Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Darželių vadovai – tarp kūjo ir priekalo

 
2016 04 19 6:00
Kai kurios sostinės vaikų darželių vadovės už analogiškus nusižengimus buvo baustos ne po kartą.
Kai kurios sostinės vaikų darželių vadovės už analogiškus nusižengimus buvo baustos ne po kartą. LŽ archyvo nuotraukos

Vilniaus valdžios sumanymas padidinti vaikų skaičių lopšeliuose ir darželiuose priimant daugiau mažylių į grupes atsisuko prieš šių ugdymo įstaigų vadovus. Dėl to, kad vykdo merijos nurodymą, jie baudžiami administracinėmis baudomis už higienos normų pažeidimus net tais atvejais, kai per tikrinimą grupėse būna vos vienu vaiku daugiau.

Sostinės savivaldybės atstovai tikina jau kreipęsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) ir prašę, kad higienos normos būtų pakeistos arba tikrinant įstaigas bent jau būtų skaičiuojami ne sąrašuose esantys, o iš tikrųjų ugdymo įstaigas lankantys vaikai. Tačiau sveikatos valdininkai į tokius prašymus kol kas neketina atsižvelgti.

Grupės nuolat perpildytos

Situaciją, į kurią pateko daugiau kaip dešimtmetį vienam sostinės darželiui vadovaujanti Rasa (vardas pakeistas), ji pati vadina daugiau nei absurdiška. Įstaigoje apsilankę Vilniaus visuomenės sveikatos centro (dabar – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento) specialistai direktorę nubaudė administracine bauda už tai, kad ši vykdė savivaldybės vadovų sprendimą ir į grupes priėmė daugiau vaikų, nei numato higienos normos. Pagal jas įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programą, grupėse turi būti griežtai numatytas mažylių skaičius. Vaikų iki 1 metų amžiaus grupėse gali būti ne daugiau kaip 6, nuo 1 iki 1,5 metų – ne daugiau kaip 10, nuo 1,5 iki 3 metų – ne daugiau kaip 15, nuo 3 iki 7 metų – ne daugiau kaip 20 vaikų.

„Savivaldybė prašo priimti daugiau vaikų, mes priimame, o paskui valstybinė institucija mus už tai baudžia. Tikrintojai kreipia dėmesį ne į realiai darželį lankančius vaikus, bet į „popierinius“ – kiek jų yra sąraše. Bet niekada nebūna taip, kad grupėje būtų visi jame esantys vaikai“, – tikino Rasa.

Anot darželio vadovės, pastarąjį dešimtmetį grupės nuolat būdavo perpildytos. Pavyzdžiui, lopšelinukų grupėje gali būti 15, o yra 16–17. Panaši situacija ir su vyresniaisiais. Tačiau tai nereiškia, kad kiekvieną dieną į grupes ateina būtent tiek mažylių. Rasa minėjo, kad iš 139 sąrašuose esančių vaikų darželį kasdien per pastaruosius tris mėnesius vidutiniškai lankė 72. Higienistai tikrintojai nustatė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje iš viso yra 14 vaikų „perteklius“ ir jį privalu eliminuoti iš sąrašų. Kitaip tariant, būtent tiek vaikų reikėtų iš darželio išvyti. Tačiau ugdymo įstaiga taip nepasielgė, todėl direktorei ir buvo skirta administracinė bauda.

Darželio vadovė labiausiai išgyvena ne dėl to, kad teko sumokėti piniginę baudą. Skaudžiausia, kad ji buvo nubausta už tai, jog tik vykdė miesto valdžios nurodymus. Juolab kad administracinė nuobauda galios visus metus.

Rasos teigimu, administracinę baudą teko sumokėti ne tik jai, bet ir daugiau sostinės vaikų darželių vadovių. Kai kurios už analogiškus nusižengimus buvo baustos ne po kartą.

„Kyla įtarimų, kad jei jau taip griežtai paisoma higienos normų ir „sąrašinių“ vaikų skaičiaus, gal kas nors suinteresuotas, kad visas tas perviršis „nutekėtų“ į privačius darželius, nes savivaldybė savo naujų ugdymo įstaigų steigti lyg ir nenumačiusi“, – spėliojo LŽ pašnekovė.

Daugiau vietų neatsiras

LŽ kalbintas Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas aiškino, kad sprendimas priimti kuo daugiau vaikų į lopšelius-darželius palaimintas dar ankstesnės sostinės valdžios. Tačiau tos pačios pozicijos laikosi ir dabartinio mero Remigijaus Šimašiaus komanda. „Iš tikrųjų paprašėme darželių vadovų išplėsti grupes, kad būtų galima priimti daugiau vaikų. Norinčiųjų lankyti šias įstaigas yra labai daug, toli gražu ne visus prašymus galime patenkinti. Naujų ugdymo įstaigų taip pat negalime atidaryti – nėra pinigų joms statyti“, – kalbėjo V. Benkunskas.

Valdas Benkunskas: "Savivaldybė išlaidas dėl baudų direktoriams kompensavo - buvo išmokėti papildomi priedai prie algų."
Valdas Benkunskas: "Savivaldybė išlaidas dėl baudų direktoriams kompensavo - buvo išmokėti papildomi priedai prie algų."

Pasak jo, miesto savivaldybė ne kartą kreipėsi į SAM ir į Vilniaus visuomenės sveikatos centrą, kad būtų pakeisti teisės aktai ir būtų fiksuojamas ne „popierinis“, o faktinis vaikų skaičius – kiek jų tuo metu iš tiesų yra konkrečioje grupėje ar darželyje. Vicemero teigimu, per visus metus gal tik rugsėjo 1-ąją į darželius susirenka visi sąrašuose esantys vaikai. Be to, palyginti su darželių grupėmis, kur kas mažiau vaikų kasdien būna lopšelių grupėse. Jas lankantys mažyliai yra linkę dažniau sirgti, o ir patys tėveliai noriau juos palieka namie, jei tik yra tokia galimybė. Neretai lankomumas tokiose grupėse nesiekia nė 70 procentų.

„Iš SAM buvome sulaukę tam tikro patikinimo, kad higienos normos bus pakeistos ir fiksuojamas tikrovę atitinkantis lankomumas, tačiau atsitiko priešingai: ugdymo įstaigos sulaukė tikrintojų, o įstaigų vadovai – administracinių baudų“, – teigė V. Benkunskas.

Vicemeras pasakojo, jog būta patarimų, kaip iš tiesų būtų galima didinti vaikų skaičių grupėse, – numatyti, kad grupėje turėtų dirbti du auklėtojai. Bet ugdymo įstaigoms tai yra neįmanomas dalykas, nes reikėtų papildomų darbuotojų ir papildomų lėšų jų atlyginimams.

V. Benkunskas LŽ aiškino, jog dėl higienos normų pažeidimų ugdymo įstaigų vadovams skirtos administracinės baudos neturėjo ištuštinti direktorių kišenės, nes savivaldybė išlaidas kompensavo – buvo išmokėti papildomi priedai prie algų.

Savivaldybė taip pat siūlo teisinę paramą, jei kuris nors ugdymo įstaigos vadovas apsispręstų skirtą administracinę baudą ginčyti teisme. Esą merijos teisininkai tokiems vadovams yra pasiryžę visapusiškai pagelbėti. Tik kol kas nė vieno norinčiojo bylinėtis neatsirado.

Sveikatos valdininkai aiškina, kad realus darželių lankomumas nėra priežastis nefiksuoti pažeidimų ir netaikyti administracinio poveikio priemonių.
Sveikatos valdininkai aiškina, kad realus darželių lankomumas nėra priežastis nefiksuoti pažeidimų ir netaikyti administracinio poveikio priemonių.

Pokyčių nežada

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai LŽ tikino negalintys savaip interpretuoti teisės aktų reikalavimų, o jų laikytis privalo visi, tarp jų ir ugdymo įstaigų vadovai. Tad šie už pažeidimus baudžiami. Esą realus lankomumas nėra priežastis nefiksuoti pažeidimų ir netaikyti administracinio poveikio priemonių, nes higienos normos susietos būtent su sąrašais.

NVSC Vidaus administravimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Lina Grinytė-Jauniškienė LŽ informavo, jog šiemet Vilniaus mieste už vaikų skaičiaus grupėse viršijimą administracinės baudos buvo skirtos devynių ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovams, pernai – 63.

Tuo metu SAM Visuomenės sveikatos priežiūros departamento Rizikos sveikatai valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Namajūnaitė aiškino, jog ministerija, atsižvelgdama į savivaldybių teikiamus siūlymus, ne kartą su suinteresuotomis institucijomis svarstė vaikų skaičiaus normatyvų dydžius, jų nustatymo principus. Dar 2011–2012 metais svarstyta galimybė koreguoti skaičius, atsižvelgiant į vaikų lankomumą. Praėjusiais metais, peržiūrint higienos normų nuostatas, taip pat buvo svarstoma galimybė susieti vaikų skaičių su grupėje dirbančių pedagoginių darbuotojų skaičiumi.

„Įvertinus Švietimo ir mokslo ministerijos, vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus nuomonę, kad svarstomais variantais sudarius prielaidas didėti vaikų skaičiui grupėse bus bloginamos vaiko ugdymo sąlygos – dėl didesnėse grupėse kylančio triukšmo prastės vaikų ugdymo aplinka, bus menkinamos pedagoginių darbuotojų galimybės individualizuoti ir diferencijuoti ugdymo procesą, nė vienam iš šių variantų nepritarta“, – sakė G. Namajūnaitė.

Be to, anot jos, įvairių šalių ekspertai sutaria, kad mažesnėse grupėse darbuotojai gali daugiau dėmesio skirti kiekvienam vaikui, gerėja ugdymo kokybė, didėja mažylių sauga, nustatomi geresni vaikų ugdymo rezultatai. Ypač svarbus grupės dydis ir darbuotojų skaičius ugdant mažiausiuosius, iki 3 metų, vaikus.

Lietuvoje, siekiant teisinio aiškumo ir stabilumo, pasirinktas vadinamojo sąrašinio skaičiaus normatyvas. Jei būtų reglamentuojamas lankančių vaikų skaičius, tėvai, kiekvieną dieną vesdami atžalas į grupes, nebūtų tikri, kad tądien vaikų bus daugiau, nei leidžia higienos normos, ir jų vaikas galės būti priimtas į įstaigą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"