Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Europos milijonai dūla Švenčionių rajone

 
2010 09 23 0:00
Švenčionėlių seniūnas A.Juodaitis kaltina gyventojus, kad šie neskubėjo jungtis prie naujų tinklų.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Švenčionėlių seniūnas A.Juodaitis kaltina gyventojus, kad šie neskubėjo jungtis prie naujų tinklų.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Švenčionių rajono Pavoverės ir Pašaminės kaimų žmonės neįstengia sumokėti po kelis tūkstančius litų, kad prie jų namų būtų prijungti už Europos Sąjungos (ES) bei savivaldybės lėšas nutiesti vandentiekio ir nuotekų tinklai.

Daugiau kaip 3 mln. litų ES struktūrinių fondų lėšų per pastaruosius šešerius metus buvo skirta tam, kad Švenčionių rajono Pavoverės ir Pašaminės kaimuose būtų nutiesti vandentiekio ir nuotekų vamzdynai. Šiemet Pašaminės kaime prie naujo vandentiekio vamzdyno, nutiesto dar 2005 metais, prisijungė vienas abonentas. Pernai tokių buvo penki.

Įrengti naują vandentiekio sistemą šiame kaime kainavo apie 1,3 mln. litų. Didžioji dalis lėšų skirta per Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA), likusią atseikėjo savivaldybė. Padalijus šiuos pinigus iš šešių prisijungusių šeimų, išeitų, kad šalto švaraus vandenėlio kaina kiekvienam namui - apie 200 tūkst. litų. Įspūdinga suma krizės iškankintam kraštui. Tačiau tokie skaičiai - ne iš dosnumo, o dėl nevykusiai organizuoto darbo.

Planuodama tiesti vandentiekį Švenčionių rajono savivaldybė nurodė, kad Pašaminėje gyvena apie 390 žmonių, tad prisijungusiųjų prie naujosios sistemos turėtų būti bent jau pora šimtų. Juolab jog vanduo kaime tikrai prastas. Senaisiais vamzdžiais, nutiestais dar sovietiniais laikais kolūkio pirmininko iniciatyva, jis tiektas per vandentiekio bokštą tiesiai iš gręžinio. Vandens kokybė nebuvo gera, todėl gavus europinių pinigų įrengtas naujas vamzdynas, padaryti nauji gręžiniai, pastatyta geležies šalinimo stotis. "Vanduo prie išėjimo iš stoties labai geros kokybės, - gyrė investicijos naudą Švenčionėlių seniūnas Antanas Juodaitis. - Tačiau toliau jis patenka į senąjį vamzdyną, nes gyventojai neprisijungė prie naujojo, ir darosi blogesnės kokybės."

Išvalytą vandenį tiekti senais vamzdžiais - beveik tas pats, kas švarų vandenį pilti į purviną kibirą. Kodėl Pašaminės žmonės taip keistai elgiasi?

Valdininkų fiasko

"Tą seną vandentiekį Pašaminėje reikėtų uždaryti, - svarstė Švenčionių rajono merijos Ryšių su užsieniu ir investicijų tarnybos vadovas Vidas Semėnas. - Bet įsivaizduojate, ką reikštų uždaryti seną vamzdyną, jeigu prie naujojo prijungti tik šeši namai? Kol statybininkai tiesė vamzdžius, gyventojai galėjo patys prisijungti, savivaldybė siūlė supaprastintą tvarką."

Tačiau net supaprastinta tvarka reiškia, kad būtina parengti techninį projektą, sumokėti už medžiagas, įrangą ir darbą. ES ir savivaldybė, skyrusios daugiau kaip milijoną litų naujam vandentiekiui tiesti, neapsiėmė padengti gyventojams net dalies išlaidų, kad jie galėtų prisijungti prie tinklo. O tai atsieina nuo 1 tūkst. iki 3 tūkst. litų ar dar daugiau - kaina priklauso nuo atstumo iki centrinio vamzdyno. Kaimiečiai neturi tokių pinigų, todėl toliau naudojasi iš senų vamzdžių bėgančiu prastu vandeniu.

Senos naujo projekto bėdos

Deja, Švenčionių valdžia nepasimokė iš klaidų, padarytų Pašaminėje tiesiant vandentiekį. Tokia pat situacija pasikartojo po poros metų, kai savivaldybė, jau turėdama karčios patirties dėl gyventojų vengimo jungtis prie naujojo vamzdyno ir dėl to patiriamų nuostolių, ėmėsi įgyvendinti naują, dvigubai didesnės vertės projektą.

2006-ųjų pabaigoje su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) buvo pasirašyta sutartis dėl 2,7 mln. litų Pavoverės ir Pašaminės gyvenviečių vandentvarkos tobulinimo. Projektas baigtas 2008 metų pabaigoje. Jam išleista 2,526 mln. litų, 26 proc. šių lėšų skyrė projekto vykdytoja - Švenčionių rajono savivaldybės administracija. Pašaminėje buvo nutiesti 885 metrai nutekamojo vandens vamzdžių, o Pavoverėje - 1103 metrai nutekamojo vandens ir 1209 metrai vandentiekio tinklų. Iki 2012 metų pabaigos Švenčionių rajono savivaldybė įsipareigojo 175 Pašaminės gyventojų būstus prijungti prie nuotekų tinklų, 300 Pavoverės gyventojų namų - prie vandentiekio ir 120 - prie nuotekų vamzdynų.

APVA pateiktoje ataskaitoje Švenčionių savivaldybė nurodė, kad Pašaminėje yra 87 abonentai, tačiau prie nuotekų sistemos prisijungė tik 6 iš jų. Iš viso gyvenvietėje 54 žmonės naudojasi vandens ir nuotekų tinklais.

Pavoverės kaime reikalai šiek tiek geresni. Čia prie naujojo vandentiekio prisijungė 180 gyventojų, iš jų 55 naudojasi ir nuotekų tinklais. Tačiau LŽ išsiaiškino, kad naujų abonentų tėra keturi, kiti nuo senų laikų prisijungę prie nuotekų sistemos. Tai - parduotuvė, daugiabutis namas ir kaimo centre esančios įstaigos.

Kad ir kaip skaičiuotum, iki laukiamo rezultato labai labai toli. Jei viskas vyks taip, kaip dabar - prisijungs po vieną namą per metus, Švenčionių savivaldybei per artimiausius dvejus metus nepavyks pasiekti projekte nurodytų skaičių. Jeigu iki 2012-ųjų pabaigos nebus įvykdyti visi numatyti įsipareigojimai, bus inicijuotas procesas dėl paramos sutarties sąlygų pažeidimo ir išmokėtų lėšų susigrąžinimo.

Prisijungti sudėtinga

Važinėdami po Pašaminės ir Pavoverės kaimus gatves, kuriose nutiesti vandentiekio ir nuotekų tinklai, atpažinome iš naujos asfalto dangos. Statybininkai, nutiesę vamzdynus ir ilgai nelaukę, kol gyventojai prie jų prisijungs, užpylė žemėmis ir užasfaltavo vamzdžius. "Tie, kurie neprisijungė, dabar turės dar daugiau išlaidų, - apgailestavo Pavoverės gyventojas Edvardas Romanovskis. - Kadangi neįmanoma prieiti prie tinklų nepažeidus kelio dangos, teks sumokėti ir už naujo asfalto klojimą. Jeigu kas ir sumanys dabar jungtis, lauks, kol kada nors vyks kelio remontas, ir tik tada ties vamzdžius iki namų. Tačiau įrengiant naujojo vandentiekio tinklus pasirūpinta tais, kurie buvo prisijungę prie senojo. Jie prie naujos linijos prijungti nemokamai ir dabar gauna gerą švarų vandenį. Tiems, kurie anksčiau neturėjo vandentiekio, reikėjo sumokėti už prijungimą. Tokių namų - keturi."

Prieš tris dešimtmečius iš Baltarusijos į Pavoverę atvykęs E.Romanovskis kadaise dirbo inžinieriumi kolūkyje, tad puikiai žino vietinius vamzdynus, kuriuos kadaise prižiūrėjo. Savo ūkį turinčiam žmogui skaudu, kad dėl finansų stygiaus negali pasinaudoti už ES pinigus kaime įrengtais tinklais. Ūkyje susikaupiantys nešvarumai laikomai tam skirtoje nuotekų duobėje. Jungtis prie tinklų labai brangu ne tik dėl vamzdyno įrengimo, bet ir dėl mėnesinio mokesčio.

Neįvertino specifikos

Kaime mokėti už nuotekų šalinimą visiškai nenaudinga tiems gyventojams, kurie laiko gyvulius, turi daržų. Miestiečiams pritaikytas tarifas, kuriame nuotekų apimtis prilyginama suvartotam vandens kiekiui, kaimui netinka. Vasarą žmonės šimtus kubinių metrų vandens išlaisto daržuose, girdo juo gyvulius, ruošia pašarus. Jei būtų skaičiuojama, kad lygiai tiek pat susidaro nuotekų, kiek iš čiaupų išbėga vandens, kaimiečiams tektų mokėti po 60 ir daugiau litų kas mėnesį už nuotekas, kurių nėra.

Tačiau ši situacija, nors ir puikiai žinoma, nesprendžiama. Dabartinė nuotekų skaičiavimo metodika naudinga vandens tiekimo įmonėms, ir niekas jos neketina keisti.

Kam skirtas projektas?

"Pagerinti Pašaminės ir Pavoverės gyvenviečių infrastruktūrą, užtikrinti gyventojų teisę į saugią ir švarią aplinką, prisidėti prie Lietuvos aplinkosaugos strategijos, prie ES aplinkosaugos direktyvų įgyvendinimo - visi šie gražūs projekte nurodyti tikslai kol kas tebėra išguldyti ant popieriaus. Realią naudą iš įgyvendintų projektų ir jiems skirtus milijonus gavo tinklus tiesę statybininkai, konsultantai ir projektuotojai - UAB "Arginta", UAB "Kašgarija" ir kitos.

Kadangi vamzdynais naudojasi minimalus skaičius gyventojų, kol kas net sunku pasakyti, ar darbai atlikti kokybiškai. O abejonių yra kilę ne tik gyventojams, bet ir Švenčionių merijai. UAB "Kašgarija" bausta už darbų vėlavimą. Žmonės negali nepastebėti nekokybiškai paklotos asfalto dangos, kuri atsirado iškart po žemės darbų, tinkamai nesuplūkus grunto, nepalaukus, kol jis susigulės.

Pinigai panaudoti neracionaliai

Dauguma kaimo gyventojų naudojasi vandeniu, kaip ir iki projektų įgyvendinimo, iš savo šulinių ar seno vamzdyno, o buities atliekas verčia į duobes. "Ypač mažai prisijungusiųjų prie tinklų Pašaminės kaime, - piktinosi Švenčionių tarybos narys Rimantas Čeponis. - Sovietmečiu dirbau Pašaminės ūkio vadovu. Tada nutiesiau vandentiekį, juo žmonės ir naudojasi. Naujojo vandentiekio tinklai eina gatvėmis, į namus jų nenutiesė. Pareikalavo, kad gyventojai susimokėtų po kelis tūkstančius litų, bet iš kur jie tų pinigų turės? Jeigu savivaldybė būtų kompensavusi pusę prijungimo išlaidų, kaip prieš rinkimus žadėjo meru tapęs Vytautas Vigelis, būtų buvusi kita situacija. Antruoju etapu, tiesiant nuotekų tinklus, atsitiko tas pats - jie vėl neprijungti prie namų. Dabar reikėtų ardyti asfaltą. Europiniai pinigai panaudoti visiškai neracionaliai."

Pasak R.Čeponio, reikėjo taip organizuoti darbą, kad tiesiant tinklus prie jų iškart būtų prijungiami namai. Tai darant centralizuotai, vietoje turint techniką ir darbininkus, išlaidos būtų buvusios kur kas mažesnės. "Darbas organizuotas netinkamai. Nebuvo seniūnų noro padėti žmonėms, - mano R.Čeponis. - Matyti tik politinis tikslas laimėti rinkimus ir išplauti pinigus."

Švenčionių rajone nėra nė vienos gyvenvietės, kurioje būtų visiškai įrengtos vandentiekio ir nuotekų sistemos. O įgyvendinamų ar kuriamų projektų esama ir daugiau - Adutiškyje, Svirkose, planuojama Bačkininkuose, Stanislovave.

Ar ir ten, nutiesus tinklus, laukia toks pat gyventojų nenoras naudotis ES suteikta galimybe? Ar savivaldybė jau subrendo ieškoti būdų, kaip nekartoti senų klaidų?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"