finansavimas nutrauktas“, - LŽ sakė Kretingos rajono savivaldybės tarybos narė Jūratė Laučiūtė. Ji neatmetė galimybės, kad dėl esą neadekvačių Š. Biručio ir Vyriausybės veiksmų bus organizuojamas piketas.

„Vyriausybės atstovai mus ramino, tikino, jog finansavimą atnaujins, tačiau tai tebuvo akių dūmimas. Plungė, Anykščiai iš tos pačios modernizavimo programos jau pasistatė naujas bibliotekas, o Kretingoje, kaip įtariu, ne be kai kurių politikų įsikišimo projektas visaip stabdomas“, - kalbėjo J. Laučiūtė. Politikės nuomone, įsileisti į biblioteką verslininkus visiškai netikslinga ir žalinga kultūros objektui.

„Juk projektuojant pastatą kiekviena salė, kiekviena erdvė buvo numatyta tam tikroms funkcijoms atlikti. Jei įsileisime verslininkus, ką reikės nuskriausti? Jaunimą? Menininkus? Atsisakyti konferencijų salės?“ – svarstė ji. Kretingos rajono tarybos narei dar labiau nesuvokiamas atrodo siūlymas išmesti į balą per 5 mln. litų Vyriausybės lėšų ir visą objektą sulyginti su žeme.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"