Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Girtaujančios šeimos liūne skęstančius vaikus skandina ir įstatymai

 

Nepavydėtinoje padėtyje atsidūrė Dumsių seniūnijos administracija, apylinkės inspektorius, socialinė darbuotoja ir rajono Vaiko teisų apsaugos skyrius, kai norėjo padėti vienos girtaujančios šeimos vaikams. Įjunkusi į alkoholį ir pašalpas už vaikus pragerianti mama jau baigia užpilti valdininkus skundais aukštesnėms institucijoms, o jų ilgas nagrinėjimas dar labiau blogina situaciją, neįgalūs vaikai ir toliau gyvena šeimoje neprižiūrėti ir apleisti. Atrodo, dabar galiojantys teisės aktai ne tik nepadeda, bet ir neleidžia nepilnamečių ištraukti iš liūno.

Girtavimo ciklai dažnėja

Šeimoje, apie kurią kalbame, auga trys nepilnamečiai, turintys protinę negalią, ir mokosi specialiose mokyklose. Motina gyvena su sugyventiniu, dirbančiu vienoje taksi firmoje Kaune. Pati šeimininkė ilgą laiką nedirbo, tačiau šiemet, artėjant teismui dėl tėvų valdžios apribojimo, susirado darbą vienoje duonos kepykloje.

Pasak seniūno pavaduotojos Editos Kulvietienės, į socialinės rizikos šeimų sąrašą moteris ir jos sugyventinis įrašyti nuo praėjusių metų vidurio už girtavimą, nesirūpinimą atžalomis ir didžiulę netvarką namuose. „Kambaryje tvyro toks dusinantis dvokas, kad net kvėpuoti nėra kuo. Matydami tokią padėtį, mėginome kalbėtis su motina, aiškinome jai apie tai, kas gali atsitikti, jeigu ji ir toliau neatsisakys alkoholio. Ne paslaptis, kad berniukai pastebėti vagiliaujantys, du iš jų netgi tapo svetimų vyrų seksualinio išnaudojimo aukomis. Baugu, kad ir jie, motinos girtumą vadindami „komos būsena“, nepradėtų kažkuo svaigintis. šiemet šeimoje reikalai pablogėjo - girtavimo ciklai kartojasi vis dažniau ir trunka ne vieną ar porą, bet keliolika dienų. štai ir dabar mama su sugyventiniu „mirksta“ apie savaitę“, - sakė seniūno pavaduotoja E.Kulvietienė.

Vilkšunis gąsdina žmones   

Užėjus girtavimo dekadai, į namus niekas įeiti negali, nes tėvai užsirakina duris ir, kaip spėjama, vaikams liepia jų neatidaryti. Prieš kelias dienas seniūnijos darbuotojai, lydimi policijos inspektorių pavaduojančio pareigūno Viliaus Stankevičiaus, mėgino patekti į vidų. Tačiau juos pasitiko iššiepęs nasrus milžiniškas keturkojis plėšrūnas, tad visa delegacija vos spėjo duris užtrenkti. Beje, kieme loja pririšti dar keli šunys, tarp kurių matyti ir negrynaveislis kovinių veislės atstovas. Akivaizdu, kad šie agresyvūs namo sargai taip pat prastai prižiūrimi. Vienas jų, įkurdintas prie takelio durų link, vos pavelka grandinę - nukaršęs, perkaręs, tarsi ėdalo nebūtų matęs kelis mėnesius.

Liudininkai pasakoja, kad prieš kelias dienas urgzdamas ir puldinėdamas praeivius gatvėmis lakstė vilkšunis. Tad gyventojai, bijodami nelaimės, iškvietė policijos pareigūnus. Tačiau šie neturi teisės nušauti gyvūno, nes gali susilaukti didelių nemalonumų. „Tai ką mums daryti, jeigu neįmanoma sutvarkyti net be antsnukio lakstančio agresyvaus keturkojo? Kaip pasikalbėti su geriančiais tėvais, kai juos saugo piktas ir dar neprižiūrimas šuo?” - atviravo policijos pareigūnas.

Moterį gynė advokatė

Trijų atžalų motina ne vieną kartą buvo bausta dėl vaikų nepriežiūros ir atsainaus požiūrio į grėsmę keliančius keturkojus. Bet į baudas ji tik ranka numoja. Vaiko teisių apsaugos skyrius, surinkęs reikiamus dokumentus, kreipėsi į Jonavos rajono apylinkės teismą, prašydamas apriboti tėvų valdžią. Teismo posėdis įvyko šių metų birželio 27 dieną.

„Nesu regėjusi, kad į posėdį bent viena socialios rizikos šeimai priklausanti mama ateitų su advokate. ši apgynė moterį, o mūsų ieškinys buvo atmestas. Jeigu gynėja nors būtų mačiusi, kokiomis sąlygomis auga vaikai, galbūt situaciją įvertintų kitaip. Dabar teko išklausyti tokius teismui pateiktus argumentus, kad net ir klausyti buvo nemalonu, - teigė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyr. specialistė Janina Sabutienė. - Seniūnijos socialinė darbuotoja ir administracija tikrai deda labai daug pastangų, kad moterį atvestų į protą. Deja, jų intensyvus darbas atsimuša tarsi į sieną. Mes gerai suprantame, kad vaikams visada geriau augti šeimoje, tačiau akivaizdu, kad, matydami savaitėmis girtaujančią mamą, jie jokio teigiamo pavyzdžio neturi.“

Naktį vaikai praleido ligoninėje

Kartą motina du savo sūnus, kurie mokosi Kėdainių specialiojoje mokykloje, atlydėjo į Jonavą ir čia juos paliko. Galbūt tikėjo, kad vaikai įstaigą pasieks patys ar jų pasiimti atvažiuos ugdymo įstaigos mašina. Kadangi berniukų niekas nepaėmė, jie grįžo namo, bet pakeliui vienas jų pateko į eismo įvykį.

Pedofilai, matydami, kad vaikai gyvena nekontroliuojami, juos įsuko į savo tinklą - pradėjo seksualiai išnaudoti. Dabar tie nusikaltėliai laukia teismo, tačiau, žmonės kalba, kad paaugliams tai virto savotiška pamoka, kurią jie neblogai išmoko...

Vieną praėjusios liepos naktį E.Kulvietienei paskambino šios šeimos kaimynai. žmonės sakė, kad nepilnamečiai degina daržinėje degtukus, po kiemą mėto degančius daiktus. „Skambinusieji prašė padėti, nes bijojo, kad vaikai nesukeltų gaisro. Mat liepsna iš jų kiemo greit persimestų ir pas kaimynus. Tad kartu su policijos pareigūnais skubiai nuvykau į vietą. Iš tikrųjų du vaikai naktį slampinėjo po kiemą, trečiąjį aptikome šuns būdoje. Kiek beldėme į langus, niekas durų nedarė, vaikai aiškino, kad tėvų namie nėra, o jie, neturėdami raktų, negali įeiti į vidų“, - prisimena E.Kulvietienė.

Siekiant išvengti nelaimės, visi trys buvo atgabenti į Jonavos ligoninę, o paskui norėta apnakvindinti Vaikų globos namuose. Tačiau čia rado užrakintus vartus - nei prisišaukti, nei prisibelsti atvykusieji negalėjo. Laimei, pavyko susitarti su ligoninės gydytojais, kad bent vienai nakčiai nepilnamečius priglaustų.

Skundas kontrolierei

Šis įvykis atsigręžė prieš Dumsių seniūnijos darbuotojus. Motina - ne kokia tylenė, kuri dėl savo, vaikų ar augintinių netinkamo elgesio atgailautų. Rugpjūčio 12 dieną Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita žiobienė gavo šios moters pasirašytą skundą, kuriame dėl tąnakt paimtų be priežiūros paliktų trijų vaikų buvo apkaltinta E.Kulvietienė. Anot pareiškėjos, vaikai patyrė stresą, o socialinė darbuotoja, naktį išveždama nepilnamečius iš kiemo, peržengė kompetencijos ribas, be pagrindo sukėlė įtampą šeimoje. Beje, tada savo skunde moteris nurodė, kad tą liepos 9-osios naktį ji ir jos sugyventinis dirbo. Motinos teigimu, vaikai dažnai miegodavo ant šieno daržinėje arba įlįsdavo per paliktą pravirą langą.

To paties mėnesio pabaigoje Dumsių seniūniją pasiekė pačios kontrolierės raštas, reikalaujantis per dešimt dienų pateikti informaciją dėl skunde nurodytų aplinkybių, E.Kulvietienės paaiškinimą bei pareigybės aprašymą, informuoti apie nepilnamečių gyvenimo, vystymosi sąlygas, teisių ir teisėtų interesų užtikrinimą šeimoje bei tėvų pareigų vertinimą, informaciją apie vaikų sveikatą, šeimai teiktą socialinę ir kitą pagalbą, pristatyti kitą medžiagą, susijusia su šia šeima. 

Nieko kito neliko daryti, kaip sėsti prie stalo, vėl įrodinėti iki kaulų smegenų žinomus dalykus, aiškinti kontrolierei, kad socialinė darbuotoja tik atlieka savo funkcijas, neperžengdama įstatymo ribų. 

Pagraudenimai nepadės

Kepyklos personalo skyriaus darbuotoja sako, kad minima mūsų rajono pilietė įmonėje pradėjo dirbti praėjusios vasaros birželio mėnesį. Anot pašnekovės, moteris dažnai neatvyksta į darbą. Nuo liepos 20-osios iki rugpjūčio 8 dienos ji pristatė į darbovietę nedarbingumo lapelį. O rugpjūčio 17-29 dienomis neatvyko be priežasties, tad šios dienos buvo įvertintos kaip pravaikštos. Bet iš kepėjos pareigų moteriškė nebuvo atleista, nes pateikė graudų pasiaiškinimą įmonės vadovybei. Trijų vaikų mama parašė, kad nuo rugpjūčio 17 iki 29 dienos ji negalėjo atvykti į darbą, nes ruošėsi teisminiam procesui „dėl neteisėtų pareigūnų veiksmų“, t.y. liepos nakties įvykių. 

Tąsyk darbdaviai patikėjo moterimi ir iš darbo neatleido. Tačiau šiuo metu ji vėl nesirodo kepykloje. Personalo skyriaus specialistė sakė: „Ji nesirodo jau daugiau nei savaitę, tad fiksuojamos pravaikštos. šį kartą jokie pagraudenimai nebepadės. Galima dovanoti vieną kartą, visko juk pasitaiko. Bet pravaikštos negali būti sistema. Tad su šia darbininke, ko gero, teks atsisveikinti.“ 

Jaučia artėjančią bėdą

Kaip rodo seniūnijoje surinkta medžiaga, trijų vaikų mama, beje, į mūsų kraštą atsikėlusi gyventi iš Kauno, ignoruoja bet kokius žingsnius, kuriais norima jai padėti. Kaimynai prisipažįsta vengiantys šio kiemo ir jį aplenkiantys - neduokdie, iš piktumo dar pakurs kurio namą. Seniūnas Algirdas Paplonskis piktinasi, kad valstybė, girtaujančioms šeimoms mokėdama pašalpas, daro meškos paslaugą. 

„Mūsų darbuotojai naktimis skuba gelbėti vaikus nuo galimos nelaimės, į namus eina apsiginklavę visokiomis lazdomis, kad galėtų atsiginti nuo šunų, o jie ne tik gautus pinigus išleidžia alkoholiui, bet ir skundus siuntinėja į įvairias instancijas. Jaučiu artėjančią bėdą. O paskui liks kalta seniūnija - atseit nematė, nežiūrėjo. Gyvename tarsi necivilizuotoje valstybėje“, - atvirai rėžia seniūnas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"