Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Pavyzdį pasauliui parodė Urugvajus

 
FIFA vadovas J.Rimet (kairėje) demonstruoja "Pergalės deivę" Urugvajaus prezidentui Rauliui Jude.
FIFA vadovas J.Rimet (kairėje) demonstruoja "Pergalės deivę" Urugvajaus prezidentui Rauliui Jude. AFP/Scanpix nuotrauka

Iki vasarą Brazilijoje rengiamo pasaulio futbolo čempionato liko 131 diena. Nuo šiol 'Lietuvos žinios' kiekvieną šeštadienį primins savo skaitytojams planetos čempionatų istoriją. Šį sykį - pasakojimas apie pirmąsias planetos futbolo pirmenybes Urugvajuje ir šeimininkų triumfą.

Pirmasis pasaulio futbolo čempionatas surengtas 1930 metais Pietų Amerikoje - Urugvajaus sostinėje Montevidėjuje. Dalyvavo vos 13 komandų. Kai kurias rinktines teko net įkalbinėti, kad vyktų į pirmenybes. Šis turnyras apipintas pikantiškomis detalėmis ir nė iš tolo neprimena dabartinių futbolo festivalių.

Futbolo odisėja

Tarptautinė futbolo asociacijų federacija (FIFA) dar 1904 metais užsiminė apie galimybę organizuoti rinktinių pasaulio turnyrus, bet ši idėja pritarimo sulaukė tik po dviejų dešimtmečių. 1924 metų Paryžiaus olimpinių žaidynių futbolo turnyro finale Urugvajus nugalėjo Šveicariją, šias rungtynes stebėjo net 50 tūkst. žiūrovų. Tai buvo ženklas, kad futbolas sparčiai progresuoja. Faktas, kad anuomet olimpinėse žaidynėse negalėjo žaisti futbolininkai profesionalai, tik stiprino pasaulio čempionato idėją.

1927 metais, artėjant Amsterdamo olimpiadai, FIFA nusprendė rengti pasaulio čempionatus. Pirmasis numatytas 1930-aisiais. Kur? Norą organizuoti tokį futbolo forumą pareiškė Italija, Olandija, Ispanija, Švedija ir dukart olimpinis čempionas Urugvajus. Šios šalies atstovai pateikė svarių argumentų - pažadėjo sumokėti už Europos rinktinių tolimas keliones ir gyvenimą bei pastatyti naują 90 tūkst. vietų stadioną "Centenario" ("Šimtmečio" - red.) Urugvajiečių entuziazmo neatšaldė net į akis žvelgianti pasaulinė ekonomikos krizė. Be to, 1930-aisiais Urugvajus minėjo savo nepriklausomybės šimtmetį, tad FIFA ilgai nedvejojo, pasirinkdama pirmojo čempionato šeimininkus.

Pirmenybių dalyviai nežaidė atrankos varžybų. Organizatoriai kvietė visus norinčius. Tačiau likus dviem mėnesiams, noro dalyvauti turnyre nebuvo pareiškusi nė viena Europos rinktinė! Tada iniciatyvos ėmėsi tuometis FIFA prezidentas prancūzas Jules'is Rimet. Jam pavyko - keliauti per Atlantą ryžosi Prancūzijos, Belgijos, Rumunijos ir Jugoslavijos futbolininkai. Rumunų kelionę palaimino šalies karalius Karolis II, jis garantavo, jog čempionato metu futbolininkai nebus atleisti iš darbo.

Prancūzai, belgai ir rumunai susitiko Barselonoje ir sėdo į transatlantinį laivą "SS Conte Verde", per vandenyną plukdydavusį apie 1,8 tūkst. žmonių (jugoslavai plaukė atskirai nedideliu garlaiviu iš Marselio). Drauge su futbolininkais keliavo ir J.Rimet bei belgų arbitras Johnas Langenusas, jis teisėjavo ir pirmojo pasaulio čempionato finale. Laivo seife buvo saugoma "Pergalės deivė" - prancūzo Abelio Lafleur sukurtas auksinis 30 cm aukščio 4 kg sveriantis prizas būsimiems pasaulio čempionams.

Europiečių kelionė per Atlantą truko dvi savaites. Futbolininkai kasdien laivo denyje mankštindavosi ir žaisdavo kamuoliu. Žinoma, apie taktinį pasirengimą nebuvo nė kalbos. Priplaukęs Pietų Amerikos krantus "SS Conte Verde" užsuko į Rio de Žaneirą, įsodino Brazilijos rinktinę, vėliau Santose pasikrovė vaisių ir tęsė kelionę. Liepos 4-ąją laivas įplaukė į Montevidėjaus uostą, ten svečius sutiko 10 tūkst. urugvajiečių.

Be fanfarų

13 rinktinių buvo suskirstytos į 4 grupes. Kiekvienos nugalėtojai turėjo žengti į pusfinalį.

Organizatoriams rūpesčių netrūko. "Centenario" statyba prasidėjo 1929 metų liepą. Didžiausią tuo metu stadioną šiame žemyne reikėjo pastatyti per metus. Statybininkai plušo kiaurą parą trimis pamainomis. Prieš pirmenybes Urugvajų užgriuvo liūtys ir užvilkino darbų pabaigą. Stadionas baigtas jau prasidėjus turnyrui - tik penktąją jo dieną "Centenario" iškilimingai atidarytas Urugvajaus ir Peru rungtynėmis.

Kitos dvikovos vyko kuklesniuose "Pocitos" ir "Central Parque" stadionuose. Čempionato atidarymo rungtynėse Prancūzija 4:1 nugalėjo Meksiką, o prancūzas Lucienas Laurent'as įsiamžino kaip pirmojo įvarčio pasaulio čempionatų istorijoje autorius. "Mums buvo be galo malonu dalyvauti tokiame turnyre. Tačiau niekas nesuvokė, kad kuriame istoriją. Greitai paspausdavome rankas varžovams, ir rungtynės prasidėdavo. Jokių premijų negaudavome, nes buvome mėgėjai", - kitados pasakojo L.Laurent'as.

Kitose Prancūzijos rinktinės rungtynėse su Argentina (0:1) užfiksuotas pirmas čempionatų teisėjavimo skandalas. Mačo pabaigoje prancūzas Marcelis Langiller nuskubėjo į puolimą, o teisėjas iš Brazilijos Almeida Rego sušvilpė skelbdamas rungtynių pabaigą. Žaisti dar buvo likusios 6 minutės. Kilo chaosas. Jau būdamas drabužinėje A.Rego nusileido prancūzų spaudimui ir sutiko pratęsti rungtynes. Vis dėlto rezultatas nepakito.

Pusfinalyje Argentina žaidė su anuomet galinga JAV rinktine, kurios pagrindą sudarė buvę Anglijos futbolo profesionalai, persikėlę gyventi už Atlanto. Deja, intrigos žiūrovai neišvydo - argentiniečiai sutriuškino varžovus 6:1.

Pirmajam pasaulio čempionato finalui teisėjavo belgas J.Langenusas (priekyje). /fifa.com nuotrauka
Pirmajam pasaulio čempionato finalui teisėjavo belgas J.Langenusas (priekyje). /fifa.com nuotrauka

Pusės amžiaus ginčas

Urugvajaus rinktinė čempionatui rengėsi labai atsakingai. Žaidėjams surengta keturių savaičių treniruočių stovykla, ten visi turėjo laikytis drausmės. Vieną naktį vartininkas Andresas Mazali sugalvojo aplankyti žmoną, ir buvo nubaustas - treneris Alberto Suppici išvarė futbolininką iš rinktinės ir daugiau niekada nebekvietė.

Urugvajiečiai kalbėjo: jei šeimininkai nelaimės čempionato, šis visiems laikams paliks slogų įspūdį, o tautos pasididžiavimu virtęs "Centenario" taps didžiuliu vaiduokliu.

Šeimininkų komandai sekėsi. Pirmose rungtynėse 1:0 įveikė Peru, bet sulaukė kritikos spaudoje, kad pelnė tik 1 įvartį. Urugvajiečiai pasitempė dvikovoje su Rumunija - 4:0.

Žaidžiant Urugvajaus komandai, 90 tūkst. vietų ovalo formos "Centenario" buvo sausakimšas. Tokia minia ir triukšmas veikiausiai įbaugino Jugoslavijos futbolininkus. Jie grupės varžybose 2:1 nugalėjo brazilus, tačiau pusfinalyje nesugebėjo pasipriešinti Urugvajaus komandai - 1:6.

Dėl pavardžių galūnių ičais praminti jugoslavai pyko. Jie atsisakė rungtyniauti dėl trečiosios vietos su JAV, taip protestuodami neva dėl prasto teisėjavimo pusfinalyje. Ilgai nesutarta, kam 1930-aisiais atiteko trečioji vieta, nors po vieną bronzos medalį gavo abi komandos. Jugoslavai buvo įsitikinę, kad treti yra jie, nes pusfinalyje pralaimėjo būsimiems čempionams. Tik 1986 metais FIFA oficialiai paskelbė, kad pagal bendrą įvarčių santykį trečiąją vietą pirmajame pasaulio čempionate pelnė JAV rinktinė.

Į aikštę žengia finalo dalyvės Urugvajaus ir Argentinos (dryžuoti marškinėliai) komandos. /fifa.com nuotrauka
Į aikštę žengia finalo dalyvės Urugvajaus ir Argentinos (dryžuoti marškinėliai) komandos. /fifa.com nuotrauka

Amžinas kartėlis

Pirmojo pasaulio čempionato finale susikovė rinktinės, anksčiau, prieš dvejus metus, žaidusios olimpiados finale. Tada Amsterdame Urugvajus palaužė Argentiną 2:1 ir apgynė olimpinių čempionų titulą. Savo jėgą urugvajiečiai įrodė ir 1930-aisiais, nugalėdami kaimynus 4:2.

Finalo išvakarėse Argentinos sostinėje Buenos Airėse kilo ažiotažas - žmonės susirengė į Montevidėjų. Valdžia užsakė keliolika garlaivių 15 tūkst. žmonių. Nepakako. Pranešama, kad į Montevidėjų plaukė dvigubai daugiau argentiniečių . Dalis jų krantą pasiekė jau rungtynėms pasibaigus.

Liepos 30-ąją, finalo dieną, "Centenario" vartai buvo atviri nuo 8 val. ryto. Jau vidurdienį arenoje buvo apie 90 tūkst. triukšmingų aistruolių, nors rungtynės turėjo prasidėti 14 val. Vienas argentiniečių lyderių Luisas Monti prieš finalą sulaukė grasinimų mirtimi, bet ryžosi žaisti. Teisėjas J.Langenusas sutiko teisėjauti tik gavęs garantijas dėl savo saugumo. Vienas jo reikalavimų buvo, kad uoste stovėtų laivas, pasirengęs išplaukti praėjus valandai po finalo. Arbitrui skubiai evakuotis neprireikė.

Šis kamuolys 1930 metais urugvajiečiams tapo auksinis. /fifa.com nuotrauka
Šis kamuolys 1930 metais urugvajiečiams tapo auksinis. /fifa.com nuotrauka

Anuomet nei brazucų, nei jabulanių niekas negamino, todėl į finalo rungtynes komandos atėjo nešinos kiekviena savo kamuoliu. J.Langenusas ginčą išsprendė monetos metimu. Burtai lėmė pirmame kėlinyje žaisti argentiniečių kamuoliu, po pertraukos - urugvajiečių. Sutapimas ar ne, bet Argentina laimėjo pirmą kėlinį 2:1, o po pertraukos Urugvajus pelnė tris įvarčius ir triumfavo 4:2.

Pirmieji pasaulio čempionai aikštėje verkė iš džiaugsmo. Jų kapitonas Jose Nasazzi buvo pirmasis žmogus, iš J.Rimet rankų gavęs "Pergalės deivę". Finalas vyko trečiadienį, o ketvirtadienis Urugvajuje buvo paskelbtas nedarbo diena. Tuo metu Buenos Airėse įtūžę argentiniečiai daužė Urugvajaus konsulato langus.

Šiais laikais nebeliko žmonių, galinčių gyvai papasakoti pirmųjų planetos pirmenybių įspūdžius. Paskutinis varžybų dalyvis argentinietis Francisco Varallo mirė 2010-ųjų rugpjūtį, eidamas 101-uosius. Per savo 100 metų jubiliejų F.Varallo prisipažino visą gyvenimą jautęs kartėlį: "Labiau už viską norėjau laimėti. Neįsivaizduojate, kiek kentėjau, kiek verkiau, kai baigėsi finalas, ir urugvajiečiai ėmė bučiuoti savo marškinėlius. Kartais susapnuoju, kad 1930 metais mes tapome čempionais..."

Tokia buvo pasaulio futbolo čempionatų pradžia. Pamažu šios varžybos virto milžiniško populiarumo renginiu.

1930-ŲJŲ FINALAS

Urugvajus - Argentina 4:2 (1:2).

Montevidėjus, "Centenario" stadionas. 93 000 žiūrovų. Teisėjas - J.Langenusas (Belgija). Įvarčiai - P.Dorado (12), P.Cea (57), S.Iriarte (68), H.Castro (89); C.Peucelle (20), G.Stabile (37).

Urugvajus: E.Ballestrero, J.Nasazzi, E.Mascheroni, J.Andrade, L.Fernandezas, A.Gestido, P.Dorado, H.Scarone, H.Castro, P.Cea, S.Iriarte.

Argentina: J.Botasso, J.D.Torre, F.Patemosteras, P.Suarezas, L.Monti, J.Evaristo, M.Evaristo, M.Ferreira, G.Stabile, F.Varallo, C.Peucelle.

...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"