Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Melo kojos trumpos

 
2017 07 29 12:53
Valdas Benkunskas teigia, kad daugiabučių administratorių rinkimus organizuoti sostinės valdžią verčia Vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje, tačiau tai, atrodo, netiesa.
Valdas Benkunskas teigia, kad daugiabučių administratorių rinkimus organizuoti sostinės valdžią verčia Vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje, tačiau tai, atrodo, netiesa. Alinos Ožič nuotrauka

Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras konservatorius Valdas Benkunskas tvirtina, kad Vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje Vilda Vaičiūnienė nurodė savivaldybei ne tik surengti daugiabučių namų administratorių rinkimus, bet ir priimti į darbą etatinius darbuotojus šiems rinkimams organizuoti.

Vilniaus vicemeras V. Benkunskas liepos 26 dieną įvykusiame Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos posėdyje, kuriame po balsavimo nuspręsta savivaldybėje sukurti 5 papildomų darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis skaičių, etatus. Jie turėtų dirbti savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Būsto administravimo skyriuje. Anksčiau savivaldybė teigė, kad daugiabučių rinkimams organizuoti laikinai – keturiems mėnesiams – sukurs 30 etatų.

Vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje tarnyba vicemero pareiškimus, neva Vilda Vaičiūnienė davė kažkokius nurodymus sostinės savivaldybei, kategoriškai neigia.

Nesutampa pareiškimai

Šią savaitę „Lietuvos žinios“ dėl vicemero pasisakymų žiniasklaidoje ir miesto tarybos posėdyje du kartus kreipėsi į Vyriausybės atstovę Vilniaus apskrityje ir abu kartus raštu gavo patikinimus, kad jokių nurodymų savivaldybei nei dėl rinkimų, nei dėl etatų skaičiaus didinimo sostinės savivaldybei nebuvo pateikta.

„Patvirtiname, jog Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje neteikė jokių įpareigojančių reikalavimų nei dėl daugiabučių namų administratorių rinkimų, nei dėl etatų skaičiaus didinimo“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Rokas Jonikas, Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje tarnybos vyresnysis patarėjas.

Į laikraščio klausimą, ar Vyriausybės atstovė planuoja kreiptis į vicemerą V. Benkunską dėl viešai išsakytų teiginių, kurie neatitinka tikrovės, paneigimo, R. Jonikas atsakė, kad V. Vaičiūnienė šiuo metu atostogauja, todėl pateikti jos nuomonės šiuo klausimu nėra galimybės.

Liepos 26 dieną vykusiame Vilniaus miesto tarybos posėdyje V. Benkunskas teigė, kad reikalavimas savivaldybei priimti naujus darbuotojus daugiabučių administratorių rinkimams organizuoti yra suformuotas būtent Vyriausybės atstovės Vilniaus apskrityje.

„Dėl penkių naujų etatų Miesto ūkio departamentui, kurie bus skirti Būsto administravimo skyriui, tai iš esmės reikalavimas yra suformuluotas Vyriausybės atstovės. Gaila, kad jos šiandien nėra, aš praktiškai norėjau, kad jinai pasakytų, kad savivaldybė turi 4 tūkstančiams daugiabučių namų pravesti balsavimo procedūrą, tai yra 134 tūkstančiai butų“, – kalbėjo vicemeras.

Kaip žinoma, Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė, kad rugpjūčio mėnesį organizuos daugiabučių administratorių rinkimus, kuriuose kvies dalyvauti daugiau kaip 130 tūkst. butų savininkų, gyvenančių maždaug 4 tūkst. daugiabučių.

Savivaldybės teigimu, šių metų gruodžio 31 dieną sostinėje baigiasi daugiabučių namų administratorių paskyrimo terminas ir gyventojai turės patys pasirinkti naujus administratorius arba įsteigti namo bendriją ir patys prižiūrėti namą arba pasirinkti namo prižiūrėtojus.

Rinkimams organizuoti savivaldybė planavo iki šių metų pabaigos laikinai – keturiems mėnesiams – įsteigti 30 papildomų etatų. Jie, pasak savivaldybės pranešimo, turėjo padėti Būsto administravimo skyriaus darbuotojams užtikrinti sklandų naujų administratorių pasirinkimą: išplatinti 140 tūkst. balsavimo biuletenių pirminiam balsavimui, pakabinti 13 tūkstančių skelbimų, surinkti balsavimo biuletenius, analizuoti duomenis, rengti pakartotinius balsavimus. Dabar nuspręsta steigti 5 nuolatinius etatus.

Vicemeras V. Benkunskas „Lietuvos žinioms“ anksčiau teigė, kad rinkimus organizuoti sostinės valdžią verčia Vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje. „Berods balandžio mėnesį Vyriausybės atstovas parašė raštą, kad savivaldybė turi organizuoti rinkimus tiems 4 tūkst. daugiabučių namų. Šiuo atveju savivaldybė jau neturi jokios pasirinkimo laisvės. Darbas yra labai didelis ir sudėtingas, reikalaujantis labai didelių išteklių – tiek žmogiškų, tiek finansinių. Bet mes šiuo atveju vykdome Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje reikalavimą“, – tikino politikas.

Į laikraščio klausimą, kokiu pagrindu Vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje įpareigojančiai nurodė Vilniaus miesto savivaldybę organizuoti daugiabučių administratorių rinkimus, Rokas Jonikas, Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje tarnybos vyresnysis patarėjas anksčiau atsiuntė tokio turinio atsakymą:

„Informuojame, jog Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje jokių reikalavimų ar įpareigojimų aptariamu klausimu neteikė, o tik užklausė Vilniaus miesto savivaldybę, kokių veiksmų ji žada imtis baigiantis administravimo sutarčių, sudarytų dar iki Civilinio kodekso nuostatų pakeitimo ir netaikant Civiliniame kodekse numatytos administratorių atrankos procedūrų, galiojimo terminui. Savivaldybė pažadėjo atsakymą pateikti, tačiau kol kas jo dar negavome, nors tam tikri ketinimai, susiję su minėtu klausimu, viešai jau matomi.“

Vilniaus miesto daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos prezidentas Sigitas Čirba „Lietuvos žinioms“ pasakojo, kad tokią pačią poziciją dėstė ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Darulis.

Minėtos asociacijos narius be galo nustebino savivaldybės ketinimai organizuoti administratorių rinkimus, nes jų nuomone, nei galiojantis Civilinis kodeksas, nei administratorių skyrimo tvarka nenumato, kad praėjus penkerių metų terminui, kuriam buvo paskirti dabartiniai administratoriai, reikėtų iš naujo juos rinkti.

„Klausėme A. Darulio, kodėl savivaldybė taip įnirtingai siekia savo tikslų: priims 30 naujų darbuotojų, organizuos apklausą. Ponas Darulis atsakė, kad savivaldybę tai daryti įpareigoja Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje“, – tikino S. Čirba.

„Grindos“ priedangos skyrius?

Tarybos narys Algis Čaplikas (Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) Tarybos posėdyje priminė, kad prieš dvejus metus naujoji sostinės valdžia „kovojo“ su neva išpūstu biurokratiniu aparatu, atleidinėjo darbuotojus, mokėjo išeitines kompensacijas. „Buvo naikinami skyriai, jungiami departamentai. Liberalų sąjūdis aiškino, kad tokiu būdu kovoja su biurokratiniu aparatu. Dveji metai „kovos“ baigėsi ten, kur turėjo baigtis. Nežinote, kaip valdyti miestą, bet žinote kitą dalyką: jau nebemažinate etatų, o didinate“, – pastebėjo politikas. Anot jo, papildomų etatų steigimas savivaldybei kainuos apie 90 tūkst. eurų.

„Patys sakėte, kad kokybiškas valdymas, naujas požiūris į miestą, nauja administravimo sistema, mažinant etatus, skiriant laisvę verslui, leis toliau mažinti biurokratinį aparatą. Bet didinant biurokratinį aparatą argumentų visada atsiranda“, – sakė jis.

A. Čaplikas priminė Konkurencijos tarybos rekomendaciją savivaldybei peržiūrėti tarybos sprendimą dėl savaildybės įmonės „Grinda“ įtraukimo į įmonių, galinčių teikti pastatų administravimo paslaugas, sąrašą.

„Kai buvusios kadencijos taryba atėjo į taksi verslą steigdama uždarąją akcinę bendrovę, kurią pati kontroliavo, ji neįsteigė Taksi skyriaus savivaldybėje. Jūs įleidę „Grindą“ į rinką, kurioje veikia daug privataus kapitalo, dar įsteigiate iš esmės „Grindos“ pridengimo skyrių. Esu beveik tikras: privatus verslas, matydamas, kaip jūs veikiate, duos 100 naujų etatų ir rinka dar labiau koncentruosis. Nes jūs savo neapgalvotais veiksmais verslą verčiate gintis“, – dėstė jis.

Tarybos narys Miroslavas Monkevičius taip pat piktinosi valdančiųjų siekiu įdarbinti 5 darbuotojus Būsto administravimo skyriuje. Jis pabrėžė, kad Teisės ir teisėtvarkos komitetas dėl to priėmė neigiamą išvadą, o sprendimą kritikavo asocijuotos struktūros ir teisininkai.

V. Benkunskas savo ruožtu teigė, kad 5 nauji etatai stiprins visą daugiabučių namų administravimo funkciją. „Nes ten, ką stiprinti, tikrai yra“, kalbėjo vicemeras.

Nepaisys konkurencijos prievaizdų

Vilniaus valdžios atstovai tvirtina, kad neatsižvelgs į Konkurencijos tarybos rekomendaciją išbraukti savivaldybės įmonę „Grinda“ iš įmonių, pretenduojančių teikti daugiabučių administravimo paslaugas, sąrašo.

Toks konkurencijos prievaizdų nepaisymas savivaldybei gali užtraukti iki 60 tūkst. eurų siekiančią baudą, kurią tektų apmokėti iš savivaldybės biudžeto, taigi iš Vilniaus gyventojų kišenės.

Į „Lietuvos žinių“ klausimą, kaip reaguos į Konkurencijos tarybos nurodymą Vilniaus savivaldybei iki rugpjūčio 31 dienos peržiūrėti nutarimą dėl savivaldybės įmonės „Grindos“ įtraukimo į daugiabučių prižiūrėtojų sąrašą, vicemeras V. Benkunskas atsakė, kad „nereaguos niekaip“.

„Savivaldybės administracija neturi diskrecijos (institucijos teisė spręsti kokį nors klausimą, veikti savo nuožiūra, – red.) – išbraukti ar neišbraukti, įrašyti ar neįrašyti įmonės, kuri atitinka visus reikalavimus ir kreipėsi su prašymu įrašyti ją į (daugiabučius, – red.) administruojančių įmonių sąrašą. Tai ne administracijos reikalas, – kalbėjo vicemeras. – Sprendimą priimti arba jį atšaukti gali tik įmonės valdymo organai – valdyba ir direktorius, kurie ir buvo priėmę sprendimą kreipti į savivaldybės administraciją dėl tokio įrašymo.“

Savivaldybės įmonė „Grinda“ buvo įtraukta į asmenų, pretenduojančių teikti administravimo paslaugas, sąrašą nuo 2016 metų gruodžio 9 dienos.

Konkurencijos taryba šį mėnesį nurodė Vilniaus savivaldybei pakartotinai įvertini įsakymo įtraukti „Grindą“ į šį sąrašą pagrįstumą ir apie tai ją informuoti iki rugpjūčio 1 dienos. Tokį sprendimą Konkurencijos taryba priėmė, išnagrinėjusi Lietuvos būsto valdymo ir priežiūros rūmų pateiktą informaciją.

Konkurencijos tarybos nuomone, savo įmonei savivaldybė gali pavesti daugiabučių administravimą tik tada, kai galima pagrįsti, jog nėra nė vieno legalaus ūkio subjekto, norinčio teikti tokias paslaugas. Tačiau dabar Vilniuje šias paslaugas teikia 40 ūkio subjektų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"