Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

E.Žiobienė: sužaloto keturmečio šeimą derėjo įtraukti į socialinės rizikos sąrašą

 
2017 01 26 16:01
Lietuvos žinių archyvo nuotrauka

Sunkiai sužaloto keturmečio šeima galėjo būti įtraukta į socialinės rizikos šeimų sąrašą, tam pakako ankstesnio mažamečio liudijimo socialiniams darbuotojams, sako Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

„Pirmą kartą, kada paaiškėjo smurtas, vaiko ir darželio parodymais, galbūt vaiko teisių skyrius galėjo įtraukti šeimą į socialinės rizikos sąrašą. Tada su šeima būtų dirbę socialiniai darbuotojai, – BNS sakė E.Žiobienė. – Tas įtraukimas į socialinę riziką galbūt padėtų, kad darbuotojai būtų lankęsi. Iš kitos pusės, tai nėra tas pareigūnas, kuris kiekvieną minutę šalia stovėtų. Klausimas, kiek tai būtų padėję išvengti tos nelaimės“.

„Jei suvokiame, tai yra suaugę, protingi žmonės, neįtraukti į socialinę riziką, nepiktnaudžiaujantis alkoholiu, ir jie taip gali sumušti vaiką – tai yra baisu“, – pažymi kontrolierė.

Šios nelaimės kontekste ji atkreipia dėmesį į politikų neapsisprendimą kriminalizuoti fizines bausmes. Anot jos, tai kartais gali būti ir pagrindu teisėsaugai nepradėti ikiteisminio tyrimo, net jei tokių bausmių faktas nustatomas.

„Kaip matome, Seimas visada yra prieš, nes mano, kad nėra ko kištis į privatų gyvenimą. Ir tik tada, kai atsitinka nelaimė, šaukiamės Norvegijos, kad reikia pas mus taip pat padaryti“, – pastebi ji.

Linas Kukuraitis: reikia keisti sistemą

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad nuolat pasikartojantys smurto prieš vaikus atvejai rodo, jog dabartinė vaiko teisių apsaugos sistema neveikia.

Jis teigė jau penktadienį ketinąs susitikti su kitais ministrais, kurių veikla susijusi su vaikų teisių apsauga ir peržiūrėti visą sistemą, nes dabartinė funkcionuoja netinkamai.

L.Kukuraitis ketvirtadienį žurnalistams pranešė, kad dėl įvykio Kėdainiuose, kai namuose buvo itin sunkiai sužalotas keturmetis, pradėjo vidinį tyrimą.

„Labai skaudi situacija, kurią ir aš asmeniškai išgyvenu, kiekvieną lietuvį paliečia tokios situacijos“, – sakė ministras.

Savivaldybės atstovė: keturmečio šeimoje nebuvo akivaizdžių smurto ženklų

Kėdainių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja tikina, kad sunkiai sumušto keturmečio šeimoje jokių akivaizdžių smurto ženklų nebuvo, nors įtarimų buvo kilę ir socialiniams darbuotojams, ir policijai bei kaimynams.

Skyriaus vedėja Vilima Jucevičiūtė BNS pasakojo, kad 23 metų moteris su keturmečiu vaiku ir jos 27 metų sugyventinis tik prieš pusmetį atsikraustė į Kėdainius iš Radviliškio – jokių duomenų apie galimą smurtą ar bet kokius kitus pažeidimus negauta nei iš kolegų Radviliškyje, nei iš policijos. Tačiau tarnybas suklusti privertė lapkritį įvykęs incidentas, po kurio dėl galimo vaiko patėvio smurto pradėtas ir ikiteisminis tyrimas. Jį prokurorai nutraukė, argumentuodami, kad nesurinko pakankamai įrodymų.

„Lapkričio 23 dieną mums paskambino darželio direktorė ir informavo, kad vaikas atėjo galimai sumuštas. Mes iškart apie tai telefonu informavome policijos komisariatą, tuoj pat nuvykome į darželį. Bet kadangi darželis jau buvo pranešęs ir mamai, mama jau buvo išsivedusi vaiką į polikliniką. Tuomet susisiekėme su mama, nuvykome į namus tą pačią dieną, bendravome su mama ir su vaikučiu atskirai, darbuotoja apžiūrėjo vaikutį – jis sunkiai kalbantis, lankosi pas logopedą. Jis pasakė, kad jį muša, pasakė patėvio vardą. Paklausėme, kur skauda – parodė kojytę“, – pasakojo V.Jucevičiūtė.

Anot jos, mama neigė, jog vaikas ar ji yra mušami ir pateikė versiją, kad jos draugas, kaip įprastai, vedė vaiką į darželį, nes ji pati turinti į darbą išeiti labai anksti, ir vaikas ant laiptų paprasčiausiai suklupo.

„Užėjome pas kaimynus, visi kaimynai sakė, kad nieko negirdėjo, nieko nematė. Viena kaimynė pasakė, kad naktimis būna triukšmas, muzika garsiai leidžiama, kad kažkas bilda, lyg trankosi. Moteriškė galvojo, kad galbūt tas vyras moterį gali mušti. Grįžome pas mamą į butą, pasakėme, ką girdėjome, kad nebijotų, kad suteiksime visokeriopą pagalbą, ji dievagojosi, kad tikrai niekas nemuša, kad viskas ramu ir kad kaimynė juos apkalba“, – pasakojo V.Jucevičiūtė.

Vaikas būdavo pavargęs, liūdnas

„Kartas nuo karto auklėtoja pastebėdavo, kad jis ateidavo pavargęs, neišsimiegojęs, kažkoks liūdnas ir prislėgtas“, – BNS ketvirtadienį sakė Kėdainių mokyklos – darželio „Vaikystė“ direktorė Zita Petrokienė.

Vaikas šį darželį lankė nuo pernai rugsėjo 1 dienos.

Pasak Z.Petrokienės, rugsėjį ir spalį berniukas darželį lankė nuolatos, o nuo lapkričio iki gruodžio lankomumas suprastėjo, motinai pakeitus darbą.

Lapkričio 23 dieną berniuko auklėtoja pastebėjo, kad jo galvoje yra guzas. Darželis apie tai pranešė savivaldybės vaiko teisių apsaugos specialistams.

Šie savo ruožtu perdavė informaciją teisėsaugai. Ji pradėjo ikiteisminį tyrimą, tačiau po savaitės jį nutraukė.

„Apklausė ir auklėtoją, ir močiutę vaiko, ir kaimynus laiptinėje. Tikrai buvo domimasi ir labai rimtai buvo užsiimta. Aš net nustebau, kad taip žaibiškai buvo sureaguota, – sakė Z.Petrokienė: – teismo ekspertizėje dar pamatė, kad pas jį buvo mėlynė ant kojos. Jis pats sakė, kad nukrito nuo laiptų, o tą ekspertizė ir patvirtino.“

Darželio direktorė teigė, kad nutraukus ikiteisminį tyrimą vaikas tapo guvesnis: „Tas vaikiukas atėjo ir pamiegojęs, ir pailsėjęs, ir linksmesnis. Supratome, kad truputį sudrausminome tą šeimą“.

Nors berniukas šeimoje atrodė mylimas, Z.Petrokienė sako smurtu prieš jį įtarianti patėvį.

„Tas vaikas sakydavo, kad mane Gedas barė, mane gedas mušė. Bet žinote, vaikas ketverių metukų, aš negaliu taip tiksliai konstatuoti kaip tikro fakto“, – kalbėjo ji.

Darželio direktorė teigė, kad sausį berniuko motina metė darbą, o jis į darželį per mėnesį atvyko tris kartus – paskutinį kartą prieš šešias dienas.

Trečiadienį policija gavo pranešimą, kad Kėdainiuose sumuštas tas pats berniukas. Policiją iškvietė vaiko patėvis, pasakęs, jog vaiką sumušė mama.

Tyrimas buvo nutrauktas

Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė BNS ketvirtadienį sakė, kad pernai lapkričio pabaigoje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galbūt smurtą patyrusio vaiko. Darželio auklėtoja, glostydama vaiko galvą, apčiuopė gumbą. Apie tai buvo pranešta tarnyboms.

Pasak E.Martinonienės, šio sužalojimo mastą tyrė ekspertai, ikiteisminiame tyrime buvo apklausti liudytojai. Ekspertai išreiškė tikimybę, kad vaikas galėjo ir nukristi, stipraus sumušimo nebuvo.

„Nebuvo surinkta pakankamai duomenų, patvirtinančių smurtą, todėl tyrimas buvo nutrauktas. Ta byla bus patikrinta, jau dabar, man atrodo, tikrinama“, – BNS teigė E.Martinonienė.

Tyrimas buvo pradėtas dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo.

Vaikas buvo miręs

„Atvažiavusi greitoji rado užmuštą vaiką. Nes kada atvyko greitoji, buvo asistolija, tai yra nebuvo širdies veiklos, ir tik efektyvių ir energingų gaivinimo veiksmų dėka vaikas buvo atgaivintas“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas.

Įtariama, kad vaikas galėjo būti sumuštas artimųjų.

Apie 23.50 val. gautas pranešimas, kad Kėdainiuose, Mindaugo gatvėje, sumuštas keturmetis vaikas.

„Įvykio vietoje surinkti pirminiai duomenys, kad daugiabučio namo bute buvo sumuštas keturių metų amžiaus vaikas. Dėl patirtų sužalojimų jis prarado sąmonę“, – kalbėjo Kauno apygardos prokuroras Vitoldas Guliavičius.

Sunkiai sužalotas mažametis pristatytas į gydymo įstaigą.

Vaiko būklė – kritinė

Pasak Kauno klinikų vaikų reanimatologo Vaidoto Gurskio, vaikas pas juos atvežtas 4.44 val. ypač sunkios būklės.

„Sužalojimai ypač sunkūs, sumušimai su pakraujavimu visame kūne, nugaros srityje, praktiškai visas kūnas nusėtas mėlynėmis. Stipriausiai sužalota galva, po kietaisiais galvos dangalais dešinėje pusėje išsiliejęs kraujas, smegenys patinę. Skubiai operuotas. Neurochirurgų komanda pašalino kraujo krešulius, atliko kitus reikalingus chirurginius veiksmus“, – sakė medikas žurnalistams.

Jo duomenimis, šiuo metu berniukas gydomas Vaikų terapijos skyriuje, jo būklė – kritinė, jis be sąmonės, visiškai nereaguojantis.

„Smegenų veiklos gyvybingumo požymių kol kas nematyti, gyvybinės funkcijos palaikomos aparatūra arba vaistų pagalba. Pagal esamą situaciją, tokie sužalojimai nėra suderinami su gyvybe“, – tvirtino V.Gurskis.

Medikų tvirtinimu, pagal žymes matyti, kad mušta ir ranka, ir galbūt kitais būdais – naudojant bukus daiktus, kurie baigiasi aštriu galu.

„Žaizdos yra senesnės, tačiau sumušimai ne vien švieži, yra ir senesnių“, – pasakojo V.Gurskis.

Anot R.Kėvalo, baisiausia, kad berniukas muštas ir į galvą.

„Vaizdas yra šiurpus. Vaikas tikrai buvo skriaudžiamas ir mušamas ne vieną kartą, tikrai neapsieita be kitų kietų bukų daiktų. Kas baisiausia, jis miršta dėl galvos smegenų traumos. Paskutiniai smūgiai buvo sukoncentruoti į galvą“, – sakė gydytojas.

Jis pabrėžė, kad Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai žinojo, kad vaikas šioje šeimoje mušamas.

Medikai tvirtina, kad aplinkybės rodo, jog sumušus vaiką iškart pagalbos nesikreipta, medikai iškviesti, kai mažametis realiai buvo miręs. Jie svarstė, kad laiku iškvietus pagalbą būtų daugiau galimybių išgelbėti berniuko gyvybę.

Sulaikė įtariamuosius

Policija sulaikė du įtariamuosius – 23 metų moterį į ir 27 metų vyrą. Pasak policijos, įtariamieji yra mažamečio mama ir sugyventinis.

Medikų duomenimis, greitosios medicinos pagalbą vaikui iškvietė vyras, jis teigė esą vaiką sumušė motina.

„Buvo nustatyta, kad jie abu yra blaivūs, jiems pareikšti įtarimai dėl mažamečio sveikatos sutrikdymo. Šiuo metu jie yra apklausiami, rytoj bus sprendžiamas klausimas dėl griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo“, – sakė prokuroras.

Pasak jo, šeima yra žinoma pareigūnams, pernai buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl smurto artimoje aplinkoje, tačiau prokuroras nusprendė, kad nėra pakankamai duomenų bylą perduoti teismui ir bylą nutraukė.

„Minėtas sprendimas šio įvykio kontekste bus patikrintas, revizuotas aukštesnių prokurorų ir bus nuspręsta, ar jis pagrįstas“, – teigė V.Guliavičius.

Abu įtariamieji ir anksčiau yra patekę į policijos akiratį, teisti. Vaiko motina su teisėsauga bendradarbiauja.

„Sugyventinis nepripažįsta ir neigia kai kuruos akivaizdžius duomenis. Moteris bando kalbėtis, bendradarbiauti su pareigūnais“, – sakė prokuroras.

Kol kas nėra nustatyta, ar abu įtariamieji smurtavo prieš vaiką.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"