Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Ir valdžia tapo pinigais

 
2011 02 14 0:00
Sartų ežeras ilgas, skaidrus, o tautai paliktas tik vienas privažiavimas. Visur kitur - privačios valdos.<br>Paramotors.lt nuotrauka
Sartų ežeras ilgas, skaidrus, o tautai paliktas tik vienas privažiavimas. Visur kitur - privačios valdos.
Paramotors.lt nuotrauka

Švenčionių mero Vytauto Vigelio lėtinės nekorupcijos atvejis

Rajono meras ateina į banką, pasiskolina daug pinigų, o po trijų dienų grąžina taip ir neišpakuotuose pakeliuose. Arba: rajono merui jo žmonos pusseserė pusvelčiui perleidžia tris ypač vertingus sklypus jo valdomoje teritorijoje. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) tyli. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) požiūriu - visiška tvarka.

Sklypų konservai

Ponia, kurios ramybę drumsčia "Paskutinė instancija", yra Švenčionių rajono mero V.Vigelio žmonos pusseserė Dalė Jakubėnienė. Prieš kelias savaites ji savo pusseserei su vyru perleido mažiausiai tris sklypus ypač vertingose vietovėse. Du sklypai - Magūnų kadastrinėje vietovėje, ant pat Vilniaus apskrities ribos. 30 kilometrų nuo sostinės, keli šimtai metrų nuo autostrados. Ežerai, Žeimena ir solidi turtingų žmonių kaimynystė. Čia V.Vigelio šeima pusseserės Dalės dėka apsirūpino dviem sklypais po pusę hektaro.

Dar vienas sklypas, staiga atsiradęs Vigelių sąskaitoje, - prie Sarių ežero. Čia beveik visą pakrantę rėžiais išsidalijo žemėtvarkininkai ir vietos valdžia. Ežeras ilgas, skaidrus, o tautai paliktas tik vienas privažiavimas. Visur kitur - privačios valdos. Vigeliai čia irgi turi.

"Ponia Dalia, vakar tokius keistus dokumentus mačiau, kaip jūs merui perduodat 3 žemės sklypus..." - mezgu šneką su mero žmonos pussesere, sklypų įsigijimo metu įdarbinta mero patarėja. "Ai, tai čia ne merui, o jo žmonai", - šypsosi ponia ir pataiso mane: "Aš pardaviau." "Brangiai?" - patikslinu. "Ne", - nesigina ponia. Juk STT, Mokesčių inspekcijai, FNTT sulinksta kojos iš nuolankumo prieš privačius privačių žmonių sandorius. Kas už kiek nori, tas už tiek ir duoda merui į delną. Nori, tai ir parduoda sklypą 100 kartų pigiau. Tarkime, už 500 litų su uodegėle pusės ha sklypą, nors greta pirkęs žmogus mokėjo arti 100 tūkstančių.

Dabar paklauskime valstybės tarnautojos D.Jakubėnienės, kodėl ji kitam valstybės tarnautojui su žmona, kuri irgi yra valstybės tarnautoja (ponia Vigelienė nuo amžių amžinųjų vadovauja savivaldybės Kultūros skyriui), taip pigiai padalijo savo turtą. Gal jai kas padus lygintuvu čirškino? Juk tokie sandoriai labiausiai primena tuos laikus, kai banditai perimdavo verslininkų turtą, nes šie, neiškentę fizinių kankinimų, pasirašydavo perleidimo arba pardavimo pusvelčiui dokumentus.

"Už kiek tuos sklypus pirkote?" - klausiu. "Nu čia jau mano reikalas", - atsako V.Vigelio patarėja-pusseserė. "O kaip pavyko tiek pinigų sukaupti, juk sklypai - brangūs?" - tęsiam. "Turėjau tėvus gana gerus", - atremia pusseserė Dalė. Kas tie tėvai, nepavyksta sužinoti, tiesiog ponia paaiškina, kad netiesa, jog sovietmečiu visi buvo lygūs ir biedni. "Žmonės pinigų turėjo, tik nerodė", - dėsto V.Vigelio asmeninė patarėja už mokesčių mokėtojų pinigus.

Dar mes pasiaiškiname, o kaip pavyko tuos sklypus rasti, nes "Paskutinės instancijos" kūrybinė grupė lankėsi Magūnuose ir įsitikino: laisvų žemės sklypų žemėlapis ten nekabėjo. Viskas buvo V.Vigelio pašonėje - Švenčionių rajono savivaldybėje. "Nežinau, ar čia buvo, ar ne, vienu žodžiu... Nusipirkau, ir tiek", - trumpina kalbą D.Jakubėnienė, bet... staiga pareiškia: "Aš ten dar turiu ne vieną sklypą. Ne aš - mano vyras, pavyzdžiui, turi 10 sklypų prie Sarių." - "O kaip pavyko?" - kartojuosi. "Nu, aš, aišku, tik pasakiau - dešimt. Gal aš dvidešimt turiu. Koks skirtumas, kiek aš turiu?" - karščiuojasi ponia Dalė ir susivokia, kad jau laikas baigti tą aiškinimąsi. "Jau mes pasikalbėjom", - sako ši ypač vertinga mero šeimos narė ir sprunka iš kabineto.

Mes - paskui. Kur ji eis? Žinoma - pas merą! Bet mes tai žinome, kad mero nėra. Vakar jis buvo Briuselyje. Tikėtina, kaip visuomet skrido ir parskrido verslo klase. Pavargo, todėl kitą dieną į darbą neišėjo. Tik sekretorė (juk rinkimai) uždegė jo kabinete šviesą. Tegul vietiniai plebėjai mano, kad meras dirba.

Dabar išsiaiškinkime esmę: kodėl V.Vigeliui reikėjo sueiti į tokius sudėtingus prekinius - piniginius santykius su žmonos pussesere? Kodėl nepirko pats ir neturėjo pats? Rimantas Čeponis, buvęs mero bendražygis, o dabar - priešas, paaiškina: "Jo alga visą tą laiką - 3000, 4000 litų." Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad V.Vigelis turi labai stengtis kaupdamas neišvengiamą turtą ir deklaruodamas jį. Todėl jis imasi visokiausių gudrysčių. Pavyzdžiui...

Magaryčios

Vežamės R.Čeponį į jau istorinę tapusią vietą. V.Vigelio sodyba prie Kretuono ežero. Čia mero automobilis ilsisi, kai jis sumano vidury savaitės dingti žmonėms iš akių ir pavartoti savo mėgstamų gėrimų.

Tardau R.Čeponį, ar tiesa, ką mes žinome apie šios statybos finansavimą? R.Čeponis patvirtina: "Taip, Vigelis atėjo į banką, statybai pasiskolino kiek daugiau nei 100 tūkst. litų ir po trijų dienų grąžino." Kodėl grąžino? Ar statyba po to vis vien vyko? "Taip, ir statyba tęsėsi", - patvirtina buvęs V.Vigelio bendražygis. Viešos V.Vigelio deklaracijos liudija ką kita. Sodybos statymo ir registravimo metu tuose dokumentuose figūruoja paskola, kurios valstybės tarnyboms, atsakingoms už kovą su nelegaliomis pajamomis ir korupcija, pakanka, kad pateisintų sodybos iš 5 naujų statinių atsiradimą mero, teuždirbančio 4000 litų, asmeniniame balanse.

Anot R.Čeponio, V.Vigelio sodybą statė nuolatinis, liūto dalį savivaldybės statybinių užsakymų gaunantis vietos verslininkas."Paskutinės instancijos" rankose - to pono bendrovės "Žeista" laimėtų konkursų sąvadas. Įspūdinga! Beveik viskas eina per vienas rankas.

Mes vykstame į dar vieno sutapimo vietą. Minėtoji privilegijuota bendrovė ką tik apšiltino mero namą Švenčionėliuose. Apšiltino kruopščiai ir dailiai: namo kampai dabar išdailinti prabangiu klinkeriu.

Kitas šio sutapimo adresas: vienas iš Europos Sąjungos lėšomis rekonstruojamų vaikų darželių. Čia nemenkas milijonines lėšas irgi įsisavina "Žeista". Einame aplink pastatą ir randame: apdaila jau atsilupo, o pro ją kyšo putų polistirenas. Valstybės reglamentai kietai nurodo: putų polistirenas yra degi medžiaga, kuri įkaitusi skleidžia ypač nuodingus dūmus, todėl vaikų darželių ja šiltinti negalima. Tą mums patvirtina ir vietos gaisrininkai, ir statybų inspektoriai. Šie pasako, kad išeitis gali būti centimetro storio tinkas. Bet jo tai nėra, o darbai jau apmokėti. Bet... ir mero namas, gal iš sutaupytų lėšų - irgi apšiltintas.

Reikia 33 tūkst. grynais, skubiai

Dar vienas V.Vigelio buvęs bendražygis Vytautas Bulka liudija: "Jis (V.Vigelis) man paskambino ryte ir pasakė, kad iki 11 valandos surinkčiau 33 tūkst. litų. Išvažiavau iš namų, pasiėmiau savo asmeninius pinigus, žmona paėmė iš kortelės, bet surinkau tik 32 tūkstančius."

V.Bulka pasakoja, esą pinigai buvo renkami prieš pat Vyriausiajam administraciniam teismui priimant giliamintę nutartį rinkimų klastojimo Švenčionių rajone byloje. Tada teismas pripažino, kad rinkimų rezultatai klastojami buvo, tačiau tai nepadarė įtakos jų baigčiai...

Rinkimai buvo klastojami daugiausia dviem būdais. Pirmas: išankstinis balsavimas, kai suinteresuota komisija surenka neįgalių, nusenusių žmonių balsus V.Vigelio naudai. Kitas būdas: konkuruojančių partijų sąrašų reitingavimas iškeliant V.Vigeliui lojalius veikėjus. "Vienoje iš apylinkių toks kandidatas gavo reitingavimo balsų daugiau, nei visas partijos sąrašas surinko toje apylinkėje", - pasakoja V.Bulka.

Žurnalistas Tomas Dapkus irgi tyrinėjo šį epizodą. Jis sako: "Iš tiesų, buvo specialiųjų tarnybų domėjimasis, ar tiesa, kad Švenčionių rajono mero byloje, kad ji būtų palankiai išspręsta, buvo renkami pinigai." Kokia buvo STT versija - kam rinko pinigus? "Teismui papirkti", - perduoda T.Dapkus pareigūnų įtarimus. Pasak jo, "tarnybos turėjo duomenų, kad buvo renkama ir, rodos, surinkta 150 tūkst. litų".

"Operatyviniai analitikai visada skaičiuoja, kad Vyriausiajame administraciniame teisme tokio pobūdžio bylos kainuoja maždaug 100-150 tūkst. litų. Finansinės ekonominės, mokestinės bylos kainuoja daug brangiau, bet tokio pobūdžio - būtent tiek, jei skaičiuotume ir advokato dalį, kurią šis pasilieka sau", - pasakoja, ką girdėjęs, T.Dapkus.

V.Bulka liudija toliau: "Ar jis nešė teisėjams ar advokatams, šito aš nežinau. Gal jis pats pasisavino, nes visuomet bijo, kad jo neišrinks... Šito aš nežinau." Tačiau akis graužia sutapimų dūmai. Jau arti dešimtmečio V.Vigeliui visuose teismuose atstovauja viena ir ta pati advokatų grupė, kurios branduolį sudaro du ypatingi žmonės: Vytautas Markevičius, buvęs vidaus reikalų, teisingumo ministras nuo Artūro Paulausko - V.Vigelio partijos bičiulio, ir Vladas Gerasičkinas, oficialiai - turtingiausios Lietuvos teisėjos Laimos Gerasičkinienės vyras.

Ta advokatų kontora skandalingai pagarsėjo, kai joje buvo atlikta krata dar vieną minėtų dviejų advokatų partnerį (garsios prokurorės vyrą) įtarus pastangomis papirkti teisėją vieno finansinio aferisto byloje. Iš viso to išėjo šnipštas, nes, kilus triukšmui, bylą išsireikalavo visai šiai teisininkų kompanijai labai nesvetimas žmogus Algimantas Valantinas, tada dar ėjęs generalinio prokuroro pareigas. Ir - galai į vandenį.

O tuo metu Labanore...

Mums betyrinėjant stebuklą, kurio metu valdžia virsta pinigais ir turtais, ant Labanoro nacionalinio parko leidžiasi sutemos. Slaptas palydovas lydi mus miško taku prie dar vieno ežeriuko. Čia prie pat vandens kėpso sodyba. Tokia didelė, gerai įrengta, plačia terasa žvelgianti į ežerą. "Kieno čia?" - klausiu. "Vidmanto Bruzgio", - atsako žmogus.

V.Bruzgys nuo 2000 metų eina STT viršininko pavaduotojo pareigas. Pasak T.Dapkaus, jis, gali sakyti, - rituališkai, nesislėpdamas susitikinėja su V.Vigelį ginančios advokatų kontoros žmonėmis. Ar jis galėjo turėti įtakos V.Vigelio imunitetui nuo kaltinimų korupcija? Geras klausimas, kurio neatsakysi žvelgdamas į miestietiškai perstatytą Bruzgių sodybą pačioje Labanoro širdyje. Tai klausimas kuriam nors doram pareigūnui, jei Lietuvoje tokių apskritai liko.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"