Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Šiurkščiausias pasaulio čempionatas

 
Pasaulio čempionų taurė - brazilo Mauro Ramoso rankose.
Pasaulio čempionų taurė - brazilo Mauro Ramoso rankose. fifa.com nuotraukos

Septintasis pasaulio futbolo čempionatas po 12 metų sugrįžo į Pietų Ameriką - 1962-ųjų vasarą jis buvo surengtas Čilėje.

Žaisdami savajame žemyne Brazilijos futbolininkai apgynė prieš ketverius metus Švedijoje iškovotą pasaulio čempionų titulą. Kadangi brazilų futbolo karalius Pele dėl traumos praleido beveik visas pirmenybes, "Selecao" (brazilų rinktinės sinonimas - red.) į triumfą vedė vikrusis Garrincha.

1962-ųjų pirmenybėse įvesta naujovė: komandoms grupėje surinkus po lygiai taškų, aukštesnę vietą užimdavo geresnį įvarčių santykį turinti ekipa. Iki tol ekipoms tekdavo žaisti papildomas rungtynes.

Lozungų konkurencija

Kadangi 1954-ųjų ir 1958-ųjų pasaulio čempionatai vyko Europoje, Pietų Amerika išsireikalavo teisę rengti 1962-ųjų pirmenybes. Priešingu atveju grasino boikotuoti elitines varžybas. Paraiškas rengti turnyrą pateikė Argentina, Čilė ir Vakarų Vokietija. Pastarąją pasitraukti įkalbėjo FIFA.

Argentina laikyta aiškia konkurso favorite. Argentiniečiai savo reklamai pasirinko šūkį: "Turime viską, kad galėtume rengti čempionatą jau rytoj". Čiliečiai irgi nesnaudė. Jų futbolo federacijos (FFC) vadovai keliavo po pasaulį, įtikinėdami FIFA nares taip pat turį gerą sporto infrastruktūrą. Čilės atstovai aiškino, kad jų šalyje sportui skiriamas didžiulis dėmesysi, kad ten yra politinis stabilumas ir vyrauja rasinė tolerancija. FFC vadovas Carlosas Dittbornas neužmiršdavo priminti, jog FIFA yra įsipareigojusi remti besivystančias futbolo šalis. Ne veltui stengtasi - balsavimas lėmė, jog čiliečiai 32:11 pranoko argentiniečius.

Planetos pirmenybėms Čilė rengė 8 stadionus, bet planus sujaukė 1960 metų Valdivijos žemės drebėjimas - net 9,5 balo. Vakarinėje šalies pakrantėje stichija nusinešė 50 tūkst. gyvybių ir sugriovė keturis stadionus. Tad iš planuotų aštuonių stadionų čempionatui buvo parengti tik keturi. C.Dittbornas tuomet sugalvojo neoficialų čempionato lozungą: "Šiandien neturime nieko, bet padarysime viską, kad turėtume rytoj." Deja, 38-erių C.Dittbornas mirė likus mėnesiui iki pirmenybių, jį ištiko širdies smūgis. Pagerbiant C.Dittborno atminimą, stadionas Arikoje buvo pavadintas jo vardu.

Atrankos varžybose kovojo 52 rinktinės. Į finalinį etapą pirmą ir vienintelį kartą pateko tik Europos bei Pietų Amerikos žemynų komandos. Čempionate debiutavo Kolumbija ir Bulgarija. O už borto liko 1958-ųjų čempionato sidabro ir bronzos medalininkės - Švedija bei Prancūzija.

Čilėje pasirodė pirmosios gynybinio futbolo tendencijos - įvarčių vidurkis pirmą kartą nesiekė 3 per rungtynes (2,78).

Veržlumu garsėjęs Garrincha (kairėje) - Brazilijos rinktinės sėkmės garantas.
Veržlumu garsėjęs Garrincha (kairėje) - Brazilijos rinktinės sėkmės garantas.

Santjago mūšis

Jau po grupės varžybų etapo keliauti namo buvo priverstos Urugvajaus, Italijos, Ispanijos ir Argentinos rinktinės.

Čilės ir Italijos rungtynės šalies sostinėje Santjage paženklintos futbolininkų smurto protrūkiu ir pramintos "Santjago mūšiu". Ne veltui BBC komentatorius Davidas Colemanas, pristatydamas reportažą apie šias rungtynes, žiūrovams pranešė: "Matysite kvailiausias, bjauriausias, gėdingiausias ir pasibaisėtinas rungtynes, įeisiančias į istoriją."

Teigiama, kad visą košę užvirė bulvarinių Italijos laikraščių korespondentai Antonio Ghirelli ir Corrado Pizzinelli. Jau pirmenybių išvakarėse jie menkino čiliečių sugebėjimus rengti tokias varžybas. Italai rašė, kad Santjagas panašus į sąvartyną, o čilietės - į laisvo elgesio moteris. Atlikę juodą darbą A.Ghirelli su C.Pizzinelli, supratę, kad gresia rimti nemalonumai, spruko iš Čilės. Kai šioje šalyje buvo perspausdinti minėtų italų rašiniai, tai gerokai sukiršino abiejų rinktinių futbolininkus.

Vos prasidėjus rungtynėms, futbolininkai ėmė medžioti vieni kitus. Jau 12 minutę teisėjas iš Anglijos Kenas Astonas už šiurkštų žaidimą parodė raudonąją kortelę italui Giorgio Ferrini. Šis atsisakė palikti aikštę, tad jį ištempė policininkai. 41 minutę italai liko devyniese, kai Mario Davidas smogė į galvą Leoneliui Sanchezui. Čiliečiai neliko skolingi. L.Sanchezas sulaužė nosį Humberto Maschio. Veikiausiai pabūgęs 67 tūkst. žiūrovų minios, K.Astonas nedrįso Čilės futbolininkų šalinti iš aikštės. Įgiję dviejų žaidėjų kiekybinį pranašumą čiliečiai antrame kėlinyje įmušė du įvarčius ir šventė pergalę 2:0. O policininkams dar tris kartus teko skirti besipliekiančius futbolininkus.

Po visko K.Astonas šias rungtynes pavadino kariniais mokymais. Tuomet futbole nebuvo geltonųjų kortelių. Tik po "Santjago mūšio" K.Astonas įtikino FIFA įvesti ir įspėjimo (geltonosios kortelės) taisyklę.

Ketvirtfinalyje Čilės rinktinė 2:1 pranoko tuometę Europos čempionę SSRS komandą, Čekoslovakija 1:0 įveikė Vengriją, o Brazilija 3:1 nugalėjo Angliją. Per šias rungtynes nutiko kuriozas. Kai netikėtai į aikštę įbėgusį benamį šunį gainioję keli anglai nukrito ant vejos, brazilai aikštėje leipo juokais, o galiausiai nusprendė pasilikti šunį, jo globą patikėdami Garrinchai. Šis augintinį pakrikštijo Bi vardu. Tai papasakojo brazilų žurnalistas Ruy Castro.

Staigmeną pateikė Jugoslavijos futbolininkai, jie 1:0 eliminavo Vakarų Vokietiją. Gelbėdami savo prestižą, vokiečiai po metų įkūrė Bundesligą - dabar klestinčią ir žinomą visame pasaulyje.

Už pražangą - smūgis

Pusfinalį papuošė Čilės ir Brazilijos rungtynės. Čiliečių pasitikėjimas savo jėgomis didėjo po kiekvienos pergalės, jie pasiryžo prasibrauti į finalą. Šeimininkų viltis stiprino tai, kad Pele patyrė šlaunies traumą jau antrose rungtynėse, žaisdamas su Čekoslovakijos ekipa, ir jam teko praleisti likusį turnyrą.

Santjage šeimininkus palaikė 77 tūkst. žiūrovų, bet jie neišgelbėjo Čilės ekipos, ši pralaimėjo 2:4. Varžovus į neviltį varęs Garrincha įmušė du įvarčius ir atliko vieną rezultatyvų perdavimą. "Garrincha turi antgamtinių galių. Iš kokios planetos jis atvyko?", - retoriškai klausė Čilės dienraštis "El Mercurio".

"Šios rungtynės buvo itin sunkios. Bet mes turėjome Garrinchą", - šypsojosi nugalėtojų kapitonas Mauro Ramosas.

Deja, puikų Garrinchos pasirodymą aptemdė incidentas rungtynių pabaigoje. Brazilams pirmaujant 4:2, čilietis Eladio Rojasas skaudžiai pargriovė varžovų žvaigždę. Supykęs Garrincha pašoko ir vožė skriaudikui į veidą. Teisėjas smūgį įvertino raudonąja kortele.

Tuo pat metu Vinja del Marase vykusias kitas pusfinalio rungtynes tarp Čekoslovakijos ir Jugoslavijos stadione stebėjo tik 6 tūkst. žiūrovų, nors ir šių dauguma per radijo imtuvus klausėsi transliacijos iš Santjago. Tvyrant tokiai nykiai atmosferai Čekoslovakijos futbolininkai šventė pergalę 3:1.

Rungtynėse dėl trečiosios vietos Čilė 1:0 palaužė Jugoslaviją po paskutinę minutę E.Rojaso pelnyto įvarčio. Santjage visą naktį buvo švenčiama. Trečioji vieta Čilei buvo puikus iškovojimas, nes pasaulio čempionatuose ši rinktinė iki tol žaidė tik du kartus (1930 ir 1950 m.) ir abu sykius pasitraukusi po grupės varžybų.

Paukštelio skrydis per gyvenimą

Po bemiegės nakties 1962-ųjų birželio 17 dieną Santjagas traukė į Nacionalinį stadioną stebėti finalo tarp Brazilijos ir Čekoslovakijos rinktinių. Pastaroji 1934-aisiais Italijoje buvo iškovojusi sidabrą ir dabar svajojo tik apie istorinę pergalę. Juk Brazilijos komandoje - traumuotas Pele, teoriškai negalėjo žaisti ir pusfinalyje varžovui smogęs Garrincha. Bet nutiko neįtikėtinas dalykas. Garrincha dėl savo poelgio pusfinalyje maldavo atleidimo, asmeniškai atsiprašė E.Rojaso. Įvertinęs žvaigždės statusą ir jo indėlį futbolui, FIFA drausmės komitetas diskvalifikaciją pakeitė įspėjimu ir leido Garrinchai žaisti!

Nuo Garrinchos atakų Čekoslovakijos vyrai apsigynė, bet nuo jo komandos draugų - nesugebėjo. Antiherojumi tapo Čekoslovakijos vartininkas Viliamas Schrojfas. 15-ą minutę Josefas Masopustas nuvedė europiečių komandą pirmyn - 1:0. Bet jau po 2 minučių V.Schrojfas pražiopsojo Amarildo smūgį iš itin aštraus atakos kampo, tokį praleidę dabartiniai vartininkai dėl savo žioplumo kaltina nenuspėjamą kamuolio skriejimo trajektoriją.

69 minutę brazilas Zito persvėrė rezultatą. Čekoslovakijos komanda kovojo įnirtingai, bet jos ryžtą nuslopino dar viena vartininko V.Schrojfo klaida. 78 minutę jis ore sugavo Djalmos Santoso nestipriai spirtą kamuolį, bet vos atsidūręs ant žemės jį nejučia paleido iš rankų, o čia pat prišokęs Vava įmušė į tuščius vartus. Brazilija triumfavo 3:1 ir antrą kartą iš eilės tapo pasaulio čempione.

Nors Garrincha finale nepasižymėjo, Aymore Moreiros treniruojamoje komandoje 1962-aisiais jis buvo pagrindinė figūra. Dėl vikrumo ir staigumo saugas pramintas Mažuoju paukšteliu. To meto spauda Garrinchą vadino "išskirtiniu dešiniojo krašto saugu futbolo pasaulyje."

Garrincha buvo puikus futbolininkas, tačiau jo charakteris kėlė daug rūpesčių. Paukštelis turėjo priklausomybę nuo alkoholio. Kartą neblaivus vairuodamas automobilį jis sužalojo savo tėvą. Garrincha buvo vedęs du kartus, iš viso turėjo 14 vaikų.

1962-ųjų pasaulio čempionatas buvo 29-erių Garrinchos karjeros viršūnė. Tačiau dėl nuolatinių kelio traumų sparčiai artėjo jo karjeros saulėlydis. 1966-ųjų planetos pirmenybėse Garrincha priminė savo šešėlį.

Kai Garrincha baigė sportuoti, šeimos problemos ir pinigų stygius jį pastūmėjo į kvaišalų liūną. Praeityje didis futbolininkas mirė nuo kepenų cirozės 1983-iųjų pradžioje. Jam tebuvo 49-eri. Brazilijoje žmonės mylėjo Garrinchą, apie jį sukurti du dokumentiniai filmai. Jo vardu pavadintas stadionas Brazilijos sostinėje Brazilijoje. Šiemet ten vyks septynerios pasaulio futbolo čempionato rungtynės.

1962-ŲJŲ FINALAS

Brazilija - Čekoslovakija 3:1 (1:1).

Santjago Nacionalinis stadionas, 68 679 žiūrovai. Teisėjas - N.Latyševas (SSRS). Įvarčiai - Amarildo (17), Zito (69), Vava (78); J.Masopustas (15).

Brazilija: Gilmaras, D.Santosas, M.Ramosas, Zozimo, N.Santosas, Didi, Zito, M.Zagallo, Garrincha, Amarildo, Vava.

Čekoslovakija: V.Schrojfas, L.Novakas, J.Popluharas, S.Pluskalas, J.Tichy, T.Pospichalas, A.Kvašnakas, J.Masopustas, J.Jelinekas, A.Schereris, J.Kadraba.

Tęsinys kitą šeštadienį. Pradžia - vasario 1 d. numeryje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"