Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Futbolo žvaigždes nuramina alus ir melas

 
2011 03 17 0:00
"Žalgirio" stadiono direktorius J.Grigas: "Tokią tvarką 2004 metais mūsų stadione paliko Ispanijos rinktinė."<br>J.Grigo asmeninio albumo nuotrauka
"Žalgirio" stadiono direktorius J.Grigas: "Tokią tvarką 2004 metais mūsų stadione paliko Ispanijos rinktinė."
J.Grigo asmeninio albumo nuotrauka

Netrukus į mūsų šalį atvyks pasaulio futbolo čempionė Ispanijos rinktinė. Lietuviai seniai suka galvas, kaip neužsitraukti gėdos ir deramai priimti planetos futbolo karalius.

Pasaulio futbolo žvaigždės Lietuvoje - nereti svečiai. Su mūsų futbolininkais juos suveda Europos ar pasaulio čempionatų atrankos varžybų burtai. Ispanijos rinktinės apsilankymo Lietuvos futbolo federacija (LFF) laukia nerimaudama. Po praėjusio ispanų vizito 2004-aisiais mūsų šalies futbolo įvaizdžiui buvo suduotas skaudus smūgis. Ispanijos žurnalistai pasaulyje išplatino apgailėtinų treniruočių bazių Lietuvoje vaizdus, papasakojo apie byrantį Vilniaus "Žalgirio" stadioną, kuriame vyko susitikimas.

Aikštę paruoš

Lietuvos ir Ispanijos rinktinės kovo 29 dieną kovos Kauno S.Dariaus ir S.Girėno stadione. Dėl sudėtingų oro sąlygų aikštės veja gali tapti nemaloniu siurprizu pietiečiams.

"Po sausį buvusio atšilimo ant vejos susiformavo dviejų sluoksnių ledo pluta. Darome viską, kad ji ištirptų. Aikštę parengsime, tačiau ji nebus žalia kaip įprastai", - LŽ sakė Kauno stadiono direktorius Vytas Snarskis.

Ispanijos rinktinės atstovai dar vasarį atvyko apsižvalgyti į Kauną, domėjosi apgyvendinimo sąlygomis, stadionu. "Svečias labiausiai domėjosi saugumo klausimais stadione. Aikštė jam nerūpėjo - ji tuomet buvo padengta pusės metro sniego sluoksniu. Ispanai tikriausiai neįsivaizduoja, kad gali kilti problemų dėl vejos, nes pas mus kovą žolė dar neauga", - svarstė V.Snarskis.

LFF ūkio skyriaus direktorius Vladimiras Buzmakovas aiškino, kad tituluoti svečiai kol kas nepateikė jokių išskirtinių reikalavimų: "Ispanų atstovai svečiavosi prieš du mėnesius. Jie per savo agentūras pasirinko viešbutį, valgiaraštį. Iš mūsų reikalauja tik tinkamų sąlygų treniruotėms."

Paliko jovalą

Kauno S.Dariaus ir S.Girėno stadiono drabužinės jau kvepia naujais dažais. Bent taip lietuviai ruošiasi suteikti jaukumo čempionams. Per šią viešnagę bus stengiamasi pagerinti savo įvaizdį, smukusį po ispanų vizito 2004-ųjų rudenį.

Prieš daugiau nei šešerius metus Ispanijos rinktinė viešėjo Vilniuje. Treniruotėms svečiai užsisakė "Žalgirio" klubo treniruočių stadioną, tačiau atvykę į jį pakraupo - aikštė priminė pelkę, aplink ją tūnojo krūvos šiukšlių.

"Ispanai treniruočių aikštę užsisakė per švedų agentūrą, kuri Vilniuje žinojo tik "Žalgirį". Tad ir kreipėsi į tuometį šio klubo prezidentą Janušą Loputį. Gavęs 3 tūkst. JAV dolerių užmokestį, klubo vadovas net naujus tinklus vartams nupirko. Bet ispanai liko apgauti", - prisiminė "Žalgirio" stadiono direktorius Jonas Grigas.

Kitą dieną nesugebėję įveikti lietuvių (0:0) ispanai galutinai pasiuto. Jie "Žalgirio" stadiono drabužinę pavertė tikra kiaulide - purvu išterliojo sienas, išvartė baldus, paliko kalnus šiukšlių.

Pasak J.Grigo, anksčiau panašiai elgdavosi tik baltarusiai. Esą tai priklauso nuo futbolininkų auklėjimo. Kitos futbolo garsenybės Lietuvoje tokios netvarkos nepalikdavo, tačiau ir per jų viešnages pasitaikydavo įvairių netikėtumų.

Gadino veją

Užsienio rinktinių žvaigždės aikštės kokybe skundžiasi dažnai. Tačiau prasčiausia veja, pasak "Žalgirio" stadioną prižiūrinčio J.Grigo, buvo 1995 m. balandį, kai Lietuva kovėsi su pasaulio vicečempione Italija: "Benjaminas Zelkevičius tuomet treniravo ne tik rinktinę, bet ir Vilniaus "Žalgirį". Prieš italų vizitą "Žalgiris" šiame stadione sužaidė dvejas rungtynes, ir ankstyvo pavasario veja tokio krūvio neatlaikė. Tačiau B.Zelkevičius šypsojosi - kuo prastesnė aikštės kokybė, tuo mums geriau."

Rungtynes Lietuva pralaimėjo 0:1, o po dvikovos mūsiškių treneris rimtu veidu aiškino, kad negalėjo atimti taškų iš tituluotų varžovų dėl prastos aikštės. Tai nugirdęs garsus italų strategas Arigo Sacchi atšovė: "Kai žaidžia tokio skirtingo meistriškumo komandos, lietuviams visos aikštės yra geros."

Prieš dvikovą su Ispanija lietuviai kovo 25 dieną Kaune žais draugiškas rungtynes su Lenkija. Galbūt dabartinis rinktinės treneris Raimondas Žutautas imasi pirmtako B.Zelkevičiaus gudrybių?..

Išvijo iš autobuso

LFF vadybininkas Maksimas Bechterevas kelerius metus rūpinasi užsienio rinktinių priėmimu ir apgyvendinimu Lietuvoje. Jis sako, kad būna įvairių svečių pageidavimų, o netikėčiausią išgirdo iš italų 2007 m. vasarą: "Italų delegacija pageidavo, kad drabužinėje kiekvienam futbolininkui būtų išrikiuota po plaukų džiovintuvą."

Žvaigždės būna arogantiškos. Tuo pasižymėjo Prancūzijos rinktinę anksčiau treniravęs Raymondas Domenechas.

"Prieš dvejus metus prancūzai atvyko į Kauną. Kaip įprasta, jiems buvo paskirtas lydintis asmuo, tačiau R.Domenechas jo neįleido į komandos autobusą. Taigi, palydovas buvo priverstas sekti prancūzų autobusą kitu transportu", - atskleidė M.Bechterevas.

Italijos ir Ispanijos rinktinių tradicinis bruožas - kartu vežtis virėją ir savo maistą. Pasaulio čempionai ir į Kauną atvyks su visa virtuve.

Teisėjų šėlionės

LŽ pašnekovai tvirtino, kad futbolininkai po rungtynių būna santūrūs, vakarieniaudami išgeria vyno ar alaus ir grįžta į viešbutį ilsėtis. Kitaip elgiasi rungtynių teisėjai.

"Arbitrai mėgsta pašėlti po rungtynių. Jei skrydis numatytas 5 val. ryto, jie neina miegoti ir prašo nuvežti į naktinį klubą, o iš ten - tiesiai į oro uostą, - teigė M.Bechterevas. - Tačiau viskas priklauso nuo rungtynių inspektoriaus. Kai kurie draudžia net alaus paragauti, o kitiems rūpi tik arbitro darbas per rungtynes."

Seną ir linksmą istoriją su alumi "Žalgirio" stadiono direktorius prisimena kaip pamokančią.

"Pamatęs, kaip priimami rungtynių dalyviai užsienio stadionuose, nutariau ir aš skirti papildomą šimtinę gėrimų įvairovei sutinkant svečius, kad nesulaukčiau skundų. Prieš 18 metų per rungtynes Vilniuje dirbo teisėjų brigada iš Olandijos. Panorau juos pamaloninti - 1993-iaisiais visi Vilniaus kioskai buvo "prigrūsti" olandiško alaus, tad, nupirkęs šio "gėrio", nunešiau į teisėjų kambarį. Pamatę tai teisėjai ėmė šypsotis. Per vertėją paaiškino: tai - prasčiausias Olandijoje gaminamas alus. Skubiai nupirkau visą dėžę gero lietuviško alaus. Vėliau olandai prisipažino, kad tokio skanaus dar nebuvo gėrę. O man ši istorija tapo gera pamoka ateičiai", - kalbėjo J.Grigas.

Kur alus?

"Žalgirio" stadiono direktorius alaus siūlydavo ir komandoms, nes futbolininkai mėgo juo atsigaivinti po sunkių rungtynių. Kartais alaus prireikdavo net dopingo kontrolei. J.Grigas dėžę alaus pristatė į Italijos rinktinės drabužinę per minėtas rungtynes 1995-ųjų pavasarį.

"Tai pamatęs varžovų komandos administratorius liepė alų išnešti. Sakau: čia jums. O jie vis tiek išnešė butelius į koridorių. Tuomet mes juos paėmėme. Per rungtynių pertrauką svečių pozicija pasikeitė. Tas pats administratorius atskubėjęs klausia, kur padėjau alų. Atsakiau, kad su stadiono darbuotojais išgėrėme. Svečiui teko skubėti į kavinę ir pirkti alaus", - prisiminė J.Grigas.

Bosnių užgaidos

Lietuvių vaišingumas ne visuomet patinka svečiams. Kartais tenka susidurti su didžiuliu varžovų komandų priekabumu.

"Pastebėjau, kad arogancija labiau pasižymi ne garsiausios pasaulio rinktinės, o mažiau futbole pasiekusios ir atstovaujančios ne klestinčioms valstybėms, - pažymėjo M.Bechterevas. - Prasčiausią įspūdį paliko 2005 m. Vilniuje viešėjusi Bosnijos ir Hercegovinos rinktinė. Buvo daug problemų dėl smulkmenų - tai jiems bananų per mažai, tai vynuogių per daug. Po to bosniams neįtiko autobusas, o per treniruotę jie pareiškė, kad geriamas vanduo privalo būti supilstytas į puslitrinius, o ne 1,5 l talpos butelius."

LFF darbuotojas sako, kad tokiais atvejais tenka apsišarvuoti kantrybe ir vykdyti nurodymus, kad svečiai išvažiuotų geros nuotaikos.

Tiesa, kartais nutinka nemalonių organizacinių incidentų. 2005 m. rudenį Vilniuje sugedo Belgijos futbolininkus į oro uostą vežęs autobusas. Pusvalandį svečiams teko lūkuriuoti šalikelėje, kol vairuotojas taisė gedimą. Ramaus būdo belgai tuo metu tik santūriai šypsojosi, jokių pretenzijų nereiškė.

Vartai už šimtinę

Daugiau nei tris dešimtmečius "Žalgirio" stadione dirbantis J.Grigas mena daugybę nuotaikingų istorijų, kaip priimant varžovus ar teisėjus pavykdavo išvengti nemalonumų. Kartais gelbėjo tik sumuštiniai su kava, kartais lietuviškas suktinis, o kartais - tiesiog šventas melas. Kai 2004 m. UEFA delegatas inspektavo "Žalgirio" stadioną prieš Lietuvos ir Ispanijos rungtynes, jam užkliuvo itin prasta arenos būklė. Direktorius privertė patikėti pareigūną, kad tos rungtynės stadione bus paskutinės prieš rekonstrukciją. Tačiau ji iki šiol nepradėta.

Dideliu skrupulingumu garsėja varžybų inspektoriai iš Vokietijos. Vienas tokių prieš dešimtmetį, rengiantis tarptautinėms rungtynėms, pasiteiravo, ar stadione yra atsarginiai vartai.

"Atsakiau, kad yra. Jis sako: parodyk, - neseną istoriją prisiminė J.Grigas, - Nuvedžiau į sandėlį, o ten kiurksojo seni vartai, kurių virpstai iškasti su visu betoniniu pamatu. Tada ir vokietis pratrūko juokais: Įdomu, kaip juos pastatysi, jei pagrindiniai sulūžtų."

Tačiau reiklusis komisaras ataskaitoje vis dėlto pažymėjo, kad vartai yra. "Vėliau pardaviau tuos vartus už šimtą litų vienam Vilniaus stadionui", - kvatojosi J.Grigas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"