Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Iš Vilniaus apie Lietuvą - Amerikai

 
2009 07 30 0:00
Vilniaus paveikslų galerijoje savo kūrybą skaitė E.Moure (kairėje), L.Tillman ir P.Cole'as.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Vilniaus paveikslų galerijoje savo kūrybą skaitė E.Moure (kairėje), L.Tillman ir P.Cole'as.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

'Jie turi keliauti po visą Vilnių, rasti kurią nors vietą ir aprašyti. Prisės, pavyzdžiui, Žemaitės skvere šalia Gedimino prospekto ir parašys apie kažkokios moters skulptūrą. Nežino, kas ji tokia, nieko nežino, ir kokia atmosfera iš to kyla', - tokių užduočių mūsų sostinėje gauna Kanados rašytojo Antano Šileikos studentai.

Jau antra savaitė Vilniuje daugiau kaip penkiasdešimčiai įvairaus amžiaus žmonių iš JAV ir Kanados rengiami seminarai, paskaitos, kūrybinės dirbtuvės, skaitymai, ekskursijos. Lektoriais pakviesti žinomi Šiaurės Amerikos rašytojai.

"Vilniuje yra kažkas tokio. Net nežinau, kas tai. Tarsi greita dekoracijų kaita. Pasuki už kampo - ir iš Marco Shagallo paveikslo patenki į Skandinaviją. Viskas čia taip įdomu. Juk nežinia kodėl Vilniuje įsikurti nusprendė amerikietis poetas Kerry Shawn Keysas ir kažkodėl čia gyvena labai įdomių rusų rašytojų. Josifas Brodskis taip pat dažnai atvažiuodavo ir ilgam apsistodavo. Čia dar gyvena jo draugų, - sakė LŽ programos "Vasaros literatūriniai seminarai" (Summer Literary Seminars - SLS) sumanytojas Mikhailas Josselis. - Viena priežasčių, kodėl nusprendžiau čia surengti SLS programą - pačiam suprasti, kodėl mane taip traukia Vilnius."

Nepaisydami krizės

Kiekvieno programos dalyvio savos atvykimo priežastys. Daug kas Lietuvoje turi giminių. Čia, pavyzdžiui, Šiaurės Amerikos žydų šaknys. Kitiems tiesiog buvo įdomu. Pasak M.Josselio, išgirdo apie nepaprastą miestą ir šalį, kur daugelis šiaip, be priežasties, nevažiuotų, ir atsirado priežastis.

Vis dėlto programos vadovas Konkordijos universiteto Monrealyje (Kanada) dėstytojas pripažino, kad surinkti tokią didžiulę grupę, net 55 programos dalyvius, buvo nelengva, kai Amerika išgyvena recesiją. Tai rodo, kad SLS turi gerą vardą ir jau yra žinoma Šiaurės Amerikoje per tuos metus, kai seminarai buvo rengiami Rusijoje bei Kenijoje.

Maždaug trečdalis programos dalyvių yra studentai. Jie domisi literatūra ir beveik visi perėjo SLS konkursą. Tokie prozos ir poezijos konkursai rengiami kasmet. Juose dalyvauja apie tūkstantį žmonių. Laimėtojams skiriama nemokama kelionė, jų kūryba publikuojama prestižiniuose žurnaluose. Daliai žmonių, atsižvelgus į konkurso rezultatus, siūloma nuolaida, sakykim, 15 proc. mokymų kainos.

Tarp programos dalyvių yra nemažai, apie 30-40 proc., JAV ir Kanados literatūros institutų aspirantų. Visi kiti - įvairaus amžiaus žmonės, nuo jauniausio dvidešimtmečio iki vyriausio septyniasdešimtmečio. Nors jų tiesioginis darbas nebuvo ar nėra susijęs su literatūra, jie nori rašyti ir mokytis iš rašytojų.

Šiaurės Amerikos platforma

SLS programa dešimt metų buvo įgyvendinama Peterburge, Rusijoje, kelerius metus - Kenijoje ir šiemet pirmą sykį - Lietuvoje. Pasak M.Josselio, rašytojai - smalsūs žmonės ir mėgsta atrasti vis naujų vietų. Nors Lietuvoje niekada nesilankė, buvo daug apie ją skaitę. Šiaip ar taip, šalis žinoma pasaulyje - jos teatras, kinas, dailininkas ir kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

Tarp lektorių visada būna ir redaktorių. Į Vilnių atvyko prestižinio JAV žurnalo "New York Review of Books" leidėja Catherine Tice.

"Programos tikslas - būti tarsi platforma, ant kurios Šiaurės Amerikos literatūrinė bendrija susitinka su tarptautine literatūra, geriau pažįsta vietos rašytojus, - kalbėjo SLS vadovas. - Mūsų rašytojai, grįžę namo, rašo apie Peterburgą ir Keniją. Rašys, žinoma, ir apie Lietuvą. Manome, tai gerina literatūrinį ir kultūrinį Lietuvos įvaizdį. Be viso kito, pasistengsime sudaryti galbūt bendrą amerikiečių ir lietuvių arba tik lietuvių literatūros antologiją. Esame jau išleidę dvi šiuolaikinės rusų prozos antologijas. Manau, ir į Lietuvą grįšime, nes visada tęsiame, ką pradėję, nesustojame pusiaukelėje."

M.Josselis į Vilnių atvažiuodavo dar iš tuometės Sovietų Sąjungos. Jis kilęs iš Peterburgo, o į Keniją pirmą kartą nuvyko maždaug prieš dešimt metų. Kanados universitetui, kur tada dirbo, reikėjo žmogaus, galinčio kasmet su studentų grupe pusmečiui vykti į Afriką. Gyvendamas Kenijoje, M.Josselis labai pamilo šią šalį ir susipažino su daugeliu rašytojų. Kaip tik sutapo laikas, kai Kenijoje pasikeitė režimas ir nemažai jų grįžo iš tremties. M.Josselis ėmė kviesti Kenijos rašytojus į SLS Peterburge. Vėliau ir šioje Afrikos šalyje pradėta vykdyti tokia programa.

Lietuviška melodija

Vienas SLS programos Vilniuje lektorių Kanados rašytojas A.Šileika Lietuvoje lankosi keturioliktą kartą. Jau nuo 1973 metų pradėjo važinėti į tėvų gimtinę. Nors pats gimė Kanadoje, gerai moka lietuviškai. Žmona dailininkė Snaigė Valiūnaitė-Šileikienė - taip pat lietuvių kilmės, yra surengusi parodų ir Vilniuje.

"Kol buvome jauni, tarpusavyje kalbėjomės angliškai, - prisiminė A.Šileika, - tačiau norėjome, kad vaikai mokėtų lietuviškai ir su seneliais galėtų susišnekėti. Skaitydami jiems lietuviškas pasakas, vėl atgaivinome lietuvių kalbą šeimoje."

Dabar vyriausiam jų sūnui Dainiui - dvidešimt penkeri metai. Jis yra Kanados kareivis, tarnauja Afganistane. Neseniai gavo dvi savaites atostogų, jas praleisti nusprendė Lietuvoje, Vilniuje. Čia susitiko ir su tėvu, o po atostogų, pasak A.Šileikos, vėl skris atgal į karą.

Dvidešimt vienų metų jaunėlis Gintaras viename Toronto universitete studijuoja literatūrą.

"Esu lietuvių kilmės rašytojas ir mano kūrybos temos yra lietuviškos, tačiau rašau angliškai ir savo romanus spausdinu Kanadoje. Galima sakyti, kad anglų kalba yra mano instrumentas, o lietuviška tematika - mano melodija, - kalbėjo rašytojas. - Be to, esu kūrybinio rašymo centro Humberio rašytojų mokyklos direktorius. Nežinau, ar tokių centrų yra Lietuvoje, bet anglosaksų kraštuose jų - vos ne šimtais. Žmonės nori mokytis, kaip rašyti poeziją ar romanus."

A.Šileika rašo istorinius romanus. Vienas šiemet bus išleistas ir Lietuvoje. "Bronzinė moteris" - pirmoji į lietuvių kalbą išversta Kanados rašytojo knyga, nors kūrybos ištraukų lietuviškai jau buvo spausdinta kultūros savaitraščiuose. Pats rašyti lietuviškai niekada nemėgino, nes, kaip prisipažino, nemoka taip gerai kalbos. Gali skaityti istorijas ir prisiminimus, tačiau tikrą literatūrą ir poeziją - sudėtingiau, nes pasitaiko ne visai suprantamų žodžių.

"Bronzinė moteris" yra tarsi mišinys iš Jacques'o Lipchitzo ir Petro Rimšos gyvenimo. Jaunas kaimietis nori tapti skulptoriumi ir po Pirmojo pasaulinio karo iškeliauja į Paryžių. Ten studijuoja meną ir patiria įvairiausių nuotykių, - pasakojo romano autorius. - Ši knyga buvo išleista 2004 metais, o kaip tik dabar parašiau naują romaną apie Lietuvos partizanus ir jį, atrodo, išleis "Random House" leidykla. Sutarties dar nesu pasirašęs, bet jiems ta tema patinka. Visiškai nauja Kanadoje ir angliškai kalbančiame pasaulyje."

Vilniuje A.Šileikos kūrybines dirbtuves lanko penkiolika studentų. Kai kurie yra žydų kilmės. Jų proseneliai čia gyveno. Tarp lietuvių kilmės studentų yra tokių, kurie emigravo ne taip seniai, po Antrojo pasaulinio karo, tačiau yra ir senosios emigracijos lietuvių vaikaičių. Taip pat yra ir tokių, kurie apie Lietuvą nieko nežino. Toks mišinys žmonių ir jiems visiems įdomu. Į kūrybines dirbtuves jie atsineša savo rašinius, apysakas ir romanus. Juos visi kartu skaito ir nagrinėja. Vėliau keliauja po Vilnių, vykdydami A.Šileikos skirtas užduotis. Pasak rašytojo, jo studentai ne tik patys daugiau sužinos, bet ir grįžę namo į savo šalis tas žinias paskleis plačiau. Paties A.Šileikos aprašyti literatūrinius seminarus Lietuvoje jau užsiprašė vienas Toronto laikraštis ir keli internetiniai leidiniai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"