Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Išgelbėti Žvėryno bibliotekai pinigų neatsirado

 
Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Žvėrynas netenka bibliotekos – bene vienintelės vietos, kurioje vykdavo kultūriniai renginiai. Savivaldybės atstovai tvirtina, kad tai – bibliotekų tinklo optimizavimo programos dalis.

Bibliotekoje – ne tik knygos

Žvėryno bendruomenė dėl naikinamos rajono bibliotekos nusiuntė raštą Vilniaus miesto merui, savivaldybės tarybai ir Lietuvos Seimo Savivaldybių reikalų komitetui, po kuriuo pasirašė 66 Žvėryno gyventojai. Žvėryno biblioteka yra Vilniaus miesto savivaldybės centrinės bibliotekos skyrius, S.Moniuškos gatvėje savo istoriją skaičiuojantis nuo 1947 metų.

Bibliotekos patalpos S.Moniuškos g. 10 jau pamažu apleidžiamos: darbuotojai į maišus krauna knygas, lentynos ardomos. Žurnalistus pasitikę darbuotojai atsiprašo negalį teikti informacijos – jie įspėti nebendrauti su žiniasklaida. Maloniai paprašo nė nefotografuoti patalpų. Tik žinia, jog trys bibliotekininkės nuo rudens dirbs kitų rajonų bibliotekose, tačiau būsimas knygų likimas nežinomas.

„Vilniaus savivaldybės sprendimu nuo birželio mėnesio uždaroma Žvėryno biblioteka, esanti iš tiesų avarinės būklės: senas XX amžiaus pradžioje statytas gyvenamasis namas, medinės perdangos, nudėvėtos komunikacijos. Uždaroma, deja, ne remontui – naikinama visam laikui“, – kreipimesi rašė Žvėryno bendruomenės valdybos pirmininko pavaduotojas Vytautas Damaševičius.

Bendruomenės atstovų teigimu, Žvėryno biblioteką lanko du tūkstančiai skaitytojų, tai yra kas aštuntas Žvėryno gyventojas, vyksta renginiai, parodos. Tai – vienintelis rajone išlikęs kultūros židinys. Žvėryne gyvenantis dirigentas Donatas Katkus yra pasakojęs, jog anksčiau, kol biblioteka buvo geresnės būklės ir dar prozininkui, poetui Jurgiui Kunčinui gyvam esant, taip pat kol Žvėryne gyveno D.Katkaus sūnus, bibliotekoje buvo rengiama daug itin įdomių vakarų.

Įžvelgia centralizuoto valdymo stiprėjimą

V.Damaševičius kreipimusi teigia, kad rajono bendruomenė su nerimu stebi Vilniaus miesto savivaldybės veiksmus, kurie esą iškreipia teritorinės savivaldos pagrindus. „Šie veiksmai veda prie vis stiprėjančio centralizuoto valdymo: šioje miesto tarybos kadencijoje, net neatlikus paprasčiausios rajono gyventojų apklausos, ignoruojant visuomenės nuomonę, panaikinta Žvėryno seniūnija, prijungiant prie Naujamiesčio, dabar – naikinama biblioteka. Seniūnijos pastatas, neseniai suremontuotas už bendruomenės centrams tikslingai skirtas lėšas, stovi uždarytas. Visuomeninė organizacija „Žvėryno bendruomenė“, veikianti nuo 2002 metų, eilę metų prašo patalpų, kur galėtų plėtoti veiklą, buriančią bendruomenę, mažinančią socialinę ir bendruomeninę atskirtį“, – teigė V.Damaševičius.

Jo teigimu, Žvėryno bendruomenė siūlė įvairius variantus, kaip, taupant miesto lėšas, suvienyti seniūnijas, bibliotekas, socialinių tarnybų ir bendruomenės žmonių savanorišką veiklą. Pasiūlyta tam skirti vieną iš parduodamų ar pardavimui numatomų pastatų, kuriame tilptų visos šios tarnybos. Tai galėtų būti Birutės g. 40, buvusi rezidencija, įrašyta į kultūros paveldo registrą, ir Vytauto g. 15, vienas iš vaikų raidos centro pastatų, įrašytas į kultūros paveldo registrą.

„Birutės g. 40 – parduota, Vytauto g. 15 – atiduota turto fondui, nors jame veikia visuomeninės organizacijos „Žvėryno bendruomenės“ įkurtas visuomeninis Vilniaus radijo stoties (1926-1935) muziejus, galintis, esant miesto suinteresuotumui ir norui, peraugti į Žvėryno rajono muziejų. Kiekviename iš šių pastatų būtų pakakę vietos visoms šioms tarnyboms. Deja, savivaldybė bendruomenės pasiūlymuose pasigedo verslo plano, lyg pats jungimas, parduodant pavienius buvusių tarnybų pastatus, nebūtų ir veiklos, ir verslo, ir taupymo planas. Kol kas matome atvirkščius veiksmus – nugyvenamus neremontuojamus ir vėliau parduodamus pastatus, o kartu naikinamą rajono gyvenimą, visiškai ignoruojant bendruomenės poreikius. Panašiai prieš dvejus metus buvo sunaikinta Užupio biblioteka“, – teigė V.Damaševičius.

Žvėryno bendruomenė rašte pabrėžė reikalaujanti išsaugoti Žvėryno biblioteką, o ateityje, „matydama savivaldybės negebėjimą tvarkyti gyvybiškai svarbių miesto gyvenimui klausimų“, žada prašyti Lietuvos Vyriausybės įvesti tiesioginį Vyriausybės valdymą bent kultūros įstaigoms Vilniaus mieste.

Savivaldybė: optimizuojamas bibliotekų tinklas

Merijos Kultūros skyriaus pateiktuose atsakyme teigiama, kad savivaldybė vykdo viešųjų bibliotekų tinklo optimizavimo programą pagal „Vilniaus miesto savivaldybės kultūros strategijos gaires 2011-2020“, taip pat Vilniaus miesto savivaldybės tarybos gegužės 15-osios sprendimą. „Žvėryno biblioteka – visiškai avarinės būklės. Patalpos didžiulės, reikalingas kapitalinis remontas. Tokių lėšų Savivaldybė neturi. Kitų patalpų Žvėryne taip pat nėra. Tik pakilus į kalną (link Pilaitės) yra didelė, gerai įrengta Karoliniškių biblioteka, šį rudenį ketinama atidaryti 2000 kv. m Žirmūnų g. 6 naują modernią biblioteką. Pilaitėje šiais metais atidaryta visai nauja biblioteka. Vykdomos programos nuostata – bibliotekų tinklo atnaujinimas ir modernizavimas. Taip pat uždaromos Salininkų ir Trakų Vokės bibliotekos“, – aiškinama atsakyme.

Savivaldybės atstovų teigimu, į Žvėryno bendruomenės kreipimąsi dar neatsakyta. Pagal nustatytus terminus tai turi būti padaryta iki liepos 25 dienos.

Buvusios bibliotekos patalpos bus atiduotos savivaldybei.

Savivaldybės atstovai pažymėjo, kad, 2011 metų spalio 28 dienos Administracijos direktoriaus įsakymu „dėl bendravimo su žiniasklaida ir informacijos pateikimo tvarkos“ nustatyta, kad visi savivaldybės darbuotojai bei savivaldybės kontroliuojamų įmoniu darbuotojai, seniūnijų darbuotojai bendrauja su žiniasklaida per Vilniaus miesto savivaldybės Viešųjų ryšių skyrių. Dėl to, reikėtų suprasti, bibliotekos darbuotojai įpareigoti laikytis „tylos įžadų“.

Šešiomis bibliotekomis mažiau

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos šių metų gegužę patvirtintuose naujuose Vilniaus miesto savivaldybės centrinės bibliotekos nuostatuose aštuonių skyrių neliko, atsirado du nauji, lyginant su 2006 metais patvirtintais nuostatais.

Išnyko Gedimino, Algirdo Kojelavičiaus, Rygos, Salininkų, Trakų Vokės, Užupio ir Žvėryno bibliotekos, atsirado Britų ir Pilaitės. Taip pat panaikinta Gelvonų vaikų biblioteka.

Bibliotekos 2006 metais:

Antakalnio biblioteka, Antakalnio g. 49;

Dvarčionių biblioteka, Keramikų g. 4;

Dzūkų biblioteka, Dzūkų g. 35;

Gedimino biblioteka, Gedimino pr. 2;

Gerosios vilties biblioteka, Savanorių pr. 59;

Grigiškių biblioteka, Kovo 11-osios g. 28;

Jeruzalės biblioteka, Jeruzalės g. 27;

Justiniškių biblioteka, Justiniškių g. 62A;

Kalvarijų biblioteka, Kalvarijų g. 29;

Karoliniškių biblioteka, A. J. Povilaičio g. 20;

Alberto Kojelavičiaus biblioteka, A.Kojelavičiaus g. 127;

Lazdynų biblioteka, Erfurto g. 4-46;

Muzikos ir meno biblioteka, Arklių g. 20;

Naujamiesčio biblioteka, A.Vivulskio g. 27;

Naujosios Vilnios biblioteka, Pergalės g. 8;

Pavilnio biblioteka, Garsioji g. 3;

Rygos biblioteka, Rygos g. 31-1;

Salininkų biblioteka, Pupynės g. 7;

Šeškinės biblioteka, Musninkų g. 12-37;

Trakų Vokės biblioteka, Miško g. 5;

Užupio biblioteka, Polocko g. 12;

Tomo Zano biblioteka, Šv. Stepono g. 23;

Žvėryno biblioteka, S.Moniuškos g. 10.

Vaikų bibliotekos:

Gelvonų biblioteka, Gelvonų g. 5-41;

„Papartis“, Architektų g. 220;

„Saulutė“, Žirmūnų g. 87-84.

Bibliotekos 2013 metais:

Antakalnio biblioteka, Antakalnio g. 49;

Britų skaitykla, Ašmenos g. 8;

Dvarčionių biblioteka, Keramikų g. 4;

Dzūkų biblioteka, Dzūkų g. 35;

Gerosios Vilties biblioteka, Savanorių pr. 59;

Grigiškių biblioteka, Kovo 11-osios g. 28;

Jeruzalės biblioteka, Jeruzalės g. 27;

Justiniškių biblioteka, Justiniškių g. 62A;

Kalvarijų biblioteka, Kalvarijų g. 29

Karoliniškių biblioteka, A. J. Povilaičio g. 20;

Lazdynų biblioteka, Erfurto g. 4-46;

Muzikos ir meno biblioteka, Arklių g. 20;

Naujamiesčio biblioteka, A.Vivulskio g. 27;

Naujosios Vilnios biblioteka, Pergalės g. 8;

Pavilnio biblioteka, Garsioji g. 3;

Pilaitės biblioteka, Nidos g. 2,

Šeškinės biblioteka, Musninkų g. 12-37;

Tomo Zano biblioteka, Šv. Stepono g. 23.

Vaikų bibliotekos:

„Papartis“, Architektų g. 220;

„Saulutė“, Žirmūnų g. 2.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"