Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Lenkams "Žalgiris" - ne varžovas

 
Vilniuje žalgiriečiai (viduryje - P.Janušauskas) sudavė smūgį "Lech" ambicijoms.
Vilniuje žalgiriečiai (viduryje - P.Janušauskas) sudavė smūgį "Lech" ambicijoms. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotraukos

Laimėti bet kokia kaina. Toks uždavinys keliamas Poznanės klubo 'Lech' futbolininkams prieš šio vakaro Europos lygos atsakomąsias rungtynes namie su Vilniaus 'Žalgiriu'. Kova prasidės 20 val. Lietuvos laiku.

Šį vakarą "Lech" komandai reikia ne šiaip pergalės. Lenkams būtina nugalėti dviejų įvarčių skirtumu, jei nori tęsti žygį per Europą.

Pirmąją dvikovą prieš savaitę Vilniuje po Manto Kuklio įvarčio 1:0 laimėjo "Žalgiris". Ši "Lech" nesėkmė Lenkijoje prilyginta nacionalinei gėdai, o Poznanės futbolininkai spaudoje maišyti su žemėmis. Lenkų neguodė net tai, kad "Žalgirį" treniruojantis jų tėvynainis Marekas Zubas po rungtynių aiškiai ir suprantamai pareiškė: be reikalo nuvertinate Lietuvos čempionato lygį.

Aistruolių muštras

Į Vilnių "Lech" ekipa vyko deklaruodama aiškų tikslą - laimėti ir garantuoti sau ramų gyvenimą prieš atsakomąją dvikovą namie. "Vilniaus komanda ne ta, kuri galėtų mane nustebinti", - tuomet pareiškė ambicingas "Lech" treneris 36 metų Mariuszas Rumakas.

Vis dėlto vilniečiai nustebino. Ir už tai M.Rumakas su savo auklėtiniais Lietuvos sostinėje pateko reikliųjų savo klubo gerbėjų - vadinamų ultromis - nemalonėn. Po rungtynių lietuviai žiūrovai stebėjo keistą spektaklį: "Lech" futbolininkai stovėjo nunarinę galvas priešais savo ultrų tribūną, lyg šunybę iškrėtę pradinukai, pakviesti į rūstaus mokyklos direktoriaus kabinetą. Lenkų aistruoliai be užuolankų išdėstė savo nuomonę apie "Lech" žaidimą ir pasiūlė paprastą išeitį - žaiskite geriau arba samdykitės apsaugą. "Dabar bėgiokite dešimt minučių", - darnus skandavimas iš tribūnos aidėjo lyg pažeminimas.

Vėliau ultros išsikvietė trenerį M.Rumaką ir žėrė jam pamokslą. Tokio reginio Lietuvos futbolo istorijoje dar nėra buvę. Ir vargu ar bus.

"Kalbėsiu su aistruoliais tiek, kiek jie norės. Mes žaidžiame dėl jų. Turime gerbti žmones, kurie leidžia savo pinigus, keliaudami tūkstančius kilometrų paskui komandą", - po rungtynių ramiu tonu ištarė M.Rumakas.

Panaši situacija pasikartojo vos po kelių dienų, kai "Lech" žaidė Lubine Lenkijos čempionato rungtynes su "Zaglębie". Šių eilučių autorius dvikovą stebėjo per Lenkijos televiziją. Šį sykį "Lech" palaikė ne 500 ultrų, kaip Vilniuje, o 1800. Šie tikėjosi tik pergalės. Minutės bėgo, bet rezultatas Lubine nesikeitė. "Lech" žaidėjams niekaip nesisekė pralaužti varžovų gynybos. Nujausdami dar vieną nemalonų pokalbį Poznanės futbolininkai didino apsukas ir stengėsi pelnyti trokštamą įvartį. Bet kamuolys jų neklausė. Lygiosios 0:0 reiškė, kad jau po 3 turų "Lech" atsilieka net 6 taškais nuo pagrindinio savo varžovo ir lyderio Varšuvos klubo "Legia". Niekur nedingsi - laukė dar vienas vizitas "ant kilimėlio" prie ultrų tribūnos.

Lenkijos spauda mano, kad M.Rumako dienos Poznanėje jau suskaičiuotos. "Super Express" jam netgi rado įpėdinį - buvusį "Legia" trenerį Maciejų Skorzą. Vis dėlto "Lech" klubas vis dar pasitiki dabartiniu strategu, o pastarasis tiki komanda.

"Mes dar turime šansą. Svarbiausia tikėti savimi. Jei klausiate, ar galime išbristi iš krizės, atsakymas tik teigiamas", - kalbėjo M.Rumakas.

"Lech" ultros mėgsta "treniruoti" savo komandą.
"Lech" ultros mėgsta "treniruoti" savo komandą.

Jautėsi gėdingai

Kokį skirtingą spaudimą patiria šio vakaro varžovai, puikiai apibūdino "Žalgirio" gynėjas Andrius Skerla: "Mes galime įveikti trečiąjį etapą, o "Lech" tiesiog privalo tai padaryti. Štai ir skirtumas tarp mūsų."

A.Skerlai ir pačiam Lenkijoje teko patirti ultrų spaudimą. 2007-2011 metais jis žaidė Kelcų "Korona" ir Balstogės "Jagiellonia" komandose. "Panašių susidūrimų buvo ne vienas. Sirgaliai ateidavo į treniruotes, jų būdavo daug. Turėdavome klausytis jų pamokymų, kaip reikia žaisti, ką daryti aikštėje. Lenkijoje tai normalu ir įprasta", - pasakojo gynėjas.

Po "Lech" ultrų pamokslo rimbą perėmė spauda, pliekusi ir tebepliekianti komandą dėl apmaudaus pralaimėjimo Vilniuje.

"Lietuvos čempionatas žemo lygio, "Žalgirio" biudžetas kelis kartus mažesnis nei "Lech", bet to nesijautė. Žalgiriečiai prisibijojo mūsiškių ir žaidė atsargiai, kol suprato, jog nėra ko baimintis", - kritikavo "Rzeczpospolita".

"Gėda" yra tinkamiausias žodis apibūdinti jausmui, patirtam pralaimėjus mėgėjams iš Lietuvos", - konstatavo "Glos Wielkopolski".

Populiarus dienraštis "Gazeta Wyborcza" skelbė: "Pralaimėjome šalyje, kur 5 tūkst. vietų stadionai būna pilni tik per tarptautines rungtynes, kur futbolas populiarumu nė iš tolo neprilygsta plaukimui ar krepšiniui."

"Rungtynės su "Žalgiriu" turėjo būti tarsi silpnas alus prieš sočius pusryčius. Bet lietuviai išjuokė mus, žaidusius taip, kad žiūrėti nesinorėjo", - ironizavo internetinė svetainė przegladsportowy.pl.

Lenkijos futbolo apžvalgininkas Antonas Bugajskis irgi buvo kategoriškas: "Niekas manęs neįtikins, kad "Žalgiris" geresnis už "Lech". Tik mūsų komandai trūksta charakterio, o treneris dar neužaugęs iki tokio lygio varžybų."

Vėliau žodis atiteko ekspertams - žinomiems Lenkijos eksfutbolininkams.

"Apmaudu. "Lech" futbolininkai privalėjo laimėti, net jei į Vilnių būtų nuvažiavę be atsarginių žaidėjų, be trenerio - tik su fizinio parengimo specialistu", - pareiškė Wojciechas Kowalczykas.

Jaroslawas Araszkiewiczius siūlė žiūrėti plačiau: "Problema kitur. Jei tik "Lech" ar "Legia" klubo jaunuolis kelis kartus pataiko į kamuolį, jis kaipmat išvežamas į užsienį. Mūsų klubai lengvai paleidžia žaidėjus, kurie ateityje jiems labai praverstų. Todėl dabar Europoje pralaimime klubams, su kuriais anksčiau nebūtume turėję sunkumų. Tikiu "Lech", bet jis pirmiausiai turi pakilti nuo žemės. Prognozuoju "Lech" pergalę 2:0."

J.Araszkiewiczius taip pat smerkė "Lech" ultrų elgesį Vilniuje: "Man nepatinka toks komandos auklėjimas. Pažiūrėkite į Angliją. Ten klubai su savo sirgaliais drauge pereina ugnį ir vandenį, lieka kartu net iškritę į žemesnę lygą. O mūsiškiai išsikvietė žaidėjus ant tatamio po vienų prastų rungtynių."

Šalia aikštės

Lenkų ultrų tema praėjusią savaitę gerino interneto portalų lankomumo reitingus. Bendros Lietuvos ir Lenkijos pareigūnų pajėgos Vilniuje akylai prižiūrėjo apie 500 svečių iš Poznanės, todėl išvengta nesusipratimų ar konfliktų. Tačiau provokacijų buvo per akis. Dalis Poznanės ultrų pasipuošė marškinėliais su užrašu "Lenkų Vilnius" ("Polskie Wilno"), nuolat skandavo šiuos ir kitus šovinistinius šūkius, pagardindami juos riebiu Lenkijoje itin populiariu keiksmažodžiu. Eidami Vilniaus gatvėmis lenkai traukė ir savo valstybės himną.

Palaikyti "Žalgirio" į Poznanę praėjusią naktį išvyko per pusšimtis aktyviųjų Vilniaus klubo ultrų. Į kelionę jie paėmė ir "edukacinės" medžiagos - marškinėlių su užrašu "Vilnius mūsų" ir "Lietuviškas Vilnius".

Praėjusią savaitę lenkai reiškė nepasitenkinimą, kai "Žalgirio" klubas, norėdamas užtikrinti saugumą, paprašė visų į rungtynes atvykusių ir norinčių jas stebėti "Lech" gerbėjų pavardžių. Savo ruožtu "Lech" klubas šią savaitę davė grąžos - pareikalavo, kad į Poznanę atvyksiantys vilniečiai jiems atsiųstų ne tik pavardes, bet ir asmens kodus bei pasų numerius. Paso numerių lenkams niekas nepateikė, tačiau asmens kodus vilniečiams teko surašyti.

Poznanės "Miejski" stadione telpa 43,2 tūkst. žiūrovų. Manoma, kad šį vakarą bent pusė arenos bus užpildyta. Bilietai į rungtynes kainuoja nuo 28 iki 44 litų.

Komandoms aikštėje teks ištverti ir didžiulį karštį. Sinoptikai Poznanėje šiandien prognozuoja 35 laipsnių kaitrą. Tiesa, yra didelė lietaus ir net audros tikimybė. Jei taip nutiktų, temperatūra turėtų atvėsti iki 29 laipsnių.

TRŪKO KANTRYBĖ

Spaudos ir aistruolių spaudimas Vilniuje įveikė M.Rumaką. Apie tai galima spręsti iš publikacijų portaluose sport.pl ir przegladsportowy.pl. Vilniaus LFF stadione teisėjui paskelbus dvikovos pabaigą, prie trenerio priėjo "Polsat" TV kanalo žurnalistas Sebastianas Staszewskis su operatoriumi ir paprašė komentaro. M.Rumakas tik papurtė galvą ir nėrė į rūbinę. Netrukus M.Rumakas grįžo į aikštę, nes to reikalavo "Lech" ultros. S.Staszewskis vėl užkalbino trenerį - gal vis dėlto pasakytų kelis sakinius. Įsiutęs M.Rumakas išplūdo žurnalistą necenzūriniais žodžiais, aiškindamas, kad jau davė neigiamą atsakymą. Savo ruožtu S.Staszewskis apskundė M.Rumako elgesį Poznanės klubui ir UEFA. "Lech" klubas atsiprašė žurnalisto pareikšdamas, kad toks trenerio elgesys ateityje nebus toleruojamas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"