Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Anykščiai siekia tapti penktuoju Lietuvos kurortu

 
2013 05 27 10:50
Šiais metais Anykščiuose duris atvers modernus 120 vietų sveikatinimo kompleksas "SPA Vilnius VERDE".
Šiais metais Anykščiuose duris atvers modernus 120 vietų sveikatinimo kompleksas "SPA Vilnius VERDE".

Anykščiai dėl savo nuostabios gamtos ir kultūros palikimo nuo seno traukė lankytojus iš visos šalies. Puntuko akmuo, 'Laimės žiburys', siaurukas, vyno degustacijos, vasaros rogučių trasa - tai kelios tradicinės šio miesto vizitinės kortelės, žinomos, ko gero, kiekvienam keliautojui.

Prieš 11 metų Seimas patvirtino Lietuvos teritorijos bendrąjį planą, kuriame Anykščių miestas išskirtas kaip vietovė, turinti didelį gamtinių kurortologinių išteklių potencialą. Svarbiausiu gydomuoju faktoriumi Anykščiuose laikytinas grynas oras, pušynai. Anykščiuose yra gydomojo mineralinio vandens šaltinis. Kone trečdalis rajono - Anykščių regioninio parko teritorija.

Dėmesys investicijoms

Suteikus kurortinės teritorijos statusą Anykščių miestas ir aplinkinės teritorijos per pastaruosius 10 metų pastebimai pasikeitė. Mieste aktyviai plėtojamas kurortinis turizmas, turistai ir lankytojai turi daugiau galimybių rinktis aktyvaus poilsio paslaugas, didėja šių paslaugų ir pramogų įvairovė. Besiplečiantis žiemos slidinėjimo centras su vasaros rogučių trasa, modernus baseinas, ištisus metus su kulinarinio paveldo edukacinėmis programomis veikiantis Arklio muziejus ir kiti turizmo objektai padeda Anykščiams įveikti sezoniškumo įtaką. Miestas pamažu tampa svarbiausiu poilsio paslaugų centru visoje šiaurės rytų Lietuvoje.

Miestas ir jo apylinkės neatsitiktinai buvo parinkti bandomuoju Utenos regiono 2014-2020 metų kompleksinės plėtros galimybių rajonu. Palyginti su Zarasais ir Molėtais, miestas prie Šventosios pasižymi didesniu gyventojų skaičiumi - 10,2 tūkstančio. Tuo tarpu Molėtuose yra 6,3 tūkst., Zarasuose - 6,9 tūkst. gyventojų. Svarbu ir tai, Anykščių savivaldybė yra parengusi kompleksinę miesto plėtros viziją, kaip kurortinė teritorija pamažu taps tikru kurortu.

Plaukikus traukia moderniausias Lietuvoje trumpų distancijų baseinas "Bangenis". /Roko Bužinsko nuotrauka
Plaukikus traukia moderniausias Lietuvoje trumpų distancijų baseinas "Bangenis". /Roko Bužinsko nuotrauka

Darbai veja darbus

Anykščių rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėjos Linos Blažytės teigimu, savivaldybės įdirbį ima vertinti ir privatūs investuotojai. 2013 metais pradėtas statyti modernus 120 vietų sveikatinimo kompleksas "SPA Vilnius VERDE". Šis poilsio objektas daugiau bus skirtas atvykti su šeimomis. Kitas SPA kompleksas šiuo metu baigiamas įrengti ant didžiausio rajone Rubikių ežero kranto. Dar viena didelė statybvietė - Burbiškių dvaras. Šį rudenį planuojama, kad restauruotas dvaras su landšaftiniu parku turėtų pakviesti lankytojus. Tai bus prabangūs svečių namai, turintys restoraną, konferencijų, banketų sales.

"Praėjusiais metais Anykščius aplankiusių turistų srautas išaugo daugiau nei 50 tūkst. ir siekė netoli 300 tūkst. per metus. Investuotojai tai pastebi ir pasirinkdami Anykščius daro gana apgalvotus sprendimus", - sakė Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja.

Nauja investicija galima pavadinti ir šalia Niūronių nupirktus senus fermų pastatus, kuriuose baigiamas įrengti modernus žirgynas. Viename valstybės turto fondo aukcionų šiuo metu savivaldybė parduoda miesto centrinėje dalyje esančius senosios ligoninės pastatus. Neseniai buvo nupirktas senasis miesto knygynas. Taip pat ieškomas investuotojas į naujo modernaus ritualinių paslaugų centro statybą ir plėtrą.

Nauja investicija galima pavadinti ir šalia Niūronių nupirktus senus fermų pastatus, kuriuose baigiamas įrengti modernus žirgynas. /Gretos Veršulytės nuotrauka
Nauja investicija galima pavadinti ir šalia Niūronių nupirktus senus fermų pastatus, kuriuose baigiamas įrengti modernus žirgynas. /Gretos Veršulytės nuotrauka

Dviračių takas

Anykščiuose daugėja ir aktyvaus turizmo objektų. Pernai baigtas modernus daugiau nei 4 kilometrų pėsčiųjų ir dviračių tako ruožas, jame - šiuolaikiškai įrengti pliažai, terasos, kempingas. "Numatyta, kad poilsiautojai, miesto lankytojai dviračiais galės nukeliauti nuo Puntuko akmens iki Arklio muziejaus. Norime, jog šis takas būtų lyg vėrinys, jungiantis ne tik visuomeninius gamtos ir kultūros paveldo, bet ir privačius poilsio bei paslaugų objektus", - kalbėjo L.Blažytė.

Važiuojant dviračių taku nuo būsimo SPA centro, atsiveria kitas objektas - Dainuvos slėnis. Čia privačiomis lėšomis įrengtas sėkmingai veikiantis laipynių parkas bei poilsio ir turistinės įrangos nuomos paviljonas. Paskui keliautojus pasitinka kempingas, kurio tolesnei plėtrai taip pat ieškoma privataus investuotojo, nes šalia yra kol kas tuščias sklypas, kuriame galėtų iškiltų apgyvendinimo įstaigos ar kitoms turizmo ir rekreacijos veikloms pritaikytas pastatas. Toliau - Angelų muziejus, senoji bažnyčia, Šalia jos yra senos ligoninės pastatų kompleksas, ir čia ieškoma investuotojo apgyvendinimo ar sveikatinimo veikloms plėtoti. Toliau važiuojant - naujoji biblioteka, miesto parkas.

Važiuojančiuosius dviračių taku netrukus pasitiks dar vienas įdomus objektas - menų inkubatorius. Jis duris turėtų atverti dar šiais metais. Tai vieta - kūrybinėms industrijoms vystyti, o čia dirbti norinčiųjų jau dabar susidarė nemaža eilė. "Norėtume, kad važiuodami ar eidami pėsčiomis šiuo taku žmonės turėtų kur pavalgyti, pailsėti, pasigrožėti, patirti įvairių pramogų", - sakė L.Blažytė.

Dar vienas įdomus Anykščių objektas - Kalitos kalnas, žiemos pramogų centras su vasaros rogučių trasa 2010 metais pripažintas geriausiu turizmo projektu. Šiuo metu objekte daromos didelės investicijos, montuojami nauji papildomi keltuvai, statomas administracinis pastatas, kuriame veiks informacijos ir lankytojų priėmimo centras. Šaltuoju periodu jame bus galima persirengti, išgerti arbatos.

Be to, atgyja Anykščių senamiestis, kuris yra pripažintas urbanistiniu paminklu. Čia organiškai susilieja naujoji ir senoji architektūra. Kviečia nauja atidaryta šokoladinė, kepyklėlė. Vakarais mieste vyksta turiningas kultūrinis gyvenimas. Kiekvieną savaitgalį svečius kviečia daug nemokamų renginių, knygų pristatymų.

Rojus sportininkams

Anykščiai garsėja kaip populiari sporto stovyklų vieta. "Nykščio namuose" mėgsta treniruotis krepšininkai. Plaukikus traukia moderniausias Lietuvoje trumpųjų nuotolių plaukimo baseinas "Bangenis". Vanduo baseine šildomas saulės kolektorių sistema. "Sporto stovyklas čia rengia ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių atstovai. Plaukimo čempionatai sutraukia didžiulius sportininkų srautus, todėl ieškome privataus investuotojo, kuris galėtų pagal esamą techninį projektą pastatyti antstatą ir jame teiktų apgyvendinimo bei maitinimo paslaugas", - kalbėjo savivaldybės atstovė.

Anykščiuose taip pat planuojama tvarkyti miesto stadioną. "Norime šį projektą vystyti su privačiais investuotojais, šalia stadiono siūlome statyti daugiafunkcį sporto kompleksą, teikiantį apgyvendinimo paslaugas. Čia galėtų stovyklauti įvairių sporto šakų atletai iš Lietuvos ir užsienio, būtų rengiami čempionatai. Mes kaip savivaldybė galėtume pritraukti ne tik Europos Sąjungos paramą, bet ir garantuoti dalį lankytojų srauto", - kalbėjo L.Blažytė.

Savivaldybėje - darni komanda

Investicijoms pritraukti svarbi ir darni savivaldybės veikla. "Pas mus į valdančią koaliciją yra susijungę konservatoriai ir socialdemokratai. Jau antrą kadenciją dirba beveik ta pati komanda. Tokiu būdu užtikrinamas politinis stabilumas ir darbų tęstinumas", - tikino rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius.

Jis džiaugiasi, kad į miestą ateina dideli investuotojai. Tačiau domina ir smulkusis bei vidutinis verslas. "Norėtume, kad Anykščiuose atsirastų netaršios pramonės įmonių. Yra susidomėjusių verslininkų iš žemės ūkio produkcijos perdirbimo srities, nes Anykščių krašte puikus agrarinis sektorius, ypač sodininkystė. Tad jeigu pas mus atsirastų daugiau žemės ūkio perdirbimo pramonės įmonių, būtų sveikintinas dalykas", - kalbėjo metas.

Infrastruktūra ir darbo vietos

Pasak rajono vadovo, pati savivaldybė, įgyvendindama Europos Sąjungos paramos lėšomis finansuojamus projektus, daug investuoja į infrastruktūrą ir jos poreikį derina su verslo plėtotojais. "Pavyzdžiui, ten, kur dabar statomas SPA centras, savivaldybė sutvarkė komunikacijas, inžinerinius tinklus, nutiesė dviračių ir pėsčiųjų taką, o verslininkai buvo patenkinti tokiu bendradarbiavimu, - sakė meras.

Pasak S.Obelevičiaus, "pakilti iki visiškos laimės" Anykščiams kol kas trukdo didelė šilumos kaina ir didelis nedarbas. Investicijos iš dalies padeda spręsti ir šias problemas. Pavyzdžiui, naujajame SPA centre turėtų atsirasti per 50 naujų darbo vietų. Anykščiams tai yra daug.

Savivaldybė išmoka daug įvairių socialinių išmokų. Vien praėjusiais metais įvairioms išmokoms ir kompensacijoms išleista apie 18 mln. litų.

Kovodama su didelėmis šildymo kainomis savivaldybė, anot mero, planuoja įrengti biokuro katilą. Tai leistų ateinantį sezoną sumažinti šilumos energijos kainas mieste iki 20 procentų. Kitas žingsnis - gyvenamųjų pastatų renovacija, kuri turėtų būti aktyvesnė sumažinus kompensacijas už šildymą tiems, kurie nenori atnaujinti būsto.

Mero teigimu, naujos pritrauktos investicijos į Anykščių miestą galėtų padėti išspręsti sunkiausias rajono socialines problemas. Kartu tai darytų poveikį regiono plėtrai ir būtų ryškus proveržis turizmo sektoriuje visame Utenos regione.

Nuo 2014 metų savivaldybė planuoja teikti nekilnojamojo turto, žemės ir žemės nuomos mokesčio už valstybinę žemę (ne žemės ūkio veikloms) mokestines lengvatas verslo subjektams, kuriantiems naujas darbo vietas, investuojantiems į Anykščių rajono teritorijos tvarkymą.

Kviečiami investuotojai

Šių metų gegužės 29 dieną į Anykščių regioninio parko konferencijų salę (J.Biliūno g. 55) kviečiami privataus sektoriaus investuotojai, besidomintys įvairaus pobūdžio verslo vystymo galimybėmis šiame mieste.

Renginyje bus detaliai pristatomi penki įvairių sričių investiciniai projektai.

Ekspertai komentuos esamus planavimo, projektavimo dokumentus, teisines ir ekonomines projektų vystymo galimybes, bus vykstama apžiūrėti objektų į vietą.

Besidomintieji renginiu kviečiami registruotis iki gegužės 28 dienos tel. 8 381 58 147 arba elektroniniu paštu lina.blazyte@anyksciai.lt.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"