Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Jonaviečiams labiausiai rūpėjo pensijos ir specialieji poreikiai

 

Jonavoje lankėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) “mobilus priimamasis“. Į specialistus kreipėsi tik devyni interesantai, kuriuos visus domino labai panašios problemos - pensijų apskaičiavimas ir specialiųjų poreikių nustatymo problemos.

Iš neįgaliųjų tapo sveiki

Prie kabineto, kur vyko priėmimas, jau iš anksto rinkosi interesantai. Iš viso jų užsiregistravo dešimt. Pasidomėjome, kokias problemas jonaviečiai tikisi išspręsti, vėliau teiravomės, ar liko patenkinti pokalbiu su valdininkais. 

Valė (vardas pakeistas), pensininkė iš Kosmonautų gatvės, guodėsi, kad vaikšto tik su ramentais, ją kamuoja kiti rimti negalavimai. Moteris kurį laiką buvo II grupės invalidė, vėliau turėjo neterminuotą III grupę. Sulaukus pensinio amžiaus jonavietei buvo nustatyti specialieji poreikiai, maždaug atitinkantys buvusią grupę. Tačiau paskutinį kartą, kai kreipėsi į regioninę Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, specialieji priežiūros (pagalbos) poreikiai moteriai nebuvo nustatyti, taigi ji neteko ir šiam tikslui skirtų išmokų, kitų lengvatų, palikta tik transporto išlaidų kompensacija.

„Vadinasi, esu sveika? Klausykit, ar čia teisybė! - piktinosi Valė ir pridūrė, kad minėtoje tarnyboje su ja labai atmestinai elgėsi. - Kad nors paklaustų, kaip jautiesi! Vienas koją bakstelėjo, kita su popieriais kuičiasi, šonu atsisukusi, kišenę atkišusi. Gal laukia, kad įdėčiau?“ Moteris tikėjosi, kad SADM atstovai padės jai susigrąžinti specialiuosius poreikius. Pokalbiu su jais jonavietė liko nepatenkinta, tiesiai šviesiai pasakė: „Špygą padėjo!“

Panašios problemos kamuoja ir jonavietį Joną. Jam buvo atlikta onkologinė operacija, po kurios atsirado komplikacijų. Buvo nustatyta invalidumo grupė, vėliau - vidutiniai specialieji poreikiai. Jų nepratęsė. Pagal vyriškį, tai padaryta neteisėtai. „Dešimt metų buvau invalidas, o dabar - sveikas?“ - stebėjosi Jonas. Taip pat atsitiko ir jo žmonai. Kur įmanoma skundėsi, bet gaudavo neigiamus atsakymus. Ir dar žada nenurimti, peticiją Prezidentei rašyti ar net į Strasbūro teismą kreiptis.

Netikusius įstatymus reikia keisti

Kęstutis Bružas ruošėsi svečių paklausti, kodėl iš bedarbio pašalpos yra atskaičiuojama profesinių ligų draudimo išmoka, kuri duodama vaistams ir kitoms sveikatos palaikymo priemonėms. Lengvesnį darbą vyras galėtų dirbti, todėl praėjusiais metais užsiregistravo Darbo biržoje. Aštuonis mėnesius gavo bedarbio pašalpą, tačiau ne visą, o tik sumą, kuri likdavo atskaičius minėtą išmoką. (Profesinės ligos išmoka, kaip ir kitiems, K.Bružui dėl krizės irgi buvo sumažinta, buvęs jos dydis atkurtas tik nuo šių metų.) „Toks įstatymas“, - atsakydavo nepatenkintam jonaviečiui. O jis mano, kad netikusį įstatymą reikia keisti. Tokį pasiūlymą Kęstutis ir norėjo pateikti ministerijos atstovams, tačiau netikėjo, kad šie jam asmeniškai padės, ir... nesulaukęs savo eilės kažkur išskubėjo.

Valentinas Stepanovas, Pensininkų partijos Jonavos skyriaus pirmininkas, yra tvirtai įsitikinęs, kad senatvės pensija apskaičiuojama neteisingai ir galiojančią tvarką reikia keisti. Savo tiesą jis gina ir teismuose, yra sukaupęs visą „juodąjį lagaminėlį“ įvairių dokumentų. šia tema gali kalbėti labai ilgai ir išsamiai. Pasak pašnekovo, 2010 m. balandį Konstitucinis Teismas išaiškino, kaip turi būti apskaičiuojama senatvės pensija. Vyriškis patikino, kad jis dalyvavo keturiuose teismuose, tačiau bylų nelaimėjo, todėl „nuėjo“ net iki Strasbūro, šiuo klausimu įgijo daug žinių. Džiaugiasi bent tuo, kad pensininkas su valstybe gali bylinėtis nemokamai. Valentinas teigia suradęs tris didžiausius pensijų skyrimo absurdus. Pirmasis - gavęs didesnę algą žmogus gali gauti mažesnę pensiją. Ilgiau dirbusiam asmeniui gali būti priskaičiuota mažesnė pensija nei tuo atveju, jei jis dirbtų (arba dirbo) trumpiau. O pagrindinis absurdas esąs pats pirmasis pensijų apskaičiavimo formulės koeficientas 0,005. „Niekas man jo nepaaiškina“, - teigė V.Stepanovas ir pridūrė, kad dabar „eina kariaut“ - nori paklausti SADM atstovų, iš kur toks skaičius, ir kitų vadinamosios pensijų reformos dalykų. Pasak pašnekovo, Pensijų įstatymas turi būti pakeistas kaip nekonstitucinis. 

Galima iš anksto numanyti, kad į tokius su įstatymų leidyba susijusius klausimus Valentinas iš karto atsakymo negavo. Jam pasiūlyta viską išdėstyti raštu ir atsiųsti laišką ministerijai.

Veteranai bylinėjasi dėl stažo

Buvęs Vidaus reikalų ministerijos (VRM) sistemos pareigūnas Vytautas Gasiūnas nutarė priimamajame ne pasakoti pats, o pateikė medžiagą, samprotavimus ir pridūrė, kad juos paskaičius viskas bus aišku, ir paprašė SADM imtis priemonių, kad „Sodra“ neišsidirbinėtų“. Visus reikalus su šia institucija buvusiems pareigūnams, anot jonaviečio, tenka spręsti teismuose. Vytautas siekia, kad VRM veteranams, reikalaujantiems, kad būtų teisingai nustatytas darbo stažas pensijai apskaičiuoti, nereikėtų kiekvienam atskirai bylinėtis teisme. Juk analogiški sprendimai yra priimti Administracinio teismo lygiu. Ministerijos specialistai iš pradžių čia nieko blogo neįžvelgė - turi žmogus teisę bylinėtis ir tegul bylinėjasi. „Dėl to aš ir atėjau, kad man tokie dalykai labai nepatinka“, - jiems paaiškino V.Gasiūnas. 

Jam irgi teko teistis. Buvo pats sau advokatas. Tačiau eilinis žmogus, pasak Vytauto, mažai gali sau padėti.

Bene vienintelis iš pakalbintųjų Jokūbas Kriučkovas priėmimu liko patenkintas. Jis domėjosi slaugos išmokos galimybe. žmogui buvo nurodyta, kur kreiptis dėl slaugos poreikio nustatymo. 

Interesantai valdininkų žvilgsniu

Konsultuoti gyventojų į rajono Savivaldybę atvyko šios ministerijos priimamojo vedėja Laima Venckūnienė, jos pavaduotojas Stanislovas Valickas ir vyresnysis specialistas (teisininkas) Kazimiras Pečiulis. 

Pakalbinome ir svečius. SADM priimamojo vedėja L.Venckūnienė informavo, kad apsilankė devyni jonaviečiai. Pagrindiniai klausimai, dėl kurių kreiptasi - pensijos ir specialiųjų poreikių nustatymas. 

Anot S.Valicko, kadangi nuo 2005 m. liepos 1 d. nebėra invalidumo grupių, suėjus pensiniam amžiui, gyventojams tenka kreiptis dėl specialiųjų poreikių, ir jie, atsižvelgiant į sveikatos būklę, ne visada nustatomi. Interesantai dėl to dažnai turi pretenzijų Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Kauno teritoriniam skyriui. Tačiau, papildė priimamojo vedėja, egzistuoja šios tarnybos sprendimų apskundimo tvarka, Ginčų komisija, Kontrolės skyrius, pagaliau teismai, o ministerijos atstovai tegali pakonsultuoti, nurodyti, kur kreiptis ir pan. „Senam žmogui, aišku, nuimk ir dešimt litų, jam svarbu“, - situaciją įvertino L.Venckūnienė.

 Kai kurie apsilankiusieji kitaip traktuoja Pensijų įstatymą, jo nesupranta. Jų netenkina pensijų dydis, apskaičiavimo formulė. K.Pečiulio teigimu, daugumai pagal galimybes paaiškinta. žmonės pateikė ir savo pasiūlymų. „Juos nusivešim į ministeriją ir pasvarstysim“, - patikino teisininkas.

Kokią padėtį rajone atskleidė „mobilus priimamasis“, domėjosi ir Savivaldybės administracijos direktorius Jonas Klemensas Sungaila bei Socialinės paramos skyriaus vedėja Ingrida Malciuvienė. Kartu su svečiais jie pasidžiaugė, kad Jonavoje niekas nesikreipė socialinės paramos klausimais, kas būdinga kitiems rajonams, pavyzdžiui, kaimyniniam Kaišiadorių.

Dar vienas ministerijos atstovas tądien jonaviečius priiminėjo Darbo biržoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"