Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Pilko futbolo skandalingas sezonas

 
2012 11 22 7:33
Įveikę visus sunkumus "Ekrano" futbolininkai apgynė čempionų titulą. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Įveikę visus sunkumus "Ekrano" futbolininkai apgynė čempionų titulą. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Šią savaitę sostinės rotušėje iškilmingai nuleista 2012-ųjų Lietuvos futbolo sezono uždanga. Metai, kaip jau įprasta, buvo kupini gražių sportinių kovų, nesibaigiančių skandalų, keistų reiškinių.

Futbolo metai startavo kovo pradžioje iškilminga A lygos sezono pristatymo švente. Joje netrūko optimizmo. Visus įkvėpė naujojo nacionalinės rinktinės trenerio Csabos Laszlo entuziastingos kalbos.

Tačiau jau po poros savaičių visuomenė plačiai aptarinėjo pirmąjį skandalą - farsu virtusius Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidento rinkimus. Federacijos viršūnėlės susitvarkė taip, kad iki mistinės (sąmoningai neskelbtos) paraiškų teikimo datos opozicija taip ir nespėjo iškelti savo kandidato. O į vadovo kėdę pretendavo trys LFF atstovai - tuometis federacijos prezidentas Liutauras Varanavičius, generalinis direktorius Julius Kvedaras ir viceprezidentas Gintautas Babravičius. Rinkimų rytą L.Varanavičius su G.Babravičiumi mįslingai atšaukė savo kandidatūras, tad prezidentu be jokių kliūčių išrinktas J.Kvedaras. Per 80 narių LFF konferencija tuomet kaip įprasta balsavo vienbalsiai.

"Džiaugiuosi, kad J.Kvedaras prisiėmė šią naštą. Mes dvylika metų kartu valgėme šitą š..., bet dabar didžiausia atsakomybė teks jam", - perduodamas LFF vairą kolegai, šypsojosi L.Varanavičius.

Po kėdžių perstumdymo permainų vėjai į federaciją neužklydo.

Tačiau futbolo visuomenės gyvenimas dėl to netapo liūdnesnis. Didele iškalba nepasižyminčio J.Kvedaro pareiškimai nuolat sukeldavo nemenką rezonansą.

Sezono atidarymo iškilmėse J.Kvedaras (centre) ir L.Varanavičius (dešinėje) sėdi šalia rinktinės stratego C.Laszlo. /Romo Jurgaičio nuotrauka  
Sezono atidarymo iškilmėse J.Kvedaras (centre) ir L.Varanavičius (dešinėje) sėdi šalia rinktinės stratego C.Laszlo. /Romo Jurgaičio nuotrauka  

Ambicijų karai

Sykį kolega uždavė mįslę: kurioje šalyje čempionatą baigia mažiau komandų, nei pradeda? Taip, atsakymas - Lietuva. Juokas pro ašaras. Deja, šis reiškinys pas mus jau tapo aksioma. 2010 metų sezono viduryje baltą vėliavą iškėlė Vilniaus klubas "Vėtra". Po 2011-ųjų pirmenybių iš futbolo žemėlapio išnyko "Mažeikiai" ir "Klaipėda", o rėmėjams nebereikalingas tapęs legendinis FBK "Kaunas" išnyko ir reinkarnavęsis šiemet sugrįžo kaip Kauno apskrities pirmenybių dalyvis (ketvirtasis divizionas). 2012 metų sezono viduryje savo trumpoje istorijoje tašką padėjo Vilniaus klubas REO. Minėta kompanija papildė ilgą Lietuvos futbolo kapinių sąrašą - prisidėjo prie Mažeikių "Romar", Kauno "Inkaro", Vilniaus "Panerio", Šiaulių "Karedos", "FC Vilniaus", Visagino "Intero" komandų.

Vos kelerius metus gyvavusio ir iširusio REO klubo vadovams futbolas, regis, rūpėjo mažiausiai. Dažnai jie bandė įgyvendinti asmenines ambicijas ir, šaltinių teigimu, bet kokia kaina perimti LFF valdžią. Nepavykus to padaryti REO vadovai liepą atliko demaršą - pagrasino pasitrauksią iš A lygos. Abi pusės netrukus rado kompromisą, bet taika truko neilgai. Rugpjūtį REO atliko dar vieną demaršą. Skirtingai nei anksčiau, šį kartą J.Kvedaro vadovaujama LFF nebuvo linkusi nuolaidžiauti ir, priminusi apie Vilniaus klubo 40 tūkst. litų skolą už teisėjavimo išlaidas, uždraudė jam registruoti naujus žaidėjus. Motyvuodami minėtais apribojimais vilniečiai padejavo, kad yra sąmoningai žlugdomi, ir pasitraukė iš visų LFF rengiamų varžybų. Ambicijų karo pasekmė - dar vienas žlugęs klubas.

Arogancija buvo ryški REO klubo yda. Gegužę komandos treneriu tapęs, bet atkakliai konsultantu prisistatydavęs legendinis futbolininkas Valdas Ivanauskas nepasižymėjo pagarba žiniasklaidai. Po vienų rungtynių specialisto lūkuriuojantys žurnalistai paklausė: ar kalbėsite prieš kamerą? V.Ivanauskas atšovė: nebent su dievais.

Legendinis futbolininkas V.Ivanauskas (dešinėje) kartais nori kalbėtis tik su dievais. /LŽ archyvo nuotrauka  
Legendinis futbolininkas V.Ivanauskas (dešinėje) kartais nori kalbėtis tik su dievais. /LŽ archyvo nuotrauka  

Linkėjimai Aurimui

Emocijų dažnai nevaldė ir žaidėjai, nors jiems nuolat kartojama, kad nereaguotų į žiūrovų provokacijas. Gegužę per LFF taurės finalo rungtynes Marijampolėje tarp Panevėžio "Ekrano" ir Vilniaus "Žalgirio" komandų prireikė 11 m baudinių serijos, kuri sėkmingai baigėsi vilniečiams. Serijos metu vienas "Ekrano" lyderių Aurimas Kučys šovė pro šalį. Tai sukėlė "Žalgirio" aistruolių - "Pietų-4" grupuotės džiaugsmo bangą. Jausdamas tai A.Kučys neištvėrė - atsisukęs į vilniečių tribūną pademonstravo jam garbės nedarančią vidurinio piršto kombinaciją.

"Žalgirio" aistruoliai skolingi neliko. Po kelių dienų komandos susitiko A lygos rungtynėse Vilniuje (rezultatas - 0:0). Vos prasidėjus dvikovai "Pietų-4" nariai iškėlė didžiulį plakatą, kuriame buvo nupieštas vidurinis pirštas su užrašu "Linkėjimai tau, Aurimai". Piešinį palydėjo skanduotė "Kučys - medinis". Futbolininkų žargonu "medinis" reiškia įžeidimą, apibūdinantį itin prastą žaidėjo techninį pasirengimą ir gebėjimą įmušti.

A.Kučys nenurimo. Spalį "Ekranas" ir "Žalgiris" dar kartą susitiko Vilniuje. Panevėžiečiai pirmieji pelnė įvartį. A.Kučys provokuodamas nubėgo prie pat "Pietų-4" tribūnos pademonstruoti savo džiaugsmo. Tačiau ir tuomet patyręs žaidėjas, prieš penkerius metus dar rungtyniavęs rinktinės gretose, liko "su nosimi". "Žalgiris" atsakė dviem įvarčiais ir nugalėjo 2:1.

A.Kučys (viduryje) spėjo ir su varžovais grumtis, ir su aistruoliais kovoti. /Oresto Gurevičiaus nuotrauka  
A.Kučys (viduryje) spėjo ir su varžovais grumtis, ir su aistruoliais kovoti. /Oresto Gurevičiaus nuotrauka  

Kumščių kalba

Lietuvos futbolas nuo Romualdo Juškos laikų neturėjo arbitro, kuris nuolat būtų kviečiamas teisėjauti aukšto lygio tarptautinėms rungtynėms. Toks pretenduoja tapti sparčiai tobulėjantis FIFA kategorijos arbitras 34 metų kaunietis Gediminas Mažeika. Gerbiamas užsienyje, tačiau nevertinamas namie.

Tokia išvada peršasi po skandalo A lygos rungtynėse birželį tarp Tauragės "Tauro" ir Gargždų "Bangos" komandų. Po skaudaus susidūrimo su varžovu "Bangos" futbolininkas Aleksandras Ivanauskas patyrė smūgį koja į galvą ir krito be sąmonės. Sunku patikėti, bet šiose rungtynėse stadione nebuvo budinčių greitosios pagalbos medikų, nors LFF taisyklės to reikalauja. Belaukiant greitosios pagalbos automobilio G.Mažeika nurodė išnešti nukentėjusį futbolininką iš aikštės ir tęsti rungtynes. Tai įsiutino A.Ivanausko brolį, "Bangos" administracijos darbuotoją Donatą Ivanauską: šis prisiartino prie teisėjo ir smogė jam į galvą. G.Mažeika susitvardė ir tęsė rungtynes, o į ligoninę nuvežtas nukentėjęs žaidėjas atgavo sąmonę.

Vėliau LFF drausmės komitetas nusprendė skirti D.Ivanauskui 5 tūkst. litų baudą ir diskvalifikuoti vieniems metams. Diskvalifikacija reiškia draudimą prasižengusiajam patekti į LFF organizuojamas varžybas. "Banga" dėl šio nutarimo žadėjo kreiptis į teismą, nes LFF neva neturi tam jokių teisinių galių, be to, savo įstatuose nėra apibrėžusi, kaip galima kontroliuoti draudimą tam tikriems asmenims patekti į rungtynes. Kokia tolesnė šios istorijos eiga, nepranešama. Žinoma tik tiek, kad G.Mažeika su smurtautoju susitaikė.

Beje, G.Mažeika teisėjavo LFF taurės finalui, lemiamoms A lygos kovoms, UEFA Europos lygos ir pasaulio čempionato atrankos rungtynėms, tačiau geriausiu sezono arbitru nebuvo išrinktas. Šie laurai atiteko LFF darbuotojui Nerijui Dunauskui.

FIFA kategorijos arbitrui G.Mažeikai A lygoje teko patirti smurtą. /LŽ archyvo nuotrauka  
FIFA kategorijos arbitrui G.Mažeikai A lygoje teko patirti smurtą. /LŽ archyvo nuotrauka  

Įvarčių mašina

Po ilgos pertraukos futbolo gerbėjai vėl gali džiaugtis Lietuvos čempionatų rezultatyvumo rekordu. Ankstesnis gyvavo pusamžį - nuo 1956-ųjų, kai Panevėžio MSK puolėjas Algimantas Lucinavičius varžovų vartininkus nuginklavo 28 kartus. Šiemet "Šiaulių" puolėjas Artūras Rimkevičius su trenksmu pagerino A.Lucinavičiaus rekordą - įmušė net 35 kartus.

Tiesa, A.Rimkevičius dažniausiai skriausdavo autsaiderių vartininkus. Tauragės "Taurui" jis įmušė 12 įvarčių, Klaipėdos "Atlantui" - 8. Per dešimt žaistų dvikovų su pirmojo trejeto komandomis "Ekranu", "Žalgiriu" ir Marijampolės "Sūduva" šiauliečių snaiperis pasižymėjo tik tris kartus.

A lygoje spindėjęs 29-erių A.Rimkevičius buvo kviečiamas ir į Lietuvos rinktinę. Bet ten puolėjui ilgai nesisekė atskleisti savo talento. Tik paskutinėse draugiškose rungtynėse su Armėnija šiaulietis pelnė net du įvarčius.

"A.Rimkevičius per vėlai atsiskleidė", - tvirtino buvęs rinktinės treneris Raimondas Žutautas.

"Galbūt dabartinis treneris Csaba Laszlo jam skiria per mažai žaidimo minučių", - oponavo geriausiu Lietuvos futbolininku dvejus metus iš eilės išrinktas vartininkas Žydrūnas Karčemarskas.

Vos A.Rimkevičius šturmavo A.Lucinavičiaus rekordą, pasigirdo kalbų, kad futbolininkas netrukus pakels sparnus ir skris svetur. Apie tai užsiminė ir pats snaiperis. Tačiau sparnų neišskleidė. A.Rimkevičius buvo priverstas sezoną baigti Šiauliuose, o apie galimybę tęsti karjerą svetur jis tebekalba. Laikas eina, tačiau užsienio klubai neskuba kviesti puolėjo.

Žodis - ne žvirblis

Lietuvos klubų pajėgumo lakmuso popierėlis - tarptautinės UEFA varžybos. Deja, ir šiemet jokių stebuklų jose nesukurta.

Pirmieji krito "Šiauliai", kurie dėl klastingos svečiuose pelnyto įvarčio taisyklės 0:1 ir 2:1 turėjo pripažinti estų klubo Talino "Levadia" pranašumą. Čempionų komanda Panevėžio "Ekranas" UEFA Čempionų lygos atrankoje 0:0 ir 2:1 įveikė airių "Shamrock Rovers", tačiau kitame etape atsimušė į Briuselio klubo "Anderlecht" (Belgija) sieną - 0:5 ir 0:6. Europos lygos lemiamame atrankos etape pralaimėta ir Rumunijos klubui Bukarešto "Steaua" - 0:2 ir 0:3.

"Sūduva" vargais negalais įveikė pirmąjį Europos lygos atrankos barjerą, po pralaimėjimo namie 0:1 Latvijoje 3:2 revanšuodamasi Daugpilio komandai "Daugava". Antrame etape suvalkiečiai kilo į kovą su serbų Novi Sado "Vojvodina", o LFF taurės laimėtojas "Žalgiris" - su austrų Medlingo "Admira Wacker". Liepos 19-osios vakarą abu Lietuvos klubai su savo varžovais sužaidė viltingomis lygiosiomis 1:1.

Tuomet keistai pasielgė "Žalgirio" interneto puslapio administratoriai - į savo tinklalapį įdėjo anonimišką ir kandžią nuomonę. Jos autorius nenurodytas, bet neabejota, kad tai - klubo sporto direktorius Mindaugas Nikoličius. Autorius atvirai šaipėsi iš Lietuvos futbolo kritikų, juos vadindamas "ekspertais", ir siūlė tinkamai įvertinti A lygos klubų iškovojimus UEFA varžybose.

Žodis ne žvirblis, kartais jis gali sugrįžti bumerangu. Tuo žalgiriečiai įsitikino po kelių dienų, kai "Žalgiris" atsakomąsias rungtynes austrams pralaimėjo 1:5, o "Sūduva" serbams - 0:4. Ir futbolo atgimimas baigėsi.

Stabiliai prastai

Šie metai kai kuriems Lietuvos klubams finansiškai ir vėl buvo sudėtingi. Net čempionas Panevėžio "Ekranas" sezono viduryje buvo priverstas išparduoti savo lyderius, kad suvaldytų sunkią finansinę būklę. Nepaisant to, ekipos treneriui Valdui Urbonui pavyko nuteikti komandą likusioms rungtynėms - penktojo čempionų titulo panevėžiečiai iš rankų nebeišleido.

Sezono pradžioje ant bankroto slenksčio buvo, bet vėliau skolas ėmė mažinti Klaipėdos "Atlantas". Nuo vasaros rimtų problemų turėjo Alytaus "Dainava". O sunkiausiai vertėsi Tauragės "Tauras", kuris bendrojoje A lygos įskaitoje aplenkė tik pasitraukusį REO.

"Mūsų būklė - stabiliai prasta", - nevyniodamas žodžių į vatą sezono pabaigoje pareiškė vienas "Tauro" vadovų Jaunius Šetkus. Apskritai Tauragės klube netvarkos buvo bene daugiausia. Komandą treniravo italas Giovanni Scanu, su kuriuo rungtynės nebūdavo liūdnos. G.Scanu nuolat italų kalba garsiai klykavo ant žaidėjų, kurie sunkiai suprasdavo jo nurodymus. "Tauro" futbolininkai rudenį prabilo, kad nepamena, kada paskutinį kartą gavo atlyginimus ir pažėrė kritikos italui, kuris esą net vaikų nesugebėtų treniruoti. G.Scanu davė grąžos. Apkaltinęs savo žaidėjus profesionalumo stygiumi jis pareiškė, kad kai kurie netiktų žaisti net šeštojoje Italijos lygoje.

Riksmai ir kritika žaidėjams - "Tauro" trenerio iš Italijos G.Scanu vizitinė kortelė. /Valdo Knyzelio (LFF nuotrauka)  
Riksmai ir kritika žaidėjams - "Tauro" trenerio iš Italijos G.Scanu vizitinė kortelė. /Valdo Knyzelio (LFF nuotrauka)  

Vis dėlto apie 2013-uosius tauragiškiai kalba optimistiškai ir miesto savivaldybės padedami ketina tęsti pasirodymą A lygoje. Tačiau šiuo metu dar neaišku, nei kiek, nei kokios komandos kitais metais rungtyniaus šalies elitinėje lygoje. Šiemet 4 vietą užėmusi Pakruojo "Kruoja" svarsto hamletišką klausimą. Pagrindinis klubo rėmėjas teigia neapsisprendęs, ar mažo miestelio komanda reikalinga A lygai. Neatmetama galimybė, kad "Kruoja" 2013 metais žais I lygoje.

Ateities migla

Sunykus REO, A lygoje liko 9 komandos. Logiškai mąstant, prie jų pridėjus stipriausią I lygos komandą, vėl būtų galima rengti 10 ekipų pirmenybes. Tačiau žemesnio diviziono klubus į A lygą reikia kone varu varyti. I lygos nugalėtojos Jonavos "Lietavos" atstovai iš karto pareiškė, kad artimiausius dvejus trejus metus jie neketina kopti aukštyn, nes nėra pasirengę įgyvendinti A lygos licencijavimo reikalavimų.

Antrojoje vietoje likusio Kėdainių klubo "Nevėžis" vadovai taip pat atsargūs. "Norime žaisti A lygoje, tai yra mūsų prioritetinis tikslas. Tačiau žaisime joje tik tada, jei užsitikrinsime rėmėjų paramą ir žinosime, kad galime būti konkurencingi. Tikrai neisime aukštyn vien tam, kad vėliau kristume žemyn", - sakė "Nevėžio" direktorius Saulius Skibiniauskas.

"Nevėžis" yra skaudžiai pasimokęs. 2005 metais kėdainiškiai taip norėjo į A lygą, kad sutiko namų rungtynes žaisti Kaune, nes Kėdainių stadionas neatitiko reikalavimų. Tačiau nuo "Nevėžio" nusigręžė aistruoliai, komanda dvejus metus iš eilės liko paskutinė. Gavęs tokią pamoką "Nevėžis" 2007 metais sugrįžo į I lygą, kurioje žaidžia iki šiol.

Bronzą I lygoje pelnęs Vilniaus "Granitas" apie aukščiausiąją lygą nė nesvajoja. Kai "Granito" trenerio Nikolajaus Pupkino paklausėme, ar komanda nesvarsto galimybės debiutuoti A lygoje, jis atsakė: "Mūsų apskritai gali nebelikti. Klubo vadovai ketina išformuoti komandą, jei neatsiras rimtų rėmėjų."

Tad kitąmet formuojant A lygą LFF vadovams vėl teks užmerkti akis į sportinį principą ir tiesiog pakviesti visus norinčius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"