Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Pabandom iš naujo!

 
2012 09 06 8:08
Atrankos varžyboms Lietuvos rinktinė nuo pirmadienio rengėsi Vilniuje./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Atrankos varžyboms Lietuvos rinktinė nuo pirmadienio rengėsi Vilniuje./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Rytoj Lietuvos futbolui didi diena - šalies nacionalinė rinktinė pradės atrankos į 2014 metų pasaulio čempionatą Brazilijoje kovas.

Per nepriklausomybės dvidešimtmetį nacionalinė rinktinė išgyveno ir skaudžių nuopuolių, ir pakilimų. Prie rinktinės vairo stovėjo Algimantas Liubinskas, Benjaminas Zelkevičius, Kęstutis Latoža, Stasys Stankus, Jose Couceiro, Raimondas Žutautas. Bet nė vienam jų nepavyko bent priartėti prie finalinio pasaulio ar Europos pirmenybių etapo.

Dabar futbolo aistruoliai puoselėja dideles viltis su naujuoju rinktinės treneriu iš Vengrijos Csaba Laszlo. Juolab ir Europos zonos G atrankos grupėje lietuviams teko varžovai, kokių ateityje gali ir nepasitaikyti - Graikijos, Slovakijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Latvijos bei Lichtenšteino rinktinės. Pirmosios lietuvių rungtynės su slovakais - jau rytoj 21.15 val. Vilniuje.

Skandalas nesutrikdė

34 metų Tomas Danilevičius yra ne tik vienas vyriausių, bet ir vienas svarbiausių rinktinės žaidėjų. Rezultatyviausias visų laikų rinktinės futbolininkas (70 rungtynių - 19 įvarčių) jau 14 metų yra neatsiejama nacionalinės komandos dalis. Juo pasitiki ir komandos draugai, prieš kelias savaites dabartinį Kastelamarės "Juve Stabia" puolėją perrinkę savo kapitonu.

Pasaulio pirmenybių atrankos varžybų starto išvakarėse - LŽ pokalbis su Tomu Danilevičiumi apie rinktinės virtuvę ir komandos laukiančius iššūkius.

T.Danilevičius (kairėje) pasigenda žiūrovų futbolo stadione./Reuters nuotrauka
T.Danilevičius (kairėje) pasigenda žiūrovų futbolo stadione./Reuters nuotrauka

- Šis pasaulio čempionato atrankos ciklas Jums bus jau ketvirtasis. Kuris įsiminė labiausiai?

- Pirmasis, kai kovojome 2002 metų čempionato atrankos turnyre. Tiesa, rezultatai tada buvo tragiški, neiškovojome nė vienos pergalės, pralaimėdavome triuškinamais rezultatais. Bet man tai buvo karjeros rinktinėje pradžia. Nebuvau pagrindinis žaidėjas, mane treneriai į aikštę leisdavo po keitimų, dažnai žaidžiau aikštės viduryje. Bet buvo daug įspūdžių.

Įsiminė ir 2010 metų atrankos varžybų ciklas. Vadovaujami portugalo Jose Couceiro žaidėme tokį brandų futbolą, kokio Lietuvos rinktinė dar nebuvo demonstravusi. Ir aistruoliai buvo patenkinti.

- Naujas atrankos ciklas, naujos viltys, naujas treneris. Ar jau susipažinote su C.Laszlo?

- Negaliu pasakyti, kad gerai susipažinome, bet jau teko ne kartą bendrauti stovyklose. Matyti, kad treneris turi aiškią idėją, tvirtą nuomonę ir griežtai jos laikosi, nesiblaško. Man jis paliko vadinamojo darboholiko įspūdį. Štai ir prieš rungtynes su Slovakija treniruojamės du kartus per dieną, vakare rengiamos vaizdo peržiūros, susirinkimai. C.Laszlo yra reiklus, užsispyręs treneris, į savo darbą įdedantis daug pastangų. O kaip jam seksis, parodys laikas.

- Vos susirinkote į treniruočių stovyklą, nugriaudėjo skandalas, kai nuo pareigų laikinai buvo nušalintas futbolo federacijos prezidentas Julius Kvedaras. Ar tai netrukdo rengtis rungtynėms?

- Tai ne komandos problema. Žaidėjų tai neliečia, nes mes atstovaujame rinktinei ir Lietuvai, o ne futbolo federacijai. Ir kuo toliau būsime nuo jos, tuo bus geriau. Žinoma, mums ne nusispjauti, tai sukrečianti naujiena. Tačiau nenorime ieškoti sau alibi, pasiteisinimų, neva mus sukrėtė ši naujiena, todėl negalėjome tinkamai pasirengti rungtynėms. Jokiu būdu. Į aikštę eisime mes, o ne federacijos darbuotojai. Todėl turime mąstyti, kaip pasirodyti kuo geriau.

Tarpinė grandis

- Komandos draugai Jus vėl perrinko rinktinės kapitonu. Kokios tai pareigos?

- Man labai malonu, kad turiu tokį didelį komandos ir trenerių kolektyvo pasitikėjimą. Esu tarpinė grandis tarp futbolininkų ir trenerių. Antriesiems perduodu žaidėjų problemas, nuomonę. Komandoje mūsų būna 20-25 ir jei visi kalbėtų, būtų tikras turgus. Taip pat tenka pasirūpinti įvairiomis buitinėmis smulkmenomis, jei kuriam nors iš žaidėjų ko nors trūksta.

- Prieš rungtynes komandos draugams sakote įkvepiančias kalbas, užvedate kovai?

- Tikrai nelipu ant kėdės ir nerėkiu: o dabar, vyrai, visi pirmyn į kovą (juokiasi)! Mūsų rinktinės nariai nelabai jauni, daug metų žaidžia kartu, yra profesionalai ir žino, kaip nusiteikti kovai. Lindimas į akis jiems gali tik pakenkti.

- Kokių tradicijų ar prietarų laikosi Lietuvos rinktinė prieš rungtynes?

- Yra vienintelis - susikaupimo minutė prieš einant į aikštę. Kai jau visi būname pasirengę kovai, susėdame ir tyliai pabūname patys su savimi. Pamąstome. Kas maldą mintyse sukalba. Tuomet pakylame ir einame į aikštę žaisti.

- Žaidėjai pabrėžia, kad rinktinėje tvyro puiki atmosfera. Bet ir darnioje šeimoje pasitaiko nesutarimų. Kaip juos sprendžiate?

- Atmosfera tikrai puiki, nes mums nėra laiko pyktis. Galbūt klubuose atsiranda trintis, kai kasdien matai tuos pačius veidus ir darai tą patį per tą patį. O į rinktinę atvyksti vos penkioms dienoms kelis kartus per metus, todėl būni visų pasiilgęs. Laiko tiek mažai, kad neturime kada net kartu pasėdėti po rungtynių. Būna, rungtynės baigiasi 23 val., o kitą rytą, 6 val., jau laukia skrydis į valstybę, kurioje žaidi. Greitai išsibėgiojame.

- Kas rinktinėje didžiausias pokštininkas, o kas yra rimtuolis?

- Nors kažkokio klouno neturime, bet visuomet savo "bajeriukų" pažeria Saulius Mikoliūnas, Andrius Velička. Vieni linksmesni, kiti ramesni. Iš pastarųjų išskirčiau Deividą Šemberą. Jis niekada neišsišoka, tačiau daug prisideda prie komandinės dvasios palaikymo.

Realios svajonės

- Jei paklausčiau, ar tikite, kad Lietuvos rinktinė gali patekti į pasaulio čempionatą, tikriausiai atsakytumėte taip: jei netikėčiau, nežaisčiau?..

- Ko gero, taip. Šį kartą patekome į tokią grupę, iš kurios galima patekti į pasaulio čempionatą, tačiau galima ir likti su nuliu taškų. Taigi viskas mūsų rankose. Žinoma, visada kalbame, kad norime patekti, bet bus sunku. Tačiau kodėl nepabandžius? Visuomet būna pirmas kartas.

- Tačiau grupė unikali tuo, kad nėra elitinių varžovų ir su kiekviena komanda galima kovoti dėl trijų taškų.

- Būtent. Čia nėra aiškaus favorito, tik geros komandos. Galime laimėti prieš visus. Antra vertus, Europos čempionato atrankos turnyre du kartus nesugebėjome nugalėti to pačio Lichtenšteino. Nors anksčiau iš anksto mėgdavome skaičiuoti, kiek taškų surinksime. Todėl reikia eiti ir žaisti, o ne kalbėti.

- Vasarą jums sukako 34-eri. Puolėjui tai brandus amžius. Ar pagalvojate, kad kada nors ateis diena, kai turėsite atsisveikinti su rinktine?

- Ta diena ateina visiems. Ir ji nebe už kalnų. Žinau viena - tai paskutinis pasaulio čempionato atrankos ciklas man, nes po ketverių metų tikrai nesugebėsiu žaisti rinktinėje. O kada dėsiu tašką, dar nežinau. Kol būsiu reikalingas rinktinei ir kol galėsiu padėti, žaisiu. Tik sprendimą pasitraukti priimsiu pats, kai jausiu, jog pakaks. Nėra nieko blogiau, jei kiti už tave nuspręstų: ačiū, mums tavęs nebereikia...

- Didžiausia Jūsų kaip futbolininko svajonė tikriausiai susijusi su rinktine?

- Jei žaisčiau "Barcelonos" ar Madrido "Real" klubuose, svajočiau laimėti Čempionų lygą. Bet žaidžiu kuklesniame lygyje ir svajonės realesnės. Jei su rinktine po tiek bandymų patektume į pasaulio čempionatą, mums tai prilygtų to čempionato laimėjimui...

Naujasis rinktinės treneris C.Laszlo entuziastingai pasinėrė į savo darbą./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Naujasis rinktinės treneris C.Laszlo entuziastingai pasinėrė į savo darbą./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Atgal į sostinę

- Po daugiau nei ketverių metų pertraukos rinktinė vėl žais Vilniuje. Čia geriau nei Marijampolėje ar Kaune?

- Jei turėtume tris keturis visus standartus atitinkančius stadionus, teisingiausia būtų rotuoti juos ir kiekviename žaisti paeiliui. Patys žinome, kokia mūsų stadionų būklė... Po pernai vykusių rungtynių su Ispanija iš gėdos nežinojome, kur akis slėpti. Taigi geriau kovoti dirbtinės dangos ir visus reikalavimus atitinkančiame stadione. Be to, LFF stadione turėtų būti jaukesnė atmosfera - žiūrovai sėdi arčiau aikštės.

- O kaip toji dirbtinė danga? Ar ji gali tapti mūsų komandos pranašumu prieš varžovus?

- Pranašumu galėtų būti, jei ant jos sportuotume kasdien. Tačiau patys ant jos užlipome vos prieš porą dienų, tad reikia laiko apsiprasti ir mums. Žinoma, dirbtinė veja niekada neatstos natūralios, bet atsižvelgiant į mūsų klimatines sąlygas geriau žaisti tokioje, nei kokiame smėlio lauke.

- Per Lietuvos rinktinės rungtynes tribūnos būna pilnos tik atvykus elitinei rinktinei. Tuo metu per kitas rungtynes dažnai akis bado daugybė laisvų vietų. Kur slypi problema? Futbolo kultūros nebuvimas ar kitoks požiūris?

- Esame krepšinio šalis. Nieko neturiu prieš krepšininkus, tačiau gaila, kad žmonės neateina palaikyti mūsų. Juk mes taip pat kovojame už trispalvę. Futbolo su krepšiniu priešinti taip pat nederėtų. Tie, kurie tai daro, nemyli Lietuvos. Nes ir mes, ir jie kovoja už tėvynę. Galbūt trūksta didelių laimėjimų? Deja, esame tokie, kokie esame, tačiau už rinktinę kovodami atiduodame visas jėgas ir norėtųsi didesnio žiūrovų palaikymo.

- Ko norėtumėte palinkėti rinktinės aistruoliams?

- Palaikykite rinktinę. Jūsų parama mums labai svarbi. Malonu žaisti, kai tribūnos būna pilnos. Noriu pakviesti visus penktadienį į stadioną ir sirgti už savo komandą, už Lietuvą.

GRAIKIJA

Graikijos futbolo federacija (HFF) įkurta 1926 m.

FIFA reitingas - 11 vieta.

Treneris - Fernando Santosas (57 m.).

Kapitonas - Giorgos Karagounis (35 m., Atėnų "Panathinaikos").

Spalvos - balta ir mėlyna.

Pasiekimai - 2004 m. Europos čempionai.

Stadionas - Pirėjo "Karaiskakis" (32 115 vietų), Atėnų Olimpinis (69 618 vietų).

SLOVAKIJA

Slovakijos futbolo asociacija (SFZ) įkurta 1938 m., atkurta 1993 m.

FIFA reitingas - 45 vieta.

Treneris - Stanislavas Griga (50 m.) ir Michalas Hippas (49 m.).

Kapitonas - Martinas Škrtelas (27 m., "Liverpool").

Spalvos - balta ir mėlyna.

Pasiekimai - aštuntfinalis 2010 m. pasaulio čempionate.

Stadionas - Bratislavos "Pasienky" (13 000 vietų).

BOSNIJA IR HERCEGOVINA

Bosnijos ir Hercegovinos futbolo federacija (N/FSBiH) įkurta 1920 m., atkurta 1992 m.

FIFA reitingas - 30 vieta.

Treneris - Safetas Sušičius (57 m.).

Kapitonas - Emiras Spahičius (32 m., "Sevilla").

Spalvos - balta ir mėlyna.

Pasiekimai - stambiuose turnyruose nežaidė.

Stadionas - Zenicos "Bilino Polje" (15 292 vietos).

LIETUVA

Lietuvos futbolo federacija (LFF) įkurta 1922 m., atkurta 1992 m.

FIFA reitingas - 116 vieta.

Treneris - Csaba Laszlo (48 m.).

Kapitonas - Tomas Danilevičius (34 m., Neapolio "Juve Stabia").

Spalvos - geltona ir žalia.

Pasiekimai - stambiuose turnyruose nežaidė.

Stadionas - Vilniaus LFF (5 500 vietų).

LATVIJA

Latvijos futbolo federacija (LFF) įkurta 1921 m., atkurta 1992 m.

FIFA reitingas - 94 vieta.

Treneris - Aleksandras Starkovas (57 m.).

Kapitonas - Kasparas Gorkšas (30 m., "Reading").

Spalvos - vyšninė ir balta.

Pasiekimai - patekimas į 2004 m. Europos čempionatą.

Stadionas - Rygos "Skonto" (9 500 vietų).

LICHTENŠTEINAS

Lichtenšteino futbolo asociacija (LFV) įkurta 1972 m.

FIFA reitingas - 149 vieta.

Treneris - Hansas Peteris Zauggas (59 m.).

Kapitonas - Mario Frickas (37 m., "Balzers").

Spalvos - mėlyna ir raudona.

Pasiekimai - stambiuose turnyruose nežaidė.

Stadionas - Vaduco "Rheinpark" (7 789 vietos).

G GRUPĖS TVARKARAŠTIS

2012 09 07

Lichtenšteinas - Bosnija ir Hercegovina

Lietuva - Slovakija

Latvija - Graikija

2012 09 11

Bosnija ir Hercegovina - Latvija

Slovakija - Lichtenšteinas

Graikija - Lietuva

2012 10 12

Graikija - Bosnija ir Hercegovina

Slovakija - Latvija

Lichtenšteinas - Lietuva

2012 10 16

Slovakija - Graikija

Bosnija ir Hercegovina - Lietuva

Latvija - Lichtenšteinas

2013 03 22

Bosnija ir Hercegovina - Graikija

Slovakija - Lietuva

Lichtenšteinas - Latvija

2013 06 07

Lietuva - Graikija

Latvija - Bosnija ir Hercegovina

Lichtenšteinas - Slovakija

2013 09 06

Lichtenšteinas - Graikija

Bosnija ir Hercegovina - Slovakija

Latvija - Lietuva

2013 09 10

Graikija - Latvija

Slovakija - Bosnija ir Hercegovina

Lietuva - Lichtenšteinas

2013 10 11

Graikija - Slovakija

Bosnija ir Hercegovina - Lichtenšteinas

Lietuva - Latvija

2013 10 15

Graikija - Lichtenšteinas

Lietuva - Bosnija ir Hercegovina

Latvija - Slovakija

Varžybų sistema: Europos zonos atrankos varžybose dėl 13 kelialapių į pasaulio čempionatą kovos 53 rinktinės, suskirstytos į 9 grupes. Tiesioginius bilietus į 2014-ųjų pirmenybes Brazilijoje gaus visų grupių nugalėtojai. Aštuonioms iš devynių geriausiai pasirodžiusių antrųjų komandų atkrintamųjų varžybų principu teks kovoti dėl likusių keturių kelialapių.

LIETUVOS RINKTINĖ PASAULIO ČEMPIONATŲ ATRANKOS VARŽYBOSE

1994-ųjų CIKLAS

(Treneris Algimantas Liubinskas)

(rungtynės, pergalės, lygiosios, pralaimėjimai, įvarčių santykis, taškai)

1. Ispanija 12 8 3 1 27:4 19*

2. Airija 12 7 4 1 19:6 18

3. Danija 12 7 4 1 15:2 18

4. Šiaurės Airija 12 5 3 4 14:13 13

5. Lietuva 12 2 3 7 8:21 7

6. Latvija 12 0 5 7 4:21 5

7. Albanija 12 1 2 9 6:26 4

* Iki 1994-ųjų futbolo rungtynėse už pergalę dar buvo skiriami 2 taškai.

1998-ųjų CIKLAS

(Treneris Benjaminas Zelkevičius)

1. Rumunija 10 9 1 0 37:4 28

2. Airija 10 5 3 2 22:8 18

3. Lietuva 10 5 2 3 11:8 17

4. Makedonija 10 4 1 5 22:18 13

5. Islandija 10 2 3 5 11:16 9

6. Lichtenšteinas 10 0 0 10 3:52 0

2002-ųjų CIKLAS

(Treneriai Stasys Stankus, Julius Kvedaras, B.Zelkevičius)

1. Italija 8 6 2 0 16:3 20

2. Rumunija 8 5 1 2 10:7 16

3. Gruzija 8 3 1 4 12:12 10

4. Vengrija 8 2 2 4 14:13 8

5. Lietuva 8 0 2 6 3:20 2

2006-ųjų CIKLAS

(Treneris A.Liubinskas)

1. Serbija ir Juodkalnija 10 6 4 0 16:1 22

2. Ispanija 10 5 5 0 19:3 20

3. Bosnija ir Hercegovina 10 4 4 2 12:9 16

4. Belgija 10 3 3 4 16:11 12

5. Lietuva 10 2 4 4 8:9 10

6. San Marinas 10 0 0 10 2:40 0

2010-ųjų CIKLAS

(Treneris Jose Couceiro)

1. Serbija 10 7 1 2 22:8 22

2. Prancūzija 10 6 3 1 18:9 21

3. Austrija 10 4 2 4 14:15 14

4. Lietuva 10 4 0 6 10:11 12

5. Rumunija 10 3 3 4 12:18 12

6. Farerų salos 10 1 1 8 5:20 4

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"