Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Jonavos rajono istorijoje įrašyta Kulvos diena

 

Spalio 15-ąją Kulvoje pradėtas rašyti metraštis, nes tądien dvare atidengtas paminklinis akmuo XVI a. kultūros nešėjui ir vienam iš raštijos pradininkų Abraomui Kulviečiui, gimusiam ąžuolų apsuptame Kulvos dvare. Nes tądien pagrindinė mokykla, turinti kraštiečio vardą, minėjo 110 metų jubiliejų. Ši data jau įrašyta į Jonavos rajono istoriją kaip Kulvos diena.

Du renginiai sustiprina įspūdį

Kulvos bendruomenės pirmininkė Danguolė Griniova sako, kad tai – pirmas toks milžiniškas renginys, suvienijęs visą bendruomenę. “Teisybės dėlei reikėtų pripažinti, kad A. Kulviečio pagerbimo šventė turėjo įvykti pernai. Tačiau dėl lėšų stygiaus ją perkėlėme į šiuos metus. Juolab kad šiemet mokykla, pavadinta šios iškilios asmenybės vardu, mini 110 metų sukaktį. Manau, kad seniūnijoje du renginiai tą pačią dieną pakylėja ir organizatorių idėją, ir sustiprina prasmės įspūdį”, - sakė D.Griniova, bendruomenės pirmininkės pareigas einanti dar tik tris mėnesius.

Ruošiantis šventei “Kulva ir Abraomas Kulvietis” į pagalbą buvo pasitelkti meno kolektyvai, ieškota pagalbininkų. Nė vienas neatsisakė. Tad spalio 15-ąją, matyt, suprasdama bendruomenės siekį gyventi ne tik šiandiena, bet ir prisiminti Kulvos istoriją, džiaugėsi net pati gamta: nusišypsojo dangus, švietė saulė, nurimo vėjas, leisdamas susirinkusiai publikai pasigrožėti ant žemės besileidžiančiais pageltusiais dvaro medžių lapais.

Giesmė privertė suklusti

Gerokai po vidurdienio bendruomenės nariai susirinko prie obelisko Abraomui Kulviečiui. Čia, aukščiausioje rajono geografinėje vietoje, kultūrnešį, kilusį iš netoliese buvusio dvaro, pagerbė garbūs rajono svečiai. į šventę atvyko vicemeras Vytautas Venckūnas, administracijos direktorius Jonas Klemensas Sungaila, galintis didžiuotis, kad gyvena garsaus kultūros propaguotojo A.Kulviečio žemėje, Vietos veiklos grupės pirmininkas Juozas Jokimas su žmona, daugiau svečių.

Rajono Savivaldybės vyr. specialistė aplinkosaugai Gražina Mrazauskienė pirmiausiai skubėjo apžiūrėti obeliską: neduokdie kas restauruotą paminklą bus suniokojęs. Tačiau greit nusiramino, kad viskas gerai. Tad netrukus kloniais nuaidėjo Jonavos Janinos Miščiukaitės auklėtinio Mariaus Libo klarneto garsai, suskambėjo eilės, o obelisko papėdėje pražydo gėlės. Seniūnijos kultūrnešių - Virginijos Petrenčiuk, Valerijos Degutienės, Loretos Ratautienės ir Ritos Benošienės giedama giesmė, kurią pagal Martyno Liuterio tekstą išvertė A.Kulvietis, daugelį privertė suklusti: tai siejama su Kulvos seniūnija, juk čia vertėjas sėmėsi gamtos gaivos, jėgų, idėjų ir ieškojo kelio į didžiąją Lietuvą.

Dvare - nauji akcentai

Dvaras kaimo bendruomenę ir svečius pasitiko iškilmingai. Prie dar uždengto paminklinio akmens sėdėjo mantija apsisiautęs metraštininkas (Valdas Ragickas) - nuo šiol bus rašomas Kulvos metraštis. Šalia jo įsikūrę garbaus amžiaus vietos gyventojai Jadvyga Abromavičienė ir Juozas Pečeliūnas oriai laukė, kada bus duotas ženklas nukloti audeklą, dengiantį didžiulį akmenį.

Bet prieš tai gėlės ir šventinė ugnis papuošė naują medinį koplytstulpį, iškilusį ten, kur, kaip manoma, anuomet stovėjusi koplyčia, o buvęs Jonavos rajono meras Edmundas Simanaitis supažindino su tolimų amžių istorija ir A.Kulviečio asmenybe. Jis atkreipė dėmesį, kad dėl praeities kultūros įamžinimo derėtų nusilenkti seniūnui Juozui Plukiui.

Tą akimirką, kai garbiausio amžiaus Kulvos seniūnijos gyventojai numetė skraistę, slėpusią paminklinį akmenį, kurį bendrovės „Egsta“, vadovaujamos Antano Etnerio, technika atgabeno iš čičinų kaimo palaukės, nuaidėjo Violetos Michelkevičienės mišraus choro „žemyna“ dainuojama „Lietuva brangi“, nuvinguriavo Janinos Miščiukaitės meno mokyklos kanklininkių muzikos akordai. O ant akmens iškaltas užrašas su kultūros nešėjo vardu ir pavarde bei didžiule plunksna tarsi paskelbė, kad raštijos pradžia išėjo būtent iš čia, iš Kulvos dvaro.

J.Plukys, išreikšdamas mintį, jog ateityje panašių švenčių tik daugės, bendruomenės pirmininkei D.Griniovai padovanojo ne tik gėlių puokštę, bet ir knygą „Nacionaliniai lietuvių charakterio ypatumai“. Tik skulptorius Zigmas Buterlevičius, koplytstulpio ir akmeninio paminklo A.Kulviečiui autorius, stovėjo nuošalėje ir klausėsi džiugių kalbų. Jam nereikėjo žodžių - ne tik Jonavoje, bet ir Kulvoje jis paliko neišdildomą pėdsaką ir tapo visos mūsų rajono bendruomenės dalimi.

Grožio kampelis

Kulvos dvaro teritorija - labai graži vieta įvairiems renginiams organizuoti. Ir ne tik. Pravažiuojantys ar bendruomenės nariai klevų apsuptyje gali rasti vietą apmąstymams ar ramiai poilsio akimirkai. Iš tikrųjų ne gėda atsivežti svečią ir pasivaikščioti po didžiulį dvaro parką. čia padaryti suoleliai, aikštelės, nutiesti liepteliai per upelį. Pasak seniūno, tai Vietos veiklos grupės projekto dalelė. Ateityje, matyt, bus įrengtos sporto aikštelės, poilsio zonos - pasigirs dvaro garsai.

Anot J.Plukio, džiugu, kad žmonėms to reikia, kad bendruomenė yra veikli, kad atėjo nemažai jaunimo į šį renginį. „Planų turime daug. Jeigu pasiseks gauti lėšų, tikrai rasime, kur jas racionaliai panaudoti“, - sakė Kulvos seniūnas.

Telieka pridurti, jog anaiptol ne kiekviena seniūnija gali didžiuotis praeitimi, kokia garsėja Kulva. Tad J.Plukiui išties garbė būti seniūnu, juolab kad jis pats rūpinasi ne tik žmonių problemomis, bet ir stengiasi įdėti nemažą indėlį į seniūnijos istorijos bei šiandienos kultūros puoselėjimą. Tokią mintį išsakė ne tik naujoji bendruomenės vadovė, bet ir kiti asmenys, prisidėję prie didingo renginio organizavimo.

Ošė visa salė

Tądien kultūros centro salė sunkiai sutalpino visus susirinkusiuosius. Žinoma, jaunimą priviliojo ne informatyvus filmas apie Kulvos seniūniją, ne vietos kolektyvų meninė programa. Beje, pirmoji koncerto dalis atrodė tokia nuoširdi ir geranoriška, negailinti pašmaikštavimų, kad derėtų ne vieną padėkos žodį už tai skirti vietos kultūros centro darbuotojoms V.Petrenčiuk ir V.Degutienei.

Tą pavakarę buvo prisiminta ir Baltosios lazdelės diena, minima spalio 15-ąją. Į sceną lydimi artimųjų pakilo juodus akinius nešiojantys ansamblio „Jonavėlė“ dainininkai, instrumentais nešinas Antanas Kirvelevičius ir grupės vadovas Justinas Diržinskas, juos pakeitė Jonavos kultūros centro vyresniųjų šokių grupė, vadovaujama Ritos Pilypienės, skambėjo vietos dainininkių melodijos. O kai scenoje pasirodė „16 hercų“, publika nebenustygo vietoje - plojo, dainavo, lingavo. Koncertinę programą baigė solistas Edmundas Kučinskas, kaip ir visada negailėjęs smagių pajuokavimų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"