Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Žurnalistų mekoje - spalvinga ramybė

 
2012 06 28 8:42

Šiandien po antrųjų EURO 2012 pusfinalio rungtynių Varšuvoje paaiškės, kurios dvi rinktinės sekmadienį susikaus finale. Čempionatas pasiekė kulminaciją. Atėjo metas iš arčiau pažvelgti, kaip dirba spaudos centras, be kurio pasaulis negautų informacijos.

Specialiai LŽ iš Kijevo

Europos futbolo pirmenybių finalas vyks Ukrainos sostinėje Kijeve, didžiausiame turnyro stadione "Olimpijskij", kuriame telpa beveik 65 tūkst. žiūrovų. Olimpiniu jis pavadintas dėl to, kad 1980 metų Maskvos olimpinių žaidynių metu čia buvo surengtos kelerios futbolo rungtynės. Stadionai, kuriuose rengiamos olimpiadų varžybos, visam laikui gauna olimpinį statusą...

Natūralu, kad ir Kijevo spaudos centras yra didžiausias iš visų aštuonių pirmenybes rengusių miestų. Jis įrengtas netoli nuo stadiono, už poros šimtų metrų esančiuose Sporto rūmuose. Šie pastatyti 1960 metais ir iki šiol yra didžiausia uždara arena Ukrainos sostinėje. Joje telpa per 7 tūkst. žiūrovų. Čia namų rungtynes žaidžia Kijevo ledo ritulio komanda "Sokol" ir Ukrainos rinktinė, Kijevo krepšinio klubas "Budivelnik". Šioje arenoje nuolat vyksta koncertai. 2005 metais čia buvo surengtas Eurovizijos dainų konkursas, kai 2004-aisiais jį laimėjo ugningoji Ruslana.

Sporto rūmų užkulisiai ir koridoriai alsuoja sovietmečiu. Atrodo, kad čia seniai nebuvo darytas net kosmetinis remontas. Sienas puošia senovinės freskos ir vitražai, kuriais anuomet buvo madinga dabinti daugelį rūmų ir kompleksų. Net švieslentės ir informaciniai elektroniniai stendai likę nuo sovietmečio.

Pačioje arenoje akis užkliūva už keliose vietose kabančių perspėjimų, kad čia rūkyti draudžiama. To, ką lietuviai iš uždarų arenų sėkmingai išgyvendino dar prieš du dešimtmečius, ukrainiečiai pasiekė visai neseniai.

Nuo ryto iki vakaro...

Erdvi sporto rūmų aikštė dabar virtusi žurnalistų darbo zona su nedidele kavine. Salėje įrengta 912 sėdimų vietų su internetu ir elektros lizdais. Arenoje paprastai tvyro monotoniška ramybė, ji būna pustuštė, o artipilnė tampa tik rungtynių Kijeve dieną.

Čia taip pat yra 31 plačiaekranis monitorius ir didžiulis palubėje kabantis kubas, per kuriuos kasdien transliuojamos Europos čempionato naujienos, archyviniai kadrai, rodomi interviu ir pasibaigusių rungtynių įrašai. Pagal poreikį gali pasirinkti tris kanalus, visi - EURO 2012 tematika.

Įprastą monotoniją kas kelias minutes pertraukia iš po grindų sklindantis ūžesys - tiesiai po sporto rūmais, kelių dešimčių metrų gylyje nutiesta metro linija.

Spaudos centras duris atveria 10 val. ryto. Kai rungtynės vyksta Kijeve, jis uždaromas tik 2 val. nakties. Jei kitame mieste - 1 val. O jei čempionate poilsio diena, čia galima būti iki 20 val. Kai mieste termometro stulpelis pakyla virš 30 laipsnių, niekas nenori kelti kojos iš sporto rūmų ir mėgaujasi čia veikiančių kondicionierių teikiama vėsa.

Pirmosiomis čempionato dienomis žurnalistams neįmenama mįslė buvo vietinis internetas. Ryšys tai veikdavo, tai pradingdavo ryšys. Kitiems apskritai nepavykdavo jo "pagauti". Į priekaištus ir pastabas UEFA atstovai ir jiems talkinantys savanoriai atsakydavo plačia šypsena: "Mes dirbame, kad išspręstume jūsų problemas." Ir išsprendė - po kelių dienų nemalonumai dėl stringančio ryšio baigėsi.

Spaudos centre nuolat pasikeisdamos budi medicinos seselės, jei kam pasidarytų bloga. Tačiau visas dienas jos čia nuobodžiauja, tingiai "stumdamos" budėjimo valandas.

Negali nepastebėti apsaugos darbuotojų, kurių čia itin daug, - jie budi prie įėjimo, koridoriuose, po kelis pasiskirstę salėje ir net tribūnose. Tik sunku suprasti, kam reikalingas toks didelis dėmesys. Rungtynių dieną kelias į spaudos centrą "pailgėja" - tenka pereiti nuodugnų patikrinimą su rentgeno aparatu ir detektoriumi. Kitomis dienomis pakanka parodyti akreditacijos kortelę. Nors apsaugininkų daug, nė vienas net nebando kištis į žurnalistų darbą ar nurodinėti jiems. O štai per Europos krepšinio čempionatą Lietuvoje buvo daug uniformuotų "profesorių", kuriems vis magėjo ką nors paaiškinti ar nurodyti...

Prieš kiekvienas rungtynes ir po jų žurnalistai gauna šūsnį išsamios statistikos. O norint patekti į rungtynes, tenka peršokti nemenką UEFA biurokratijos barjerą. Turi iš anksto registruotis specialioje svetainėje ir pateikti prašymą apsilankyti konkrečiose rungtynėse. Tuomet gauni patvirtinimą, kad prašymas užregistruotas, ir nurodoma laukti. Po dienos kitos sulauki atsakymo - prašymas patvirtintas. Tuomet žygiuoji prie atskiro informacinio stendo, paimi specialų leidimą ir, eidamas į stadioną, jį parodai keliems UEFA pareigūnams. Jei nori patekti į spaudos konferenciją ar žaidėjų zoną, tenka kartoti jau minėtą registracijos procedūrą...

Kainų žirklės

Spaudos centre esame nemokamai vaišinami tik negazuotu vandeniu ir ukrainietiška gira, kurios pateikiama labai ribotas kiekis. Po Kijeve vykstančių rungtynių visi norintieji gauna dar ir butelaitį šalto alaus. Už kitką tenka mokėti. Ukrainietiškas grivinas prie specialaus stendo išsikeiti į maisto talonus ir tada eini įsigyti, ko nori.

O kainos čia nekuklios. Vietinėje kavinėje 300 ml kavos arba salotų porcija kainuoja 20 grivinų (7 litai). Karštas sumuštinis - 30 grivinų (10,5 lito). Rungtynių dieną centre veikia restoranas, kur kainos dar gražesnės: salotos kainuoja 20-30 grivinų (7-10,5 lito), lėkštė sriubos arba sumuštinis - 30 grivinų (10,5 lito), karštas patiekalas - 80 grivinų (28 litai), gėrimas - 20 grivinų (7 litai).

Viską sudėjus už sočius pietus gali tekti pakloti bent 50-60 litų. Todėl tokių pramogautojų čia mažai. Dauguma išalkusiųjų žingsniuoja į vos už kilometro esantį populiarų ukrainietiško maisto restoraną "Puzata chata". Ten ir pigiau, ir skaniau, ir greičiau. Jaukioje aplinkoje gali susikomplektuoti sočių pietų rinkinį su salotomis, sriuba, karštu patiekalu ir gėrimu neviršydamas 50 grivinų (iki 17 litų). Daug užsieniečių neatsistebi, kad čia bokalas ukrainietiško alaus - tik 10,5 grivinos (3,7 lito).

"Puzata chatoje" prie įėjimo, kaip mokyklų valgyklose, įrengtos praustuvės. Virėja, prieš dėdama maisto, būtinai pasvers lėkštę, kad svoris atitiktų visus standartus. Pietaudami klausomės ukrainietiškos muzikos.

Prisigalvoja pramogų

Spaudos centre puikiausiai atsispindi įvairių tautybių kolegų mentalitetas ir temperamentas. Ramiausi čia yra švedai, vietiniai ukrainiečiai ir lietuvis. Kaip visada triukšmingi lenkai, ispanai, portugalai, arabų televizijos "Al Jazeera" darbuotojai ir, žinoma, italai. Net kai pastarieji ateina vos keli, spaudos centras tampa didžiuliu dūzgiančiu turgumi. Italai sugeba kalbėtis tarpusavyje net būdami skirtinguose salės galuose, kiti internetu gyvai ir entuziastingai bendrauja su namiškiais. Aišku, nepamiršta ir tarpusavyje pasipykti.

Europiečiams žurnalistams tikra atrakcija tapo kolegos iš Kinijos mėginimas įgarsinti vaizdo siužetą savo atstovaujamai televizijai. Čia pat, prie visų. Visi pakėlę akis stebėjo tai sunkiai tramdydami šypsenas.

Visokių būna linksmybių. Kartą vieną italą ištiko čiaudėjimo priepuolis. Vargšelis čiaudėjo kas kelias sekundes. Kelių portugalų grupė kiekvieną kolegos čiaudulį palydėdavo sutartiniu galingu "Olė!". Toks cirkas tęsėsi porą minučių, kol portugalams nusibodo juoktis, o italas pagaliau "pasveiko".

Jeigu pavargsti nuo darbų, gali išsidrėbti ant minkštasuolių. Sykį nusidirbęs kolega čia smagiai pūtė į akį net porą valandų. Stresą ir darbo įtampą galima numalšinti ir su kolegomis pliekiant stalo futbolą. Muzikalieji gali skambinti pianinu, o kolegos - vertinti jų gabumus.

Savų pramogų prisigalvoja ir rūmų darbuotojai, apsaugininkai, savanoriai. Jei nevyksta rungtynių, spaudos centre sekmadienį būna ramiausia. Tuomet atsipalaiduoja ir apsaugos darbuotojai. Jie čia užima vietas prie kelių kompiuterių, ir tada prasideda juokelių laidymas ir kvatojimas iki ašarų. Kaip šeštokai informatikos pamokoje. Bet vienam iš vadų riktelėjus: "Joachimas atėjo", visi kaip įgelti pašoka ir pasklinda po salę. Kas tas mistinis Joachimas? Akivaizdu, kad ne Vokietijos rinktinės treneris J.Loewas. Bet vos tik Joachimas išeina, krizenimai tęsiami. O koridoriuje čempionato savanoriai rengia savo linksmybes - smaginasi važinėdami paspirtukais. Ramesni tiesiog skaitinėja knygas. Bet vos išaušta pirmadienis, viskas stoja į savo vietas - visi vėl pasitempę...

"Plaštakių" krizė

Spaudos centre visuomet pasiryžusios padėti žavios ukrainietės. Nežinau, kas sugalvojo, kad lietuvės yra gražiausios pasaulyje. Šio atradimo autorius tikriausiai nesilankė Ukrainoje. Te nesupyksta lietuvaitės...

Spaudos centro kavinukėje perkant kavą ar arbatą nejučia užsimezga pokalbis. Susikalbėti angliškai ukrainietėms nėra taip paprasta, todėl jos nudžiunga, kai prabyli rusiškai. O sužinojusios, kad esi ne rusas, bet lietuvis, pačios forsuoja dialogą. Įspūdžiai apie čempionatą, Lietuvos ir Ukrainos palyginimai liejasi kaip vanduo iš gręžinio. Žiūrėk, jau ir kava išvirė. Skanaus.

Bet ne visos ukrainietės stengiasi gražiai reprezentuoti savo šalį. Žinia, yra tam tikro visuomenės sluoksnio atstovės, vadinamosios naktinės plaštakės, kurių tikslas per EURO 2012 buvo kuo daugiau užsidirbti. Apie prostitucijos problemą Ukrainoje užsienio spauda, regis, parašė viską nuo A iki Z. Vis dėlto pabuvus Kijeve galima konstatuoti, kad ne tokia ir didžiulė ši problema, kaip bandyta ją vaizduoti. Arba itin gerai pasistengta ją užmaskuoti.

Vėlai vakare ar jau vidurnaktį po darbų ar rungtynių dažnai tenka žygiuoti netoli stadiono esančia Mečnykovos gatve. Ji atokesnė, tačiau būtent ten verda naktinis gyvenimas. Kiek teko ja eiti, nė karto nemačiau daugiau kaip dviejų mergužėlių. Ir nė karto neteko matyti jų paslaugomis besidominčių aistros mėgėjų. Sirgalių zonoje retkarčiais galima išvysti po dvi besisukiojančias merginas, lyg ir ieškančias pažinčių su turistais. "Šitos "dirba". Atsargiai su tokiomis", - draugiškai perspėdavo ukrainiečiai.

Kolegos ukrainiečiai pasakoja, kad populiariausia žemiausio rango prostitučių, besidarbuojančių tiesiog gatvėje, susibūrimo vieta yra prie Kijevo politechnikos instituto. Genamas žurnalistinio smalsumo vieną vakarą nuvykau ten pasidairyti. Tačiau nepastebėjau nieko išskirtinio - po parką vaikštinėjo paprasti žmonės, juos stebėjo gan didelės milicininkų pajėgos, taip pat ratus suko patruliuojantis milicijos ekipažas. Jokių provokuojamai apsirengusių merginų. Vietiniai neabejoja, kad situacija po EURO 2012 pasikeis kardinaliai. Tačiau atrodo, kad Ukraina bent per šią sporto šventę pasirūpino pagerinti savo įvaizdį prieš pasaulį. Vokiečių "Bild" žurnalistas savo straipsnyje Ukrainą jau buvo neapdariai pavadinęs "prostitučių šalimi". Ir kitą dieną gavo viešai atsiprašyti savo skaitytojų...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"