Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Geriems kaimynams netrukdo sienos

 
2007 10 29 0:00
Konferencijos dalyviai susipažino su Varėnos rajono Dargužių kaimo bendruomene, dalyvaujančia Kaimynystės programoje.
Konferencijos dalyviai susipažino su Varėnos rajono Dargužių kaimo bendruomene, dalyvaujančia Kaimynystės programoje.

Tapusi Europos Sąjungos nare Lietuva ėmėsi įgyvendinti Europos Bendrijų iniciatyvų Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities Kaimynystės programą, kuri apima įvairias pasienio regionų žmonių bendravimo ir bendradarbiavimo sritis - kultūrą, mokslą bei infrastruktūros ir investicijų plėtrą.

Europos Sąjungos finansuojama Lietuvos, Lenkijos ir RF Kaliningrado srities pasienio regionų Kaimynystės programa jau davė apčiuopiamų rezultatų - vietos bendruomenių žmonės puoselėja kulinarinį paveldą, veisia žuvis, spaudžia sūrius, perka priešgaisrinės apsaugos įrangą ir specialius automobilius, tiesia kelius, planuoja turistinius maršrutus ir rengia bendras šventes.

Nauda ne popierinė

Europos Komisija trišalės Kaimynystės programos vadovaujančia institucija yra paskyrusi Vidaus reikalų ministeriją, kuri su INTEREG jungtiniu techniniu sekretoriatu Druskininkuose surengė konferenciją "Antras žingsnis regionų bendradarbiavimo link. Naujas Europos Sąjungos teritorinio bendradarbiavimo laikotarpis Lietuvos ir Lenkijos pasienyje". Pasak vidaus reikalų viceministro Regimanto Čiupailos, konferencija turėjo du tikslus. Pirma, pasienio aktualijų dažnai neišgirstantiems valdžios žmonėms Vilniuje, kad INTERREG IIIA ir TACIS programas jungianti Kaimynystės programa prisideda prie realios pasienio regionų plėtros, antra, pristatyti 2007-2013 metų teritorinio bendradarbiavimo ir kaimynystės programas. Už jų įgyvendinimą taip pat yra atsakinga Vidaus reikalų ministerija.

Konferencijos dalyviai - Seimo nariai, ministerijų, apskričių, savivaldybių atstovai, svečiai iš Lenkijos turėjo galimybę ne tik išklausyti pranešimus, bet ir susipažinti su Kaimynystės programoje dalyvaujančių bendruomenių, jaunimo organizacijų ir verslo atstovų nuveiktais darbais.

Pasak Lenkijos Punsko valsčiaus viršaičio Vytauto Liškausko, Kaimynystės programa leido pasienio gyventojams pasijusti reikalingiems Lietuvai, Lietuvos žmonėms. Punskiečiai su partneriais iš Lietuvos nusprendė atnaujinti 12 kelių, kurie kadaise jungė gyvenvietes abipus valstybinių sienų. Trys keliai jau sutvarkyti iki pat pasienio. Kai tik Lietuva ir Lenkija įsilies į Šengeno erdvę, šie keliai atgis. "Gal padaugės vestuvių!" - vylėsi viršaitis. Anot jo, pasienio regionams mažiau kliūva ES struktūrinių fondų paramos lėšų, o Kaimynystės programa tą skriaudą iš dalies kompensuoja.

Kaimams netrūksta idėjų

Iš Vilniaus organizuotai autobusu į Druskininkus vykę konferencijos dalyviai užsuko į Varėnos rajono Dargužių kaimą, kuriam Kaimynystės programa įkvėpė gyvybės. Iniciatyvos ėmėsi grupė moterų. Pasinaudodama Varėnos rajono savivaldybės pagalba ir Kaimynystės programos lėšomis vietos bendruomenė (apie 270 gyventojų, iš jų beveik 100 vieniši, vaikus į miestus išleidę našliai ir našlės) puoselėja sūrininkystės tradicijas, rengia sūrių gamybos pamokas, yra subūrę meno saviveiklos kolektyvą, organizavo kompiuterių kursus, ieško galimybių ištuštėjusią vietos mokyklą paversti Bendruomenės namais.

Pasak Varėnos Turizmo ir verslo informacijos centro direktoriaus Algirdo Juškevičiaus, Kaimynystės programa įgyvendinama ne tik Dargužių, bet ir Subartonių kaime bei Senojoje Varėnoje. Subartonys - rašytojo Vinco Krėvės, o Senoji Varėna - Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimtinė. Šių vietovių bendruomenės palaiko ryšius su Lenkijos vaivadijomis, valsčiais, mokosi iš jų netradicinės, ne žemės ūkio veiklos, konsultuojasi su prof. Vaclavu Idziaku, lenkų kaimų atgaivinimo pagal Žydrųjų vandenų strategiją iniciatoriumi.

Vienas iš konferencijoje pristatytų projektų buvo Kaimynystės programos projektas "Pasienio žuvys". Jį įgyvendina Lietuvos valstybinis žuvivaisos ir žuvininkystės tyrimų centras, Kaliningrado valstybinis technikos universitetas, Žuvininkystės įmonių asociacija "Lampetra". Šiuo projektu siekiama pasienio regione išsaugoti ir atkurti retas ežerų žuvis, sukurti integruotą tarptautinę vandens biologinių išteklių valdymo ir atkūrimo sistemą. Konferencijos dalyviai susipažino ir su Druskininkuose įsikūrusiu "Vido malūnu", kuris yra Alytaus apskrities viršininko administracijos įgyvendinamo kulinarinio paveldo projekto dalyvis.

Projektų įvairovė

Per pirmąjį Kaimynystės programos etapą nuo 2005 metų gegužės mėnesio iki 2006 spalio mėnesio Lietuvos, Lenkijos ir Kaliningrado srities kaimynai pateikė 409 paraiškas. Daugiausia paraiškų (133) buvo iš Lenkijos Varmijos-Mozūrų vaivadijos gyventojų. Lietuvos pasienio regionai pateikė 83 paraiškas. Aktyviausi buvo Alytaus apskrities žmonės, pateikę 35 projektų paraiškas, Marijampolės apskrities - 22, Klaipėdos apskrities - 21, Tauragės apskrities - 5 paraiškas.

Iš 409 paraiškų finansavimas buvo patvirtintas 159 projektams. Daugiausia Europos regionų plėtros fondo (ERPF) lėšų, skirtų Lietuvai ir Lenkijai, teko investiciniams pasienio infrastruktūros gerinimo ir turizmo infrastruktūros plėtros projektams. Žengiant antrą žingsnį 2007-2013 metais konferencijos dalyviai planuoja įgyvendinti daug naujų sumanymų, susijusių su Kaimynystės programa ir kitomis bendradarbiavimo abipus sienos programomis.

Naujuoju laikotarpiu numatyta įgyvendinti Baltijos jūros regiono programą, kuri apims visas aplink Baltiją esančias valstybes, vienys jų potencialą. Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo tarpregioninio bendradarbiavimo (INTERREG IVC) programa apims 27 ES valstybes nares ir Norvegiją bei Švediją. Šios programos tikslas - kurti inovacijų ir žinių ekonomiką, taip pat aplinkos ir pavojų prevencija. Lietuviai dalyvaus Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo programose su latviais ir lenkais bei trišalėse kaimynystės ir partnerystės programose su lenkais ir rusais bei latviais ir baltarusiais. Be to, partneriai iš vakarinių Lietuvos regionų dalyvaus Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Pietų Baltijos programoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"