Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Ekspozicija sostinės aikštėje: paukščio plunksna, vanduo ir suodžiai

 
2016 10 12 6:53
Austėja Jonaitytė, APVA atstovė prie vieno iš eksponatų Vinco Kudirkos aikštėje sostinėje. 
Austėja Jonaitytė, APVA atstovė prie vieno iš eksponatų Vinco Kudirkos aikštėje sostinėje.  Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos

Žvelgiant iš toliau, ekspozicija sostinės Vinco Kudirkos aikštėje atrodo tiesiog estetiškas minimalistinis projektas. Tačiau priėjęs arčiau pamatai provokuojančius klausimus ir juos iliustruojančius eksponatus, verčiančius susimąstyti dėl aplinkos atžvilgiu neatsakingos elgsenos.

„Ar norėtum atsigerti šio vandens?“, „Ar norėtum, kad tai patektų į tavo kraują?“, „Kada paskutinį kartą matei gyvą kurtinį?“, „Ar norėtum, kad visos Lietuvos pievos būtų tokios?“, „Ar norėtum žiemoti už tokios sienos?“ – tai klausimai, kurie verčia susimąstyti.

Provokuojančią parodą inicijuoja Lietuvos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), administruojanti Europos Sąjungos (ES) fondų ir Lietuvos Respublikos lėšomis finansuojamus aplinkos sektoriaus projektus. Eksponuojamos penkios meninės instaliacijos, kuriomis norima paskatinti žmones susimąstyti apie gyvenamąją aplinką ir imtis keisti negeroves.

APVA Personalo ir bendrųjų reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Austėja Jonaitytė „Lietuvos žinių“ portalui lzinios.lt sakė: „Pagrindinis šios akcijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į ES fondų suteikiamą naudą Lietuvos gyventojams ir aplinkai. Antrinis tikslas yra susietas su klausimu: „Ką gali padaryti tu?“ ES investicijos nėra savaime suprantamos, jos susijusios su žmonėmis. Jei gyventojai sąmoningai saugos ir puoselės Lietuvos gamtą, prisidės, kad kraštas būtų švaresnis, ugdys pilietiškumą – kartu su ES investicijomis bus graži dermė.“

Visa tai APVA, kreipdamasi į žmonės, nori parodyti meninėmis instaliacijomis Vinco Kudirkos aikštėje Vilniuje. Ekspozicijoje atskleidžiamos tokios problemos: užteršto vandens bei oro, senų nerenovuotų namų, invazinių augalų, nykstančių paukščių rūšių ir paaiškinama, kad pačių žmonių pastangomis bei panaudojant ES fondus padėtį galima iš esmės pagerinti.

Ekspozicijoje – analogijos

Vienas meninės ekspozicijos autorių – multidisciplininis dizaineris Jonas Liugaila sakė, kad ieškojo, kaip suprantamai žmonėms pristatyti APVA veiklos rezultatus, edukuoti visuomenę. Eksponatus jis sukūrė kartu su kolege Rūta Ivaškevičiūte. „Bandėme ieškoti objektų, kurie būtų kaip fizinių reiškinių įrodymai, analogijos, pasekmės“, – kalbėjo J. Liugaila.

Turbūt todėl ekspozicijoje – paukščio plunksna, vanduo, suodžiai, tamsus smėlis... „Svarbūs stambesniu šriftu užrašyti klausimai, sukuriantys ryšį su rodomais objektais. Antai storokos, regis, daugiabučio sienos šiluminės varžos analogija – tik 5 cm putų polistirolo plokštė“, – aiškino dizaineris. Iš meninės instaliacijos galima sužinoti, kad šios 5 cm storio sienelės šiluminė varža beveik identiška seno blokinio daugiabučio sienos, kurios storis apie 30 cm, šiluminei varžai.

Meninių instaliacijų kūrėjai - Jonas Liugaila ir Rūta Ivaškevičiūtė.
Meninių instaliacijų kūrėjai - Jonas Liugaila ir Rūta Ivaškevičiūtė.

Šviečia ir skatina

APVA Vandentvarkos projektų skyriaus vedėjas Vidas Stašauskas aiškino, kad kiekviena meninė instaliacija pristato po vieną problemą. „Nors pagal ją galima įsivaizduoti kaimo vietovėje esantį šulinį, programos lėšos naudojamos daug plačiau, ir tai pajunta visos Lietuvos gyventojai“, – sakė jis.

Kas yra padaryta ir bus daroma už ES fondų investicijas? 2007–2013 metais įrengta apie 1700 km vandens tiekimo ir apie 2500 km nuotekų surinkimo bei transportavimo tinklų, pastatyta arba atnaujinta 110 įvairaus dydžio miestų ir miestelių nuotekų valymo įrenginių, 15 miestų ir miestelių vandens gerinimo įrenginių, apie 70 000 gyventojų iš 344 miestų ar miestelių pradėjo naudotis centralizuotu vandens tiekimu, apie 100 000 gyventojų – nuotekų surinkimu. Daug darbų numatyta 2014–2020 metais – apie numatomus darbus galima sužinoti apžiūrint ekspoziciją. „Naujoje programoje didelė dalis investicijų bus skiriama esamų vamzdynų rekonstrukcijai“, – tai tik vienas iš didelių būsimų darbų, minėtas V. Stašausko.

Pastaruoju metu ES vis didesnį dėmesį skiria oro taršos problemoms. APVA Taršos mažinimo projektų skyriaus vedėjas Vytautas Vrubliauskas sakė, kad instaliacija su neaiškia medžiaga mėgintuvėlyje siekiama parodyti, kiek per gyvenimą gali prisikaupti kenksmingų medžiagų. „Didžiąja dalimi kietųjų dalelių atsiradimą lemia žmogaus elgsena, – tvirtino jis. – Žiemos laikotarpiu tarša labai priklauso nuo to, kuo kūrenama, kaip dažnai, kokia krosnis. Priklauso ir nuo transporto – koks jis, kiek dažnai juo važiuojama, kiek renkamasi naudotis kitomis priemonėmis.“

V. Vrubliausko teigimu, kad kietųjų dalelių ore būtų mažiau, siekiama prisidėti savivaldybėms perkant gatvių valymo įrangą. Taip pat padėti investuoti į tyrimus ir metodikas, rengiant oro kokybės gerinimo planus. Apie tai galima sužinoti ir iš ekspozicijos: 2014–2020 metais bus įsigyjama gatvių valymo įranga bei parengiami didžiųjų savivaldybių aplinkos oro kokybės valdymo priemonių planai, taip pat intensyviai informuojami gyventojai apie galimybes prisidėti prie aplinkos oro taršos mažinimo, oro kokybės gerinimo ir galimas neatsakingo elgesio pasekmes.

Beje, pasak V. Vrubliausko, Lietuvos sostinė yra tarp švariausių Europos miestų. Tačiau tebėra problema, kad net centre yra senos statybos namų, kurie šildomi, naudojant kietąjį kurą.

APVA Gamtotvarkos projektų skyriaus vedėjas Saulius Vasiliauskas sakė, kad agentūra administruoja projektus, kurie skatina žmones susipažinti su namų renovacijos procesu ir į jį įsijungti. „Jiems ant lėkštutės padedama viskas, pradedant investiciniais projektais, kad žmonės suprastų naudą“, – teigė jis.

Kas yra padaryta ir bus daroma už ES fondų investicijas? 2007–2013 metais skatinant daugiabučių namų modernizavimą buvo parengti 2486 daugiabučių namų investicijų planai, vykdyta aktyvi viešinimo kampanija spaudoje, internete, televizijos ir radijo laidose, suorganizuota 60 seminarų gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms, įgyvendintos 32 skatinimo iniciatyvos ir paskatinta 617 000 potencialių paramos gavėjų – renovuotinų daugiabučių butų savininkų. O 2014–2020 metais siekiant ir toliau skatinti daugiabučių namų ir savivaldybių viešųjų pastatų modernizavimą, bus informuojami, mokomi bei konsultuojami gyventojai, ugdant jų sąmoningumą. Planuojama, kad 2018 metų pabaigoje daugiabučių namų modernizavimui pritarianti gyventojų dalis išaugs iki 51 proc.

***

„Šia paroda siekiame atkreipti visuomenės dėmesį į ES fondų investicijų teikiamą naudą Lietuvos gamtai ir gyventojams, didinti visuomenės supratimą, jog kiekvienas iš mūsų esame atsakingi už aplinką, kurioje gyvename, skatinti asmeninę gyventojų iniciatyvą prisidėti prie aplinkos problemų sprendimų,“ – sakė APVA direktorius Ignotas Šalavėjus.

Paroda „Ką gali padaryti tu?“ Vinco Kudirkos aikštėje Vilniuje veiks iki spalio 15 dienomis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"