Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Ko negali tu, gali menas

 
Organizatorių nuotraukos

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakultetas ir Ventos socialinės globos namai rugsėjo mėnesį vykdė socialinį – edukacinį projektą „Tu negali – menas gali!'

Projektu siekta pasitelkti meną ir meninę veiklą neįgalių vaikų ir jaunuolių psichikos sveikatai gerinti. VDA Kauno fakulteto atstovai kūrė meninius objektus, kurie turi pozityvų poveikį bei suteikė pagrindinius ir lengvai pritaikomus kūrybos įgūdžius globos namų darbuotojams ir auklėtiniams. Projekto dalyviai iš VDA Kauno fakulteto įsitraukė į neįgaliųjų integracijos ir atskirties visuomenėje problemų sprendimų lauką – prasmingos ne profesinės, o asmeninės patirties atnešęs projektas jauniesiems menininkams nesibaigia atlikus įsipareigojimus pagal projektą.

Meno kūrimas žmogaus sveikatai ir gerovei yra nauja ir dar mažai plėtojama galimybė. Socialinės globos įstaigose yra įprasta meną puoselėti ten dirbančių socialinių darbuotojų jėgomis, todėl bendradarbiavimas su profesionaliais menininkais yra naudingas ne tik neįgaliųjų sveikatos gerinimo ir socializacijos stiprinimo aspektu, bet ir padeda tobulinti globos įstaigos darbuotojų kompetenciją. Būsimiems menininkams šis projektas tapo svarbiu dėl jų socialinių įgūdžių ugdymo, pozityvias emocijas teikiančio santykio plėtojimo bei galimybės praktiškai pritaikyti savo turimus kūrybinius įgūdžius dailės terapijos srityje.

Socialinio projekto dalyviai siekia, kad visuomenė išgirstų jų patirtis ir aktyviau plėtotų menines veiklas sveikatos gerinimo tikslais.

VDA Kauno fakulteto dekanas prof. Jonas Audėjaitis:

"Menininkų bendruomenei kūryba yra būdas kalbėti. Per projektą vertinga buvo patirti, jog kūryba yra puikus būdas kurti santykius tarp žmonių. Fakulteto bendruomenė įsitikino, jog tam tikrai visuomenės grupei yra aktualu ne menininkų kūrybos rezultatai, o daug svarbiau yra procesas. Bendravimo būdo per kūrybos procesą svarba ir nauda įsitikinau projekto pabaigoje bendraudamas su Ventos socialinės globos namų gyventojais. O iš tolimo Žemaitijos kampelio parsivežtos itin teigiamos emocijos paskatino susimąstyti, tapti atidesniam sergančiai visuomenės daliai ir plėtoti savo veiklas panašia kryptimi."

Projektą administravusi Studijų programų koordinatorė Ingrida Liaukonienė:

"VDA Kauno fakulteto studentų bei dėstytojų ir Ventos socialinės globos namų bendro projekto „Tu negali – menas gali“ rezultatai pranoko iš anksto numatytus siekius bei tikslus. Būsimieji ir esami menininkai globos namų gyventojų buvo sutikti su didžiuliu džiugesiu. Galimybė bendrauti ir kurti kartu su profesionaliu menininku, įgyti naujų kūrybos įgūdžių, iš svajonės virto realybe. Tapybos, grafikos, keramikos ir tekstilės kūrybinių dirbtuvių bei edukacinių užsiėmimų metu globos namų gyventojams suteikta proga pasijusti visaverčiai menininkais, išlaisvinti emocijas, lavinti kūrybiškumą bei įgyti naujos kūrybinės patirties. Šios įstaigos darbuotojai, meninę veiklą ir gebėjimus puoselėjantys savo jėgomis ir įgytomis žiniomis taip pat noriai dalyvavo visoje projekto veiklosje ir sekė kiekvieną menininko žingsnį, taikomą metodą ar techniką tam, kad vėliau tai galėtų pritaikyti per globos namų dailės terapijos užsiėmimus."

Tekstilės katedros docentė Lina Jonikė:

"Dižiausias įspūdis Ventos socialinės globos namuose yra gyventojų ir darbuotojų nuoširdumas. Jie ištroškę bendravimo, svečių ir tokių projektų. Jie tiesiog negalėjo atplėšti nuo mūsų akių, ir mūsų darbas su jais atrodė labai prasmingas. Nuoširdžiai dirbo ir globos namų darbuotojai, ir gyventojai ligoniukai. Buvo smagu žiūrėti kaip piešia visai nemokantys to daryti darbuotojai, iš pradžių baiminęsi, jie labai išlaisvėjo. Visiems buvo įdomu perprasti naują techniką, labai nuoširdžiai vieni kitiems talkino. Mūsų tekstilės studentės padėjo sukomponuoti paveikslus, perkelti piešinius ant šilko. Visi atrodo ten gyvena kaip viena didelė šeima. Likom abipusiai patenkinti šiuo projektu. Globos namams palikome sukurtus kūrinius, studentai padovanojo savo pieštų vitražų ant šilko."

Tekstilės katedros docentė Monika Žaltauskaitė Grašienė:

"Porą dienų negalėjau atsigauti patyrusi begalinį gėrį ir šilumą. Šis projektas labai aiškiai ir tikslingai rodo, kad menas tikrai gali gydyti, gali teikti dvasinę, kūrybinę būseną, kuri yra ryšio tarp žmonių, supratimo, vertinimo, tolerancijos, pažinimo esmė. Man didelė garbė buvo būti ten, susipažinti su nuostabiu personalu, gyventojais. Matyti jų žibančias akis ir girdėti klausimus, kada vėl atvažiuosime, kada vėl piešime, tapysime, lipdysime."

Tekstilės katedros studentės Ieva Makauskaitė, Gintarė Karaliūtė, Edita Tamulaitytė:

Ieva: - Labai įdomi patirtis, jausmas toks, kaip gera dalytis... Tie vaikai, gyventojai, darbuotojai viskuo susidomėję, jie be galo smalsūs ir nuoširdūs. Vienas vaikinas pabaigė savo piešinį ir paklausė, ką toliau daryti, aš paaiškinau, kad reikia palaukti. Jis susikaupęs, niekur nesitraukdamas laukė, kol jo piešinys nudžius, laukė labai kantriai ir su meile.

Edita: - Jie visiškai pasitikėjo mumis dėl spalvų, kompozicijos, nors sakiau, kad tai darytų patys, nes piešti gali visi, kad nebijotų. Po kiek laiko įsidrąsino ir piešė. Vienas vaikas nupiešė boružę kruvinom lūpom, o mes pripiešėm braškę ir išėjo braškių uogienė. Buvo labai linksma, visi juokėmės. Mes jautėmės tokios reikalingos ten.

Gintarė: - Man net naujų inspiracijų kūrybai atsirado. pavyzdžiui tas drugelis iš trikampių ir kvadratų atrodo kaip kompiuterinis, man kaip nauja idėja mano kūrybai, nes aš daug piešiu. ir niekas nepiešė niūrių spalvų, viskas atrodė spalvotai, linksmai ir nuoširdžiai su gera atmosfera. Pati namų direktorė iš pradžių sakė nepiešianti, vėliau įsidrąsino. Jai labai patiko. Geras projektas, tikrai vėl dalyvautumėm.

Grafikos katedros koordinatorė Inga Navickaitė:

"Apsilankymas Ventos socialinės globos namuose buvo ypač jaukus ir mielas, suteikęs naujų patirčių ir labai gerų emocijų ne tik tai dienai. Būdama ten pasijutau tarsi kitam pasauly, kur svarbiausia yra būti geru žmogumi, daryti viską, kad šalia esančiam būtų geriau, negailint savo laiko. Ir aš tikrai nežinau, kiek iš tikrųjų tapau geresnė dėl šio projekto, bet moraline prasme mane užkrėtė parodyti savo artimiesiems ir draugams, kaip stipriai jie man rūpi."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"