Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

S. Blatteris prašosi raudonosios kortelės

 
Seppas Blatteris su patosu skelbia, kad jo vadovaujama FIFA dirba skaidriai.
Seppas Blatteris su patosu skelbia, kad jo vadovaujama FIFA dirba skaidriai. Reuters/Scanpix nuotrauka

Nebaudžiama besijaučianti Tarptautinė futbolo asociacijų federacija (FIFA) savo sprendimais taip užrūstino visuomenę, kad jos pykčio ir įtarimų laviną dabar jau bus labai sunku sustabdyti.

18 mėnesių trukusio tyrimo dėl korupcijos renkant 2018-ųjų ir 2022-ųjų pasaulio čempionatų organizatorius (atitinkamai Rusiją bei Katarą) FIFA prireikė tik tam, kad išsivalytų suteptą mundurą. Nepaisant to, klausimų liko daugiau nei atsakymų.

Lapkričio 12 dieną šveicaro Seppo Blatterio vadovaujamos FIFA pareigūnai pranešė tyrimo rezultatus, kurie nieko nenustebino. JAV teisininko Michaelo Garcios tirto korupcijos skandalo ataskaita buvo pateikta FIFA Etikos komitetui, o šio išvada buvo tokia: "FIFA sprendimai dėl Rusijos bei Kataro buvo gerai apgalvoti, patikimi ir profesionalūs".

FIFA nekreipė dėmesio į informaciją, kad Rusijai iškovojus teisę rengti čempionatą organizacinio komiteto narių kompiuteriai buvo sunaikinti. Numota ranka ir į britų laikraščio "Sunday Times" skandalingą provokaciją. "Sunday Times" žurnalistai tuomet apsimetė įtakingais anglų futbolo veikėjais ir susitarė dėl kyšių su dalimi FIFA vykdomojo komiteto narių už paramą Anglijai prieš renkant 2018-ųjų pirmenybių rengėjus. To paties "Sunday Times" teigimu, vienas dabartinis FIFA Etikos komiteto narys įtariamas kyšio davimu perkant balsą Kataro naudai. Minėtas leidinys taip pat publikavo informaciją, kad prieš rinkimus Rusijos atstovai, susitikę su balsuotojais, šiems nurodė telefonus palikti specialioje švininėje dėžėje, o patalpas nuodugniai apžiūrėjo, kad jose nebūtų pasiklausymo įrangos.

"FIFA yra organizacija, kurios veikla - didelis farsas. Ir balsavimas bei tyrimas dėl korupcijos yra komedija", - piktinosi Bonita Mersiades, konkursą Katarui pralaimėjusios Australijos organizacinio komiteto narė. Nusprendė netylėti ir kiti futbolo įtakingi asmenys.

Vokiečiai pasipiktinę

Michaelas Garcia: "Tai yra neteisingas ir neišsamus pranešimas. Kai kurios mano išvados interpretuotos klaidingai."/AFP/Scanpix nuotrauka
Michaelas Garcia: "Tai yra neteisingas ir neišsamus pranešimas. Kai kurios mano išvados interpretuotos klaidingai."/AFP/Scanpix nuotrauka

Vokietijos futbolo Bundesligos prezidentas Reinhardas Rauballas tvirtina, kad jei nebus paviešinta visa M. Garcios parengta ataskaita, Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) turės apsvarstyti galimybę išstoti iš FIFA. Tą jis pareiškė žurnalui "Kicker". Esą viešumas yra vienintelis būdas FIFA atkurti prarastą pasitikėjimą ir reputaciją.

FIFA tvirtina, kad nėra jokios galimybės rengti pakartotinius rinkimus dėl 2018 ir 2022 metų pasaulio čempionatų. Tuo metu M. Garcia atskleidė, kad jo 430 puslapių ataskaitoje ne viskas taip parašyta, kaip praneša pasaulio futbolo vadovybė.

"Iš esmės tai yra neteisingas ir neišsamus pranešimas. Kai kurios mano išvados interpretuotos klaidingai", - sakė M. Garcia, pats neturintis įgaliojimų viešinti tyrimo detalių. Nors M. Garcia kreipėsi į FIFA ir apskundė jų išvadas, tačiau ir pats netiki, kad dėl to kas nors pasikeis.

Todėl siūloma skelbti vidinį karą S. Blatteriui bei jo kompanijai.

"Toks komunikacinis krachas ardo FIFA pamatus", - tvirtino R. Rauballas.

FIFA Etikos komiteto vadovas Hansas Joachimas Eckertas pareiškė, kad tyrimo ataskaita nebus paviešinta. Esą tyrimas buvo slaptas ir derėtų laikytis konfidencialumo.

R. Rauballas nesutinka teigdamas, kad tyrimo viešumas ir skaidrumas atskleistų, kuo buvo kaltinami FIFA darbuotojai, ir kokios tų kaltinimų išvados. "Jei ši krizė nebus išspręsta ramiai, bus akivaizdu, jog futbolas yra nešvariose rankose. Viena išeičių - įtikinti UEFA išstoti iš FIFA", - perspėjo Bundesligos prezidentas.

Anglai siūlo boikotą

"Tai buvo nevykęs pokštas. FIFA jau daug metų nebėra atvira ir skaidri organizacija", - teigė Anglijos futbolo asociacijos (FA) prezidentas Gregas Dyke'as.

Jis ir atskleidė skandalingas detales prieš kontroversišką balsavimą, kai vienas tuomečių FIFA viceprezidentų Jackas Warneris iš Trinidado ir Tobago pažadėjo G. Dyke'ui palaikyti Anglijos kandidatūrą, jei bus išpildyti trys jo pageidavimai. J. Warneris reikalavo surasti jo artimam draugui darbą Didžiojoje Britanijoje, Anglijoje surengti Trinidado ir Tobago jaunimo rinktinės stovyklą ir padengti 55 tūkst. dolerių siekusias Karibų jūros regiono futbolo sąjungos šventės išlaidas. Kai G. Dyke'as atskleidė šias detales, J. Warneris atsistatydino.

G. Dyke'o pirmtakas, buvęs FA prezidentas Davidas Bernsteinas siūlo imtis drastiškesnių veiksmų ir boikotuoti 2018-ųjų planetos pirmenybes Rusijoje. Ne tik dėl įtarimų rusams pirkus balsus, bet ir dėl karo Ukrainoje.

"Žinoma, viena Anglija nieko nepakeis. Jei boikotuosime varžybas tik mes, būsime išjuokti. Bet jei susitelktume, pasaulio čempionatas susilpnėtų ir netektų savo prestižo be geriausių Europos rinktinių. Turėtume skatinti visas UEFA nares. Metas nustoti gražbyliauti ir imtis veiksmų", - aiškino D. Bernsteinas.

Jis FIFA valdymą palygino su Sovietų Sąjungos imperijos totalitarizmu, nuo kurio kenčia visi. "Sprendimas suteikti teisę Katarui organizuoti futbolo čempionatą yra vienas absurdiškiausių sporto istorijoje", - teigė D. Bernsteinas ir paragino kuo skubiau mesti lauk S. Blatterį. Bet anglas pripažino, kad tai padaryti bus sudėtinga, nes dabartinis FIFA prezidentas yra "gudrus ir apsukrus vadovas".

78-erių S. Blatteris pasaulio futbolui vadovauja nuo 1998 metų. Kitąmet šveicaras sieks būti perrinktas jau penktai kadencijai. Būsimuose rinkimuose rimtų konkurentų jam tikriausiai nebus. UEFA prezidentas Michelis Platini nutarė toliau vadovauti Europos futbolui. S. Blatteriui iššūkį mes kitas prancūzas, 56-erių Jerome'as Champagne, iki šiol labiau pasižymėjęs politikoje, o ne futbole.

Ilgiausiai FIFA prezidento pareigas - 24 metus (1974-1998 m.) - ėjo brazilas Joao Havelange'as. Jo reputacija taip pat buvo sutepta. Prieš dvejus metus Šveicarijos teismas nustatė, kad J. Havelange'as kitados buvo paėmęs 1,3 mln. eurų vertės kyšį iš rinkodaros įmonės ISL mainais už palankius jai sprendimus. Dėl bylos senaties ir garbaus amžiaus (96 metai) J. Havelange'as išvengė baudžiamosios bylos ir išsisuko, sumokėdamas 1 mln. eurų baudą. Tačiau anglų žurnalistas Andrew Jenningsas knygoje "Pražanga" daro pagrįstą prielaidą, kad J. Havelange'as per savo valdymo metus galėjo susigrobti 36 mln. eurų.

Smūgis įvaizdžiui

FIFA generalinis sekretorius Jerome'as Valcke pripažino, kad sunku nustatyti žalą, kurią ši organizacija patirs dėl kilusio skandalo.

"Reputaciją galima sunaikinti labai greitai. Tai, ką kuri metus, gali sugriauti per sekundę, - sakė jis. - Turėsime sunkiai dirbti, kad atgautume visuomenės pasitikėjimą."

Tačiau apie ataskaitą J. Valcke nepasakė nė žodžio. Jis teigė, kad yra vienas iš 75 asmenų, anonimiškai davusių parodymus ir įsipareigojusių to neviešinti.

J. Valcke žodžius apie padarytą žalą įvaizdžiui patvirtina ir kitas faktas. "Emirates" ir "Sony" ką tik nutarė nepratęsti rėmimo sutarčių su FIFA. Šios kompanijos priklausė didžiajam FIFA rėmėjų šešetui (drauge su "Adidas", "Coca Cola", "Visa" ir "Hyundai/Kia"). Vokiečių leidinio "Der Spiegel" teigimu, "Emirates" ir "Sony" kasmet į FIFA kasą kartu įnešdavo 390 mln. eurų.

Tačiau FIFA šaltiniai informuoja, kad atsilaisvinusi rėmėjų vieta neturėtų likti tuščia. Teigiama, kad S. Blatterio žmonės intensyviai derasi, kad arabų bendrovę "Emirates" pakeistų katariečių "Qatar Airways", o japonų "Sony" - korėjiečių "Samsung".

Voratinklio modelis

Kai FIFA 2022-ųjų čempionato šeimininku išrinko Katarą, tik vėliau ji ėmė sukti galvą, kaip išspręsti karščio problemą. Vasarą termometro stulpelis šioje Artimųjų Rytų valstybėje pasiekia 45 laipsnius karščio. Todėl veikiausiai bus priimtas sprendimas varžybas rengti žiemą. Kritikai jau ironizuoja, kad po 2022-ųjų karštojo Kataro 2026 metų planetos pirmenybės jau galės vykti pragare.

FIFA nerodo pavyzdžio, kaip suvaldyti korupciją. Todėl kai kurios narės sėkmingai naudojasi šiuo sukčiavimo pavyzdžiu.

Amerikiečių leidinys "Foreign Policy" skaitytojams paaiškino, kaip veikia toks FIFA veiklos voratinklis: "Tai yra milžiniška organizacija, kurioje kiekviena šalis (narė), nepriklausomai nuo jos dydžio, turi tik vieną balsą. Ir kai FIFA sušelpia neturtingas šalis, jų futbolo projektams ir aikštėms skirdama kelis milijonus dolerių, iš karto užsitikrina jų lojalumą, kuriuo S. Blatteris naudojasi jau antrą dešimtmetį. Mechanizmas veikia puikiai, nes FIFA neturi niekam atsiskaityti. Nei Tarptautiniam olimpiniam komitetui, nei Jungtinių Tautų organizacijai.

Net jei S. Blatteris prarastų didžiųjų FIFA narių paramą, išlaikyti pozicijas jam padėtų mažesnių ir kuklesnių futbolo federacijų balsai.

Svarstydamas problemos sprendimo būdus "Foreign Policy" analitikas Rogeris Pielke siūlo racionalią, bet sunkiai įgyvendinamą išeitį: "Praėjusio amžiaus pabaigoje nugriaudėjęs dopingo skandalas daugiadienėse dviračių lenktynėse "Tour de France" paskatino įkurti puikiai veikiančią Pasaulinę antidopingo agentūrą (WADA). Su ja sutartis pasirašė net tokios valstybės kaip Iranas ir Šiaurės Korėja. Su vyriausybių parama WADA sėkmingai kovoja su dopingu sporte. Ir kol sporte nebus sukurtas panašus į WADA mechanizmas kovai su kyšininkavimu, neturėkime vilčių, jog kada nors baigsis FIFA demonstruojamas farsas."

Skandalo algoritmas

2010 m. gruodžio 2 d. FIFA kongrese Rusija ir Kataras paskelbiami atitinkamai 2018 ir 2022 m. pasaulio čempionatų rengėjais.

2013 m. spalio 4 d. Po ilgų svarstymų FIFA įsteigia darbo grupę, kurios tikslas - 2022 metų pirmenybes iš vasaros perkelti į žiemą.

2014 m. birželio 1 d. "Sunday Times" praneša turįs informacijos, jog buvęs FIFA viceprezidentas iš Kataro Mohammedas Bin Hammamas už palankius balsus vykdomojo komiteto nariams sumokėjo 3,7 mln. eurų.

2014 m. rugsėjo 5 d. Amerikiečių advokatas Michaelas Garcia baigia savo korupcinį tyrimą.

2014 m. lapkričio 13 d. FIFA publikuoja sutrumpintą M. Garcios ataskaitą ir reabilituoja Rusiją bei Katarą. M. Garcia pareiškia, kad jo ataskaita interpretuota klaidingai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"