Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Nacionalinė Brazilijos futbolo tragedija

 
Brazilų vartininkas M.Barbosa (nr. 1) nebepasieks J.A.Schiaffino spirto kamuolio.
Brazilų vartininkas M.Barbosa (nr. 1) nebepasieks J.A.Schiaffino spirto kamuolio. AFP/Scanpix nuotrauka

Antrasis pasaulinis karas žmoniją privertė ilgam pamiršti pramogas. Kai gyvenimas stojo į senas vėžes, ketvirtąjį pasaulio futbolo čempionatą 1950-aisiais patikėta surengti Brazilijai.

Norėdama atgaivinti pasaulio čempionatus Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) atsimušė į realybę - iš karo griuvėsių kylančioje Europoje sunkiai sekėsi rasti valstybę, norinčią organizuoti tokią sporto šventę. Riboti finansiniai ištekliai buvo skiriami sugriautai pramonei ir ūkiui atstatyti. FIFA kongrese Brazilija pareiškė norinti organizuoti pasaulio čempionatą. Ir nenuvylė. 1950 metų pasaulio čempionate žiūrovų lankomumas pasiekė 61 tūkst. ribą. Šis rekordas pagerintas tik 1994-aisiais.

Atrankos chaosas

Ketvirtojo pasaulio futbolo čempionato dalyvių laukė kelios naujovės. Pirmą ir vienintelį kartą atsisakyta pusfinalio ir finalo varžybų. Keturios pajėgiausios rinktinės finaliniame etape vieno rato sistema išsiaiškino, kuriai atiteks čempionės titulas. Taip jau sutapo, kad paskutinė - Brazilijos ir Urugvajaus - dvikova tapo lemiama, todėl ji vadinama finalu. Čempionams teikiama "Pergalės deivės" taurė buvo pervadinta FIFA prezidento, pasaulio čempionatų sumanytojo Juleso Rimet vardu.

Brazilijoje turėjo kovoti 16 rinktinių, bet pavyko suburti tik 13. Po dvejonių į Braziliją nusprendė vykti tuometė čempionė Italija. Likus metams iki pirmenybių, aviakatastrofoje žuvo "Torino" komanda, joje žaidė didžioji Italijos rinktinės dalis. Italai į Pietų Ameriką sutiko keliauti tik laivu.

Karo kaltininkėms Vokietijai ir Japonijai buvo uždrausta dalyvauti atrankos varžybose. Kitų rinktinių sprendimą nežaisti atrankoje lėmė politinės ir finansinės priežastys - pasitraukė Austrija, SSRS, Čekoslovakija, Vengrija, Argentinos futbolo federacija boikotavo turnyrą dėl nesutarimų su kolegomis iš Brazilijos.

FIFA įkalbėjo Didžiosios Britanijos atstovus dalyvauti pasaulio čempionate ir šiam regionui skyrė dvi vietas. Prieš britų vidaus čempionatą Škotijos futbolo asociacijos sekretorius George'as Grahamas pareiškė, kad jų komanda į Braziliją vyks tik užėmusi pirmąją vietą. Škotai Glazge 0:1 pralaimėjo anglams ir liko antri. Škotijos futbolininkai įtikinėjo G.Grahamą keliauti į Braziliją, bet šis buvo principingas ir laikėsi žodžio.

Paskutinę akimirką dėl didelių kelionės išlaidų vykti į Braziliją atsisakė Prancūzijos ir Indijos komandos. Indai dar pridūrė, kad taip protestuoja prieš FIFA draudimą žaisti futbolą basomis.

Anglų gėda

Čempionate grupių nugalėtojais tapo ir į finalinį etapą pateko Brazilijos, Ispanijos, Švedijos bei Urugvajaus futbolininkai. Pastarieji žaidė tik dviejų komandų grupėje ir be vargo nugalėjo Boliviją 8:0.

Sensacijų neišvengta. Brazilijoje anglai laikyti vienais favoritų. 2-oje grupėje žaidusi Anglija 2:0 įveikė Čilę, bet paskui 0:1 pralaimėjo škoto Williamo Jeffrey treniruojamai JAV rinktinei. Anglų ir amerikiečių jėgų santykis tuomet skyrėsi kaip diena ir naktis. Po pergalių draugiškose rungtynėse 10:0 prieš Portugaliją ir 4:0 prieš Italiją anglai tikėjosi, kad dvikova su amerikiečiais bus lengva treniruotė. Jie planavo pelnyti tris įvarčius rungtynių pradžioje, o vėliau - patausoti jėgas. "Neturime jokių šansų", - tvirtino W.Jeffrey. Bet tą dieną fortūna plačiai šypsojosi amerikiečiams ir globojo jų vartininką Franką Borghi. JAV pergalę lėmė Haityje gimusio Joe Gaetjenso įvartis pirmame kėlinyje.

Anuomet Anglijos laikraščiai sportui skirdavo mažai dėmesio. Kitą dieną jų spaudoje buvo plačiai aprašomas kriketo rinktinės pralaimėjimas Indijai. Futbolui skirta tik trumpa žinutė. Joje užsiminta, kad rinktinė Brazilijoje pralaimėjo JAV komandai 0:1. Skaitytojai buvo įsitikinę, kad tai - spaustuvininkų brokas, ir manė, kad Anglijos rinktinė laimėjo 10:0 ar 10:1. Vėliau anglai 0:1 pralaimėjo ispanams ir išvyko namo.

Anksti buvo nukarūnuoti susilpnėję italai. Jie grupėje 2:0 įveikė Paragvajų, bet 2:3 pralaimėjo Švedijai.

Finalo ketverto turnyre viskas sprendėsi paskutinėse rungtynėse tarp Brazilijos ir Urugvajaus komandų. Prieš tai brazilai 7:1 nukovė švedus ir 6:1 ispanus. Urugvajiečiai švedus palaužė 3:2, o su ispanais sužaidė lygiosiomis 2:2. Tad aiškinti, kas buvo tų rungtynių favoritai, nė nereikia. Juolab brazilams pakako lygiųjų.

A.Ghiggios įvartis pravirkdė Braziliją./www.fifa.com nuotrauka
A.Ghiggios įvartis pravirkdė Braziliją./www.fifa.com nuotrauka

Ugningas kapitonas

1950 metų liepos 16-ąją nuo ankstyvo ryto žmonės išėjo į Rio de Žaneiro gatves ir ėmė švęsti. Niekas neabejojo, kad brazilai taps pasaulio čempionais. Yra pranešimų, kad tą dieną legendiniame stadione "Maracana" susigrūdo 205 tūkst. žiūrovų, bet FIFA protokole išlikęs įrašas irgi įspūdingas - 173 850.

Brazilijos spauda dar prieš kelias dienas trimitavo, jog jų šalis turės naujus pasaulio čempionus. Visus įkvėpė įspūdingas atakuojantis rinktinės žaidimas. Brazilija užuodė artėjančią šventę. Tačiau vienas žmogus kitaip manė. Urugvajaus rinktinės kapitonas Obdulio Varela iš visų jėgų nuteikinėjo saviškius kovai.

JAV naujienų agentūra CNN papasakojo įdomią istoriją. Finalo rytą brazilų dienraštis "O Mundo" buvo papuoštas rinktinės nuotrauka ir skelbė, kad tai - naujieji planetos čempionai. O.Varela nupirko daugybę šio laikraščio egzempliorių, jais išklojo savo vonios grindis ir komandos draugams liepė ant jų šlapintis.

Vienas pagrindinių to finalo herojų urugvajiečių puolėjas Alcidesas Ghiggia pasakojo, kad brazilų galybė jo tautiečiams kėlė baimę: "Išvakarėse su vyriausiais mūsų komandos žaidėjais susitiko rinktinės vadovai. Jie aiškino, kad jau ir taip daug pasiekėme, todėl aikštėje turime nesijaudinti ir stengtis nepralaimėti didesniu nei 4 įvarčių skirtumu. Stadiono tuneliu einant į aikštę O.Varela šiuos žodžius panaudojo kaip motyvaciją."

Drebėjo ir urugvajiečių trenerio Juano Lopezo kinkos. Jis bandė įtikinti, kad vienintelis šansas šiose rungtynėse pasipriešinti - griežta gynybinė taktika. Tuomet iniciatyvos vėl ėmėsi O.Varela: "Treneris geras žmogus, bet šį kartą klysta. Jei sulįsime į gynybą, pralaimėsime kaip švedai ar ispanai. Autsaideriai pasiduoda be kovos, o mes pradėkime šou."

Riaumojančioje "Maracanoje" finalas prasidėjo brazilų atakomis. Pirmame kėlinyje urugvajiečių vartininkui Roque Maspoli pavyko apsiginti nuo 17 varžovų smūgių. Bet po pertraukos 47 minutę žiūrovus į euforiją pasiuntė Friacos įvartis. Pasakojama, kad O.Varela tuomet suriko komandos draugams: "Dabar atėjo mūsų eilė."

Po įvarčio brazilai atsipalaidavo, ir varžovai perėmė iniciatyvą. 66 minutę Juanas Alberto Schiaffino gražiu smūgiu permetė kamuolį per vartininką Moacyrą Barbosą - 1:1! 79 minutę įmušė A.Ghiggia, ir "Maracanoje" stojo mirtina tyla. Urugvajaus futbolininkai laimėjo ir tapo pasaulio čempionais.

"Tai buvo žygdarbis. Pasibaigus rungtynėms stadione žiūrovų nebuvo girdėti. Matėme, kad žmonės verkia. Keistas jausmas - esi laimingas, bet tuo pat metu ir gaila žmonių. Mėgstu sakyti, kad nutildyti "Maracaną" pajėgė tik trys žmonės - popiežius, Frankas Sinatra ir aš", - neseniai duotame interviu FIFA svetainei pasakojo A.Ghiggia, kuriam dabar 87-eri. Jis ypač vertino O.Varelos indėlį į komandą. 1950-aisiais kapitonui buvo 32-eji, o jaunesni ekipos nariai į jį kreipdavosi "pone".

A.Ghiggia sakė iki šiol išsaugojęs finalo rungtynių radijo transliacijos įrašą. Tik jo klausytis neleidžia žmona, nes panirusi į prisiminimus futbolo legenda labai susijaudina.

O.Varela - Urugvajaus kapitonas ir emocinis lyderis./www.padreydecano.com nuotrauka
O.Varela - Urugvajaus kapitonas ir emocinis lyderis./www.padreydecano.com nuotrauka

Nacionalinis gedulas

Prieš 64 metus Rio de Žaneire visuotine Brazilijos švente turėjusios tapti rungtynės virto nacionaliniu gedulu. Tvyrančią atmosferą sunkiai galėjo nusakyti žodžiais net tų įvykių dalyviai.

FIFA prezidentas J.Rimet tuomet labai stengėsi pramokti portugališkai, kad galėtų rėžti sveikinimo kalbą brazilams. Neprireikė. Savo atsiminimų knygoje J.Rimet vėliau rašė: "Dar rezultatui esant 1:1 palikau savo vietą tribūnose ir nusileidau į apačią ruoštis apdovanojimų ceremonijai. Eidamas tuneliu į aikštę pajutau, jog kažkas ne taip - tvyrojo spengianti tyla. Supratau, kas įvyko. Buvo labai nejauku. Be jokios garbės sargybos, be jokių orkestrų stovėjau vienas su nugalėtojų taure. Pagaliau suradęs Urugvajaus kapitoną O.Varelą, įbrukau jam taurę į rankas. Ir viskas. Žiūrovai tuo metu verkė."

Brazilijai buvo labai sunku. Keli žmonės nusižudė. Ant futbolininkų griuvo lavina kritikos, tad dauguma jų neištvėrę baigė karjerą arba emigravo. Pagrindiniu atpirkimo ožiu tapo vartininkas M.Barbosa. Po 44 metų, būdamas 73-ejų, jis kalbėjo: "Tuo metu Brazilijoje didžiausia bausmė už nusikaltimą buvo 30 metų kalėjimo. Aš nesu nusikaltėlis, bet atkentėjau dešimčia metų daugiau ir vis tiek dar negaliu ramiai miegoti." M.Barbosa prisiminė vieną nutikimą, kai parduotuvėje jį, jau pasenusį, atpažinusi moteris garsiai pareiškė: "Šis žmogus privertė verkti visą Braziliją..."

Po 1950-ųjų katastrofos Brazilijos rinktinė pakeitė aprangos spalvas. Vietoj baltos atsirado geltonos, mėlynos ir baltos gama, tokia rungtyniaujama iki šiol. Brazilų dramaturgas Nelsonas Rodriguesas apie pralaimėjimą Urugvajui yra pasakęs: "Tai mūsų Hirosima." Po keturių dešimtmečių žurnalistas Paulo Perdigao "Maracanos" įvykius suklojo į knygą "Pralaimėjimo anatomija".

Brazilai net purtosi minties, kas nutiktų, jei toks scenarijus pasikartotų šių metų čempionate. Jis vyks birželio 12 - liepos 13 dienomis Brazilijoje.

1950-ŲJŲ FINALAS

Brazilija - Urugvajus 1:2 (0:0).

Rio de Žaneiro "Maracna" stadionas. 173 850 žirūovų. Teisėjas - G.Readeris (Anglija). Įvarčiai - Friaca (47); J.A.Schiaffino (66), A.Ghiggia (79).

Brazilija: M.Barbosa, Augusto, Juvenalis, Bigode, J.C.Baueris, Danilo, Zizinho, Jairas, Friaca, Ademiras, Chico.

Urugvajus: R.Maspoli, M.Gonzalezas, V.R.Andrade, E.Tejera, S.Gambetta, J.Perezas, O.Varela, A.Ghiggia, J.A.Schiaffino, O.Miguezas, R.Moranas.

Tęsinys kitą šeštadienį. Pradžia - vasario 1 d.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"