Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Ekspozicija atskleis „homo sovieticus“ laikotarpį

 
2016 05 06 6:11
Tuskulėnų dvaro rūmai ir oficina.
Tuskulėnų dvaro rūmai ir oficina. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekso nuotrauka

Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso pastatuose kuriamas muziejus-edukacinis centras. Tikslas – ne tik pateikti muziejaus lankytojams istorinius dokumentus, bet ir daryti jiems emocinį poveikį. Baltajame dvarelyje jau įrengta ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“, o Tuskulėnų dvaro rūmuose šiuo metu rengiama kita tema – „Projektas – homo sovieticus“.

Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse kuriamai naujai ekspozicijai „Projektas – homo sovieticus“ laukiama žmonių pagalbos. Prašoma pasidairyti namie – bute, rūsyje ar pastogėje, gal yra užsilikusių sovietinę praeitį menančių daiktų: nuotraukų (renginių, švenčių, bohemiško gyvenimo, neformalių jaunimo susibūrimų, iš kasdienių situacijų su žmonių eilėmis, religinių); dokumentų (užsienio pasų, partinių bilietų, sovietinių gimimo liudijimų, pagyrimo raštų, vairuotojo pažymėjimų); laiškų, susirašinėjimų su giminėmis užsienyje; mokyklinių vadovėlių, propagandinių plakatų; smulkių buitinės technikos prietaisų (kavos malimo mašinėlių, barzdaskučių); sovietinės aprangos, kosmetikos, papuošalų; kasdienių ir proginių daiktų su sovietine simbolika, pionierių ir kitų organizacijų atributika; daiktų su tautine ar vakarietiška atributika – namudinių ženkliukų, kontrabandinių užsienio filmų, muzikinių plokštelių, marškinėlių, įvairios produkcijos su „Žalgirio“ komandos simbolika iki 1987 metų ir panašiai.

Radus tokių ar kitokių neišvardytų daiktų ar kitų įdomių eksponatų, galinčių padėti atskleisti sovietinę kasdienybę, prašoma rašyti, skambinti, siūlyti telefono numeriu ir el. pašto adresu renginiai.tuskulenai@genocid.lt

Neformalaus jaunimo grupė sovietmečiu sostinės Katedros aikštėje. Apie 1980 metus. / Rasos Pakalkienės archyvo nuotrauka
Neformalaus jaunimo grupė sovietmečiu sostinės Katedros aikštėje. Apie 1980 metus. / Rasos Pakalkienės archyvo nuotrauka

Daiktus jau neša

„2018 metais numatoma atidaryti ne parodą, bet nuolatinę muziejaus ekspoziciją, tai yra ji – visam laikui. Ekspozicija vadinasi „Projektas – homo sovieticus“. „Projektas“ – nes toks buvo sovietinės valdžios siekis. Šia ekspozicija norima atskleisti sovietinio totalitarinio režimo pastangas ir priemones kurti naują socialinę, kultūrinę bei politinę aplinką, kurioje buvo siekiama įdiegti naujas elgsenos ir mąstymo formas“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Dovilė Lauraitienė, Tuskulėnų rimties parko memorialinis komplekso vedėja.

Pasak jos, pasirinktos penkios glaudžiai susijusios temos: „Ateizacija“, „Tautinio tapatumo transformavimas“, „Sovietinės kasdienybės pilkuma“, „Tradicinių moralės ir etikos normų erozija“ ir „Vakarų kultūros įtakos ribojimas“, bet pavadinimai ateityje dar gali keistis. Eksponatai perteiks tiek ideologinę sovietinio režimo propagandą, tiek disidentišką judėjimą, asmenybes, tiek kasdienybės istoriją, Lietuvos piliečių gyvenimą laviruojant tarp ideologinių varžtų. Ieškoma ir sovietinių eksponatų, ir eksponatų iš užsienio.

Jei eksponatų savininkai pageidaus, jie bus nurodyti – tiek juridiniai, tiek privatūs asmenys. „Yra žmonių, tarp jų – ir mūsų kolegų, kurie jau atnešė daiktų iš savo šeimos archyvo. Žinoma, jei žmonės nenori ko nors padovanoti muziejui, bet pageidauja prisidėti, mes tuos daiktus fotografuojame ir skenuojame. Vėliau jie taip pat bus panaudoti ekspozicijoje, – pasakojo D. Lauraitienė.– Tai yra kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas.“

Ji pažymėjo, kad tai bus muziejus apie sovietinę Lietuvą, žmonių gyvenimą joje, todėl būtina atskleisti ne tik vadovėliuose aprašytą ideologinę bei disidentinę plotmę, bet pateikti ir kasdienybės istoriją, kurią sovietologai tik dabar pradeda tyrinėti.

Parodys sovietinės visuomenės daugiasluoksniškumą

Tarp prašymų padovanoti daiktų, kurie tiktų sovietmetį atspindinčiai ekspozicijai, – ir partiniai bilietai. Ar tikimasi, kad žmonės šiais laikais norės atskleisti priklausę komunistų partijai? D. Lauraitienė įsitikinusi, kad Lietuva galės žengti į priekį, kai nustosime bijoti. O muziejaus tikslas yra parodyti, kiek mumyse yra likę „homo sovieticus“. Ji priminė, kad sovietmečiu žmonės slėpė savo priklausomybę Šaulių sąjungai, Lietuvos kariuomenei, Tautininkų sąjungai, Lietuvos krikščionių demokratų partijai ir panašiai, taikėsi prie totalitarinio režimo.

Sovietinių organizacijų bilietai. / sgvavia.ru nuotrauka
Sovietinių organizacijų bilietai. / sgvavia.ru nuotrauka

„Ar dabar mes gyvename laisvoje valstybėje, ar totalitariniame režime? – retoriškai klausė D. Lauraitienė ir pridūrė: – Tai savotiškas egzaminas mums, kiek laisvų žmonių yra Lietuvoje. Neužmirškime, ne vienas žmogus priklausęs komunistų partijai dabar dalyvauja demokratiniame Lietuvos gyvenime. Ne vienas akademikas pradėjo savo karjerą sovietinėje Lietuvoje. Tai yra nesena istorija ir neišvengiamai bus keli požiūriai, kelios nuomonės. Šios ekspozicijos tikslas ir yra parodyti sovietinės Lietuvos visuomenės daugiasluoksniškumą.“

Ar gali jaunesnė karta, vaikai ar anūkai, siūlyti tėvų ar senelių sovietmečio atributų? „Jei tėvai ir seneliai gyvi ir sutinka – taip, – sakė D. Lauraitienė. – Jei tai palikimas – tada tai yra vaikų apsisprendimo reikalas.“

Šalia eksponatų bus naudojamos nuotraukos tiek eksponatų, kurie grįš į šeimų archyvus, tiek ir nuotraukos iš Lietuvos archyvų, bibliotekų, muziejų.

***

D. Lauraitienė priminė, kad 1998 metų vasario 2 dieną Lietuvos Vyriausybė sudarė Tuskulėnų aukų atminimo įamžinimo komisiją. Jos siūlymu 2002 metų birželio 19 dieną Vyriausybės nutarimu Nr. 932 ir šio nutarimo 2007 metų kovo 28 dieną Nr. 322 nauja redakcija buvo patvirtinta Tuskulėnų rimties parko sukūrimo programa ir jos įgyvendinimo priemonės. Buvusio Tuskulėnų dvaro teritorijoje buvo nutarta įkurti Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą, kurio pagrindiniai akcentai: dvaro pastatai ir koplyčia-kolumbariumas, kur palaidotos 1944–1947 metų NKGB (MGB) represijų aukos. Memorialui skirta 4,9 ha ploto teritorija. Į ją įeina buvusio Tuskulėnų dvaro centriniai rūmai ir oficina, dvaro parkas ir jo prieigos, kuriose yra išlikusi Šv. Teresės koplytėlė ir Baltasis dvarelis (Francišeko Valickio vila).

2004 metais sudaryta darbo grupė parengė muziejaus projekto koncepciją. Joje dalyvavo Arūnas Streikus, Rasa Čepaitienė, Virginija Rudienė ir Margarita Matulytė.

2008 metų gruodžio 31 dieną Lietuvos kultūros ministerija Tuskulėnų rimties parką ir visus jame esančius pastatus perdavė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC). Pavaldumas – Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas yra LGGRTC Memorialinio departamento Genocido aukų muziejaus padalinys.

Įgyvendinant Lietuvos Vyriausybės nutarimą, LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso pastatuose kuria muziejų-edukacinį centrą, kuriame siekiama ne tik pateikti muziejaus lankytojams istorinius dokumentus, bet ir daryti jiems emocinį poveikį. Darbai sparčiai juda. Baltajame dvarelyje jau įrengta ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“, o Tuskulėnų dvaro rūmuose intensyviai rengiama kita – „Projektas – homo sovieticus“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"